Právě je 25 lis 2024 15:02

NEZDOLNY.CZ

Ad omnia paratus

Petrolejové lampy knotové

Uživatelský avatar
 
Příspěvky: 550
Registrován: 28 říj 2015 14:59

Petrolejové lampy knotové

Příspěvek od Josef » 16 lis 2015 23:12

Mezi neelektrické zdroje světla, které se hodí pro osvětlení v krizových situacích, patří také petrolejová lampa. Je to prostředek, kterým téměř sto let svítili naši předkové. Zařízení, které během těchto let prošlo mnohonásobným technickým vývojem, narazilo na své limity, vyvarovalo se slepých cest, až nakonec došlo k několika osvědčeným typům tak, jak je známe dnes.

Petrolejová lampa skleněná
Nejčastěji vyskytující se lampa má v dolní části skleněnou nádržku. Na ní je na hrubý závit našroubovaná plechová hořáková část s knotem a do hořákové části je volně nasazený vysoký a štíhlý skleněný cylindr. Nádržka je po obvodě sevřena pružným úchytem, za který lze lampu zavěsit na zeď. Na tomto držáku je nasunuta kruhová obruba s vloženým obyčejným skleněným zrcadlem nebo mírně prohnutá leštěná kovová odrazná deska (tzv. lampa „patentní“).

Nejběžnější provedení:
nastenna-petrolejova-lampa.jpg
nastenna-petrolejova-lampa.jpg (8.57 KiB) Zobrazeno 38278 krát


Rozměry běžně prodávaných skleněných petrolejových lamp:
(rozklikni obrázek pro lepší čitelnost)

lampy-tabulka.jpg

Právě tento typ lamp si schraňuje mnoho lidí ve spížích, komorách a po půdách pro případ blackoutu. Taková lampa je esteticky hezká a vydává silné světlo (neobsahuje části, které by plamen stínily). Ale skleněná nádržka a cylindr jsou nechráněné součásti. Poslouží na chatě nebo na chalupě, případně v bytě na stole, kde skutečně prvotřídně odvede svou práci (zejména lampa se speciálním hořákem Eagle). Do krizové situace, když pořizujete jen jednu lampu a budete ji tedy zákonitě často přenášet, si však celoskleněnou lampu prosím raději nepořizujte. Je to „dáma“ mezi lampami, příliš snadno rozbitná a příliš choulostivá na průvan. Při každém zapálení musíte sundat skleněný cylindr (potmě po hmatu) a poté ho opět nasazovat. Při manipulaci se může lampa převrátit, rozbít a hořlavina vylít. Rázem tak budete mít další vážný problém, často mnohem akutnější než ten původní. Také spaliny vystupující ze štíhlého cylindru mají velmi vysokou teplotu a i ve výši 50cm nad ústím cylindru dokáží po čase zapálit papír nebo i dřevěný strop. Na takovou lampu musíte dávat vždy bedlivý pozor. K přenášení nebo svícení venku za větru se nehodí už vůbec. Když vám zhasne, bude cylindr natolik horký, že ho nedokážete sundat a lampu znovu zapálit, dokud nevychladne. Do krizové situace potřebujete něco jiného, odolnějšího…
V nejkomplikovanějších situacích nejspolehlivěji fungují obvykle ty nejprimitivnější technologie.

Uživatelský avatar
 
Příspěvky: 550
Registrován: 28 říj 2015 14:59

Re: Petrolejové lampy knotové

Příspěvek od Josef » 16 lis 2015 23:21

Petrolejová lampa plechová (větruvzdorná):
Z knotových petrolejových lamp jsou jako záložní zdroj světla v krizových situacích použitelné prakticky pouze plechové typy. Typickými představiteli jsou Meva-864 a Meva-865. Zcela oprávněně je ještě donedávna používali silničáři k osvětlení výkopů a také armáda. Menší lampa Meva-864 je podle mých praktických zkušeností odolnější než její větší sestra Meva-865. Obě mají nádrž na 0,32 litru petroleje. Menší Meva-864 vydrží na jedno naplnění svítit průměrně 22 hodin, větší Meva-865 svítí o trochu jasněji, ale vydrží v průměru jen 18 hodin. Záleží samozřejmě vždy na seřízení výšky plamene, kterou se doporučuje udržovat v rozmezí od 15 do 35mm. Jedna plechovka petroleje o objemu 0,7 litru představuje průměrnou „zásobu“ světla na 40 hodin. Spaliny nad komínkem nedosahují příliš vysoké teploty, takže lampu můžete bez obav zavěsit i pod dřevěný strop, či na trám. Lampa je dostatečně stabilní, dobře stojí i na šikmé ploše. Může svítit ve větru a v dešti. Její zapálení zvládnete i jednou rukou - stačí páčkou nadzdvihnout cylindr. Cylindry jsou běžně k dostání (nezřídka se používají i jako ochranné sklo svíček na hřbitově). Malá lampa Meva-864 má knot široký 12mm, větší lampa Meva-865 knot 16mm. Pokud nebudete mít knot příliš vysunutý, aby se vám petrolej zbytečně nevypařoval, můžete mít tuto lampu (nejlépe přikrytou mikroténovým sáčkem, aby nebyla zaprášená) i s krabičkou zápalek, nachystanou v pohotovosti celý rok, kdykoli bude připravená ihned posloužit.

