Pár slov úvodem:
Asi by se slušelo začít tento sešit okřídleným rčením: „Již staří Římané...“, protože římské starověké impérium i technologie považujeme za rozvinutou civilizaci, a pak pokračovat popisem vodního supermlýna v Barbegalu. Kdybych se chtěl blýsknout jako patriot, mohl bych také začít třeba tím, že první mlýn s mechanickým vyséváním na světě byl postaven právě u nás. I tím, že okolo vody, vodních mlýnů, mlynářů i vodníků se točí téměř každá česká pohádka. Ale začnu jinak - pro mne je srdeční záležitostí a i významným symbolem civilizace přehlížená a takřka zapomenutá - vodní pila. Nikoli ruční nástroj, ale provozovna. Je to geniální zařízení (nu, jak by ne, když za její konstrukcí stál sám Leonardo da Vinci). Pila, která jako málo co jiného, pomohla proměnit tento svět. Nevěříte? Ještě jste o tom nikdy neslyšeli? Tak si to zkuste promyslet třeba jako na počítačovou hru „budovatelské strategie“:
Představte si mírně kopcovitou, zalesněnou krajinu, protkanou stužkami bystřin, potoků a říček. Takovou, jaká tvoří většinu podhůří a vysočin naší země. Když v takové krajině zbudujete vodní pilu, pak stačí několik šikovných lidí znalých řemesel a pár tažných koní k tomu, aby se stromy v lese staly kládami. Klády se změnily na trámy, fošny, prkna i latě. Ze dřeva se dobře tvoří - stavby, nábytek, nástroje, nářadí, nádoby, ba i hračky a ozdoby. Je jen krůček k tomu, aby údolí okolo pily zaplnily domky, na návrší kostelík. Za domy se objeví první skromná políčka, kousek dál na louce u lesa se pase dobytek a suší seno. Vymlácené zrno je třeba umlít a tak na potoce pod pilou vyrostl nový mlýn. Nehostinný kraj se od základu změnil. Je tu nová malebná podhorská vesnice, která poskytuje přístřeší, teplo domova i dostatek jídla. Základní věci k trvalému poklidnému lidskému žití, ale také k zábavě a kulturnímu vyžití. Co byste chtěli víc? Už můžete zvolat: „Vítejte u nás doma!“
Možná přespříliš idylické, připouštím. Ale to nic nemění na faktu, že s využitím vodní energie může člověk i za pomoci hodně jednoduchých prostředků rychle dojít k cíli. A to i v hodně nuzných podmínkách po nějaké rozsáhlé přírodní kalamitě či vleklé válce, která vyčerpala suroviny, zničila veškerou infrastrukturu a uvrhla tak zbytky přeživšího obyvatelstva do mnohem horších podmínek, než byly i ve středověku. Vodní síla může řezat dřevo, mlít obilí, čerpat vodu do kopců nebo naopak ji táhnout z hlubinných dolů, může vyrábět elektřinu. Cokoli, na co pomyslíme. Levně, efektivně a nic od nás za to nechce. Byla tu tisíce let před námi a zůstane i po nás, nevyčerpatelná a vždy připravená posloužit. Avšak jen tehdy, budeme-li se zodpovědně starat o naši krajinu, aby nezpustla a nevyschla.