Právě je 25 lis 2024 09:10

NEZDOLNY.CZ

Ad omnia paratus

Radiostanice místního a regionálního dosahu

Uživatelský avatar
 
Příspěvky: 550
Registrován: 28 říj 2015 14:59

Radiostanice místního a regionálního dosahu

Příspěvek od Josef » 02 pro 2015 19:08

Radiostanice PMR:
PMR stanice (Personal Mobile Radio, slangově označované jako „péémerka“ či „pomeranč“) jsou moderní ruční vysílačky pracující v pásmu UKV na frekvenci 446,00625 až 446,09375 MHz. K dispozici je 8 pracovních frekvencí (kanálů). Stanice má standardně výkon 0,5 W, pevně připojenou neodnímatelnou anténu a bateriové napájení.

Radiostanice je konstruována jako transceiver a pracuje v simplexním provozu. Což v praxi znamená, že na rozdíl od telefonu můžete hovořit pouze vy (poté co stisknete tlačítko PTT na boční straně vysílačky) nebo pouze protistanice. Pokud budete hovořit oba současně, nebudete se slyšet.

Provoz stanice je umožněn tzv. všeobecným oprávněním, které vydal Český telekomunikační úřad. Všeobecné oprávnění nahrazuje individuální povolení či koncesi, takže tyto stanice si může volně v obchodě zakoupit každý člověk, aniž by musel žádat o nějaký souhlas nebo vlastnit nějaké povolení. Provozovat ji může jakákoli osoba (i nezletilé děti) pro osobní potřebu a není k tomu potřeba žádný „papír“. Stačí stanici koupit, nabít nebo vložit zakoupené baterie a můžete ihned začít vysílat. Stanice však musí být pro český trh homologována, za což odpovídá prodejce. Pokud se nechcete vystavovat právním tahanicím a pokutám, nedoporučuje se dovážet vysílačky na vlastní pěst ze zahraničí, ani je nakupovat na tržnicích. Také s vysílačkami prodávanými v některých obchodních řetězcích to může být problematické (především pokud jde o deklarované parametry). Proto je nejlépe obrátit se přímo na české specializované prodejce s vysílací technikou, kteří k nám dovážejí jen schválené a v praxi osvědčené typy. PMR se prodává nejčastěji jako ruční stanice a od výroby není uzpůsobená k připojení výkonnější antény (nástřešní, směrové nebo autoantény).

Typický vzhled levné supermarketové PMR-radiostanice:
rucni-radiostanice-PMR.jpg
rucni-radiostanice-PMR.jpg (9.98 KiB) Zobrazeno 24073 krát


Porovnání PMR-radiostanice Alinco DJ S45CQL (vlevo) s velikostí ruční CB-radiostanice Elix SY101 (vpravo):
porovnani-velikosti-PMR-a-CB.jpg


Dosah:
Hovořit o konkrétním dosahu je v případě veškerých radiostanic velmi ošidné. Je to veličina mimořádně proměnná a závislá na konkrétních terénních podmínkách. Radiové vlny, které PMR-stanice používá, mají podobné vlastnosti, jako vlny televizní nebo jako světlo. Šíří se převážně přímočaře na přímou viditelnost nebo mnohačetným odrazem o budovy a skály. Ve srovnání s radiostanicemi CB (o nich bude pojednáno dále) jsou méně náchylné na průmyslové rušení i na rušení ionosférické. Standardně je výrobcem udáván dosah „až 3 km“ a někdy „až 5 km“. Vůbec se na tuto hodnotu nelze spoléhat.

• V úzkém křivolakém zalesněném údolí bude dosah mezi dvěma stanicemi horko-těžko půl kilometru. Velké množství stromů v plné vegetační síle pohlcuje radiové vlny, které PMR používá.
• Když s těmi samými radiostanicemi vystoupáte na vysokou horu s holým temenem, můžete hovořit s druhou stanicí umístěnou na kopci ve vzdálenosti i přes sto kilometrů, pokud mezi vámi nebude žádná jiná vyšší překážka.

PMR-stanice, která je vybavená od výrobce delší anténou bude mít logicky větší dosah než stanička, která má místo antény jen plastový čudlík. Délku antény ani fyzikální zákony prostě ošidit nelze.

Dosah lze zvýšit pouze vyhledáním vhodného místa pro vysílání, odkud se bude signál dobře šířit. Platí zásada, čím výše a čím volnější krajina, tím lépe. Základní pravidlo zní, že s PMRkou se zaručeně dovoláte pouze tam, kam ze svého místa dohlédnete očima (nebo dalekohledem). Na místa skrytá, za několik řad panelových domů, do hustého lesa a podobně, se bude signál dostávat velmi obtížně. V jednom místě to půjde dobré, o metr vedle už ne, po pár krocích opět ano.

