Pokud jste měli štěstí, vybrali jste si „vhodnou samici“, do které investujete svoji energii a se kterou chcete založit rodinu, pak teprve to začíná být zajímavé.
Možná jste se při čtení předchozího příspěvku usmívali nad tím, jak budete zjišťovat zda Vaše partnerka není z umělého oplodnění, nebo zda se stejně jako všichni její sourozenci nenarodila císařským řezem. Už jsme ale u toho… Většinou nemáte šanci zjistit přesně důvod, proč Vaše tchyně nemohla otěhotnět přirozeně, proč x-krát potratila nebo nakonec rodila císařem. Ano, máte šanci že šlo o něco, co nebude mít žádný vliv na početí a porod Vašich vlastních potomků, ale pokud přesně nevíte o co šlo, pak riskujete, stejné potíže může mít i Vaše drahá polovička.
Volné spodní prádlo vážně nezachrání všechno:-)
Jakmile se zadaří a žena otěhotní, pak se chtě-nechtě stáváte jako rodina citlivější na případné komplikace. Vaše potřeby se díky postupujícímu těhotenství zvyšují a mění. Zatímco jste si na začátku mohli představovat, jak spolu spokojeně kráčíte postapokalyptickou krajinou s báglem na zádech, s blížícím se termínem porodu Vám dojde, jak náročná věc těhotenství a porod jsou. A to i v dnešní civilizaci.
V průběhu těhotenství se může pokazit spousta věcí, něco můžete ovlivnit vhodným výběrem partnera, něco svým chováním v těhotenství a něco ovlivnit nemůžete.
- Počítejte s tím, že každá žena prožívá těhotenství jinak a tak Vaše domácí pohoda může být těžce nabouraná tou funící oteklou velrybou co se Vám uhnízdila v bytě. Vzdáleně sice připomíná tu kočku ze svatebních fotek ale teď s ní cloumají výkyvy nálad, okruh témat o která má zájem, se se scvrkl na výbavu dětského pokojíkčku, obavy z porodu, nákupy prťavých oblečků a další témata se kterýma Vás bude donekonečna otravovat.
Výše popsané naštěstí není pravidlem a jedná se o komplikaci pouze dočasnou.
- Stravování v těhotenství rozhodně není žádná sranda, která se dá zvládnout „o chlebu a vodě“. Zde je přiměřené „syslení“ důležitých druhů potravin, léků, mastiček a výživových doplňků řekl bych na místě. Znáte dobu, znáte přibližné množství a koupit je budete muset tak jako tak. Vývoj Vašeho dítěte nezajímá, že nějaký preparát je zrovna vyprodaný a bude na skladě až za dva týdny. Skladba takových zásob tady bude těžce individuální. – Doporučuju celkem srozumitelnou brožuru
zde. Naštěstí většina žen bude mít o tomhle tématu rozsáhlejší znalosti, než Vy a ráda si nadiktuje co si její tělo žádá.
- V průběhu těhotenství můžete taky zjistit, že máte X-procentní šanci, že potomek bude mít tu či onu chorobu/vývojovou vadu. Podobné peklo nikomu nepřeju ale považuji za rozumné, předem si s partnerem na podobné téma promluvit a ideálně dojít k nějakému závěru, kdy si vyjasníte mj. jak moc podobným testům věříte, jaké vyhlídky ještě risknete a jaké už raději ne.
Porod:
Budete se muset rozhodnout, kde a jak chcete rodit – tedy když Vám situace ten komfort dovolí. Nachystat si přesun z domu do nemocnice, nebo dopravit případnou porodní „bábu“ k Vám domů je brnkačka. Postarají se zkušenější a na Vás je pouze dohled nad tím, aby se Vaši nejbližší nestali obětí nějakého hulvátství, zanedbání a případného zatloukání ze strany lékařů. K tomu ale nutně musíte mít aspoň základní představu o tom co se zrovna děje, jak by to mělo zhruba pokračovat a co se asi tak nejčastěji může podělat + jak se to asi řeší. Samozřejmě není od věci zamyslet se, jestli je vážně zbytečné, pořídit si několikahodinový video či audiozáznam. Natáčení v porodnici je většinou po předchozí domluvě možné. Samozřejmě je rozdíl, jestli si kameru natrvalo postavite někam bokem na poličku, aby bylo vidět zhruba co se děje, kdo co říká, nebo se budete ženě vrhat mezi nohy, odstrkovat lékaře a natáčet si záběr: „už jsou vidět vlásky...“
Pokud situace přesun nedovolí, budete si to holt muset odrodit sami. Když půjde všechno přirozeně a bez větších problémů, budete mít zdravé dítě a zážitek k tomu. Pokud nepůjdou věci tak jak mají, pak se obávám, že většině smrtelníků stejně nezbude, než se modlit.
Celkem lidsky a srozumitelně se dá ohledně porodu počíst
zde.
-Doprava…první dva trimestry je všechno v pohodě, na samý závěr těhotenství se situace komplikuje, jednak bude třeba upravit náplň běžných evakuačních zavazadel, nezvládnete už ani krátké pěší přesuny a pořád nad sebou máte strašáka porodu o kterém nevíte kdy přijde, takže Vám dost možná přibude další „nouzově porodní a novorozenecká“ taška. Nevím, zda existuje nějaký oficiální návrh co by měla obsahovat(nenašel jsem). O konkrétní věci které jsme měli my, o ty se případně podělím později. Zatím tedy jen tolik, že by měla obsahovat věci pro případ nečekaného porodu v nouzových podmínkách, nejzákladnější věci pro novorozence + matku. V odpínatelné části pak běžné věci do porodnice.
Pro přesun do porodnice je myslím vhodné zamyslet se nad tím, že se to taky nemusí stihnout a tomu se přizpůsobit. Na zadní sedadlo si připravit k ruce aspoň deku, prostěradlo a několik hadrových plínek. Ženu naložit tak, aby případně nerodila „do silnice“ a na finále zastavit pokud možno bezpečně tak, aby na Vás nepršelo, příliš nefoukalo a nehrozilo, že Vás každou chvíli někdo smete ze silnice.
Sourozenci taky nejsou u porodu zrovna vítaní. Nejběžnější bývá předem domluvená babička na telefonu. Starší sourozenci by měli přiměřeně věku vědět co se bude dít, pokud někdo něco nestihne. Později nemusí být na vysvětlování, odhánění zvědavců či konejšení vyděšených čas.