Pro mnohé návštěvníky těchto webových stránek je mé vyprávění o krátkých vlnách asi příliš vzdálené a obtížně představitelné. Pokud jste někdy měli v ruce vysílačku PMR-ku nebo CB-rádio, asi jste si o radiovém spojení udělali nějakou vlastní představu. Mohu vás však ujistit, že krátké vlny - to je úplně jiný svět. Už jen pokud jde o specifický zvuk řečové komunikace modulací SSB. I ten je, ve srovnání s FM modulací PMR-ky či CB-čka, něco diametrálně odlišného a slovy jen těžko popsatelného. Aby člověk získal alespoň nějakou představu, tak se to prostě musí slyšet na vlastní uši. Chápu, že si pořídit přijímač nebo dokonce radiostanici na tyto vlnové rozsahy je značný finanční výdaj. Udělat to jen tak, na zkoušku, když nevíte, zda vás to nakonec osloví, je risk. Co když to vlastně není to pravé sametové, co nový adept očekával? Ale pomoc je vlastně jednoduchá. Pro první seznámení s krátkými vlnami a radioamatérským provozem nepotřebujete mít vůbec nic. Nemusíte nic kupovat, ani natahovat žádné antény. Stačí, když zůstanete sedět klidně dál za počítačem. Nevěříte?
Web SDRNěkteří radioamatéři zřídili veřejně přístupné SDR přijímače ovládané přes internet. Na těch si můžete krátkovlnný provoz "on-line" poslechnout i na vašem počítači. Některé z těchto přijímačů mají parametry stejné a často i lepší, než drahé krátkovlnné radiostanice. Přijímač můžete prostřednictvím vašeho počítače libovolně dálkově ovládat. Nebojte se, nic nemůžete pokazit, i kdybyste jej ovládali úplně špatně.
Podmínkou je, aby váš počítač měl repráčky či sluchátka, nějaký univerzálně kompaktibilní webový prohlížeč zvládající Javu - ideálně Firefox (s Internet Explorerem bývají potíže) a přiměřeně rychlé připojení k internetu (pokud běžně prohlížíte videa na Youtube, tak to naprosto stačí).Tak to pojďte zkusit:1. Chcete-li zkoušet poslech na krátkých vlnách, pak (jak už jsem psal) je zapotřebí poslouchat jen tehdy, když tyto vlny fungují a někdo tam vysílá. Proto své první pokusy naplánujte třeba na podvečer, kdy bude zapadat slunce nebo brzy z rána.
2. Otevřete internetový prohlížeč (samostatné okno, abyste dál mohli číst tento návod) a zadejte adresu:
http://www.websdr.at/ *)3. Otevře se vám webová stránka webového přijímače který je v jihovýchodní části Rakouska v obci Markt Allhau. (Záměrně jsem pro začátek vybral tento, protože má dobré antény, dobře přijímá zahraniční i české stanice a jeho okolí není zarušené průmyslovým elektrosmogem, jak tomu bývá ve velkých městech).
4. Pokud je váš internetový prohlížeč kompaktibilní, uslyšíte v reproduktorech šum nebo hovor. Pokud ne a i při zesílení zvuku je hrobové ticho, jde nejčastěji o "přezabezpečení" prohlížeče, stará verze Javy (chybová hláška upřesní o co jde).
*) Může se stát, že internetová adresa nemusí být vždy přístupná. Přijímač využívá antény, na které majitel-radioamatér také občas vysílá. Samozřejmě v té době nemůže být přijímač v provozu. V takovém případě zkuste adresu nějakého jiného webového přijímače, které uvádím níže.Vzhled ovládacího okna:(rozkliknutím zvětšit)Jak se přijímač ovládá (na obrázku zakroužkované prvky):
č.1 - Zvolte radiové pásmo (např. 80m, abychom slyšeli i území ČR)
č.2 - Zvolte druh modulace, který je na daném pásmu nejběžnější (na pásmu 80m zvolte LSB, příznivci morseovky CW-wide)
č.3 - Zadejte frekvenci, kterou chcete poslouchat. Můžete to udělat několika způsoby. Buď ji do kolonky přímo zadáte číslem, ale to ji musíte předem znát (třeba: 3756kHz; 3760kHz; 3773kHz; 3775kHz aj). Když ji neznáte, nebo se na ní nic neozývá, postupujte jinak - na modrém pozadí se většinou pohybují vzhůru nějaké světlé pruhy - to je "zviditelněný" signál jednotlivých radiových stanic.