Provoz:
PMR-stanice je sympatická svými malými rozměry, malou spotřebou, nenáročností obsluhy. U běžných provedení má i lidovou cenou. Dvě PMR-stanice, pokud na nich navolíte stejný kanál (případně použijete stejný subtón), budou spolu komunikovat, i když bude každá jiného typu nebo od jiného výrobce. Se stanicemi odlišných druhů a systémů, např. se stanicemi-CB, tyto PMR-stanice komunikovat nemohou. Je potřeba si uvědomit, že vysílačka není žádná dětská hračka pro předškoláky, ale plnohodnotný veřejný komunikační prostředek a že pro provoz platí určitá vžitá pravidla, která doporučuji (ve vašem zájmu) dodržovat.

Příslušenství:
Ke stanicím lze dokoupit dodatečné vybavení. Například ruční mikrofon, sluchátka, externí reproduktor, hand-free sadu, úchyty, pouzdra aj.

Klady a zápory:
+ PMR-radiostanice je malá, lehká, má integrovanou anténu a abyste s ní mohli vysílat, nemusíte k ní nic zvláštního připojovat. Prostě ji vezmete a vysíláte. Má také malou spotřebu energie a baterie v ní vydrží dlouho, zejména na příjem, pokud budete dělat jen krátké vysílací relace. Některé typy těchto stanici (zejména ty, které jsou odvozené od radioamatérských) jsou mechanicky velmi odolné a utěsněné proti vlhkosti.
- PMR-radiostanice používá pouze 8 kanálů !! (Nedejte se zmást reklamou „o 300 subkanálech“, jedná se pouze o "subtóny" pro ovládání šumové brány, nikoli o plnohodnotný kanál, těch je skutečně pouze 8.) V krizové situaci se proto může snadno stát, že některé kanály budou obsazeny provozem dalších PMR-stanic ve vašem okolí a komunikace bude ztížená. Pak záleží na vzájemné dohodě a ohleduplnosti.

Poslední dobou se rozmáhá používání PMR stanic ve funkci dětské chůvičky, kdy je jedna ze stanic samočinně aktivována hlasem (tzv.„VOX“). Obecně to považuji za velmi nerozumné počínání. Ponechám stranou negativní technický aspekt - že takový uživatel v širokém okolí ochuzuje ostatní uživatele o možnost použít jeden z osmi vzácných kanálů a že vyzařuje vysokofrekvenční energii blízko hlavičky dítěte. Jen připomenu, že majitel takového aparátku si často ani neuvědomí, jak důvěrné a často velmi intimní informace se z jeho domácnosti šíří do okolí a kdo všechno je může slyšet. Mnohé chůvičky jsou pomocí přehledových přijímačů s kvalitními anténami zachytitelné i na vzdálenost desítek kilometrů, navíc jejich polohu jde poměrně přesně lokalizovat a získané informace tak mohou být velmi snadno zneužity.
V nejkomplikovanějších situacích nejspolehlivěji fungují obvykle ty nejprimitivnější technologie.

Uživatelský avatar
 
Příspěvky: 550
Registrován: 28 říj 2015 14:59

Re: Radiostanice místního a regionálního dosahu

Příspěvek od Josef » 02 pro 2015 19:11

Napájení PMR radiostanice:
Napájení stanice je obvykle řešeno pomocí několika nabíjecích tužkových článků nebo vestavěnou kompaktní akumulátorovou baterií. Na jedno nabití vydrží stanice v provozu desítky hodin. Záleží na způsobu užití a četnosti hovorů. Při příjmu má stanice odběr velmi malý, avšak během vysílání spotřeba mnohonásobně stoupá. Pro představu - několik sekund hovoru odčerpá z baterií energii, která by stačila na několik desítek minut příjmu. Pro náročné situace je výhodnější, když je stanice konstruována na běžné tužkové články velikosti AA. Těch lze mít sebou v kapse více sad a po vybití jedné sady použít sadu druhou. Má-li PMR-stanice baterii napevno vestavěnou, bohužel nezbude jiné řešení, než provoz ukončit a dát celou stanici znovu nabít (pokud je z čeho?!), jenže v tu chvíli ji nemůžete používat. Radiostanici je možné napájet také přímo ze síťového zdroje s požadovaným napětím (většinou 4,5V=) a musí se jednat vždy o zdroj stabilizovaný, schopný dodat potřebný proud při vysílání a ještě mít dostatečnou rezervu (např. zdroj konstruovaný cca na 2A.)

Budete-li se poohlížet po stanici konstruované na lichý počet mikrotužkových akumulátorů, nejprve si prověřte, zda dokáže lichý počet nabíjet i vaše externí nabíječka. Pro náročnější použití si vyberte stanici kvalitně provedenou z odolného plastu, s přehledným a jednoduchým ovládáním. Pokud možno vodotěsnou nebo alespoň odolnou proti dešti.
V nejkomplikovanějších situacích nejspolehlivěji fungují obvykle ty nejprimitivnější technologie.

