Právě je 28 bře 2024 22:02

NEZDOLNY.CZ

Ad omnia paratus

Sitovana tricka (mesh, string vest...)

 
Příspěvky: 55
Registrován: 26 zář 2015 16:27

Sitovana tricka (mesh, string vest...)

Příspěvek od goral » 01 lis 2015 19:51


"Mesh"

věc k představení je tzv. Mesh úplet, Znamý také jako String vest, sherpa vest, nett atd.
$_57.JPG


Ano, vypadá to úchylně, teple, gay a vůbec. Ale od toho se odprostěte.

Historie
Oficiálně byl tento úplet vymyšlen v 30. letech norským důstojníkem (Henrikem Brunem - zakladatelem firmy Brynje). Dle některých doměnek se jedná mnohem starší záležitost, datovatelnou do ranného středověku (na starých vyobrazeních jsou údajně tyto košile, jenž se dávaly pod brnění- částečně jako dobový "antishock" a částečně jako termoregulace).
Každopádně vesty s tímto úpletem bojovaly ve druhé válce na straně Britů, byly zavedeny v norské armádě a posléze ve všech severských armádách. V té době se vyráběly prakticky výlučně z bavlny.
String vest se podívala i s Hillarym na Everest
EvansHillary.jpg


Asi nikdy se nejednalo o masověji používanou věc, vzhledem k společenské nepřijatelnosti takovýchto triček, ovšem mezi specifickou klientelou si to našlo odběr. S příchodem "termotriček" se na tento úplet pozapomělo a začíná se znovu objevovat až v posledních několik a letech.

Vlastnosti
Samotný typ úpletu je předurčený k tomu, aby měl nejlepší izolační vlastnosti a byl zároveň nejvíc rychleschnoucí. Proč to rychle schne je asi jasné - minimum materiálu. Izolační vlastnosti jsou vysoké díky dírám. V každé jednotlivé díře se drží kapsička vzduchu.
Zároveň se jedná o velmi dobrou volbu pro horké dny. V padesátých letech britská armáda tyto trička zkoušela (pod bavlněné lehké košile) v pouštních podmínkách a prokazatelně snižovaly teplotu a zvyšovaly komfort.

Materiály
V nynější době se dají sehnat tři různé typy
-bavlna - asi nejhorší vlastnosti, ovšem i tak solidně fungující tričko za opravdu nízkou cenu

-vlna - nejrychleji schnoucí merino na trhu. Přebírá všechny vlastnosti merina a zároveň vcelku rychle schne. Rychlost schnutí srovnatelná s nižší střední třídou umělých termotriček.

-umělá vlákna (polyporpylén, polyester...) - opět přebírá veškeré vlastnosti umělých vláken, ovšem v tomto úpletu se jedná o bezkonkurenčně nejrychleji schnoucí první vrstvu na trhu.

Výrobci

-Z bavlny se po armyshopech dají sehnat fasované severské modely (norsko, švédsko, dánsko, finsko...). Cenovka maximálně 250 kč

-z vlny vyrábí Aclima (woolnet), Brynje (wool thermo light) a Devold (woolmesh)

- z umělých vláken vyrábí Aclima (coolnet), Brynje (Superthermo), Finnsvala (Mesh) Eberlestock (Airbase (=outsourcing Finnsvala ))

Vlastní zkušenosti
Zkušenost mám víceletou se všemi zmíněnými materiály (v daném úpletu).

-bavlna je samozřejmě nejhorší, ale na jednodenní výlety, či akce dostačuje. Všude tam, kde je mi škoda ničit kvalitní termoprádlo, ale zároveň již nedostačuje obyčejné tričko. Navíc to může být ultimátní řešení pro ty, kteří mají citlivou pokožku (exémy atd.), kdy pro tyto jedince umělá vlákna jsou no go a vlna často taky.