Vzhled lampy Meva 864
vetruvzdorna-petrolejova-lampa.jpg
vetruvzdorna-petrolejova-lampa.jpg (10.17 KiB) Zobrazeno 38276 krát


Cena takové lampy bývala poměrně lidová (180,-Kč). Dnes už se nevyrábí, a protože zájem neopadl a poptávka převyšuje nabídku, vyběhly ceny zbylých originálů mnohonásobně výš. Není divu, stará dobrá Meva byla „držák“. Spolehlivá, mechanicky dobře provedená, kde bylo všechno, jak má být, plamen široký, svítivost výborná, větruodolnost dobrá. Bohužel dnes je výroba prakticky všech plechových petrolejek přesunuta do Asie. Stačilo trošku „katovat kosty“ (pár úsporných opatření) na to, aby se dobře fungující výrobek změnil na nepoužitelný kšunt, použitelný nanejvýš na nevázané zahradní párty, ale určitě ne do krizové situace. Plech je tenký, kroutí se, díly na sobě nesedí. Drobné konstrukční detaily jsou okopírovány, ale jen vzhledově, což dokládá, že výrobce vlastně nezná jejich pravou funkci. Ve výsledku je lampa (i přes zdánlivě úplně stejný vzhled s originálem), na samé hranici bezpečného používání.

Že jede o originální výrobek firmy Meva se dalo poznat podle vylisovaného znaku tří zkřížených hořících "pochodní" na víčku nádržky. Bohužel už se objevují a trhu s tímto znakem i lampy asijské výroby (patrně prodaná značka či licence), ale kvalita už není ta, na kterou jsme byli u této značky zvyklí.

znak-Meva.jpg
znak-Meva.jpg (4.52 KiB) Zobrazeno 38276 krát
V nejkomplikovanějších situacích nejspolehlivěji fungují obvykle ty nejprimitivnější technologie.

Uživatelský avatar
 
Příspěvky: 550
Registrován: 28 říj 2015 14:59

Re: Petrolejové lampy knotové

Příspěvek od Josef » 16 lis 2015 23:26

Funkce lampy
Popišme si podrobně, jak petrolejová lampa vlastně funguje a z čeho se skládá. Možná se mnoho lidí domnívá, že je to přeci jasné jako facka – prostě naleji, zapálím a hoří, tak proč o tom píši. Ale zkuste se tím prokousat, možná si v mém popisu povšimnete zdánlivě bezvýznamných detailů, majících však podstatný vliv na správnou funkci.

Spodní část lampy tvoří nádržka. Ta se v lampářské terminologii nazývá bazenka (a to nikoliv od slova bazén, ale báze, tedy základna). V nádržce je nalitý petrolej. Do petroleje je namočený plochý bavlněný knot. Bavlněný proto, že musí jít o dobře nasákavý materiál, kterým by petrolej dobře vzlínal. Knot musí být pevně utkán, aby se neprodřel v místech, kde do něj zabírá regulační kolečko, kterým se nastavuje výška knotu. Bavlna je současně materiál, který odolává vysokým teplotám. A když už je té teploty jaksi příliš moc, bezezbytku, bez škvaření a spékání se shoří. Přesně takové vlastnosti od knotu potřebujeme. Knot prochází do hořákové části. V ní je knot vedený plochou „trubkou“, která jej chrání před přístupem vzduchu a i částečně ochlazuje, aby plamen nemohl prohořet do nádržky. Tato „trubka“ musí být dostatečně těsná, aby se ke knotu nedostával vzduch, přesto natolik volná, aby se v ní mohl knot pohybovat. Šířka této „trubky“ udává potřebnou šířku knotu pro jednotlivou konkrétní lampu a od ní se ve výsledku odvíjí i maximální možná svítivost lampy. Z „trubky“ vyčnívá vzhůru jen ta část knotu, která bude hořet. Z ní se vlivem tepla odpařují petrolejové páry, které se mísí s okolním vzduchem a hoří. Kousek nad koncem knotu je plamen nucen procházet plechovým kloboučkem skrz obdélný otvor. Tato součástka je velmi důležitá! Intenzivním prouděním vzduchu je ve štěrbině kloboučku plamen rozdmýcháván a rozprostřen do větší plochy. Rozdmýcháváním vzrůstá teplota plamene a červenavý odstín plamene se mění na jasně žlutou až bílou.