Uživatelský avatar
 
Příspěvky: 550
Registrován: 28 říj 2015 14:59

Re: Radiostanice místního a regionálního dosahu

Příspěvek od Josef » 02 pro 2015 19:13

Doporučení při vysílání:
• Pokud víte, na kterou stranu od vás se nachází vaše protistanice, stůjte otočeni tak, abyste k ní byli čelem a vysílačku držte před ústy svisle. To proto, abyste netlumili šíření vln vlastní hlavou.
• Pokud je slyšitelnost špatná a signál slabý, zkuste udělat úkrok nebo několik kroků do různých stran. Pokud se k vám signál dostává odrazem, můžete tímto způsobem najít místo, kde je odraz kvalitnější a signál se zesílí.
• Nekřičte a nefuňte zblízka do mikrofonu stanice. Silou svých hlasivek nedostatečný signál nenahradíte. Naopak zvýšené zkreslení a větší kmitočtový zdvih bude působit ve váš neprospěch. Raději hovořte klidně, dobře vyslovujte a zvolte snadno srozumitelná, jednoznačná a jasně pochopitelná slova.
• Pokud si pořídíte k radiostanici externí mikrofon, umožní vám to zdvihnout stanici nataženou rukou do výšky, což pomůže zvýšit dosah. (Extrémním případem použití tohoto triku je zabudování celé PMR stanice do vodotěsné elektrikářské plastové krabice umístěné na stožáru na střeše a vyvedení napájecích vodičů a přívodů k mikrofonu i reproduktoru stíněným kabelem přes vodotěsné průchodky z krabice až do místnosti. Toto řešení bohužel neumožňuje přepínat kanály.)

Varování:
• Nevysílejte se dvěma stanicemi blízko u sebe (méně než 10m).
• Nemluvte v kuse nepřetržitě déle než dvě minuty a nechávejte v hovoru dostatečné pauzy - jednak proto, aby vám protistanice měla vůbec šanci v pauze odpovědět a také proto, že vysílač stanice není stavěný na nepřetržité vysílání a mohl by se u méně kvalitních stanic snadno přehřátím zničit.
Při vysílání se nedotýkejte antény (prsty ani rukou), ani nemějte anténu opřenou o tělo. Anténa se přiblížením k předmětům nebo k tělu rozladí, část energie se nevyzáří, ale vrátí zpět do obvodů stanice. Citelně snížíte dosah a při delší vysílací relaci můžete poškodit koncový stupeň stanice. Upozorňuji, že takto vzniklé poškození přístroje výrobce snadno pozná a nelze ho reklamovat (platí u vysílačů obecně).
V nejkomplikovanějších situacích nejspolehlivěji fungují obvykle ty nejprimitivnější technologie.

Uživatelský avatar
 
Příspěvky: 550
Registrován: 28 říj 2015 14:59

Re: Radiostanice místního a regionálního dosahu

Příspěvek od Josef » 02 pro 2015 19:58

Squelch:
Když je radiostanice přepnutá na příjem (není stisknuté tlačítko PTT) a žádná protistanice na zvoleném kanále nevysílá, ozývá se z reproduktoru silný šum. To je normální vlastnost na pásmu FM, nikoli závada radiostanice. Jakmile se ozve protistanice, šum se sníží nebo zcela zmizí a vy slyšíte hovor. Aby šum naprázdno neobtěžoval, je stanice vybavená tzv. šumovou bránou zvanou „squelch“ (SQ). Je to vestavěné zařízení, které sleduje hladinu šumu a signál na kanále. Pokud protistanice nevysílá, je reproduktor odpojený a i když je radiostanice stále na příjmu, vy nic neslyšíte (tedy ani obtěžující šum, ale stanice přesto odebírá z baterií proud). Jakmile stanice zachytí dostatečně silný signál od protistanice, reproduktor se zapne a vy uslyšíte hovor. Úroveň signálu, kdy squelch zapne reproduktor, lze ručně nastavit. Při nízké úrovni reproduktor reaguje i na hodně slabé signály protistanice, ale občas se stane, že se spustí šum vlivem nějakého místního rušení. Naopak tzv. „natvrdo utažený“ squelch propouští jen velmi silné signály, všechny ostatní potlačí. Je sice výhodné, že vás neobtěžuje rušení, ale můžete promeškat volání vaší protistanice, pokud se náhodou dostane do místa se špatnými podmínkami pro vysílání. Slabá vzdálená protistanice se vám nedovolá vůbec. Proto je potřeba hodnotu nastavení šumové brány podle aktuální situace aktuálně přizpůsobit (rušení v okolí, vzdálenost na kterou vysíláte) a pokud možno ji co nejvíce „otevřít“ - jen těsně před hranici, než začne stanice šumět. Šumová brána z podstaty věci nerozlišuje protistanici. Otevře se kdykoli, když bude na zvoleném kanále někdo vysílat (jakýkoli signál). Tedy nejen vaše očekávaná protistanice, ale i kdokoli jiný - žádoucí i nežádoucí.

