Přístrojové vybavení malých elektrocentrálZásuvkyElekrocentrály bývají vybaveny různými počty zásuvek. Třífázové elektrocentrály mívají zásuvka jak pro proud třífázový (3x380V či 400V) tak pro proud jednofázový (230V). U jednofázových zásuvek třífázové elektrocentrály pozor - dobře si zkontrolujte, jaký proud jsou vám schopny poskytnout. V některých případech to totiž může být méně, než dodává elektrocentrála jednofázová. U jednofázových elektrocentrál jsou k dispozici samozřejmě pouze zásuvky o napětí 230V a u některých typů se vyskytuje nepříliš výkonný vývod 12V (přesněji 14V) pro dobíjení akumulátorů. Velký počet zásuvek na panelu elektrocentrály pro vás má praktický význam pouze, pokud jste řemeslníci a budete používat elektrocentrálu v terénu. Jen tehdy totiž budete zapojovat jednotlivé spotřebiče přímo do rozváděcího panelu elektrocentrály. Při všech ostatních případech vystačíte se zásuvkou jedinou, nanejvýš dvěma. To proto, že v 99% situací postavíte elektrocentrálu ven daleko od místa spotřeby (kvůli hluku a zápachu) a povedete od ní prodlužovací kabel k místu spotřeby a tam se podle potřeby „rozvětvíte“. Na připojení prodlužovacího kabelu vám stačí zásuvka jediná. Do té druhé (pokud ji elektrocentrála má) si můžete připojit nanejvýš montážní lampu, abyste si mohli na elektrocentrálu posvítit a zkontrolovat její chod. Nicméně ruční bateriovou svítilnu nebo čelovku musíte mít v takové situaci stejně nepřetržitě u sebe, pro případ, že by se elektrocentrála z ničeho nic zastavila (pak si montážní lampou jaksi neposvítíte).
JističJistič je nezbytnou podmínkou. Nikdy se nedá dopředu (a v krizových situacích už vůbec ne) zabezpečit kabely a připojené spotřebiče před poruchou a zkratem, i když se o to budete s maximální možnou péčí snažit. Jistič je to hlavní, co může ochránit vinutí generátoru elektrocentrály před přetížením a zničením. Jistič na elektrocentrále nikdy neodstraňujte a nepřemosťujte. Pokud vám ho některý spotřebič „vyhazuje“, máte buď vadný nebo příliš silný spotřebič připojený ke slabé elektrocentrále. Není to vina jističe, ale vašeho špatného výběru. Nemáte-li možnost použít silnější elektrocentrálu, musíte se pokusit snížit zapínací ráz spotřebiče (zmíním se o tom v některém dalším příspěvku). Jistič proto považujte vždy za vašeho přítele, nikoliv nepřítele. Jistič nikdy nepoužívejte jako „hlavní vypínač“. Jeho mechanika není na časté zapínání a vypínání stavěná. Opotřebíte-li si ho, bude předčasně vypadávat. Spotřebiče zapínejte a vypínejte přímo zasunutím či vytažením ze zásuvky elektrocentrály.
VoltmetrVoltmetr je standardně osazený na většině elektrocentrál. Voltmetr nám říká, jaké máme v zásuvce elektrocentrály napětí. Je to bohužel jen konstatování stavu, běžný uživatel s tímto stavem není schopný nic udělat. Buď elektrocentrála proud dává nebo nedává. Pokud uživatel není bastlíř (který by se svévolně rozhodl šťourat se v nastavení elektroniky generátoru) nemůže generované napětí jakkoli ovlivnit. Voltmetr je poměrně choulostivé měřidlo a otřesy elektrocentrály trpí. Během času může ukazovat i zkreslené údaje. Takže jediné, k čemu ho použijete, bude jakási vizuální kontrola, konstatující: „
Ano, ručička něco ukazuje, elektrocentrála nejspíš funguje.“ Ale tutéž službu by asi odvedla i obyčejná kontrolka s doutnavkou.
