Polní telefon TP25:
Pro veřejnost nejdostupnějším přístrojem z této skupiny telekomunikačních zařízení je bezesporu polní telefon typu TP25, po mnoho let úspěšně používaný v Československé armádě. K uskutečnění spojení je zapotřebí dvou přístrojů a vhodného propojovacího kabelu potřebné délky (dvoulinka, zvonkový drát aj.) Jak telefonní přístroj samotný, tak i velké množství kabelu se dá dnes poměrně snadno a levně pořídit z armádního výprodeje, což by však nemělo budit klamné zdání, že se jedná o nějaké bezcenné nefunkční zařízení (hlavním důvodem je záměna za telefony s digitálním přenosem vybavenými utajovači hovoru). Naopak, pokud jde o poměr jednoduchost-spolehlivost-spotřeba-dosah, vykazuje tento přístroj překvapivě dobré výsledky. Při propojení dvou stanic pomocí dvoužilového kabelu (dvoulinky) umožňuje spojení až na vzdálenost 28 km. A to vše při napájení jediným galvanickým článkem o napětí 1,4 až 1,5 V, při spotřebě pouhých 0,045 wattu! Srovnáte-li to se spotřebou jiných komunikačních prostředků, překonává je polní telefon v úspornosti o několik řádů. Navíc přístroj odebírá energii pouze, když hovoříte, mimo tuto dobu je jeho spotřeba zcela nulová. Není proto divu, že je tento přístroj žádaným artiklem do rozvojových zemí.
Vzhled polního telefonu TP-25:
Uložení šňůry okolo sluchátka:
V běžném tuzemském provozu však bude polní telefon pravděpodobně používán na mnohem kratší vzdálenosti, než limitují jeho technické možnosti. Nejčastěji to bude jen vzdálenost několika desítek či stovek metrů. Přenos hovoru na tak krátkou vzdálenost bude samozřejmě naprosto čistý a nerušený. Díky své spolehlivosti a nenáročnosti může být tento druh komunikace velmi užitečný. Už proto, že na rozdíl od vysílaček, je přenos zprávy důvěrný.
Provozuschopný stav:
Má-li přístroj TP-25 pracovat dobře, je zapotřebí, aby byl osazen originální uhlíkovou mikrofonní vložkou označená písmeny MB. Vložka tohoto typu má záměrně malý vnitřní odpor a spokojí se s nízkým napájecím napětím. (Ohmmetrem naměříte hodnotu kolísající okolo 35...60 ohmů.) Mikrofonní vložka typu AUT z obyčejného telefonu (tj. přístroje napojeného na státní linku) je pro tento účel nevhodná. Přístroj udržujte v čistotě. Skladujte v suchém a s ohledem na gumové součásti v nepříliš teplém místě. Mráz při skladování nevadí.
Napájení:
Dříve se k napájení telefonů používaly průmyslové galvanické články s vzdušnou depolarizací typu AS4 o napětí 1,4V. Dnes těžký, rozměrný a drahý článek spolehlivě nahradí jedna zcela běžná tužková baterie 1,5V typu AA. Lze použít i tzv. střední monočlánek Baby typ R14 či dokonce velký monočlánek typu D označovaný někdy jako LR20, ale je to naprosto zbytečné. Vzhledem k malé spotřebě přístroje (30mA při hovoru) není podstatná velikost článku, ale spíš jeho kvalita a dlouhá skladovatelnost. Proto pokud můžete, zakupte kvalitní alkalický nebo lithiový tužkový článek. Aby bylo možné článek bezpečně a spolehlivě zabudovat do přístroje, vyrobte si držáček, do kterého vložíte tužkovou baterii a vsunete i s držáčkem místo původního velkého článku. Zbytek volného prostoru vyplňte třeba pěnovým polystyrénem. Dráty vyvedené od držáčku napojte na svorky + a - v telefonu. Pokud nehodláte používat někdy v budoucnu telefonní přístavek TP25rd, pak na polaritě článku nezáleží. Nikdy nepoužívejte vyšší napájecí napětí, než 1,5V!! Častý zlozvyk dávat do polního telefonu plochou baterii 4,5V škodí mikrofonní vložce, způsobuje zvýšené vybíjení baterie a provozní hodiny přístroje se tak rychle zkracují. Plochou baterii místo tužkového článku můžete do telefonu použít jedině v případě, když z velké nouze používáte mikrofonní vložku typu AUT.