Nouzové vaření:
Každá domácnost, a to včetně domácnosti městské by měla být vybavená tak, aby byla schopná pro své členy nouzově po určitý čas (nejméně týden v kuse) uvařit jednoduchá jídla i bez elektřiny a případně i bez zemního plynu. Problém sice není tak akutní, aby byl potřebný hned první den krize, protože po určitou dobu (den či dva), se můžete stravovat i ze studených konzerv. Ale déle to už vhodné není. A proto by se mělo na možnost nouzového vaření nebo alespoň ohřevu hotových pokrmů včas pamatovat.
Máte-li doma sporák na zemní plyn, měl by být dočasně v provozu i při výpadku elektřiny. Stoprocentně se na to však spolehnout nemůžete. Distribuce plynu je v některých oblastech na elektřině stejně závislá, jako třeba dodávka vody. A vy se můžete velmi snadno ocitnout bez elektřiny i bez plynu. Máte-li sporák na tuhá paliva, či alespoň kamna s plotnou a zůstává vám v domě funkční komín, pomůžete si snadno. Ale ne vždy je vhodné kvůli pouhému ohřevu jídla roztápět ohniště. Doporučuje se proto mít v záloze některý z přenosných turistických vařičů. Naštěstí česká populace má toto vybavení ještě z dob minulých, kdy kempování a podobné aktivity byly běžným způsobem trávení rodinné dovolené.
Vařiče
Pokud jde o typy, je pro rodinné vaření zcela nevhodný skládací vařič na tuhý líh. Jeho výkon stačí jen na ohřátí sotva jednoho jídla. Pro vaření (např. polévky, brambor nebo rýže) je nedostatečný. Zplodiny hoření tuhého lihu jsou navíc velmi škodlivé.
Vařiče na kapalný líh jsou vhodné pouze v závětří místnosti. V průvanu a chladu budou málo výkonné a spotřebují při tom mnoho paliva. Na skutečné vaření jsou konstruovány jen staré velké stolní lihové vařiče. Malé kapesní lihové vařiče jsou vhodné převážně pro ohřátí hotového pokrmu ne pro vaření příloh. Prostě možnosti malých lihových vařičů (alespoň podle mých zkušeností) končí u stravování jedné, v krajní nouzi dvou nenáročných osob.
Optimální pro vícečlennou domácnost je vařič na propan-butan. Zde je ale potřeba zodpovědně rozvážit, zda bude při omezeném zásobování dostupná náhradní náplň. Dvoukilová láhev vám na týden vaření určitě vydrží. Malých jednorázových kartuší musíte mít však v zásobě víc. Potřebujete-li se připravit na dlouhé krizové období, nejpohodlnější je vaření na stolním plynovém „dvouplotýnkovém“ propan-butanovém vařiči nebo dokonce sporáku, napojeném na 10kg láhev. Velká láhev, při vaření pro tříčlennou rodinu, vydrží asi 3 měsíce. Na venkově tak můžete řešit vaření po několik dlouhých měsíců či let. Do městského bytu je to však příliš rozměrná sestava. Kutily důrazně varujeme před pokusem připojit v bytě sporák koncipovaný na zemní plyn k propan-butanové láhvi! (Směšovací poměr zemního plynu je oproti propan-butanu odlišný a hořáky na propan-butan vyžadují použití menších trysek.) Počítejte s tím, že během blackoutu nebude zajištěna distribuce a plnění plynových lahví. Proto můžete bezpečně počítat pouze s tou zásobou plynu, kterou v okamžiku, kdy blackout započne, budete mít doma. Pokud se rozhodnete plynové láhve dlouhodobě skladovat „pro strýčka Příhodu“, můžete při pozdější výměně narazit na problém, že budou mít propadlou tlakovou zkoušku (datum poslední zkoušky vyznačeno čísly na láhvi) a nebudou vám ji v plnírně chtít vyměnit za novou. Proto je vhodné alespoň jednou za rok láhev použít, vyprázdnit a vyměnit. Propan-butan je prostě výhodný pouze, když jej používáte.
Nejdostupnější a „nejskladnější“ palivo využívají vařiče benzínové, které spolu s dnes už málo používanými vařiči petrolejovými patří mezi dostatečně výkonné a spolehlivě poslouží i v extrémních podmínkách. Zde je potřeba při výběru postupovat uvážlivě, protože rodinné požadavky na vaření jsou jiné než krátkodobé horolezecké přihříváním pokrmů. Když se pro něj rozhodnete, vyberte těžší a kompaktnější přístroj (některé horolezecké vařiče jsou z tenkých plíšků). Výhodou je provoz na běžný automobilový benzín. Nevýhodou nutnost předehřívání (nejlépe troškou lihu, protože nečadí).
• Za dostatečně výkonný vařič považujte takový, který dokáže v místnosti ohřát litr vody k varu za dobu kratší než 10 minut (vyzkoušejte si to, kvalitní vařiče to zvládnou i během 3 minut).
• K vařiči je potřeba mít dostatek paliva, zápalky, čistič na trysky, nehořlavou podložku pod vařič, popřípadě ohnutý plech sloužící jako ochrana a závětří.
• Vařiče nenechávejte nikdy zapálené bez dozoru a nezapomeňte vždy větrat!
• Hrnce používejte se širokým dnem a zakrývejte je vždy pokličkou. Ušetříte tím hodně paliva.
• Vařiče používejte jen pro vaření! Vařiče v žádném případě nepoužívejte pro vytápění místnosti. Hrozí požární riziko a také nebezpečí otravy nadměrným množstvím zplodin nahromaděných v uzavřené místnosti.
• U vařiče nic nesušte. Zvyšujete jen nebezpečí požáru a stejně v zásadě nic neusušíte (spalováním uhlovodíků vzniká velké množství vodní páry, od které zvlhne celá místnost).
Edit MacGyver:
Ideální je v rámci úspory paliva vařit v tlakovém hrnci (papiňák), nebo pokud jej nemáte, lze k tomuto účelu využít termosku. Informace naleznete v tomto vláknu: viewtopic.php?f=31&t=116
Poznámky:
1. Podle názorů hostů v pořadu Kupředu do minulosti (který se ve svých některých dílech zabýval právě blackoutem a jeho následky) je problém vaření v městském paneláku bez plynu a bez elektřiny považován za jeden z velmi závažných a těžko řešitelných problémů, pokud by byl výpadek energií dlouhodobý. Jako jednu z alternativních řešení uváděli analytici možnost zřízení tzv. centrální černé kuchyně v některé ze společných suterénních místností, ve které by bylo buď otevřené ohniště nebo improvizovaná kamna s kouřovodem vyvedeným ven. Jednotlivé rodiny by tam chodily vařit podle časového rozpisu.
2. Podle pozorovatelů válečné situace v Sarajevu byla velkým obchodním artiklem na černém trhu malá přenosná plechová kamínka na tuhá paliva (někdy jen ze dvou snýtovaných, vzájemně otočených hrnců + improvizovaný kouřovod skrz okno), která v bytových domech a panelácích, umožňovala nájemníkům vařit nebo se v zimě ohřát.