-vlna je má volba na nepotivé výlety a vícedenní treky na podzim/v zimě

-umělá vlákna- zcela optimální na velmi potivé aktivity a to především v zimě, kdy je opravdu poznat jak tričko rychle schne. Například na skialpy ideální volba.

 
Příspěvky: 3
Registrován: 26 zář 2015 19:11

Re: Sitovana tricka (mesh, string vest...)

Příspěvek od surikata » 05 lis 2015 21:29

Podle našich kolegů, kteří jezdí pomáhat opravovat techniku do Švédska tak jejich použití je hlavně k vůli komárům. Armáda je fasuje jako ochranu proti nim, že nemají tak dlouhé sosáky.

 
Příspěvky: 55
Registrován: 26 zář 2015 16:27

Re: Sitovana tricka (mesh, string vest...)

Příspěvek od goral » 06 lis 2015 15:09

I to je jedno z pouziti... ;)

Uživatelský avatar
 
Příspěvky: 69
Registrován: 28 pro 2015 09:44

Re: Sitovana tricka (mesh, string vest...)

Příspěvek od kregan » 28 pro 2015 13:42

Nosil jsem bavlněný typ. Teď koukám, že je triko určené jako spodní vrstva :shock: Já ho bral jako druhou až třetí vrstvu. Nicméně triko bylo poměrně dlouhé (tak, že vyčuhovalo z pod svetru) a oka se mi neustále zachytávala o větvičky nebo o výbavu.
Co nemáš, to nepotřebuješ.

 
Příspěvky: 63
Registrován: 25 zář 2015 13:05

Re: Sitovana tricka (mesh, string vest...)

Příspěvek od cipis » 28 pro 2015 13:59

No právě proto to máš mít strčené do gatí, tudíž jako tu první vrstvu. Nějaké takové tričko jsem kdysi nosil na základce, ale to tehdy žádné funkční věci nebyly :D

 
Příspěvky: 124
Registrován: 24 zář 2015 09:51

Re: Sitovana tricka (mesh, string vest...)

Příspěvek od Reiser » 28 pro 2015 14:24

Dělá se to v černé? :twisted:

Uživatelský avatar
 
Příspěvky: 69
Registrován: 28 pro 2015 09:44

Re: Sitovana tricka (mesh, string vest...)

Příspěvek od kregan » 28 pro 2015 14:51

Mám tohle. A nejde mi do hlavy, proč je na zádech zelenej pruh a k čemu je ten výběžek za krkem (kapuca to rozhodně neni).
Přílohy
mr_91109000.jpg
mr_91109000.jpg (35.21 KiB) Zobrazeno 19203 krát
Co nemáš, to nepotřebuješ.

 
Příspěvky: 55
Registrován: 26 zář 2015 16:27

Re: Sitovana tricka (mesh, string vest...)

Příspěvek od goral » 28 pro 2015 15:52

Ten zeleny pruh s polokapuci nevi nikdo. Mam ho taky a nevim.
Premyslel jsem, jestli to neni mysleny jen pres limec vlnene kosile, aby nedrela do krku...

V cerne se to dela, neboj :)

 
Příspěvky: 124
Registrován: 24 zář 2015 09:51

Re: Sitovana tricka (mesh, string vest...)

Příspěvek od Reiser » 28 pro 2015 15:59

A mas nakej link? Trochu jsem to zkousel hledat ale nic podobnyho se mi zatim najit nepovedlo. Chtel bych to vyzkouset na leto.

 
Příspěvky: 55
Registrován: 26 zář 2015 16:27

Re: Sitovana tricka (mesh, string vest...)

Příspěvek od goral » 29 pro 2015 14:55

Kód: Vybrat vše
http://www.norskysvetr.cz/funkcni-triko-brynje-super-thermo-t-shirt-cerne-1123.html


Na leto urcite umelinu.

Otazka co dovozce, ale Brynje dela skoro vsechno i v cerne variante.

Další

Zpět na Oblečení

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 3 návštevníků