AmpérmetrZatím co voltmetr na většině elektrocentrál bývá (často zbytečně), ampérmetr se u nich vyskytuje zřídka. A zrovna ten by nám byl ale užitečnější. Podle ampérmetru se dá snadno poznat jak moc je elektrocentrála zatížená. Zda ji využíváme efektivně, nebo zda jede víceméně naprázdno a ještě by několik spotřebičů snesla. Ampérmetr je potřebný zejména u elektrocentrál třífázových, pokud do jejich zásuvek zapojujete jednofázové spotřebiče, abyste zátěž rozložili správně a rovnoměrně mezi všechny fáze.
Počítadlo motohodinOpět další měřidlo, které se u běžně prodávaných domácích elektrocentrál vyskytuje jen velmi zřídka a přitom je tak důležité. Snad ještě důležitější než voltmetr a ampérmetr. Vše co souvisí s životností elektrocentrály, se odvíjí od správné údržby – pravidelné výměny oleje, čištění a výměny filtru vzduchu a seřizování ventilové vůle. Bez počítadla motohodin nelze tyto úkony zodpovědně provádět, zejména když používáte elektrocentrálu nepravidelně. (Na mě to působí dokonce dojmem, že mnozí výrobci počítadlo motohodin neosazují záměrně, aby si uživatel zanedbanou údržbou sám zkrátil životnost elektrocentrály a během času si musel předčasně koupit novou.) Můžete mít sebelepší poznámky někde v zápisníku a stejně se budou od skutečné praxe lišit.
Pokud vaše elektrocentrála počítadlo nemá, rozhodně si je nechejte doinstalovat. Na trhu se vyskytují různá.
Pokud budete hledat na internetu, nejčastěji naleznete elektronické počítadlo s LCD displejem, které měří mohotodiny podle impulzů zapalovací svíčky, krom toho i otáčky a upozorňuje na výměnu oleje. Takové je vhodné na často používanou zahradní techniku (sekačky, křovinořezy, motorové pily) a malé motocykly (na vše co nemá elektrický generátor). Ale rozhodně není vhodné pro elektrocentrálu uschovanou pro krizové situace. Tohle počítadlo má totiž vestavěnou baterii. Když baterie dojde (je nepřístupná), údaj na počítadle se snaže a vy pojednou nevíte nic. Vzhled digitálního počítadla motohodin:
- pocitadlo-motohodin-digitalni.jpg (14.44 KiB) Zobrazeno 72377 krát
K obyčejné elektrocentrále je nejlepší použít obyčejné elektromechanické počítadlo provozních hodin používané v elektrotechnice. Je napájené napětím 230V (to máte u elektrocentrály přeci k dispozici). Tento typ počítadla je primitivní, levnější a spolehlivější. Obsahuje motorek, šnekové převody a číselník z tachometru. Když běží generátor elektrocentrály, běží i motorek a počítadlo pomalu připočítává. Údaj na počítadle je vždy čitelný a žádnou poruchou se nevymaže, ani vám ho nikdo nevynuluje.Vzhled obyčejného počítadla provozních hodin (motohodin):
- pocitadlo-motohodin.jpg (7.93 KiB) Zobrazeno 72377 krát
Kmitočtoměr ("hertzmetr")Se u současných malých domácích elektrocentrál vyskytuje velmi vzácně. Drobné nedodržení frekvence většinou není pro současné spotřebiče žádným vážným prohřeškem a proto se kmitočet generovaného proudu většinou nekontroluje. Pokud je jím vaše elektrocentrála vybavená, považujte to za dobrý a užitečný bonus, podle kterého můžete kontrolovat funkci a případné opotřebení otáčkového regulátoru spalovacího motoru (který zásadním způsobem frekvenci ovlivňuje). Jako jeho náhražka poslouží i digitální počítadlo motohodin, které dokáže fungovat jako otáčkoměr. Podle jehož údajů se můžete řídit = má-li motor 3000 ot./min, pak vám generátor produkuje proud o kmitočtu 50Hz.