od peteres » 16 bře 2020 22:58
Dovolím si krátkou úvahu k právě probíhající pandemii.
Koronavirus, který se teď šíří světem je podle dnes dostupných informací ve srovnání s běžnou chřipkou nakažlivější, šíří se rychleji, má vyšší smrtnost, lidé na něj nemají vyvinutou žádnou imunitu a dosud neexistuje účinná léčba ani vakcína. Dá se proto důvodně očekávat, že následky na zdraví lidí budou vážnější, než u sezónní chřipky, která si u nás každoročně vyžádá kolem dvou tisíc obětí. U koronaviru by obětí mohlo být pravděpodobně o řád více než u chřipky (u nás až desetitisíce). Pokud by došlo k přetížení nebo kolapsu systému zdravotní péče, bylo by obětí ještě více (i násobně), protože by nepřežili ani ti, kteří by se jinak při adekvátní lékařské péči zotavili. K tomu by došlo, pokud by se virus šířil bez překážek přirozenou rychlostí v populaci.
Proto stát podniká taková bezprecedentní opatření. Mrtví budou, ale pokud se podaří epidemii roztáhout na dostatečně dlouhé období, může zdravotní systém jakžtakž stíhat a většinu těžkých případů zachránit. A to za cenu, že bude muset udržovat některá restriktivní opatření po dlouhé měsíce, možná víc než rok, nejspíš do té doby, než bude k dispozici vakcína nebo účinná léčba nebo než se větší část populace nakazí a získá imunitu. Je naivní si myslet, že celostátní karanténa během pár týdnů virus vyhubí a pak se život bude moci vrátit k normálu.
A teď z druhé strany pozitivnější pohled na věc. Tato pandemie prakticky vůbe neohrožuje děti, mladé lidi a obecně zdravou a produktivní část obyvatelstva. Jde o jednu z těch "příjemnějších" pandemií, které lidstvo dosud potkalo, v tom smyslu, že rozhodně neohrožuje civilizaci a její vymoženosti a to ani v případě, že by se žádná opatření nepodnikala a vymřelo by několik procent světové populace.
Tato pandemie prověří (ne)připravenost společností na podobné události, ukáže slabá místa v krizových plánech, odhalí jak je důležité mít odborníky na různé oblasti a jak je zásadní mít kompetentní vedení státu, státních orgánů a samospráv. Probudí veřejnost, upozorní jednotlivce a rodiny na to, jak náhle mohou být ohroženi, pokud nejsou na něco podobného připraveni. Celkově může zlepšit připravenost celé společnosti na budoucí tentokrát už opravdu ohrožující pandemii nebo jinou krizovou situaci. Je to budíček, který už může být dostatečně hlasitý na to, aby se něco zásadnějšího dělo se společností ve smyslu její odolnosti.