Minule jsem ukázal způsob, jak postavit anténu sice výrazně nižší, ale stále ještě s docela dobrými parametry. Nyní se pokusím ukázat řešení, jak anténu stavebně zkrátit, aby se vešla na pozemek a zase (pokud možno) zachovat její dobré parametry.
Antény se zalomenými rameny
Když je zapotřebí zkrátit konstrukční délku antény, nejčastěji se používají tzv. "zkracovací cívky". Vychází z předpokladu, že délka drátu antény musí být zachována a velmi laicky řečeno: "Co se nedá natáhnout do délky, to se někam namotá - třeba na cívku." Anténa pak může být o úsek namotaný na cívce kratší. Asi nejznámější verzí tohoto typu je autoanténa pro CB-radiostanici.
Řešení s cívkou je použitelné i u vodorovných drátových antén. Vzhledově sice elegantní, ale velmi nevýhodné. Anténa se zkracovací cívkou vyzařuje pouze zbytkem rovného drátu, takže vyzařování antény se výrazně sníží. Navíc cívka anténu impedančně rozhodí, takže ji často musíme "dotáhnout" tunerem. Cívka musí být přesně vypočítána a přesně vyrobena - to není dobré řešení pro krizové situace. Daleko lepším způsobem je příliš dlouhá ramena antény zalomit zpět pod anténu. Když se to provede s rozmyslem, zalomené části ramen stále vyzařují a podílí se na výkonu antény. Anténa je sice stavebně kratší (běžně třeba o polovinu), ale její výkon poklesne například jen o desetinu. Navíc nemusíte vyrábět žádnou cívku. Většina lidí ji stejně neumí vypočítat. Nanejvýš ji navinout podle nějakého plánku (ale opět bez možnosti prověřit, zda má jejich výtvor správné parametry). Zde nic takového nemáme - vystačíme si jen s rovným měděným drátem. Na následujícím obrázku je zalomení ramen provedeno u antény invertované-V. Když si to srovnáte s původním plánkem antény invertované-V, vidíte, že zalomená verze se snadno vejde na poloviční pozemek. Tato verze antény se hodí jak pro stacionární instalaci do zahrady k domu, tak i jako skládací anténa na vysílání z terénního stanoviště.
Anténa invertované-V pro pásmo 3,6MHz (80m)
s jedenkrát zalomenými rameny:
(kliknutím zvětšit)
Obdobné uspořádání se dá udělat i s anténou pro pásmo 160m, kde by anténa v plné délce zabírala na pozemku 80 metrů. Takové prostorové možnosti většina lidí nemá. Pokud se ramena antény zalomí několikrát, vystačí anténě prostor stejný jako pro anténu na frekvenci 3,6MHz. To je obrovské plus. Pro mnohé radioamatéry by právě tohle řešení mohla být dostupná cesta, jak začít plnohodnotně používat pásmo 160 metrů.
Anténa invertované-V pro pásmo 1,8MHz (160m)
s dvakrát zalomenými rameny:
(kliknutím zvětšit)
Kotvící lana středového stožáru jsou pro zjednodušení na obrázku vynechána, ale z pevnostního hlediska jsou potřebná (stožár musí stát i v případě přetržení anténního drátu). Dlouhé úvazy na koncích nemusejí být zakončeny kolíkem. Anténu je možné uvázat i za horní konce plotových soch a jiných pomocných stožárků - tím zůstane zachována výška, ale odpadne dlouhý úvaz a stavební délka se zase o něco zkrátí. U vodorovně vedených úseků anténních ramen je důležité, aby se neměnila vzdálenost mezi vodiči navzájem a pokud možno ani výška těchto vodičů od země. Proto jsou dráty v pravidelných vzdálenostech rozepřeny plastovými trubkami. U originálu byla použita obyčejná brčka na limonádu, ale pokud má anténa vydržet těžší povětrnostní podmínky nebo časté vztyčování a opětovné smotávání v terénu, bude mnohem lepší udělat rozpěrky s plastových elektroinstalačních trubek o průměru okolo 12 až 16mm. Obě výše popsané antény se dolaďují zkracováním nebo prodlužováním posledních zalomených úseků ramen. Dolaďuje se na rezonanci při pracovním kmitočtu, na kterém budete na pásmu nejčastěji vysílat. Pokud se po vyladění na rezonanční kmitočet objeví odchylky SWR do velikosti 1:1.8, pak je neřešte (rezonance je důležitější než SWR). Pokud je SWR vyšší než 1:1.8, dokorigujte přizpůsobení pomocí anténního tuneru (délku a rezonanci antény neměňte). Naladění je částečně ovlivněno vlastnostmi podloží pod anténou a při změnách počasí se může měnit. U zalomených antén bohužel není možné použít reflektorové dráty (aby fungovaly, musely by mít nezkrácenou délku odpovídající vysílací frekvenci, což se na malý pozemek nevejde).