č.4 - Uchopte myší značku pod stupnicí a posuňte ji pod některý z běžících pruhů. Značka ukazuje šířku pásma, jakou přijímač "poslouchá" a svislá čárka na značce naznačuje polohu nosné vlny (i když u LSB nosná vlna vlastně neexistuje). Jemně můžete značkou posouvat vlevo či vpravo i rolováním kolečka na myši, pokud máte kurzor těsně pod značkou.
č.5 - Většinou se vám nepodaří myší pracovat tak přesně, abyste naladili stanici ideálně a její hlas byl příjemný. Nevadí. Pomozte si klikáním na tlačítka
+ nebo
- a dolaďte si stanici přesně.
č.6 - Hlasitost poslechu nastavíte posuvníkem.
č.7 - Když do okénka napíšete svoje jméno, budou ostatní uživatelé (kteří s vámi v dané chvíli přijímač sdílí) vědět, kdo přijímač používá. Je to nezávazné a není třeba se nikde registrovat ani se obávat, že se tím k něčemu zavazujete. Radioamatéři tam občas dávají svoji značku, aby kolegové věděli, že tam právě poslouchají a mohli jim třeba vysílačkou i něco vzkázat. Nikoho svým poslechem neblokujete. Přijímač pracující na principu SDR totiž může současně ovládat velké množství návštěvníků, aniž by si vzájemně překáželi.
č.8 - Když nastavíte něco špatně (např. si nechtíc změníte šířku "filtru" (značky pod poslouchanou stanicí) a nedaří se vám to z nějakého důvodu uvést do původního stavu, tak prostě webovou stránku uzavřete, znovu otevřete a začněte pěkně od začátku...
Naučte se přijímač ladit opatrně, aby byl zvuk srozumitelný a všímejte si svislých pruhů, tzv. "vodopádů". Úplně stejně důsledně byste to museli dělat se skutečným stolním přístrojem. Během chvilky zjistíte, že o poslouchané stanici a jejím signálu jde z jejího "vodopádu" mnohé vyčíst ještě dříve, než si ji naladíte. Vyzkoušejte všechny možné "vodopády", které na stupnici naleznete. Brzy odhalíte "zvukové" zvláštnosti SSB i chování stanic na pásmu. Vyzkoušejte i pásma jiná a jinou denní dobu. O to tu vlastně jde.
"Vzhled" různých druhů modulací i příjmových podmínek na pásmu:
(rozkliknutím zvětšit)Ejhle, tady se někdo ladí na pásmu se zapnutým vysílačem (nepřípustné chování):Hned na první pohled vidíte, že na celém pásmu vysílá jen jedna silná stanice, ostatní tři jsou v šumu:(Na ploše vodopádů se zřetelně objeví i jedno jediné osamělé "pípnutí", stačí aby bylo jen nepatrně odlišné od souvislého šumu na pozadí. Pak už asi chápete, že se v dnešní době jakékoli pirátské vysílání poměrně snadno odhalí... ...i kdyby je nikdo záměrně nehledal.)Komu by to bylo na pokusy a trávení volného času málo, může si vybrat z velkého množství dalších webových přijímačů. Jejich aktuální seznam naleznete na
http://www.websdr.org. Vybírejte však uvážlivě. Mnohé veřejně přístupné přijímače používají nedostatečné antény (Whip a pod.) a jsou dobré jen pro místní příjem. Vyberte si raději ty, které používají plnohodnotné antény (LW, dipól, Windom aj.), na těch toho uslyšíte nejvíce.
Dále vyzkoušejte adresy:Česká republika
http://websdr.cz:8901/Polsko
http://websdr.sp3pgx.uz.zgora.pl:8901/Polsko
http://websdr.pzk.pl:8901/Německo
http://dk0te.dhbw-ravensburg.de:8901/Německo
http://dj3le.spdns.de:8901/Rumunsko
http://websdr.yo3ggx.ro:8765/...atd.
Příznivci leteckého provozu určitě ocení i SDR přijímač
http://sdr.hkfree.org:8901/Majitele vysílaček určitě napadne, že by si pomocí těchto "on-line" přijímačů mohli zkontrolovat i svůj dosah a kvalitu své vlastní modulace...
Samozřejmě s poslechem webového SDR přijímače můžete počítat jen v "normální" situaci. Za krizové situace je velmi pravděpodobné, že internetové spojení bude narušené nebo přetížené a přijímač pro vás bude nedostupný.