Funkce kloboučku
vliv-kloboucku.jpg

Proč je vlastně snaha, aby byl plamen petrolejové lampy plochý? Musíte si uvědomit, že to, co v plameni svítí, jsou mikroskopické částice uhlíku (lidově řečeno „hořící saze“). Uhlík, jak známo z obyčejné tužky, je věc černá a neprůhledná. Když bude plamen tlustý, jako u svíčky nebo u zahradní louče, pak světlo, které vydávají částice uvnitř plamene, naráží na okolní uhlík a jen obtížně se dostává z plamene ven. Když se podaří udělat plamen široký a plochý, pak při stejné spotřebě paliva obdržíme podstatně více světla. Současně bude mít k částicím uvnitř plemene lepší přístup vzduch, spalování bude kvalitnější a vznikne méně nežádoucích zplodin.

Správný tvar plamene
tvar-plamene.jpg
tvar-plamene.jpg (30.87 KiB) Zobrazeno 38275 krát

Na hořákové části je nasazen cylindr. Většina lidí se domnívá, že je tu jen proto, aby ochránil plamen před sfouknutím. Ale to je jen půl pravdy. Cylindr je velmi důležitá část lampy, je to její motor. Cylindr je komín, prouděním teplých zplodin vytváří silný tah. Tahem vzniká podtlak v hořákové části. Podtlak se snaží ihned vyplnit nový čerstvý vzduch, který se postranními otvory nasává pod klobouček ke knotu, kde provádí ono výše zmíněné rozdmýchávání.

Vliv cylindru
vliv-cylindru.jpg
vliv-cylindru.jpg (40.81 KiB) Zobrazeno 38275 krát
V nejkomplikovanějších situacích nejspolehlivěji fungují obvykle ty nejprimitivnější technologie.

Uživatelský avatar
 
Příspěvky: 550
Registrován: 28 říj 2015 14:59

Re: Petrolejové lampy knotové

Příspěvek od Josef » 16 lis 2015 23:34

Na co dát při nákupu pozor:
Proč jsem tak sáhodlouze hovořil o funkci lampy? Mělo by vám to pomoci soustředit se na drobné detaily, až si budete nějakou lampu pořizovat. Zda v ní něco nechybí a zda je součástka vyrobená tak, aby vůbec plnila svůj úkol. Ono totiž bohužel během posledních deseti let se kvalita lamp propadla do té míry, že některé prodávané zboží vzhledově lampu jen připomíná, ale o její funkci se dá s úspěchem pochybovat.

Teď už víte, že lampa musí být osazena tak širokým knotem, na jaký je stavěný hořák (bez ohledu na to, že prodejce šetřil a schválně vám do ní dal knot užší). Víte, že štěrbina v kloboučku nad knotem musí mít v celé délce stále stejnou šířku (a ne být uprostřed více rozevřená je proto, že výrobce neumí správný tvar vylisovat nebo má tupý lisovací nástroj). Víte, že cylindr (nebo celá zdvihací část) musí těsnit dole ke spodní kovové části, aby se tudy nedostával falešný vzduch. Cylindr nesmí být uštípnutý, ani s okrajem nerovně otaveným (když skláři už narychlo spěchali na svačinu). Víte, že všechny části lampy musejí na sebe dobře pasovat a těsnit, protože uvnitř lampy je za provozu podtlak a že vzduch dovnitř smí proudit jen otvory a průduchy k tomu účelu určenými. Pokud objevíte na lampě některou z těchto vad, a víte, že ji nedokážete odstranit (přihnutím plechu aj.), nekupujte ji! Nestojí to za to, jsou to vyhozené peníze. Do krizové situace potřebuje spolehlivý výrobek.

Drobnůstka:
Pokud mají vaše děti nějaké fosforeskující hračky, nebo něco z fosforeskující samolepící fólie (např. hvězdičky co se lepí na strop aj,) nebo máte možnost si svítící barvu koupit, použijte to k označení vaší petrolejové lampy (svítícím proužkem okolo nádržky). Večer, v případě nečekaného výpadku elektřiny je to výborná věc. Zvláště, když máte lampu v místě, kde je za běžného osvětlení fosforeskující barva dobře nasvícená. Hned po zhasnutí, i když jste se ještě ve tmě řádně nerozkoukali, s naprostou jistotou můžete lampu uchopit, aniž by vám spadla.

