Rušení zahraničního rozhlasového vysílání pro bývalé Československo
Dříve narození si možná ještě vzpomínají na vysílání stanice Svobodná Evropa a některé další, kdy se minulý režim snažil všemi dostupnými prostředky tyto „propagandistické a socialismus rozvracející“ stanice umlčet nebo alespoň ze všech sil rušit. K tomuto účelu bylo vynaloženo obrovské množství technických prostředků i peněz.
K rušení se využívaly velké vysílače na střediscích, odkud se vysílal rozhlas, ale i mnoho menších vysílačů rozsetých po celé republice. Prakticky v každém větším městě (cca nad 10 tis. obyvatel) byla instalována nějaká rušička. Nejčastěji byla umístěná ve vojenském objektu, objektu vojenské správy, či objektu civilní obrany nebo v technických budovách pošty. Zatím co vysílač byl poměrně malý (nejrozšířenější vysílače Tesla KRV1 měly rozměry velké šatní skříně), anténní systém někde mezi budovami nebo ve dvorovém traktu byl téměř vždy vidět (např. Nadenenko dipól napájený žebříčkem). Výsledný efekt rušiček byl poslouchán z koordinačního centra a jejich činnost byla centrálně řízena tak, aby rušení bylo co nejefektnější (podle denní hodiny, podle šíření vysílacích kmitočtů „štvavých“ stanic a podle pronikání jejich signálu ionosférickými odrazy). Rušení bylo značně účinné.
Podle dobových „rušících map“ byla Svobodná Evropa zcela nesrozumitelná od Českého lesa, přes Plzeň a Prahu až na Hradecko-Pardubicko. Spolehlivě rušené bylo i Jihlavsko, široká oblast na Brněnsku a Ostravsku. Příjem byl znemožněný i na Litvínovsku a Šumpersku. Oblasti u Karlových Varů, v České Kanadě, Svitavsku, Olomoucku, či Tišnovsku, byly také rušené, ale už ne tak dokonale. Poslech byl velmi nepříjemný, ale rozhlasové relace byly už přeci jen částečně srozumitelné. Bylo slyšet, že pronikají některá slova, ale ještě ne dost na to, aby se dal v plné šíři pochopit smysl. Na Slovensku byla obdobná situace - opět velmi silně rušené okolí silně zalidněných lokalit. Jedině ve stínu Vysokých Tater byl příjem srozumitelný, protože do úzkých horských údolí přízemní vlna rušiček pronikala špatně či vůbec ne, zatím co prostorová vlna Svobodné Evropy odražená ionosférou měla shora cestu volnou.
Rušilo se s drobnými přestávkami přibližně od roku 1953 až do roku 1988 a to na všech dostupných krátkovlnných i středovlnných frekvencích. Náklady na provoz rušiček se pohybovaly okolo 70 milionů korun za jeden jediný rok. Částka je uvedena v tehdejší měně Kčs, tedy „korun Československých“. Pokud bychom to přepočítali na dnešní tržní sílu a ceny, bylo by to nejméně 10x tolik, tedy přes 700 milionů korun každý rok. Tak moc někdejším mocipánům ležely zahraniční rozhlasové stanice v žaludku.