Subtóny:
Protože výše popsaná šumová brána není všemocná (nerozpozná signál vaší protistanice od rušení ani od stanice jiné), začaly se používat subtóny. Funguje to tak, že na své stanici i vaší protistanici navolíte v menu stejný subtón. Jedná se o slyšitelný hluboký tón (jakési temné bručení), které vysílá vaše radiostanice (i vaše protistanice) trvale na pozadí vašeho hovoru. Druhá stanice má vypnutý reproduktor do té doby, dokud v signálu protistanice bezpečně nerozezná i vysílaný subtón. Jakmile ho rozezná, připojí reproduktor a teprve pak uslyšíte hovor. Reproduktor je připojený po celou dobu, dokud je hovor protistanice podbarvený subtónem. Pokud na kanále vysílá jiná cizí stanice a používá jiný subtón nebo vůbec žádný, váš reproduktor zůstane vypnutý a vy nevíte, že na kanále někdo hovoří a že je kanál obsazený. Pokud potřebujete hovořit pouze s vaší protistanicí, má používání subtónu určitý smysl. Pokud ale potřebujete hovořit s kýmkoli (všeobecná výzva) nesmíte subtón použít. Pokud použijete subtón a náhodná protistanice nikoli, může snadno vzniknout trapná situace.

stanice se subtónem (protistanici slyší) -------------- stanice se subtónem (protistanici slyší)
stanice se subtónem (protistanici neslyší) ----------- stanice bez subtónu (protistanici slyší)
stanice bez subtónu (protistanici slyší) -------------- stanice se subtónem (protistanici neslyší)
stanice bez subtónu (protistanici slyší) -------------- stanice bez subtónu (protistanici slyší)

Více stanic s různými subtóny pracující na jednom kanále se sice vzájemně neslyší, ale to neznamená, že si nepřekážení. Současné vysílání více stanic v jednom okamžiku na stejném kanále způsobuje silné rušení a nesrozumitelnost přenášené informace bez ohledu, zda je nebo není použitý subtón. Použitím subtónu tedy nezískáte „volný kanál jen pro sebe“.

(Subtóny se používají i v radioamatérské praxi při práci přes převáděče. Nejčastěji používaný subtón má frekvenci 88,5 Hz.)
V nejkomplikovanějších situacích nejspolehlivěji fungují obvykle ty nejprimitivnější technologie.

Uživatelský avatar
 
Příspěvky: 550
Registrován: 28 říj 2015 14:59

Re: Radiostanice místního a regionálního dosahu

Příspěvek od Josef » 03 pro 2015 18:53

Kde stanici nosit:
Nejspíš odpovíte: "No samozřejmě v kapse nebo na opasku, jako mobil."
Chyba! To není zrovna ideální. Jak už jsem uvedl u způsobu komunikace - radiostanice není mobil a platí to i v tomto případě. Když nosíte v kapse mobil, pak telefon vždy komunikuje s nejbližším uzlem operátora. Ten je buď na vysoké budově, věži, továrním komíně nebo příhradovém stožáru. Tedy vysoko nad terénem, na místě, odkud vás má jako na dlani. Pak samozřejmě nevadí, že je vaše kapsa s mobilem nízko nad zemí. Ale s radiostanicí je to jiné. Představte si, že právě voláte svého kolegu. Vytáhnete svou radiostanici z kapsy, přiblížíte k ústům a vysíláte. Vaše radiostanice je zhruba ve výšce 1,6 metru nad zemí. Kolega netuší, že ho voláte, takže má radiostanici sice zapnutou, ale stále ještě v kapse. Jeho stanice je ve výšce sotva 0,9 metru. Radiové vlny těchto radiostanic se šíří přímočaře, stejně jako světlo. A tím pádem stačí, aby mezi vámi byla terénní vlna vysoká něco přes 1,2 metru a signál z vaší vysílačky se do kolegovy nízko umístěné stanice bude dostávat obtížně. Kdyby radiostanici zdvihl k ústům, signál by se zesílil. Ale on neví, že ho voláte. Jeho vysílačka je stále nízko umístěná a její anténa utlumená blízkostí těla. Jeho vysílačka, pokud ho voláte z větší vzdálenosti, tak zůstane němá. Proto platí, že čím výše nad terénem obě radiostanice budou (vysílající i přijímající), tím je větší šance, že vlny překonají případnou překážku která leží mezi nimi. Proto je vždy výhodné nosit zapnutou stanici na výstroji co nejvýše. Ideální je mít ji zaklesnutou na ramenním popruhu batohu téměř ve výši vaší hlavy s anténou čnějící už nad úroveň ramene. Takto umístěná radiostanice není stíněná tělem a je schopná přijímat s velkou citlivostí. Navíc ji většinou není ani zapotřebí při vysílání vyhakovat. Stačí ji pouze uchopit, lehce přiklonit k uchu a ústům a po stisknutá tlačítka PTT hovořit.
V nejkomplikovanějších situacích nejspolehlivěji fungují obvykle ty nejprimitivnější technologie.