Porovnání svítivosti (amatérské poměrové srovnávací měření)
1. - svíčka hrobová prodávaná v průhledném plastovém kalíšku, vyjmutá z kalíšku = svítivost 3,5 lumenu.
2. - plechová petrolejka čínská, knot šířky 12mm = svítivost 20 lumenů.
(Pozor, výrobce někdy osazuje tuto lampu z úsporných důvodů i knotem 10mm = 15 lumenů.)
3. - plechová petrolejka Meva, knot šířky 12mm = svítivost 39 lumenů.
4. - plechová petrolejka Meva, knot šířky 16mm = svítivost 50 lumenů.
5. - petrolejka celosklěněná, knot šířky 12mm = svítivost 40 lumenů.
6. - petrolejka celosklěněná, knot šířky 16mm = svítivost 73 lumenů.
7. - petrolejka tlaková holá (typ 500HK), tlak v nádrži zhruba na střední hodnotě = svítivost 2400 lumenů.

Většině lidí však tyhle výsledky asi moc neřeknou a nebudou vědět, jak je v praxi použít. Ale když se trochu přepočítají, daly by se vyjádřit slovně i takto:

Budete-li chtít osvítit místnost stejně intenzivně, jako vám ji dnes osvítí klasická vláknová šedesátiwattová žárovka, budete si muset na svícnech zapálit nejméně 202 svíček nebo rozvěsit 18 středně velkých plechových petrolejek nebo zapálit 10 celoskleněných petrolejek se širokým knotem. Jedna středně velká plechová petrolejka nahradí 8 až 11 svíček.

Pro osvětlení rozsáhlejších místností nebo venkovního prostoru není obyčejná knotová petrolejová lampa dostatečně výkonná. Jsou však v prodeji tzv. tlakové petrolejové lampy, kterým věnuji samostatné vlákno.
V nejkomplikovanějších situacích nejspolehlivěji fungují obvykle ty nejprimitivnější technologie.

Uživatelský avatar
 
Příspěvky: 550
Registrován: 28 říj 2015 14:59

Re: Petrolejové lampy knotové

Příspěvek od Josef » 17 lis 2015 00:06

Palivo
Jako palivo můžete použít klasický petrolej nebo čirý lampový olej. Obě paliva jsou ropného původu a obě jsou dlouhodobě skladovatelná (na rozdíl od nafty s biosložkou) . Petrolej má svůj specifický pach za studena i při hoření. Lampový olej při hoření páchne minimálně. To však může být svým způsobem zákeřné. Svítíte-li v místnosti, nikdy nezapomeňte větrat. Lampa spotřebovává vzduch za 7 až 10 dospělých lidí. Svítíte-li petrolejem, pak vás jeho intenzivní zápach snadno upozorní, že větráte nedostatečně. Svítíte-li lampovým olejem, budete mít pocit jen těžkého vydýchaného vzduchu. O to více musíte pamatovat na dobré větrání, když vás pach včas nevaruje. Špatně seřízená čadící lampa produkuje velké možství zplodin obsahujících prudce jedovatý oxid uhelnatý. Nikdy nenechte lampu čadit!
Nepoužívejte v lampě aromatizované lampové oleje. Jsou určené pro zahradní louče a venkovní použití. Při svícení v místnosti je jejich vůně už příliš intenzivní. Aromatizovaným olejem jednou znečištěná lampa bohužel intenzivně páchne i po mnohonásobném vypláchnutí čistým lampovým olejem.

Zapálení lampy
Na první pohled by se zdálo, že zde není o čem hovořit - prostě škrtnete zápalkou a je to. Jenže tak jednoduché to není. Lampa, to je stejné jako kamna. Musí se pozvolna rozhořet. Když to neuděláte a studenou lampu nastavíte na velký plamen hned po zapálení, pak s postupným ohříváním se plamen ještě zvětší. Tím začne plamen postupně čadit a zakouří vám cylindr. Začouzení postupuje nenápadně, vaše oko se tomu přizpůsobí a jeho rozsah zjistíte většinou až druhý den na denním světle. Zakouřený cylindr snižuje výkon a zbytečně hazardujete petrolejem, kterého se vám v danou chvíli nemusí dostávat. Správné je lampu zapálit jen na poloviční plamen. Až po několika minutách plamen zvěčte (když už získá cylindr náležitý tah, hořák se ohřeje a knot vypařuje dostatek petrolejových par). Ale nanejvýš jen tak, aby měl jasný okraj, ostře končící kontury a nečadil. Takto postupně nastavený plamen se už většinou nemění a zůstává o stejné velikosti.

