Takže k dotazům...
Výstupní transformátor:
Když je transformátor umístěný venku, má uživatel možnost buď přímo k přijímači (bez výstupního transformátoru) připojit radistická vysokoohmová sluchátka a nebo (přes venku umístěný transformátor) připojit nízkoohmová sluchátka (určená k počítači, mobilu nebo MP3 přehrávači.
Když je výstupní transformátor umístěný uvnitř, snažil jsem se stále zachovat, aby tato možnost volby zůstala (použít vysokoohmová nebo i nízkoohmová sluchátka) - člověk nikdy neví, kdy se to může hodit. Proto jsou ve schématu namalovány dvě hnědé zdířky na obyčejné banánky, do kterých by se připojily vysokoohmová sluchátka (do kterých jde signál přes kondenzátor a transformátor pracovuje jako anodová tlumivka) a nebo se do zdířky pro JACK připojí sluchátka nízkoohmová (tedy až za transformátor).
Trymr na vstupu antény:
Samozřejmě to lze a kdo to umí, může si to tak udělat. Já jsem to neudělal z několika důvodů:
1. pro začátečníka sehnat vhodný trymr s nízkou kapacitou může být problém. Pokud jej použije, měl by být regulovatelný knoflíkem, nikoli šroubovákem, protože jeho kapacitu při přechodu z přijmu AM na SSB bude nutné měnit. Jenže většina takových trymrů má jeden pól na hřídelce, takže by bylo zapotřebí použít izolovanou spojku a navíc trymr schovat hlouběji do přístroje aby jej ruka operátora svou blízkostí nerozlaďovala.
2. Hodnota kondenzátoru, kterým je k přijímači navázána anténa, má vliv na ladění hlavního kondenzátoru. Pokud použiji pevný neladitelný kondenzátor, mohu si na přístroj nakreslit stupnici s vyznačenými rozsahy a stanicemi a u nich si poznačit, že to bylo v situaci, kdy byla anténa v jedné nebo druhé zdířce (prostě si namaluji stupnici pro KV rozhlasové stanice, které poslouchám modulací AM, při anténě zasunuté do zdířky Ant.1 a stupnice radioamatérských pásem, kde poslouchám SSB a CW při anténě zasunuté do zdířky Ant.2). Kapacita mojí antény vůči zemi bude i zítra a pozítřku stejná, kapacita kondenzátoru v anténním přívodu také, ladění se nezmění a stupnice bude platit. Když ale použiji k navázání antény trymr, při změně jeho kapacity se mi nakreslená stupnice vždy o kousek "posune" bokem, což je uživatelsky dost nepříjemné.
Reflexní zapojení:
Reflexní zapojení je výhodné tehdy, pokud někdo uvažuje častý poslech především na radioamatérských pásmech a bude přístroj používat připojený na velkou radioamatérskou (vysílací) anténu (např délky 40 metrů a podobně). Vysílací anténa mívá svod většinou koaxiálem, proto je přijímač uzpůsoben na tento vstup. A protože je taková radioamatérská anténa vysílací, je bohuže docela dobře schopná do svého okolí vysílat i nežádoucí pískání, které přijímač produkuje. Reflexní zapojení odděluje přijímací šást od antény a tím zpětné vyzařování signálu do antény zabraňuje. Je to "ohleduplné řešení" pokud používáte tento přijímač ve velkém městě, kde jesou blízko i další uživatelé krátkovlnných pásem. (Soudím, že nejsi koncesovaný radioamatér a tudíž asi nemáš k dispozici krátkovlnnou "vysílací" anténu, která by potíže s parazitním vyzařováním znásobovala. Použiješ-li jako anténu jen dlouhý kus drátu zavěšeného, který ale není záměrně naladěný jako vysílací anténa určená pro vyzařování, nic tě nenutí k tomu, aby jsi si komplikoval práci stavbou reflexního zapojení.)
Číslování vývodů cívek:
Schémata pocházejí z různých časových období a proto se číslování liší. Do reflexního zapojení lze použít cívky navinuté dle návodů pro "nereflexní" zapojení. Jen si prostě pohlídej, bez ohledu na čísla, aby odbočka vyvedená z prostřední části cívky vedla na katodu triody, vývod kterým končí část s mnoha závity vedl k anténě a mřížce triody, a vývod kterým končí těch několik závitů pod odbočkou vedl na uzemnění.