Uživatelský avatar
 
Příspěvky: 550
Registrován: 28 říj 2015 14:59

Re: Radiostanice místního a regionálního dosahu

Příspěvek od Josef » 03 pro 2015 19:55

Upozornění: Tento článek není návodem ve smyslu občanského zákoníku. Pouze soupisem poznatků, vlastních zkušeností a soukromých názorů autora na danou problematiku. Každý, kdo se bude pokoušet používat, vyrobit či sestavit zařízení nebo jeho doplněk, činí tak na vlastní riziko a musí si být vědom, že tím dobrovolně podstupuje riziko neúspěchu, finanční ztráty, úrazu či jiné újmy. Není zaručena shoda obsahu článku s platnými normami ČSN a EN a souvisejícími vyhláškami, je věcí každého si toto zajistit. Při svém konání jste povinni dodržovat zákony České republiky, protipožární a bezpečnostní vyhlášky.

CB radiostanice
Radiostanice CB (Citizen Band - občanské pásmo, slangově nazývané též „síbíčko“) jsou vysílačky pracující na horním konci krátkovlnného pásma v rozsahu frekvencí 26,565 až 27,405 MHz. K dispozici je osmdesát různých frekvencí (kanálů). Stanice má standardně výkon 4 W.

Radiostanice je konstruována jako transceiver a pracuje v simplexním provozu. Což v praxi znamená, že na rozdíl od telefonu můžete hovořit pouze vy (poté co stisknete tlačítko PTT na boční straně mikrofonu vysílačky) nebo pouze protistanice. Pokud budete hovořit oba současně, nebudete se slyšet.

Provoz stanice je umožněn tzv. všeobecným oprávněním, které vydal ČTÚ. Všeobecné oprávnění nahrazuje individuální povolení či koncesi, takže tyto stanice si může v obchodě volně zakoupit každý člověk, aniž by musel žádat o nějaký souhlas nebo úřední povolení. Provozovat ji může jakákoli osoba (i nezletilé děti) pro osobní potřebu nebo k nevýdělečné činnosti a není k tomu potřeba žádný „papír“. Stačí stanici zakoupit, připojit k napájecímu zdroji, vyladěné anténě a můžete začít vysílat. Stanice musí být po stránce parametrů schválená, za což zodpovídá prodejce. Nedoporučuje se dovážet stanice na vlastní pěst ze zahraničí, ani nakupovat na tržnicích, mohli byste velmi snadno zakoupit přístroj, který nakonec nebude moci používat. Chcete-li mít jistotu, je nejlépe obrátit se přímo na české specializované prodejce s vysílací technikou. U nás je na CB povoleno vysílat na kanálech 1 až 40 modulací FM s výkonem do 4W. Tento druh modulace využívá převážná většina stanic, se kterými se můžete v běžném provozu na pásmu setkat. Kromě toho je na těchto kanálech od roku 2012 nově povoleno vysílat i modulací AM do výkonu 4W RMS a také modulací SSB do výkonu 12W PEP (Samozřejmě tuto modulaci musí respektovat i protistanice se kterou hovoříte, jinak se s ní nedomluvíte.) Od kanálu 41 až do kanálu 80 je povoleno vysílat pouze modulací FM výkonem do 4W. Nejčastěji se (ze setrvačnosti) využívá prvních 40 kanálů, protože některé starší CB radiostanice (které jsou stále ještě v provozu), ani všech 80 kanálů nezvládnou. Ostatní dva další druhy modulací (AM a SSB) se používají jen okrajově.

Dosah
Hovořit o konkrétním dosahu je v případě veškerých radiostanic velmi ošidné a bez výjimky to platí i pro CB-radiostanice. V prvé řadě je dosah závislý na aktuálních podmínkách šíření krátkých vln, v řadě druhé pak na umístění antény a jejím typu. Teprve na třetím místě ovlivňuje dosah použitá stanice - její citlivost a kvalita její modulace.