Uhořívání knotu
Někteří uživatelé lamp si stěžují, že jim rychle uhořívá knot. Svítím lampami hodně často, ale tento problém nemám. Knot může uhořívat jen tehdy, když jej nechladí petrolej. Pokud je knot řádně petrolejem nasáklý, uhořívat už z principu nemůže. Pokud však nemáte dostatečně doplněnou nádržku, knot musí pracně táhnout petrolej do výšky, jeho konec se nadměrně zahřívá. Když pak petrolej v nádržce zcela dojde, knot vysaje ze dna poslední zbytky paliva. Plamen však i nadále hoří a stravuje poslední zbytky petroleje obsažené v knotu. Jakmile se všechen petrolej spotřebuje, je knot již prakticky suchý. V tom okamžiku se jeho konec rozžhaví, zuhelnatí a začne doutnat jako zápalná šňůra. Tím ho začne rychle ubývat. Odhoří až do trubky hořáku, kde se pro nedostatek vzduchu zadusí. Pokud pravidelně nádržku nedoléváte a několik nocí po sobě vám tímto způsobem petrolej v nádržce dojde, není divu, že máte nadměrnou spotřebu knotu a knot se vám zkrátí natolik, že už v nádržce nedosáhne do petroleje.
Další příčinou rychlého uhořívání knotu je nekvalitní palivo, které obsahuje neodpařitelné složky. Veškerý objem petroleje, který lampou projde, je odpařený na špičce knotu. Nečistoty unášené palivem se v ní shromažďují a postupně ucpávají póry, kterými petrolej vzlíná. Když se knot zanese, nedopravuje už potřebné množství paliva. Plamen se zmenší a vy logicky vysunete knot více. Tím se konec knotu dostane do horké části plamene, kde zuhelnatí, shoří nebo se udrolí a na jeho místo se dostane nová, ještě nezanešená část. Když je v palivu nečistot hodně, pokles jasu i ruční popostrkování knotu je časté. Lampa vyžaduje téměř neustálou obsluhu, otravuje vás svou nefunkčností a ještě rychle spotřebovává knot. Je to krajně neefektivní. Vždy se raději vyplatí používat kvalitní čisté palivo a nádržku často dolévat.
V nejkomplikovanějších situacích nejspolehlivěji fungují obvykle ty nejprimitivnější technologie.

Uživatelský avatar
 
Příspěvky: 550
Registrován: 28 říj 2015 14:59

Re: Petrolejové lampy knotové

Příspěvek od Josef » 17 lis 2015 12:16

Skladování petroleje
Výrobce, požární i bezpečnostní technik by vám určitě kladl na srdce, abyste petrolej skladovali výhradně v původních obalech, ve kterých jste jej zakoupili. Rada je to dobrá, určitě odpovídající normám, ale bohužel ne reálné praxi. Obaly, ve kterých se petrolej prodává, totiž už nejméně patnáct let nejsou tím, čím by měly být. Rozhodně ne pokud jde o tloušťku plechu a jeho antikorozní úpravu. Ponecháte-li petrolej v 0,7 ltr. plechovce nebo 4 ltr. plechovém kanystru, ve kterém se prodává, rok či déle někde na chladném místě v chodbě, garáži, kůlně či zahradním domku na nářadí, objeví se na ocínovaném plechu někde poblíž lemu vlivem vlhkosti důlková koroze. (Cínová vrstva se totiž chová jinak než zinek u pozinkovaného plechu. Je-li poškozena a obnaží-li se ocel, korozi cín spíše urychluje.) Poškozené místo může to být z vnějšku, ale také zevnitř od kapičky vody, která se vysrážela a klesla na dno pod hladinu petroleje někde u lemu. V tomto poškozeném místě může začít petrolej prosakovat. Bude-li prosak pomalý, stihne se tekutina vsakovat či odpařovat (požární riziko), ale při letmém pohledu nic nezaregistrujete. Pohromu zjistíte až v okamžiku, kdy budete plechovku akutně potřebovat a s hrůzou zjistíte, že obsahu povážlivě ubylo. (Kdo čte dobrodružnou literaturu, určitě ví, že netěsnost a únik petroleje z nádob byl jednou z příčin tragického konce Scottovy výpravy při návratu z Jižního pólu.)
Osobně proto doporučuji petrolej skladovat v plastových nádobách. Z požárního hlediska by asi bylo správné skladovat tento druh hořlaviny v plastových kanystrech určených na pohonné hmoty. Ty nerezavějí a jsou i vzduchotěsné, takže v nich uskladněné palivo nebude přijímat vzdušnou vlhkost. Ale pozor – kanystr vždy dobře označte, co obsahuje, aby ho někdo „nadhorlivý“ nenalil do auta nebo do zahradní sekačky v domnění, že je to benzín. Je to důležité i obráceně. Kdyby naopak někdo nalil do petrolejové lampy z podobně vypadajícího kanystru benzín, nastal by při jejím zapálení fatální výbuch (páry nad hladinou v nádržce).
Proto já osobně raději skladuji petrolej a lampový olej v plastových kanystrech od Sava. Jsou varovně oranžové, s kanystry na benzín jsou nezaměnitelné. Nepodobají se ani žádné nádobě na pitnou vodu nebo jinou poživatinu. Vznik nebezpečného statického náboje jsem na nich nezaznamenal a ani nějaké zvýšené zkřehnutí za mrazu.
Ať už přelejete petrolej z plechovky do jakékoli nádoby, dbejte, aby byla nádoba vždy bezvadně čistá a suchá. Zejména nesmí obsahovat zbytky olejů, nafty nebo benzínu. První z dvou vyjmenovaných látek by způsobovaly rychlou degradaci knotu, zbytky benzínu by se naopak mohly nahromadit nad hladinou v nádržce a způsobit výbuch. Ani voda nesmí v nádobě být. Pod hladinou se neodpaří, a kdyby se dostala do plechové lampy, způsobila by vám postupem času prorezavění nádržky. Nádobu vždy dobře uzavírejte, aby se do ní nedostala vzdušná vlhkost.

