Bažant obecný je jeden z nemnoha ptáků rozšířeném na našem území v celkem "hojném" počtu patřícím k lovné zvěři. Kohout Bažanta obecného se loví na společných lovech (hon) v období 1. 11. - 31. 12. Mimo tuto dobu je hájen. Každý vlastník loveckého lístku je se zpracováním zvěřiny jistě obeznámen. Nicméně Bažant se může také dostat do kuchyně nelovce jako surová surovina, nebo v "romantičtějším" případě přežívání v divočině je dobré umět zpracovávat všechny druhy zvířat jako potravu.
Takže pojďme na bažanta
Bažant obecný se v normálních podmínkách loví na společném lovu brokovnicí - velikost broku +/- 3.5mm. Bažant se po ulovení nechává uležet několik dní v závislosti na aktuálním počasí zavěšený na větraném místě. Je to z důvodu zrání masa, které tímto procesem změkne, což je žádoucí zejména u starších kusů. Zpravidla se bažant nechává viset s peřím i vnitřnostmi. Někteří lidé bažanta oškubou.
V první řadě musíme zbavit bažanta peří, což se dá udělat třemi způsoby:
1. Bažant se oškube za sucha. Jde to celkem dobře zejména u čerstvě ulovených bažantů. Menší pírka se dají trhat po několika kusech, větší pera po jednom. Peří je nutné trhat opatrně, tak aby se nepotrhala kůže, která je v závislosti na ráně různě potrhaná od broků. Tato metoda, je ideální, pokud chceme bažanta připravovat v zázemí kuchyně, protože je časově nejnáročnější. Zručný člověk zvládne bažanta oškubat za cca 30min. Tento způsob je použit v našem postupu.
2. Bažant se spaří horkou vodou a pak se škube. Peří jde po spaření škubat snadněji. Tato metoda je ale "smradlavá" a hodí se do situací, kdy máme po ruce nádoby na vodu, palivo a dostatek vody, což v divočině nebývá tak často. Osobně tuto metodu nepoužívám.
3. Bažanta stáhneme z kůže i s peřím. Je to jednoduchý a velmi rychlý způsob (2 - 5min), který je ideální do divočiny. Musíme se ale smířit s tím, že kůži zahodíme a nijak nevyužijeme. Stažení si ukážeme příště.
Je celkem jedno, kde začnete škubat. Začínám na hrudníku nebo na stehnech a postupuji po celém těle až ke konci křídel. Výsledkem musí být čisté tělo. Peří zůstává jen na hlavě a koncích křídel za posledním kloubem.
Detail hlavy.
Kloaka a "biskup".
Pařát uřízneme v posledním kloubu. Řez vedeme v místě kloubu a pařát vylomením oddělíme.
Výsledek oddělení pařátu.
Stejným způsobem oddělíme zbytek křídla v posledním kloubu.
Takto vypadá výsledek.
Následně odřízneme hlavu
Očištěné tělo je potřeba vykuchat - zbavit vnitřností. Nad kloakou uděláme příčný řez a dostaneme se tak do dutiny břišní.
Všechny vnitřnosti vyjmeme rukou ven.
Srdce, játra, plíce, žaludek a střeva.
Následně vyřezávám i kloaku, ale není to zcela nezbytné.
Očištěné tělíčko připravené k další úpravě. V domácích podmínkách properu ve studené vodě.
Způsoby přípravy příště.