Dosah je veličina mimořádně proměnná. Ve značně zarušeném prostředí a při špatném umístění střešních antén, při průmyslovém rušení ve městě, nevhodně řešené počítačové síti v domě či bezdrátovém internetu může být problém navázat spojení mezi dvěma domovními stanicemi už při vzdálenosti 5 až 10 km. Naopak, vyjdete-li s ruční stanicí na kopec není problém navázat spojení s expediční stanici na kopci vzdáleném i 100 km. Obecně platí, čím výše je anténa a čím volnější krajina okolo, tím lépe. Radiové vlny, s nimiž CB-stanice pracují, mají jiné vlastnosti než vlny využívané stanicemi PMR. Trošku lépe se přizpůsobují členitému terénu a snáze pronikají hustým lesem. Kromě šíření přízemní vlnou se za „příznivých“ okolností (v létě přes den) mohou šířit i odrazem o ionosféru na vzdálenost až 2000 km. Lze tak hlasitě slyšet i velmi vzdálené stanice (např. z Francie, Německa, Ruska, Španělska, Itálie, Anglie) a lze s nimi i úspěšně komunikovat. U většiny uživatelů CB-pásma je to však vnímáno spíše negativně, když zahraniční cizojazyčné stanice ruší běžný místní provoz.

Pro získání velmi přibližné představy o dosahu:
Dosah-CB-radiostanic.gif


Radiostanice CB se vyrábějí ve dvou základních provedeních. A to jako stanice mobilní anebo jako stanice ruční. Všechny CB-radiostanice, byť by byly různých typů a od různých výrobců, mezi sebou (po přepnutí na stejný kanál a stejný druh modulace) bez problémů komunikují. Nekomunikují však s radiostanicemi PMR a stanicemi jiných systémů.
V nejkomplikovanějších situacích nejspolehlivěji fungují obvykle ty nejprimitivnější technologie.

Uživatelský avatar
 
Příspěvky: 550
Registrován: 28 říj 2015 14:59

Re: Radiostanice místního a regionálního dosahu

Příspěvek od Josef » 03 pro 2015 20:02

CB radiostanice ruční
Označovaná zkráceně jako „ručka“ je určená především jako přenosná ruční stanice do terénu. Je napájena vestavěnými bateriemi, nejčastěji osmi až devíti tužkovými akumulátorky standardní velikosti AA nebo kompaktním akublokem.

Za zmínku určitě stojí, že i přes malé rozměry má tato ruční stanice stejný výkon jako její větší sestra „mobilka“ o které si povíme v dalším odstavci. Výstupní výkon je 4W a tomu odpovídá i příslušný odběr proudu z baterií při vysílání, který se pohybuje okolo 1 ampéru. Při komunikaci na menší vzdálenost lze, v rámci šetření baterií, vysílací výkon snížit asi na 0,5W. Přijímač těchto stanic je konstruován velmi úsporně, proto řádně nabitá ruční stanice vydrží na příjmu několik desítek hodin. I když dokáže ruční stanice nahradit stanici mobilní, není konstruovaná na nějaké několikahodinové hovory, protože se její vysílač se hůře chladí.
V prodejním balení stanice, tak jak je zakoupíte v obchodně nebo na e-shopu je většinou pouze krátká pendreková anténa. Pro zvětšení dosahu lze dokoupit delší anténu teleskopickou, se kterou je však obtížné pohybovat se v členitém terénu. (Vysíláte-li s teleskopickou anténu, musí být vytažena vždy na plnou délku!)

Ruční CB-radiostanice s tzv. pendrekovou anténou, vpravo leží teleskopická anténa:
CB-SY101-s-pendrekem-a-teleskopickou-antenou.jpg
CB-SY101-s-pendrekem-a-teleskopickou-antenou.jpg (17.06 KiB) Zobrazeno 24063 krát

K některým typům stanic, např. Elix SY-101, Alan 27 či Intek H-520, si lze opatřit tzv. mobilní adaptér (přezdívaný „kopyto“), který umožňuje ruční stanici připojit do zdířky zapalovače i na autoanténu (např. magnetku) a používat ji příležitostně za jízdy v libovolném autě. Také ji lze pomocí tohoto adaptéru připojit doma na síťový zdroj a dlouhým kabelem spojit s velkou střešní anténu. V tu chvíli malá ruční stanice dokáže plnohodnotně zastoupit stacionární CB-radiostanici. Pro pořádek se však sluší dodat, že ručka připojená k velké střešní anténě může být snáze rušena jinými blízkými stanicemi nebo průmyslovým rušením.

Stanice s nasazeným „kopytem“ (vývod antény a napájení) pro použití v autě:
CB-Intec-H520-s-kopytem.jpg

CB-Alan42-s-kopytem.jpg
CB-Alan42-s-kopytem.jpg (18.71 KiB) Zobrazeno 24063 krát
V nejkomplikovanějších situacích nejspolehlivěji fungují obvykle ty nejprimitivnější technologie.