Skladování lampového oleje
Lampový olej se standardně prodává v litrových PET-lahvích. V nich se dá i několik let skladovat. Pozor však na dlouhodobé skladování. Už jsem se v několika případech setkal s tím, že materiál PET-lahví při dlouhodobém styku s některými ropnými látkami křehne a tvoří trhlinky (zejména u dna). Je to zatím spíš problém velký dvoulitrovek od pitné vody a limonád v kombinaci se světlem. Přesto buďte při skladování lampového oleje v originálních PET-lahvích raději obezřetní a při podezření na degradaci materiálu obsah raději včas přelejte.

Dolévání paliva
Pokud není nádoba uzpůsobená na snadné nalévání, vždy používejte trychtýř. Trychtýř před použitím i po něm vždy otřete, ať je čistý a nespláchnete si do nádržky lampy nečistoty. Lampu nepřelévejte. To platí především pro lampy plechové. Při přelití petrolej často přeteče okolo hořáku i do meziprostoru pod hořákem a také do spodní části postranních plechových trubic, které spojují spodní a horní část lampy. Jejich vnitřek je pak mastný a usazuje se v nich zbytečně prach, který zhoršuje proudění předehřátého vzduchu od pláště komínku k hořáku.
V nejkomplikovanějších situacích nejspolehlivěji fungují obvykle ty nejprimitivnější technologie.

Uživatelský avatar
 
Příspěvky: 550
Registrován: 28 říj 2015 14:59

Re: Petrolejové lampy knotové

Příspěvek od Josef » 29 lis 2015 13:49

Jakou lampu koupit?

1. Pokud ještě doma žádnou petrolejovou lampu nemáte a uvažujete o jejím pořízení pro krizové situace (zejména do situace s neznámým průběhem) pak první lampa, kterou koupíte, by měla být plechová větruvzdorná, střední velikosti a co nejkvalitněji vyrobená (raději starší zrenovovaná než sice nová, ale nekvalitní). A k ní do zásoby jeden záložní cylindr (dobře zabalit a uložit), metr knotu příslušné šířky, dvě krabičky zápalek* a pro začátek nejméně jednu litrovou PET-láhev čirého nearomatizovaného lampového oleje. (Pokud jde o investici, i se značkovou Mevou se cenově pohodlně a s velkou rezervou vejdete do pětistovky.)

2. Pokud už výše uvedenou plechovou lampu máte, možná vás napadne, že pokud s ní někdo odejde z místnosti, vy zůstanete potmě a že by se vám tedy hodila lampa ještě jedna. Pak si pro trvalé svícení v místnosti (bez přenášení !) pořiďte skleněnou lampu Eagle s obyčejným skleněným zrcadlem** (z produkce Mars Svratka). A k ní opět náhradní cylindr, metr širokého knotu, dvě krabičky zápalek* a nejméně dvě litrové PET-láhve čirého nearomatizovaného lampového oleje (širší knot má větší spotřebu). Zde bude investice o nějakou tu stokorunu větší. Podle toho, zda budete lampu kupovat přímo od výrobce přes e-shop, ale s poštovným (riskujete, že vám balík od české pošty přijde rozbitý) nebo nakoupíte osobně někde v železářství či domácích potřebách ale o marži dráž.

Mimochodem, výběr který uvádím, není ověřený jen mými zkušenostmi někde uprostřed civilizované Evropy. Pokud si proběhnete internet a budete se dívat na detaily a pozadí fotografií interiérů neelektrifikovaných domů či chat třeba ze severní Kanady nebo z Aljašky, objevíte, že většina jejich majitelů používá právě tyto dva typy knotových lamp (případně má ještě tlakovou petrolejku). Plechovou lampu používají jako přenosnou, uvnitř i venku. Lampu Eagle mají striktně jako stacionární. Stojí buď uprostřed stolu nebo je-li stůl přiražený jednou stranou ke stěně, pak lampa stojí tam, kde se stůl dotýká stěny. Zavěšovat ji výš na stěnu nebývá zvykem, nádržka by na stůl vrhala stín. Svíčky prakticky nepoužívají (i když je jako zálohu mají), jejich svítivost není na práci dostatečná, světlo je neklidné a riziko spojené s otevřeným plamenem velké.

