Osobně si myslím, že v podmínkách České republiky není vůbec stan potřeba. Proto bych se rád zaměřil na spaní pod širákem.
Většině místních budou následující odstavce ze zkušenosti známé, ale třeba se to někomu může hodit "do začátku"
a v diskuzi můžeme vzájemně sdílet rady a zkušenosti.
Při spaní pod širákem velmi záleží na tom, jakou máte výbavu, proto budu odstavce dělit podle kritéria vybavení.
1) spaní pouze v tom, co máte na sobě
Jedná se o nejmíň komfortní variantu a je nutné počítat s tím, že se moc nevyspíte. Jen málo nocí v roce v našich klimatických podmínkách je tak teplých, aby vám nebyla zima. V případě, že tímto způsobem nocujete v přírodě (pravděpodobně nedobrovolně) doporučuji rozdělat si oheň a připravit na dosah dostatek nalámaného/nasekaného dřeva i klestí na celou noc. Lehnete si v blízkosti ohně a pokud se začnete probouzet zimou, přiložíte dle potřeby. Je dobré počítat s tím, že i mírný oheň spotřebuje za celou noc poměrně velké množství paliva.
Nevýhodou je sálavé teplo z jedné strany a zima z druhé. Proto je třeba se v průběhu noci střídavě otáčet různými částmi těla ve směru ohně. Nespěte na studené zemi. Ideálně si pod sebe sežeňte vrstvu tenčích větví s jehličím nebo listy, spadané listí a vrstvu trávy.
Pozor na hořlavost materiálu pod sebou. Vybavení na spaní není vhodné používat pokud nechcete usnout hlubokým spánkem. Nepohodlí vás drží v alespoň minimálně bdělém stavu. To se hodí jednak na různých hlídkách a patrolách, kde nemáte možnost vystřídání a druhak pokud trávíte noc v potenciálně nebezpečném prostředí. Typicky riziková místa ve městech. Parky, nádraží, pouliční lavičky...
Vemte si na sebe všechno oblečení, které máte k dispocici, ale nic nesmí škrtit, nebo být hned od počátku výrazně nepohodlné.
Boty si nechte na nohou, ale rozvažte tkaničky a povolte je kvůli lepšímu prokrvení nohou. Pokud máte k dispozici izolační materiál jako noviny nebo seno (zde pozor na případnou alergii), nacpěte ho pod poslední vrstvu oblečení. Vždy je dobré mít něco na hlavě, kterou uniká velké množství tepla. Čepice lze nahradit šátkem nebo náhradním tričkem. Když je vás víc, využijte vzájemně svoje tělesné teplo a natiskněte se co nejvíc na sebe. Za tmavých nocí mějte po ruce kvalitní svítilnu tak, aby šla najít na první nahmátnutí po tmě.
(čelovku omotanou kolem zápěstí, svítilnu s klipem připnutou u pasu/za rukáv...). To platí i pro následující odstavce.
2) spaní pod dekou
Pro spaní pod dekou platí to samé jako výše. Výhodou je další izolační vrstva. Dekou je dobré přikrýt i hlavu aby se prostor pod ní zadýchal teplým vzduchem. Deka by se po celém obvodu měla dotýkat země, aby teplo nikde neunikalo. Záleží na druhu deky. Klasické larisy, Ikea deky a deky do interiéru moc nezahřejí. Výborné pověsti se těší anglické deky. S tou bohužel nemám zkušenost, neb se jednak špatně shání a druhak její cena přesahuje cenu dobrého spacáku. Pro předsatvu zde http://tradingpost.wz.cz/deky.htm
Variantou jsou deky vojenské, které se však mezi sebou značně liší. Dobrá vojenská deka už se taky špatně shání. Vozím "kopřivu" která mi přijde jako nejhřejivější. Nevýhodou je její tuhost a kousavost. Příjemná a přitom hřejivá deka byla vojenská tmavě modrá, která se občas objevila v některé vojenské výprodeji. Někdo vozí deky nemocniční. S těmi zkušenost nemám.