Uživatelský avatar
 
Příspěvky: 550
Registrován: 28 říj 2015 14:59

Re: Radiostanice místního a regionálního dosahu

Příspěvek od Josef » 03 pro 2015 20:10

CB radiostanice mobilní (i stacionární)
Označovaná často také jako „mobilka“ připomíná svým vzhledem a rozměry autorádio. Dá se použít buď trvale instalovaná v domě, na chatě nebo jiném stálém bydlišti nebo může být zabudována do auta. Vyrábí se v mnoha typech, od laciných jednoduchých, které jsou vybaveny pouze základními funkcemi, až po téměř poloprofesionální s mnoha vestavěnými funkcemi. Pokud budete vybírat vysílačku pro dům, vyberte takovou, která má funkci SCAN (SC) a dokáže sama prohledávat kanály a hledat, kde kdo vysílá. Do auta můžete pořídit klidně levnou a jednoduchou radiostanici. Bude se vám snadno ovládat a práci odvede také dobrou.

Vzhled různých mobilních CB-radiostanic použitých stacionárně v domácnosti
Jednoduchá stanice Pressident Harry:

CB-Pressident-Harry.jpg
CB-Pressident-Harry.jpg (15.59 KiB) Zobrazeno 24063 krát

Jedna z velmi zdařilých CB stanic - Elix 77S (dnes už bohužel není na trhu):
CB-Elix77S.JPG
CB-Elix77S.JPG (17.13 KiB) Zobrazeno 24063 krát

Moderní miniradiostanice Albrecht 6110 (se stejnými parametry jako větší typy):
CB-Albrecht-6110.jpg

Tyto stanice jsou určeny pro napájení napětím13,8V DC (v praxi od 10 do 14V) a to buď z autoakumulátoru nebo při použití v domě ze síťového zdroje, který lze zakoupit ke stanici. Odběr proudu těchto stanic se pohybuje podle typu od 0,25A do 0,6A při přijmu a od 1A do 2,5A při vysílání. Výstupní výkon do antény je standardně 4W. Dobrá stanice by měla mít citlivost okolo 0,5 mikrovoltu. V prodávaném příslušenství stanice je pouze napájecí kabel s pojistkou, držák a mikrofon. Anténu, anténní kabel, PL-konektory a případný síťový zdroj je nutno přikoupit samostatně.

Radiostanice po zakoupení a vybalení:
Standardni-prislusenstvi-dodavane-s-CB-mobilni-radiostanici.jpg
Standardni-prislusenstvi-dodavane-s-CB-mobilni-radiostanici.jpg (18.46 KiB) Zobrazeno 24063 krát

CB-Elix77S-zezadu.jpg
V nejkomplikovanějších situacích nejspolehlivěji fungují obvykle ty nejprimitivnější technologie.

Uživatelský avatar
 
Příspěvky: 550
Registrován: 28 říj 2015 14:59

Re: Radiostanice místního a regionálního dosahu

Příspěvek od Josef » 03 pro 2015 20:16

Napájení CB radiostanice:

Jsou možné čtyři základní způsoby:
• napájení ze stabilizovaného síťového zdroje
• napájení z akumulátoru
• napájení ze síťového zdroje, který je zálohovaný akumulátorem
• napájení ze solárního systému
(Takto lze napájet nejen stacionární stanice, ale i ruční CB radiostanice, pokud jsou jako stacionární používány.)

Napájení ze stabilizovaného síťového zdroje:
Pokud se rozhodnete pro napájení CB-radiostanice ze síťového zdroje, musíte jednoznačně použít zdroj stabilizovaný, protože odběr stanice je velmi kolísavý. Nestabilizovaný zdroj není schopen takové výkyvy vykrýt a udržet potřebné napětí. Zakupte zásadně zdroj, který neumožňuje ruční regulaci napětí a je od výrobce napevno nastaven na výstupní napětí 13,8V=. Vyvarujete se tak zničení stanice, kdybyste si omylem s regulačním knoflíkem pohnuli. Obecná zásada – čím méně je na zdroji knoflíků, tím lépe. Máte-li na výběr, nekupujte si stabilizovaný zdroj tzv. „spínaný“ ale sáhněte raději po stabilizovaném zdroji starší konstrukce, který je „analogový“. Výrobci totiž mají s kvalitním odrušením spínaných zdrojů trvalé problémy, rušení od nich často proniká do radiostanice a způsobuje citelné zhoršení příjmu zvýšeným šumem. Analogový zdroj poznáte na první pohled nebo spíš na první potěžkání. Má velkou váhu a větší rozměry, protože obsahuje masivní transformátor a většinou má na zadní straně skříňky velký žebrovaný chladič. Spínaný zdroj je překvapivě malý, lehký, nezahřívá se, ale bohužel ruší. Pořiďte si stabilizovaný zdroj s dostatečnou výkonovou rezervou. Tato rezerva by měla být téměř sto procent. V praxi to znamená, že pro menší mobilní CB-stanici nebo CB-ručku s odběrem při vysílání od 1 do 1,5A, zakoupíte zdroj, u něhož výrobce garantuje proud nejméně 3 ampéry. Pro stacionárně instalovanou CB-stanici, předpokládáte-li už předem provoz s dlouhými relacemi či tzv. „expediční provoz“ (kdy budete s malými odmlkami komunikovat třeba celý večer), sáhněte po zdroji s deklarovaným proudem nejméně 5 ampér. Stanici připojte ke zdroji napevno přitažením drátu do svorek nebo přes masivní konektor, u kterého je vyloučeno přepólování. Nepřipojujte radiostanici ke zdroji pomocí banánků. Banánky můžete snadno omylem prohodit, stanici přepólovat a nenávratně zničit. Vždy dodržte správnou polaritu a na připojovacím kabelu ke stanici vždy ponechte originální pouzdro s pojistkou nebo pojistkou o stejné hodnotě vestavějte přímo do zdroje. Stanice také nesnáší krátkodobé výpadky proudu, který by nejistý kontakt nebo povytažení banánku mohlo způsobit.