*) Petrolejové lampy se zapalovačem zapalují nesnadno. Některými typy zapalovačů je to pro jejich velikost takřka nemožné, protože se s plamenem zapalovače nedostanete ke knotu (např. Zippo). Buď si tedy musíte pořídit zapalovač, který takovou situaci zvládne (třeba benzínový „rakušák“ Imco Streamline, u kterého jde vyjmout štíhlá hořící ampule z tělesa zapalovače) nebo raději zůstat věrni dřevěným zápalkám, ať již těm standardním nebo kovbojským. Po omezenou dobu, co vám vystačí palivo pro lampu, vám určitě vystačí i ty nejprostší zápalky. A pokud si chcete dělat zásoby na delší dobu, není problém ke každé láhvi paliva přibalit vždy další dávku zápalek.

**) Povrchová úprava odrazného plechu tzv. „patentní lampy“ je kadmiovaná, dříve mosazná či niklovaná a vyžaduje občasné přeleštění a nakonzervování (např. olejem WD40), aby nezmatněla. Je-li lampa trvalou dekorací v místnosti, proč ne. Ale bude-li uložena pro strýčka Příhodu někde ve skříni, je to komplikace na víc. Skleněné zrcadlo svůj lesk ani po létech neztratí a navíc se může hodit ještě na spoustu jiných účelů…
V nejkomplikovanějších situacích nejspolehlivěji fungují obvykle ty nejprimitivnější technologie.

 
Příspěvky: 43
Registrován: 26 zář 2015 07:35

Re: Petrolejové lampy knotové

Příspěvek od Jaromír » 08 pro 2015 20:44

Pěkně popsáno
Doporučuji se zaměřit se na starší bazarové kousky, a hlavně zkontrolovat správnou funkci "posouvání" knotu.
U pár lamp co se ke mě dostaly prostě nefungoval posuv knotu asi stržený a bylo to takřka neopravitelné.

Asi nejlepší přenosná lampa meva 863 nebo větší 865. můžu jen doporučit.
Přílohy
P1180146.JPG
863
P1180137.JPG
865

 
Příspěvky: 1
Registrován: 28 dub 2019 16:07

Re: Petrolejové lampy knotové

Příspěvek od Filip » 28 dub 2019 16:51

Já mám lampy (osm) napevno v místnosti, prostě úplně běžná součást, jako např. zrcadlo nebo lampa na svícení na elektřinu, naplněné, knot schovaný co možná nejvíce v té kovové trubičce, anžto se pak petrolej prakticky neodpařuje, no a použiju je, pokud vypadne elektrický proud a potřebuju svítit. Což je při letních bouřkách a silném větru prakticky notorietou, ten výpadek běžně trvá 2 - 5 hodin, ale když se "zadaří", klidně i přes půl dne.

1. když lampy rozsvítíte, knot je stažen, aby se celý mechanismus mohl řádně prohřát a vznikl komínový efekt, moc to nesvítí, je nutno počkat a nespěchat,

2. když se to prohřeje, vytáhnete knot tak, aby lampa nečadila a zároveň poskytovala dobré světlo, to je jasné. Ale od této chvíle začnou lampy výrazně topit, v zimě to tu místnost prakticky vytopí, i když musí být pootevřené okno, v létě zvýší za dvě hodinu teplotu z 25 na 29°C, i při více otevřeném okně, a přirozeně v noci, přes den člověk poněkud nesvítí,

3. ta spotřeba vzduchu je skutečně extrémní, okno musí být pootevřené, i když je -10°C a venku sněhová bouře (ideální podmínky pro výpadek, drát zmrzne a vítr ho shodí),

4. naše lampy Mars Svratka nevydrží svítit celý večer, tj. v zimě třeba od 3.30pm do 11.30pm, za tu dobu lampu tak 2x doplníte. Ona by, theoreticky, tu dobu možná nějak svítit dokázala, ovšem potom by bylo na dně tak 1/4" kerosenu no a s takovým množstvím by sotva žhnula a knot by ubýval velmi rychle. Proto musíte mít odhad, kdy je už vhodné kerosen doplnit, ze zkušeností nedoporučuju svítit lampou, jejíž basenka je plná z 1/2 nebo méně; jakmile se kerosen pohybuje někde u držáku lampy na stěně, jednu lampu po druhé (aby člověk nebyl bez světla) zhasnu, nechám zchladit (5 - 10 minut to trvá), sundám ze stěny, sundám cyllindr, odšroubuju hořák a doleju kerosen. Mám pro tento účel nachystané malé vědro, a v něm trychtýř, za otočné kolečko pověsím hořák, knot směřuje v vědro, takže kerosen neznečistí nic jiného, než vědro, strčím trychtýř v basenku a doleju kerosen, pak našřoubuju zpátky hořák, usadím cyllindr, lampu dám zpátky do držáku (krom jedné, co mám na stole) no a vrátím na stěnu,

