Poznámka: Článek tvořím za pochodu. Finálně jej zreviduji, doplním, opravím a přidám fotky do jednoho uceleného příspěvku.
Kosa
SA-58, SA58, SA 58, Sa vz.58, Tactical, Hermex, Gazela, Kosa, Koště
Česká útočná puška vyvinutá a zavedená do výzbroje ČSLA na konci padesátách let dvacátého století. Není třeba popisovat vývoj, vznik a historii. Zaměříme se na praktické užití, úpravy - tuning chcete-li, klady a zápory jednotlivých řešení. Každý člověk má na tuto záležitost vlastní názor a preference. O této zbrani byly popsány tisíce stránek nejen na internetu. Toto shrnutí má proto za cíl vypíchnout nejčastější dotazy a návrhy řešení, tak aby vznikl přehledný soubor informací který pomůže nejen začátečníkům.
Kosa se stala v našich krajích legendou a pro našince nejdostupnější a nejefektivnější samonabíjecí puškou co se týče poměru cena/výkon. Toto tvrzení v den vzniku těchto řádků neplatí již bezvýhradně. První pušky dodané na civilní trh koncem minulého tisícileté byly poměrně drahé a protože se jednalo o obecné uvolnění původně vojenských samočiných zbraní upravených pro civilní trh, byl o ně obrovský zájem. Bez nadsázky lze říci že se na všechny civilní klony útočných pušek byl pořadník a čekací doba v řádu měsíců i déle.
Trh byl postupně zahlcen uvolněnými zbraněmi z vojenských zásob a rezerv. Nemalý podíl hrály zbraně po zrušených lidových milicích. Cena postupně klesla a ustálila se na hladině +/- 5000 Kč. V různých akcích se kosa dala koupit za podstatně méně peněz nebo z jinými benefity. Ještě v roce 2014 si všichni mysleli, že tento příznivý cenový stav bude trvat věčně a nedbali na na varování prozřetelnějších střelců znalých chování trhu. Chyba v Matrixu s postupným vyčerpáním zásob z dob dávno minulých se velmi rychle opravila.
Levná kosa pro civilisty byl poslední záchvěv labutí písně pozůstatků ČSLA připravených na třetí válku. Tato situace nastala pouze díky obrovským zásobám zbraní, pro které nebyl odbyt a ještě k tomu byly námi všemi několikrát zaplacené. Sklady, díky civilnímu trhu a několika mezistátním darům vojenského materiálu do horkých oblastí, brzo zelzy prázdnotou.
Zde si musím přisadit osobní vsuvku - osobně jsem velice rád, že do těchto horkých oblastí posílá stát zatím jen vojenský materiál, ke kterému nepřibaluje příslušenství v podobě obsluhy. Doufám, že tato situace, kdy se z mé maličkosti nestane ono příslušenství, potrvá nejlépe napořád. Politický handl v podobě "darovaného" materiálu za jiné protislužby je to nejlepší řešení a osobně nebudu tento problém zjednodušovat do roviny "že jsme někomu dali nše kosičky za nic"!
Kdo si nekoupil civilní klon vz. 58 do poloviny roku 2015, má v tuto chvíli smůlu, protože poslední slušné kousky se u obchodníků prodávají za dvojnásobek původní ceny (téměř 10 000 Kč) a jsou prakticky vyprodané. Bazar je na tom úplně stejně. Do budoucna je možné, že se ještě v několika vlnách na trh dostanou slušné kousky, ale je nepravděpodobné, že by cena výrazně klesla. Kosy na trh mohou vrátit také koncoví uživatelé a to na základě možných restrikcí držení samonabíjecích pušek, nebo na základě uklidnění bezpečnostní situace ve světě kdy unáhlené horké nákupy z motivu pocitu ohrožení a strachu vyprchají.
Pojďme ale k samotné zbrani
Tato zbraň je poměrně komplikovaný výrobek, který má spoustu složitých částí náročných na výrobu. Nejen z tohoto důvodu je novovýroba, pomineme-li kanibalizování a vytěžování dříve vyrobených součástek, ze kterých je pak sestavena zbraň, vyloučena. Finanční náročnost výroby vzhledem k "zstaralosti" konceptu, je nepřekonatelný problém a s výjimkou několika fandovských malovýrob absolutně nereálná.
Úpravy a jejich užitná hodnota
...pokračování příště