Všiml jsem si, že v tomto vláknu mám zásadní nedostatek - zapomněl jsem se zmínit o lampě Feuerhand. A to je chyba, protože je to prakticky jediná dnes dostupná lampa na českém trhu, která může být bez obav srovnávána s legendární Mevou 864, ba dokonce ji v mnohém předstihuje. Dovolte abych to napravil a představil vám ji.Větruvzdorná petrolejová lampa Feuerhand Baby special 276Jedná se o ruční přenosnou plechovou (jak se dříve říkalo
"vozovou") knotovou petrolejovou lampu střední velikosti.
- výrobce Feuerhand, součást německého koncernu Petromax
- celková výška od nádržky po komínek 26 cm
- průměr nádržky 13,5 cm
- max. šířka přes boční trubice 15 cm
- výška světla plamene nad stolem 11 cm (při postavené lampě)
- výška světla plamene pod hákem 27 cm (při zavěšené lampě)
- bavlněný knot šířky 12 mm
- cylindr č.1275 (1276) Suprax (horní průměr 65 mm, spodní průměr 59 mm, výška cca 86 mm)
Vzhled lampy Feuerhand Baby special 276
- Lampa-Feuerhand-Baby-276.jpg (38.3 KiB) Zobrazeno 21200 krát
Dílenské zpracováníNejlevnější verze lampy je z lesklého, dostatečně silného pozinkovaného plechu. Lampa je pevná, stabilní, nic na ní nepruží a nevrže. Dobře se otevírá i zapaluje. Zdvihací páčka je vlevo, regulace knotu vpravo - nic si nepřekáží, dobře se s ní manipuluje. Sílu plechu se mi nepodařilo změřit, protože hrany plechu jsou prakticky všude zalemované, aby nebyly ostré. Navíc to vypadá, že výrobce používá na různé díly různě silný plech. Barevné varianty lampy nejsou jen lakované na surový černý plech (jak bývala Meva), ale jsou také z pozinkovaného plechu a teprve na něj dodatečně lakovány. Lampa tím má hned dvojí ochranu proti korozi a při poškození lakované vrstvy hned nezreziví. Pozinkování má svou nemalou výhodu i uvnitř nádržky, kdy vám případná vysrážená voda v palivu nezpůsobí důlkovou korozi a nežádoucí prosakování paliva z nádrže.
Hoření a plamen"Rozfukový" klobouček je na první pohled sice dosti otevřený, ale rozfuk plamene funguje překvapivě dobře. Pokud řádně zastřihnete knot, aby z něj netrčely nitě a budete udržovat naplněnou nádržku, docílíte do široka rozprostřeného, vysoce svítivého plamene, který končí ostře ohraničeným okrajem a nečadí. Dírkované dno pod cylindrem je překryto plochým ochranným mezikružím, které usměrňuje proud čistého vzduchu na obvod kloboučku a kromě toho i malými dírkami umožňuje přístup vzduchu z vnitřní strany ke sklu cylindru. Uspořádání zlepšuje stabilitu plamene za větru. Česká Meva to v běžné civilní verzi nikdy neměla, používalo se jen ve starší vojenské verzi Mevy.
Svítivost lampyUdělal jsem srovnávací test mezi originál (téměř novou) Mevou vyrobenou v osmdesátých letech minulého století a novým Feuerhandem. Obě lampy byly vyleštěny co to šlo, naplněny na maximum čerstvým lampovým olejem značky PePo. Obě byly osazeny novými knoty ustřiženými z jedné metráže. Po nasáknutí knotu (15 minut) a rozehřátí lamp (20 minut) byly plameny seřízeny na maximální výšku tak, aby ještě nedocházelo k čazení. Lampy byly otočeny tak, aby se uplatnila plná plocha plamene (i když je hořák v lampě umístěný šikmo). Pak byla svítivost obou lamp mezi sebou meřena porovnávací metodou (Bunsenův fotometr). Výsledné zjištění bylo, že ač obě lampy vykazují mírně odlišný tvar plamene (Meva výrazný
"motýlek", Feuerhand spíš čistý
"obdélníček"), je svítivost obou lamp prakticky stejná nebo možná o zlomeček vede Feuerhand.
Zaměnitelnost dílůKdyž už srovnávám, je dobré vědět, že i když se liší tvarem i druhem skla - cylindr z Feuerhandu pasuje na originál Mevu. A cylindr z originál Mevy zase na Feuerhand. Knoty jsou také stejné. Nádržka Feuerhandu je objemově nepatrně větší a má i větší zátku než Meva. Zátky těchto dvou lamp proto zaměnit nelze.
ZávěremNevím zda firma Feuerhand skutečně vyrábí lampy v Německu nebo si nechává dělat díly v Ásii. Asi je to úplně jedno, protože ve výsledku je to kvalitně provedený výrobek. Pokud jde o cenu, ta je
"německá" určitě. Když zavzpomínám, tak originál Meva se před revolucí prodávala v železářství za 45,-Kčs. Ceny a platy se od té doby změnily asi desetinásobně. Při přepočtu by dnes originál Meva stála zhruba 450,-Kč. To celkem koresponduje s tím, že se v armyšhopech před pár lety poslední kusy Mevy prodávaly za výprodejovou cenu 380,-Kč. Nový pozinkovaný Feuerhand s cylindrem z ohnivzdorného skla dnes stojí 540,-Kč. Pozinkovaný a lakovaný Feuerhand je za téměř devět stovek (ale co do protikorozní ochrany jej nemůžeme s Mevou srovnávat, Feuerhand má lepší). Je to málo nebo mnoho? Kdybych neměl doma už nakoupené Mevy, tak bych do toho ty peníze investoval. Lampu nekupujete každý den a je možná lépe mít dražší a kvalitní než lacinou, ale mizernou. Záleží na vás a vaší volbě.
K lampám střední velikosti se dá na internetu sehnat i textilní přepravní obal. Pro někoho možná zbytečnost. Ale ruku na srdce - máte svoji lampu skutečně uschovanou tak, aby v okamžiku, když ji budete potřebovat, nebyla celá zaprášená a umaštěná?