5. pokud byste chtěli, nebo byli nuceni (např. na neelektrifikované chatě), svítit bez elektřiny stále, doporučuju malé lampy (5" a klidně patentní) na schodiště, chodby, a do každé místnosti 1-2, podle velikosti místnosti, jako osvětlení k orientaci, a na svícení na cokoli jiného si pořídit lampu na plynovou bombu, má punčochu, takže svítí mnohem více a rovněž její provoz vyjde mnohem levněji; střední, nebo velká, lampa, čistá a se zrcadlem, je dostatečné světlo např. na čtení v posteli, ale na jakoukoli jinou činnost jich budete muset rozvěšet několik, jednak vás to svícení vyjde draho, druhak to bude extrémně topit.

Existují sofistikovanější lampy na kerosen, french oil lamp s kruhovým knotem, lampy s azbestovou punčoškou, ovšem v našich končinách je nejde běžně sehnat, museli byste do Amish shopu v nějakém Amish county, a ta cena by byla taky někde jinde - jestliže lampy Mars Svratka stojí cca USD 10.00 - USD 15.00, tak za tyhle byste dali cca USD 50.00 - USD 100.00 za kus.

Po každém dni svícení je nutno lampu vyčistit, byť se třeba nezdá, že špinavá není. To způsobuje kerosen na svícení, který obsahuje speciální frakci ropy, jež snižuje čadivost, s klasickým kerosenem by byl vrch cyllindru černý tak jako tak. Já vždycky opláchnu cyllindry vodou, zastřihnu knot a podívám se, jestli dole, jak jsou dírky na přívod vzduchu, něco není, kousky bavlny od knotu, či nějaké jiné smetí, pokud ano, odstraním ho. Knot tak po cca 2 letech vyměním, není to nějak drahá položka, a on pak lépe nassává kerosen.

Kupujte cyllindry originál od výrobce, cyllindry rády praskají, i originál Mars Svratka už mi praskl. Nevím proč, jestli to bylo způsobeno vadou při výrobě, či něčím jiným, ale praskají. Když kupujete cyllindr, kupujte ho in personam, nikdy ho neobjednávejte přes internet, byť by i mohl být levnější, a při koupi položte cyllindr na rovnou plochu, otáčejte jím a zkontrolujte, že tam není spára. Stalo se mi, že jí cyllindr měl, nassával potom falešný vzduch a lampa svítila velmi slabě.

Pokud k tomu lampa není uzpůsobena (Lantern), nepřenášejte jí hořící, ani horkou. On ten cyllindr nedrží nějak extrémně pevně, vždy uchopte lampu za basenku, nikoli za držák na stěně, a druhou rukou přidržujte cyllindr. Jinak vám cyllindr dříve, či později, spadne, no a při české zálibě chodit doma bos je o řádný problém zaděláno.

Z lampy stoupá extrémně horký vzduch. Lampa nesmí být méně, než 3´, od stropu, a pokud je strop dřevěný, minimálně 4´, raději 5´. Pokud tuto vzdálenost nejste s to zajistit, musíte cyllindr něčím přikrýt, něco umístit nad něj, cca 4", aby měl zase tah, aby ten horký vzduch nešel na strop. Opět, dají se koupit lodní olejové lampy, které s tímto počítají a kovový kryt cyllindru je již součástí držáku lampy na stěnu, ovšem u nás to neseženete.

 
Příspěvky: 13
Registrován: 26 bře 2016 23:57

Re: Petrolejové lampy knotové

Příspěvek od K4cer » 13 črc 2019 09:41

Čínské pajcáty Mevy sou zoufalej aušus.
Dobrá a funkční náhrada již nevyráběné lampy Meva 864 je německá lampa Feuerhand BabySpecial 276.

Základní ttd:
Výška 26cm (bez ouška na věšení), průměr 15cm, váha 530g (bez petroleje), nádržka něco málo přes 3dl.
Dobu hoření uvádí výrobce 20h.
Knot do ní je 12mm široký a je kompatibilní s 5" lampou od Mars-u.
Doporučuji lampu krmit pouze petrolejem: lampový olej má horší vzlínavost a způsobuje větší spotřebu knotu - tohle platí vobecně pro všechny petrolejky s plochým knotem. Samozřejmě, svítit to bude i na lampový olej a mám odzkoušeno že i na naftu, akorát se zanáší cylindr a víc to smrdí.

Další

Zpět na Osvětlení a svítilny

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 návštěvník