Nedávno jsem si při ohřívání večeře v mikrovlnce uvědomil, jak neefektivně, složitě a komplikovaně se v dnešní době chováme:
Začátek vypadá ještě celkem dobře - jídlo se v sobotu nebo v neděli uvaří a když už se vaří, udělá se ho o něco více, aby z něj v týdnu mohli mít jeden či dva členové rodiny ještě rychlou večeři, pro případ, že by nebyl čas se s něčím vychystávat. Samozřejmě, že to není jídlo hned druhý den - to by se rodině rychle zajedlo a asi by došlo v domácnosti ke vzpouře. Musí to vydržet nejméně 4 dny.
Takže (a teď to nastane) se zbytek jídla nechá v kuchyni volně vychladit. Ale nemůže to být moc dlouho, v kuchyni se topí a jídlo by se v teple zkazilo. Tudíž se po pár hodinách šoupne do ledničky. Načež se vynaloží několik desetin (možná i jednotek) kilowatthodiny na to, aby se schladilo na teplotu okolo +5°C a na ní se po několik dnů bez zkázy udrželo. Pomiňme ještě takovou „drobnost“, kolik místa zabírá neforemný kastrol s velkýma ušima drahocenného místa v ledničce i to, že kvůli němu zůstanou někdy (po návštěvě méně ostražitých členů rodiny) pootevřená dvířka a lednička pak vrčí jako o život.
Po několika dnech následuje druhá „energetická šílenost“ - tedy ohřev jídla z udržovacích +5°C na teplotu servírovatelnou a poživatelnou, ať už v mikrovlnce nebo na elektrickém sporáku, což znamená použít tepelný ohřev o krátkodobém výkonu řádu kilowattů.
Když jsem ještě jako dítě chodíval k babičce, i ona vařívala o víkendu na týden. Pro dědu, pro mého tátu, když musel být ve fabrice déle a někdy i pro mě. Psal se tuším rok 1966 a v té době už dávno měla i ledničku (tehdy jednu z prvních kompresorových typů od firmy Calex). Ale protože pro ni byla lednička stále něco jako „horká novinka“, nebyla ji zvyklá používat tak, jak ji používáme dnes. V běžném životě ještě „ze setrvačnosti“ používala technologie, jaké znala od své matky a ta zase od té své. Vše z dob, když žádné ledničky neexistovaly.
Jsou to technologie běžného denního života, nad kterými se nikdo nepozastavoval. Bylo prostě „normální to tak dělat“. Dnes se nám ze života vytrácejí, aniž by měl někdo potřebu je nějak archivovat. Pokud něco takového ještě okolo vás funguje, napište. Mohou být situace, kdy zcela běžné věci - mikrovlnka, lednička a další spotřebiče závislé na elektřině, nebudou (věřím, že jen dočasně) k dispozici a mnohé staré znalosti, pokud na ně nezapomeneme, nám přesto umožní „pohodlně prožít den“.