3) spaní se spacákem
Důležitá je kvalitní izolace od země. Ať už umělá nebo přírodní. Do spacáku nikdy nelezte prochladlí. Je dobré se před spaním zahrát buď u ohně nebo ještě lépe fyzicky. Ve spacáku se daleko lépe teplo udržuje než vytváří. Dbejte na výběr lokality k přespání. Zvlášť v letním období vám na otevřeném prostranství ráno promočí spacák rosa. Lepší je spát pod stromy, ale tak, aby na vás za silnějšího větru nemohlo ze stromu nic spadnout. Oblečení do spacáku záleží na mnoha okolnostech a vlastnostech spacáku. Do zimy je ideální vojenská šála-rukáv, oblečená jako kukla, která chrání hlavu a krk (nebo alespoň zimní čepice). Velmi důležité jsou kvalitní teplé ponožky, nejlépe vlněné, nebo si koupit péřové bačkory speciálně určené do spacáku. Cenou ale překračují několikanásobně běžné vlněné ponožky. Ještě zvažuji zateplené bačkory s měkkou podrážkou, které by mohly být praktické když se večer víc napijete a nemáte k dispozici prázdnou PETku se širokým hrdlem. Navlhlé oblečení (ne mokré) lze přes noc uvnitř spacáku vysušit. Výběr vhodného spacáku je na samostatné téma. Na trhu je nepřeberné množství.
4) spaní se spacákem a umělou podložkou
Jako minimalista umělým podložkám moc nefandím a snažím se jich pro velký objem vyvarovat. Leč někdy není zbytí. Alumatka příliš neizoluje, ale lepší ta, než nic. Údajně by se měla dávat lesklou stranou dolu. Pěnové karimatky se vyrábějí v různých tloušťkách a kvalitách. Doporučuji koupit karimatku tvořenou minimálně ze dvou vrstev. Tenké jednovrstvé "Tesco" karimatky nemívají dlouhou životnost. Rozměry karimatek na našem trhu mi přijdou obludné. Navíc karimatka čnějící na boku, nedej Bože na vrchu batohu vůbec nevypadá esteticky
Výhodou je, že se dá oříznout do rozměru vyhovujícímu uživateli. Při nošení vně batohu doporučuji používat obal proti mechanickému poškození, případně i namočení. Některé obaly mají očka pro popruh přezky a eliminuje se tak ztráta. Současným trendem jsou samonafukovačky. Výhodou je velký výběr tvarů, tlouštěk a hmotností. Nevýhodou cena, náchylnost k poškození a s ním související značně omezenou funkcí. Někteří polárníci samonafukovačku nedoporučují z důvodu rizika vnitřního zmrznutí par z dechu při dofukování.
Následně nejde samonafukovačka sbalit. Při spaní na sněhu/ledu si dávám samonafukovačku dovnitř žďáráku a zatím jsem tenhle problém nezaznamenal. Pokud bych jel bez žďáráku, volil bych asi pěnovou podložku s výstupky nebo žebry (např. ty od Therm-A-Restu).
5) spaní spacák + umělá podložka + žďárák
V podstatě to samé co výše + žďárák. Chrání nejen před deštěm a vlhkostí, ale zlepšuje i celkový tepelný komfort. Žďáráků existuje celá řada různých kvalit i cen. k plné spokojenosti používám Gore-texový od US Army, který se dá sehnat za 1000-2000Kč. Při používání žďáráku záleží na funkci vašeho organismu. Někteří lidé v noci povrchem těla odpařují tolik vody, že ji membrána nestíhá propouštět.
Pokud spíte v dešti, dobrý žďárák vodu nepropustí, ale může být nepříjemné "bubnování" kapek deště, které je cítit celou plochou těla směřující vzhůru. V mrazech je dobré dát dovnitř žďáráku boty zabalené do igelitové tašky. Pokud navlhlé boty přes noc zmrznou,
těžko se do nich budete dostávat. Když je místo, dá se dovnitř přidat i oblečení na den. Ranní oblékání si tak uděláte daleko příjemnější.
Když klimatické podmínky dovolí nechat boty venku, je vhodné je dát buď pod hlavu, nebo otočit "komínama" na stranu, aby do nich nenapršelo nebo nenapadala rosa. V zemích na jih od ČR a zároveň ve výškách pod 1500 m n. m. a teplotách nad 15 st. C boty a všechno oblečení, co zůstalo mimo spacák/žďárák před obléknutím/obutím pořádně protřepte kvůli jedovaté havěti. Žďáráky a vůbec většinu věcí s membránou bych nekupoval z druhé ruky. Na první pohled se nedá odhadnout, jestli není membrána poškozená. Žďárák lze improvizovaně nahradit přikrytím spacáku celtou.
Dál bych se chtěl zaměřit na výběr vhodného místa k přespání.