Nestavte radiostanici hned vedle zdroje, ani nemávejte nad síťovým zdrojem mikrofonem.
Zdroj okolo sebe vyzařuje střídavé magnetické pole, které v radiostanici nebo v mikrofonu indukuje silné bručení, slyšitelné v reproduktoru nebo dokonce ve vysílaném signálu. Bezpečná vzdálenost obou přístrojů je nad 15 až 20cm.

Vzhled stabilizovaného zdroje:
Stabilizovany-zdroj-12V-5A.jpg
Stabilizovany-zdroj-12V-5A.jpg (26.46 KiB) Zobrazeno 24063 krát
V nejkomplikovanějších situacích nejspolehlivěji fungují obvykle ty nejprimitivnější technologie.

Uživatelský avatar
 
Příspěvky: 550
Registrován: 28 říj 2015 14:59

Re: Radiostanice místního a regionálního dosahu

Příspěvek od Josef » 03 pro 2015 20:35

Napájení z akumulátoru:
K napájení mobilní i stacionární radiostanice (včetně ručních napájených přes kabel) v krizové situaci se hodí jakýkoliv olověný nebo i kadmio-niklový akumulátor 12V. Na několik hodin provozu stačí poměrně lehký a výkonný hermetický AGM akumulátor 12V/7Ah, používaný v záložních zdrojích počítačů. Uvážíme-li průměrný odběr CB-radiostanice (Rx=0,3A/Tx=1,3A) a její provoz s běžným poměrem vysílání ku přijmu 1:5, pak tento akumulátor v krizové situaci vystačí přibližně na 15 hodin nepřetržitého provozu.

• Domluvíte-li se s protistanicí na konkrétní hodiny, kdy uskutečníte spojení a budete-li zapínat stanici pouze v tuto dobu, vydrží vám akumulátor mnohonásobně déle. Při předem připravených, stručných a krátkých relacích běžně až týden. Pro četnější provoz bude vhodné použít akumulátor s větší kapacitou, klidně velký 12V autoakumulátor z osobního nebo nákladního vozidla.
• Vždy dodržte správnou polaritu a na připojovacím kabelu ke stanici ponechte originální pouzdro s pojistkou.
• Pokud potřebujete akumulátor nabíjet externí nabíječkou, raději radiostanici odpojte od akumulátoru nebo pokud potřebujete současně nabíjet i vysílat, použijte níže popsaný systém.
• Potřebujete vědět, jaké má akumulátor napětí a kolik energie vám v něm zbývá. Proto si pořiďte voltmetr (stačí tzv. panelový, jednorozsahový do cca 20 nebo 30V=, za necelých 100,-Kč).

Plně nabitý akumulátor (odpojený od nabíječky) má napětí 12,6 až 12,8V.
Akumulátor se 75% kapacity má napětí 12,5V.
Akumulátor s 50% kapacity má napětí 12,2V.
Akumulátor s 25% kapacity má napětí 12,0V.
Zcela vybitý akumulátor má napětí 10,5V (při nižším se zničí).

Hermetický akumulátor nikdy nenabíjejte nad 14,4V, jinak nevratně snížíte jeho kapacitu. Chcete-li, aby vám akumulátor dlouho sloužil, za normálních okolností (tj. mimo krizovou situaci) ho nevybíjejte zbytečně pod 12,3V a brzy po provedeném odběru ho plně dobíjte opět na plných 14,4V.

Vzhled hermetického akumulátoru:
Akumulator-12V-7Ah.jpg
Akumulator-12V-7Ah.jpg (16.88 KiB) Zobrazeno 24062 krát
V nejkomplikovanějších situacích nejspolehlivěji fungují obvykle ty nejprimitivnější technologie.

Další

Zpět na Komunikace na dálku

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků