Právě je 21 lis 2024 20:36

NEZDOLNY.CZ

Ad omnia paratus

Radiostanice Baofeng UV-5R

Uživatelský avatar
 
Příspěvky: 550
Registrován: 28 říj 2015 14:59

Re: Radiostanice Baofeng UV-5R

Příspěvek od Josef » 14 zář 2017 07:58

Na jakých frekvencích umí Baofeng vysílat a kde s ním vysílat můžeme?

Přehledně to ukazuje následující obrázek - je na něm vyobrazena frekvenční stupnice v megahertzích a na ní jsou vyznačeny dva úseky pásem VHF a UHF, které radiostanice svým rozsahem plně zvládá. Ovšem my celý rozsah použít nesmíme! V těchto jednotlivých úsecích jsou pak označeny jen krátké úseky, ve kterých vysílat lze. Všechny ostatní části pásma patří jiným službám, ne veřejnosti. To, že na nich radiostanice technicky vysílat umí, nás nikterak neopravňuje, že na nich vysílat smíme. Ani pokusně ne!

Rozsah radiostanice Baofeng UV-5R:
(rozkliknutím zvětšit)
baofeng-rozsah.png

Pokud jste běžní uživatelé a nikoli radioamatéři s koncesí, můžete s klidným svědomím používat zeleně označené kmitočty.
Oranžově označené jsou frekvence PMR, které mnozí uživatelé také používají (ač vysílat na nich s Baofengem není zcela legální).
Červeně označené jsou kmitočty, kde můžete vysílat pouze, pokud jste radioamatéři a máte vlastní radioamatérskou značku.


První nastavení vysílací frekvence:

I v tomto případě platí, že než zapnete stanici a budete s ní cokoli provádět, našroubujte anténu! Pokud máte stanici od prodejce již předprogramovanou, pak se po zapnutí a při opakovaném mačkání oranžového tlačítka VFO/MR bude na displeji střídat číslo frekvence (např. 136,000 a 400.000) a zobrazený název kanálu (např. PMR1, UHF1 či tak nějak podobně). Není-li předprogramovaná, bude tam jen číslo frekvence. (Poznámka - pokud stisknete tlačítko VFO/MR během vysílání, zazní z reproduktoru a současně bude i odvysílán tón o kmitočtu 1750Hz, kterým se aktivují, tedy "dálkově nahazují" některé starší radioamatérské převaděče. Novější většinou reagují na subtón.)

To zda právě jste v „kanálovém“ (správněji řečeno „paměťovém“) režimu MR poznáte, že na pravé straně displeje svítí malá čísla ukazující, ve které paměti je dotyčné nastavení naprogramováno. Když tam čísílka zobrazena nejsou, jste aktuálně přepnutí do režimu ručního nastavení frekvence VFO.

Stanice je přepnutá do "kanálového režimu":
(šipkami nahoru „ʌ" a dolů „v" vyberete kanál)
pametovy-kanalovy-rezim.jpg
pametovy-kanalovy-rezim.jpg (14.46 KiB) Zobrazeno 37031 krát

Stanice je přepnutá do "frekvenčního režimu":
(na číselníku naťukáte frekvenci)
frekvencni-rezim.jpg
frekvencni-rezim.jpg (11.98 KiB) Zobrazeno 37031 krát

Pro naše první pokusy bude důležité naladit si kanál nebo frekvenci, na které nezpůsobíme žádný větší poprask. Máte-li stanici předprogramovalou, vyberte si třeba kanál VHF3. Nemáte-li jí předprogramovanou, nezbude vám nic jiného, než frekvenci tohoto kanálu naťukat ručně. Přepněte se tedy oranžovým tlačítkem VFO/MR do frekvenčního režimu, kdy vpravo na displeji nejsou malá čísílka a pak na číselníku naťukejte čísla 172975. Na displeji se vám pak zobrazí frekvence 172.975 (MHz), což je právě frekvence kanálu VHF3. Je to jeden z kanálů tzv. sdílených frekvencí, kde můžete volně a bezstarostně vysílat.

Vysíláte, přijímáte, měníte nebo píšete jen ten řádek, u kterého vlevo svítí šipečka. Přepínat z jednoho řádku na druhý můžete pomocí modrého tlačítka A/B. Oba řádky jsou si funkčně rovnocenné.

Zvolený řádek označuje šipečka:
aktivni-radek.jpg
aktivni-radek.jpg (14.2 KiB) Zobrazeno 37030 krát

V praxi je to výhodné tím, že si můžete předpřipravit dvě různé frekvence, každou na jeden řádek a pak mezi nimi rychle přepínat pomocí tlačítka A/B bez toho, abyste museli frekvenci pracně měnit opětovným vyťukáváním na číselníku. Dejte si pozor co máte nastavené na druhém, v tu chvíli neaktivním řádku a přemýšlejte, co by se stalo, kdyby jste se tam nedopatřením přepnuli - jsou situace, kdy se vyplatí nastavit na obou řádcích stejné hodnoty.


------------------------------------------------------

Nastavení a úprava menu:

Než přejdeme k prvním pokusům o vysílání, bude dobré poupravit MENU - tedy vnitřní přednastavení radiostanice „k obrazu svému“. Některé položky v menu nejsou pro účely běžného uživatele přednastaveny optimálně. Mohli byste způsobit nežádoucí rušení nebo vás některé zbytečně zapnuté funkce okrádají o výdrž baterie, což je škoda.

Jak se dostat do menu? Snadno a intuitivně. Prostě když máte zapnutou stanici (a nejste v režimu RÁDIO), krátce stisknete tlačítko MENU. Nazpět, ven z MENU se dostanete stiskem tlačítka EXIT. Menu se vždy otevře na poslední položce, se kterou se naposledy pracovalo. Protože my si pro začátek chceme projít všechny položky a něco si o nich povědět, musíme začít od položky první.

První položkou je nastavení squelche SQL. Dostat se k ní můžete dvěma rovnocennými způsoby. Buď stisknete krátce MENU a hned poté číslo „0“ nebo stisknete krátce MENU a k položce SQL se přes ostatní položky „prolistujete“ pomocí šipek nahoru „ʌ“ a dolů „v“. Pokud už jste na položce SQL a budete ji chtít měnit (můžeme to klidně zkusit), před změnou její hodnoty ji musíte „otevřít“. Toho docílíte dalším stiskem tlačítka MENU. To, že je položka otevřená pro nastavování, poznáte tak, že malá černá šipečka, která byla původně vlevo nahoře vedle nápisu SQL, skočí směrem dolů. Pokud to neuděláte a šipečka vám dolů neskočí, pak při pokusu změnit hodnotu položky přeskočíte na jinou vedlejší položku. (Na to pozor! Zrovna sousední položka od SQL směrem "dolů" je RESET, pokud si ho nedopatřením potvrdíte, budete mít paměť stanice rázem čistou jako slovo boží a můžete začít s nastavováním úplně od píky...)

Šipečka "dole" indikuje "otevřenou" položku:
(teď můžete pomocí šipek nahoru „ʌ" a dolů „v" měnit hodnotu)
otevrene-menu.jpg
otevrene-menu.jpg (12.29 KiB) Zobrazeno 37031 krát

Když je šipečka dole, můžete hodnotu měnit. Pomocí šipek nahoru „ʌ“ a dolů „v“ nastavte třeba číslo 4. Tuto hodnotu potvrdíte a z položky vystoupíte ven stiskem tlačítka MENU. To že jste novou hodnotu správně potvrdili a byla radiostanicí akceptována, poznáte podle toho, že malá černá šipečka na levé straně displeje, která byla při nastavování dole, skočí opět nahoru vedle nápisu SQL. To značí, že položka je uzavřena a že můžete listovat na další položku nebo menu v této pozici uzavřít tlačítkem EXIT.

(Pokud menu neuzavřete, po chvíli se uzavře samo. Pokud jste do té doby položku nepotvrdili a menu se samo uzavřelo, není nově navolená hodnota akceptovaná a v menu zůstala hodnota původní, o čemž se můžete přesvědčit po jeho opětovném otevření.)

Tím jsme si vyzkoušeli, jak se mění hodnota nastavení a funguje to stejně u jakékoli položky menu. Vraťme se ale nyní zpět k hodnotě SQL. Pro začátek jsme náhodně navolili hodnotu 4. Je tato hodnota správně? Mohla by, ale nelze to z jistotou tvrdit. Nastavení SQL je hodnota zcela individuální a je velmi závislá na okolí, ve kterém se právě se stanicí pohybujete. Správě má být hodnota SQL co nejnižší, abyste slyšeli i hodně slabou protistanici, ale současně jen taková, aby se vám stanice samočinně zapínala na příjem jen tehdy, když vás někdo volá nikoli náhodně. Pokuste se hodnotu SQL pomalu snižovat, ale jen před hranici, kdy nebude docházet k častému samovolnému náhodnému rozsvěcování zelené LED na stanici doprovázené šumem z reproduktoru. Změny v nastavení, které jste provedli, se projeví vždy až když opustíte menu tlačítkem EXIT.

Správně nastavený squelch když otevírá, jen pokud nás skutečně někdo volá, dokáže významně šetřit baterie. Na níže uvedených grafech si srovnejte výdrž baterie u radiostanice, která je trvale zasquelchovaná, s radiostanicí, kde je squelch po celou dobu otevřený, stanice šumí a zelená LED svítí:

Baofeng_UV-5R_vydrz_baterie_1800mAh-anim.gif
Baofeng_UV-5R_vydrz_baterie_1800mAh-anim.gif (7.26 KiB) Zobrazeno 37031 krát

Baofeng_UV-5R_vydrz_baterie_1800mAh-odsquelchovano-anim.gif
Baofeng_UV-5R_vydrz_baterie_1800mAh-odsquelchovano-anim.gif (6.95 KiB) Zobrazeno 37031 krát

-----------------------------------------
Poznámka:
Rozsah nastavení SQL zadaný výrobcem není zvolený šťastně a mohou se vyskytnout situace, kdy se ani při nastavení nejvyšší hodnoty nepodaří radiostanici „umlčet“ tak, aby ji nějaký silný rušivý signál „neotevíral“. V budoucnu si podrobně povíme, jak lze přes počítač a program CHRIP do těchto výrobcem nastavených hodnot „sáhnout“ a navolit si sami stupnici SQL tak, aby vyhovovala prakticky ve všech situacích, do kterých se můžete dostat. Na jednu stranu zvýšíme „citlivost“ při otevírání signálu stanic slabých, na stranu druhou „přitvrdíme“ odolnost proti stanicím silným.
V nejkomplikovanějších situacích nejspolehlivěji fungují obvykle ty nejprimitivnější technologie.

Uživatelský avatar
 
Příspěvky: 550
Registrován: 28 říj 2015 14:59

Re: Radiostanice Baofeng UV-5R

Příspěvek od Josef » 14 zář 2017 11:22

V minulém příspěvku jsem nastínil, jak se lze dostat do menu a jak měnit hodnoty přiřazené jednotlivým položkám. Podívejme se nyní, jak rozsáhlé je celé menu a co všechno můžeme upravovat:

MENU 0 - SQL = citlivost šumové brány, tzv.squelch [čti: skvelč] (při hodnotě 0 nefunguje Rádio)
MENU 1 - STEP = krok ladění (funguje v režimu VFO, při stisku šipky nahoru "^" a dolů "v" )
MENU 2 - TXP = vysílací výkon
MENU 3 - SAVE = šetření baterií
MENU 4 - VOX = samočinné zahájení vysílání při mluvení do mikrofonu
MENU 5 - WN = šířka FM modulace
MENU 6 - ABR = čas podsvícení (nepřekročit hodnotu 8)
MENU 7 - TDR = hlídání obou dvou kanálů zobraz.na displeji
MENU 8 - BEEP = pípnutí kláves po stisku
MENU 9 - TOT = limit vysílacího času (nepřekročit 180 sec.)
MENU 10 - R-DCS = nastavení DCS filtru pro příjem
MENU 11 - R-CTCS = nastavení CTCSS subtónu pro příjem
MENU 12 - T-DCS = nastavení DCS generátoru pro vysílání
MENU 13 - T-CTCS = nastavení CTCSS subtónu pro vysílání
MENU 14 - VOICE = hlasové čtení názvu stisknutých kláves
MENU 15 - ANI-ID = indentifik. číslo které se odešle při alarmu
MENU 16 - DTMFST = slyšitelnost DTMF kódů z reproduktoru
MENU 17 - S-CODE = výběr z 15-ti kódů DTMF pro vysílání
MENU 18 - SC-REV = volba činnosti poté co scaner narazí na signál
MENU 19 - PTT-ID = způsob automatického odesílání DTMF kódu
MENU 20 - PTT-LT = prodleva před odesláním DTMF kódu
MENU 21 - MDF-A = zobrazit text, kanál nebo frekv. na displeji A
MENU 22 - MDF-B = zobrazit text, kanál nebo frekv. na displeji B
MENU 23 - BCL = při signálu na kanále blokuje zaklíčování
MENU 24 - AUTOLK = automatické zamknutí klávesnice při neaktivitě
MENU 25 - SFT-D = odskok + / - pro převaděče
MENU 26 - OFFSET = odskok MHz pro převaděče
MENU 27 - MEM-CH = uložení kanálu do paměti
MENU 28 - DEL-CH = vymazání vybrané paměti
MENU 29 - WT-LED = barva podsvícení za klidu
MENU 30 - RX-LED = barva podsvícení při přijmu
MENU 31 - TX-LED = barva podsvícení při vysílání
MENU 32 - AL-MOD = volba vysílání alarmu
MENU 33 - BAND = přepínání VHF/UHF
MENU 34 - TDR-AB = volba prioritního kanálu při hlídání dvou
MENU 35 - STE = vysílání signálu pro umlčovač šumu přes převaděč
MENU 36 - RP-STE = nasr.citl.sign.pro umlč.šumu přes převaděč
MENU 37 - RPT-RL = čas vysílání signálu pro umlčovač šumu přes převaděč
MENU 38 - PONMSG = volba zobrazení uvítacího displeje
MENU 39 - ROGER = rogerbeep (pípnutí na konci relace)
MENU 40 - RESET = "tvrdý reset" (smaže všechna nastavení a paměti)

Některé položky prozatím necháme být a vrátíme se k nim časem, jiné si už nyní drobně přizpůsobíme.

1. zbavíme se "otravovačů":

Určitě jste si všimli, že v základním nastavení radiostanice sama mluveným slovem komentuje stisk některých tlačítek - buď anglicky nebo dokonce čínsky. Určitě tuto vychytávku ocení nevidomí, protože jim umožní pracovat se stanicí samostatně, bez asistence pomocníka. Nicméně, pokud nepatříte k této skupině nebo nejste člověkem, který si stůj co stůj zakládá na tom že své Hi-tech technologie chce prezentovat veřejnosti, asi mi dáte za pravdu, že bude lépe tuto funkci dočasně vypnout. Stiskněte tlačítko MENU, zadejte číslo 14 (nebo se k tomuto číslu přes ostatní položky prolistujte), až se tím dostanete na položku označenou VOICE. Dalším stiskem MENU položku aktivujte, pomocí šipek nahoru „ʌ" a dolů „v" nastavte hodnotu na OFF. Následným stiskem MENU tuto volbu potvrďte a pak menu zavřete stiskem EXIT. Teď už radiostanice stisk vašich tlačítek komentovat nebude. Dalším "otravovačem" který zbytečně upozorňuje na vaši práci se stanicí, když o to nestojíte (v práci, v autobuse, při nějaké hře v lese a pod.) je, když klávesy při stisku pípají. Funkce BEEP je to sice výhodná, tím, že bezpečně víte, že jste klávesu stiskli, ale pokud se snažíte na stanici vyťukat něco komplikovanějšího (třeba zadat převaděč do paměti), náhodný kolemjdoucí si bude myslet, že jste přinejmenším telegrafista nebo gambler. Toto pípání se povoluje nebo ruší v menu číslo 8. Takže opět stiskněte MENU, zadejte číslo 8 (ono je u té klávesy ono BEEP modře napsané), aktivujte dalším stiskem klávesy MENU. Pak opět pomocí šipek nahoru „ʌ" a dolů „v" nastavte hodnotu na OFF, dalším stiskem MENU volbu potvrďte a EXITem uzavřete.

Tím jsme se zbavili otravovačů které slyšíme uchem, ale nikoli těch, kterými můžeme vědomě nebo nevědomě obtěžovat okolní stanice po radiových vlnách. Mezi jeden takový otravovač patří ALARM. Radiostanice může (po dlouhém stisku oranžového tlačítka CALL) alarm šířit akusticky do okolí reproduktorem, ale současně ho může i vysílat. V České republice není nikdo, kdo by tento odvysílaný alarm přijal a zprávu předat integrovanému záchrannému systému. A tak pokud nemáte tuto službu domluvenou s vaší protistanicí, je vhodné nastavit, aby se zpráva alarmu do éteru nevysílala. Docílíte toho, když v menu č.32 nastavíte AL-MOD na hodnotu SITE. Při této volbě zní alarm jen z reproduktoru a knoflíkem lze nastavit jeho hlasitost. Dalším otravovačem je ROGER neboli rogerbeep. Je to zvukový signál na konci vaší relace, oznamující prostistanici, že jste již přestali hovořit. Tato funkce má své opodstatnění jen v jediném případě - pokud používáte direktní spojení (přímé bez převaděče) a je velmi slabá slyšitelnost - taková situace může nastat třeba při EMERGENCY provozu. Ale za normálních podmínek, kdy je slyšitelnost dobrá, protistanice podle zhasnutí zelené LED jasně vidí, že už nevysíláte. V takové situaci se rogerbeep stává jen zbytečným dráždivým unavujícím tónem a mnohé stanice vám za něj vyčiní, protože ho považují za projev diletantství u novopečeného operátora. Pokud jste radioamatéři a hodláte dělat spojení přes převaděč, pak rogerbeeb rozhodně vypněte, protože většina převaděčů používá po ukončení relace svůj vlastní a nastal by velký zmatek. Rogerbeep vypnete v menu číslo 39. Změnu nastavení na OFF provedete úplně stejně, jak již bylo několikrát popsáno.
V nejkomplikovanějších situacích nejspolehlivěji fungují obvykle ty nejprimitivnější technologie.

Uživatelský avatar
 
Příspěvky: 550
Registrován: 28 říj 2015 14:59

Re: Radiostanice Baofeng UV-5R

Příspěvek od Josef » 15 zář 2017 07:50

2. zbavíme se „žroutů energie":

Zásadní vliv na spotřebu energie při příjmu má nastavení funkce SAVE. Skrývá se pod menu č. 3. Hodnota tam nastavená určuje poměr mezi dobou 0,2 sec., kdy stanice poslouchá na kanále a dobou kdy je na chvíli přijímač vypnutý a spí. Tyto dva stavy se za sebou rychle střídají. Takže i když přijímač není nepřetržitě zapnutý, přesto včas odhalí, že na zvoleném kanále někdo vysílá a zapne reproduktor. Během doby kdy spí, je podstatně nižší spotřeba z baterií. Menu dává možnost volby doby, po kterou bude přijímač spát a to v krocích 0,13 sec.; 0,23 sec.; 0,33 sec.; 0,43 sec. odpovídající hodnotám nastavení 1; 2; 3; 4. Pokud zvolíte hodnotu nejnižší, začne stanice signál přijímat prakticky ihned. Pokud zvolíte hodnotu vyšší, začne stanice signál přijímat s malým zpožděním, takže se může stát, že první jedna či dvě hlásky, vyslovené druhým operátorem přeslechnete, ale výrazně ušetříte baterii. Osobně používám hodnotu 4 (nejvyšší), kdy je doba „spícího" přijímače 0,43 sec. V běžném provozu to nedělá žádný problém.

Dalším žroutem energie je podsvícení displeje a klávesnice. S Baofengem si připadáte jako na diskotéce, při každé změně funkce svítí displej jinou barvou - prostě Východní Ásie si potrpí na barvičky. Nevím jak vy, ale já jsem konzervativnější. Nevidím důvod, aby displej měnil barvu v různých režimech, když aktuální režim - příjem nebo vysílání jasně vidím podle barvy LEDdiody vlevo od reproduktoru. Když zmáčknu PTT (tlačítko vysílání), kmitočet mám již nastavený a určitě nehodlám v tu chvíli nic dalšího psát na klávesnici (ani to technicky nelze) a je zcela zbytečné, aby v tu chvíli, byť jen krátce byla klávesnice podsvěcována. Vlastně to není nutné ani při přijmu. Pokud chcete šetřit baterii, nastavte si menu č. 30 (barva podsvícení při přijmu RX-LED, od výrobce modrá) a menu č. 31 (barva podsvícení při vysílání TX-LED, od výrobce oranžová) na hodnotu OFF. A pokud právě pracujete se stanicí přes den, velmi vážně uvažujte o vypnutí podsvícení displeje i „za klidu" (menu WT-LED, od výrobce fialová). Jedná se o menu č. 29. Pokud stanici používáte v noci, podsvícení „za klidu" se hodí, protože je to situace, kdy potřebujete na klávesnici zadávat údaje. Vyberte si ale pro podsvícení jinou barvu než fialovou. Fialové podsvícení je vytvářeno současným svitem modré a oranžové LEDdiody a má ze všech třech voleb největší spotřebu energie. Osobně se přiklání k oranžovému podsvícení, protože displej je v jeho světle mnohem ostřeji čitelný. Na spotřebu má vliv nejen barva, ale čas podsvícení. To lze nastavit v menu č. 6 ABR. Technicky bez kolizí lze nastavit hodnotu od 1 do 8 (sekund). Co je technicky možné, ještě nemusí být praktické. Nastavení totiž ovlivňuje i čekání radiostanice při jiných úkonech, třeba při samočinném uzavření menu či čas čekání při přepnutí z vysílačky zpět na rádio. Při hodně krátkém čase nestíháte na displeji nic změnit a volby se vám předčasně uzavírají pod rukama. Při vyšších hodnotách nastavení se u některých verzí Baofenga stává, že radiostanice při přepínání na rádio periodicky pulzuje. Pro běžné použití vyhoví nastavení 4 až 5.

Největší vliv na spotřebu energie má vysílání. 1 minuta vysílání plným výkonem vám může sebrat až 45 minut příjmu. Pokud operátor neumí jasně a stručně vyjádřit myšlenku a vykecává o blbostech, žádný technický spořič energie mu nepomůže. Přesto má pro tyto účely radiostanice jedno užitečné nastavení. Tím je omezení doby vysílání na jedno zmáčknutí tlačítka PTT. Funkce má označení TOT a lze ji nastavit v menu č. 9. Nastavte si tam hodnotu maximálně 120 (sekund). To je totiž čas nejdelší souvislé relace, jak ho povolují podmínky pro vysílání na sdílených kmitočtech. Současně je to i celkem rozumný čas, který koncový stupeň radiostanice zvládne, aniž by se přehřál. Pokud si nastavíte čas kratší, tím lépe. Pokud budete vysílat déle než je nastavený čas, před vypršením limitu začne červená LEDdioda na stanice nejprve blikat a nakonec zhasne. Tím vysílání skončilo (přesto, že stále držíte zmáčknuté tlačítko PTT). Pokud chcete pokračovat ve vysílání, musíte tlačítko pustit a opět zmáčknout. Tato funkce je i určitá pojistka, pokud by se vám radiostanice omylem zapnula v kapse nebo v batohu.

Když už budete vysílat, vždy zvažte, jak daleko je vaše protistanice. Pokud je to jen trochu možné a slyšíte se dobře, vysílejte vždy na snížený vysílací výkon. Snížíte tím spotřebu čtyřnásobně oproti vysílání plným výkonem. Přepnutí výkonu provedete snadno krátkým stiskem tlačítka #. Vysílání nízkým výkonem je indikováno v levé horní části displeje písmenkem L. Pokud tam L nesvítí, pak vysíláte naplno. Vysílací výkon můžete přepínat i v menu č. 2 označeném jako TXP, ale pouhý stisk #, je podle mého názoru pohodlnější.
Šetřit baterii vám pomůže i delší anténa. Pokud si k Baofengu dokoupíte a našroubujete delší anténu, pak v situacích, kdy jste museli vysílat plným výkonem, vystačíte s výkonem sníženým. Delší anténa vám tímto způsobem pomůže prodloužit čas, po který můžete radiostanici na jedno nabití využívat. Na výpravách v terénu či při mimořádných událostech je proto dlouhá anténa významná deviza.
V nejkomplikovanějších situacích nejspolehlivěji fungují obvykle ty nejprimitivnější technologie.

Uživatelský avatar
 
Příspěvky: 550
Registrován: 28 říj 2015 14:59

Re: Radiostanice Baofeng UV-5R

Příspěvek od Josef » 22 zář 2017 18:11

V nejkomplikovanějších situacích nejspolehlivěji fungují obvykle ty nejprimitivnější technologie.

Uživatelský avatar
 
Příspěvky: 550
Registrován: 28 říj 2015 14:59

Re: Radiostanice Baofeng UV-5R

Příspěvek od Josef » 15 lis 2017 11:55

3. Položky menu a funkce, které patrně nikdy nepoužijete nebo jen omezeně:

Jak už jsem dříve zmínil, radiostanice Baofeng nebyla vyvinuta jen jako hračka pro „rádia-chtivou" část veřejnosti pro zbavu, ale především jako levná stanice pro všeobecné průmyslové použití. A proto má určité „nadstandardní" funkce, které však mají význam pouze tehdy, pokud by tato ruční stanice komunikovala se speciální základnovou stanicí. Tuto základnovou stanici však patrně nikdo z českých uživatelů nevlastní a proto ani některé funkce, které Baofeng UV-5R nabízí, nemůže využít, protože při komunikaci jen mezi ručními stanicemi nefungují. Zkusme si však o tom povědět pár slov, protože vlastník Baofenga i když dotyčné funkce nevyužije, měl by vědět, co vlastně jeho stanice umí.

Samočinné odesílání DTMF kódů:
Menu č.15 ANI-ID - obsahem této položky je čtyřmístné číslo identifikační číslo. Popravdě v ČR si sem můžete napsat jakékoli číslo, co vás napadne. Prostě něco jako PIN. Čínský výrobce při průmyslovém použití stanice předpokládal, že jednotliví dělníci budou mít ruční stanice Baofengy a centrála hlavní základnovou stanici. Kdyby se některému dělníkovi stal vážný úraz, stiskl by na ruční stanici oranžové tlačítko CALL. Stanice by začala hvízdat akusticky slyšitelný alarm, blikat leddiodou svítilny a současně vysílat právě toto zadané číslo. Speciální radiostanice na základně by byla schopná toto identifikační číslo přijmout, rozšifrovat a zobrazit je na displeji dispečinku. Obsluha na základně by pak okamžitě věděla, kdo je onou osobou v tísni a podle toho by mohla zorganizovat záchrannou činnost. Akustický a majákový signál stanice by pak sloužil na dohledání v nepřehledném terénu či za tmy. Bohužel přijmout a rozšifrovat odeslané číslo umí pouze speciálně vybavené základnové stanice, nikoli druhý Baofeng UV-5R. Takže pokud nemáte speciální základnovou stanici zobrazující DTMF kódy, tuto funkci pravděpodobně nikdy nevyužijete a proto je i zbytečné vysílání čísla do éteru zapínat. Proto by mělo být menu č. 32 AL-MOD nastaveno na volbu SITE.

Spolupráce se základnovou stanicí byla výrobce plánována i tak, že pokud někdo z dělníků stiskne na ruční stanici PTT tlačítko, bude také automaticky odvysíláno jeho identifikační číslo. Na dispečinku na displeji přímo naskočí jméno pracovníka a obsluze základnové radiostanice bude na první pohled jasné, kdo ji volá a s kým hovoří. Pracovník ušetří čas vysvětlování a představování kdo je a hned může hlásit, co potřebuje. Jedná se tedy o něco podobného, jako když se vám na mobilním telefonu při zazvonění zobrazuje jméno volajícího. S tímto použitím souvisejí položky v menu č.19 PTT-ID a menu č.20 PTT-LD které upřesňují, kdy a jak má být identifikační číslo odesláno. Ale protože jste jako čeští majitelé Baofenga v situaci, kdy nekomunikujete se speciálně vybavenou základnovou stanicí, je zbytečné, aby vaše ruční radiostanice jakékoli identifikační číslo zbytečně odesílala. Proto nastavte menu č.19 PTT-ID na volbu OFF. Pokud je odesílání identifikačního čísla zakázáno, pak je vcelku jedno, jak je nastavené menu č.20 PTT-LD, protože vysílací prodleva je bezpředmětná.

Signál pro umlčovač šumu převaděče:
Opět jde o další funkci, kterou pravděpodobně nikdy nepoužijete tak jak ji výrobce původně uvažoval. Prakticky jediné převaděče, které můžete jako „veřejnost" legálně využívat (a to ještě jen v případě, že máte koncesi) jsou převaděče radioamatérské. Ty však využívají jiný způsob aktivace a provozu než předpokládá výrobce Baofenga pro převaděče průmyslové. Radioamatérské převaděče se aktivují buď „nahazovacím" tónem 1750Hz nebo tzv. „subtónem". Baofeng to samozřejmě také umí, ale jsou to jiné funkce a nastavení je v jiném menu (povíme si o tom podrobně v samostatné kapitole, je to důležité). Momentálně však hovoříme o menu č.35 STE. Aby nám to nedělalo nějaké komplikace a nepředloženosti při běžném provozu, je vhodné napoprvé nastavit toto menu na volbu OFF. Také menu č.35 RP-STE i menu č.36 RPT-RL nastavte obě na volbu OFF. Po tomto nastavení se Baofeng chová jako každá jiná běžná radiostanice bez těchto speciálních funkcí.

Nicméně funkce v menu č.35 STE se vám může velmi hodit, pokud budete používat tzv. "direktní spojení" - tedy spojení mezi dvěma radiostanicemi navzájem, tak jak se nejčastěji používá (tj. nikoli přes převaděč, kde dopředu nevíte, co tato funkce natropí). Ideálně mezi dvěma Baofengy. Pokud si na stanici nastavíte menu č.35 STE na volbu ON, pak po ukončení vaší relace už vaše protistanice neuslyší ono typické nepříjemné zasyknutí (okamžik než stihnul zavřít squelch). Je to pro druhou stanici uživatelsky velmi příjemné. Zejména pokud používá sluchátka nebo handsfree a kdy ono běžné krátké zasyknutí mohlo být až bolestivé. Pokud nastaví vaše protistanice stejnou volbu na své stanici, i vašim uším se uleví.
V nejkomplikovanějších situacích nejspolehlivěji fungují obvykle ty nejprimitivnější technologie.

Uživatelský avatar
 
Příspěvky: 550
Registrován: 28 říj 2015 14:59

Re: Radiostanice Baofeng UV-5R

Příspěvek od Josef » 17 lis 2017 12:12

4. Důležitá nastavení radiostanice:

Menu č.5 WN určuje jaká bude šířka modulace. To je termín, který laickému uživateli vysílačky asi moc neřekne. Bohužel, alespoň částečné pochopení souvislostí, je pro správné nastavení nutné. Šířka frekvenční modulace, kterou radiostanice používá, znamená velikost „rozkmitu", či „odchylku" do obou stran od kmitočtu, který máte nastavený na displeji. Pokud je „odchylka" nulová, i když vysíláte, slyší protistanice čisté ticho. Jakmile promluvíte, začne nastavený kmitočet v rytmu vaší řeči „poskakovat" kolem nastavené hodnoty. Protistanice to vyhodnotí - tzv. demoduluje jako zvuk a ten je pak slyšet z jejího reproduktoru. V menu č.5 WN nastavujete, jak velký „rozkmit" od původního kmitočtu dovolíte.

Jsou situace, kdy je tato hodnota přesně určena:
Kupříkladu na kmitočtech PMR je předepsána modulace úzká. Obdobně je tomu pokud byste vysílali přes některé radioamatérské převaděče. V takových případech musíte nastavit volbu NARR.
Na sdílených kmitočtech VHF a UHF se naopak používá modulace široká, kdy zvolíte WIDE.

Co se stane, když šířku modulace nastavíte jinak?
Pokud vy nastavíte modulaci úzkou, ale protistanice bude mít nastavenou širokou, bude slyšet váš hlas akusticky slaběji, ale váš signál bude schopen doletět na větší vzdálenost. Pokud vy nastavíte modulaci širokou, ale protistanice bude mít nastavený příjem na úzkou, budete u ní velmi hlasitě slyšet, někdy už zkresleně a při spojení na větší vzdálenost bude relace sekaná, přerušovaná, s výpadky a špatně čitelná. Navíc, pokud na sousedním kanále bude probíhat jiný hovor, může se stát, že váš signál bude do sousedního kanálu částečně prolínat a rušit.

Co si z toho vybrat? Pokud máte možnost volby (nebo je protistanice také Baofeng) a můžete se s ní rozumně domluvit, oba používejte modulaci úzkou (NARR). Máte větší šanci, že se domluvíte na větší vzdálenost i za špatných podmínek šíření či při rušení. Přirovnal bych to tak trochu k ruční svítilně u které lze měnit šířku kužele světla. Když budete mít kužel široký, budete svítit po celém okolí, ale na vzdálený kopec tím světlem moc nedosvítíte. Když však kužel zúžíte, bude sice okolo vás světla méně, ale o to více ho bude svítit do vzdáleného místa. A stejné je to i s šířkou modulace. Čím větší šířka, tím více vysílané energie rozptylujete po stranách mimo hlavní nosný kmitočet. Proto, pokud to jde, pokuste se vždy přednostně použít modulaci úzkou, až když to nejde (protistanice nemá možnost šířku modulace nastavit), použijte modulaci širokou. V minulosti se úzká modulace používala jen zřídka, spíš u profi zařízení. Technicky bylo obtížné jednoduchými (frekvenčně nestabilními) ručními stanicemi ji přijímat. Dnes technika pokročila a žádný problém to už není.

Co je důležité vědět a v čem i mnohaletí, zkušení radioamatéři dělají často velkou chybu:
Větší šířka modulace, potažmo větší hlasitost, se kterou hulákáte do mikrofonu - dosah radiostanice nezvětší, ale naopak výrazně ZMENŠÍ! Při rušení vždy ještě ZHORŠÍ spojení! Čím více budete hulákat, tím širší bude kužel světla oné svítilny, ke které jsem vysílačku přirovnával, a tím méně ho dosvítí na vzdálený kopec nebo projde mlhou smogu. Pokud je spojení slabé a na velkou vzdálenost, hovořte tiše, ale jasně artikulujte. Protistanice uslyší silně zašuměný signál, ale v tom šumu budou slova zřetelně slyšitelná. Když signál hlasitým hovorem přemodulujete, zašuměného signálu se nezbavíte, ale vaše slova budou rozsekaná na malé kousky a úplně nesrozumitelná.

Vysílací výkon FM radiostanice nemá vliv na hlasitost vaší relace v reproduktoru protistanice. Mění se jen množství šumu, který vaši relaci doprovází.

Většina lidí si myslí, že větším výkonem vysílačky se zvýší i hlasitost u protistanice. Ale tak to není. Již dlouho se tento mýtus snaží vyvrátit správce převaděče OK0F, když předvádí s kolegou spojení, při kterém postupně snižují výkon svých radiostanic. Pokud máte možnost, někdy si je poslechněte. Pro ty ostatní to zkusím alespoň popsat slovně:

- vysílací výkon 25W, signál naprosto bez šumu, řeč v plné hlasitosti.
- vysílací výkon 10W, signál naprosto bez šumu, řeč v plné hlasitosti.
- vysílací výkon 5W, signál naprosto bez šumu, řeč v plné hlasitosti.
- vysílací výkon 1W, signál s lehoučkým náznakem šumu, řeč v plné hlasitosti.
- vysílací výkon 0,5W, signál s mírným šumem, řeč v plné hlasitosti perfektní srozumitelnost.
- vysílací výkon 0,25W, signál s citelným šumem, řeč v plné hlasitosti i přes šum bez potíží srozumitelná.
- vysílací výkon 0,1W, signál se silným šumem, řeč v plné hlasitosti i přes šum ještě srozumitelná
- vysílací výkon 0,05W, signál s velmi silným šumem, řeč v plné hlasitosti ale přes velmi silný šum už téměř nesrozumitelná
- vysílací výkon 0,025W, signál převaděč už neotevírá spolehlivě

S poklesem výkonu pouze narůstá šum. A celé je to jen o tom, že šum nakonec překryje řeč. Ale její hlasitost po celou dobu pokusu zůstává stejná - je naplno. Test ukázal že v tomto konkrétním případě k úspěšnému navázání spojení stačil jakýkoli výkon od 0,25W výše.


U Baofenga je tak trochu problém v tom, že Baofeng je už od výroby poměrně „úzký" (ve srovnání s jinými radiostanicemi) a to i když je nastavená široká modulace (WIDE). Je docela pravděpodobné, že v situaci, kdy je předepsána úzká modulace a vy ji skutečně předpisově použijete, vám bude některou protistanicí (s přístrojem od jiného výrobce) vytýkáno, že vás slyší slabě, že je vaše modulace nedostatečná. Pak vám nezbude, než prostě přepnout na modulaci širokou a dál to neřešit. (Typicky třeba při vysílání přes některé radioamatérské převaděče, každý reaguje trochu jinak.)

Pokud budete pouze přijímat, žádný průšvih nesprávným nastavením menu č.5 WN se nestane. Naopak. Dokonce si nesprávným nastavením můžete pomoci. Budete-li chtít pouze poslouchat některé služby či radioamatéry a nevysílat, nastavte si vždy volbu NARR. Protistanici tak uslyšíte citelně hlasitěji a bude také méně rušená. V zarušeném prostředí se vám při této volbě bude také méně často náhodným rušením otevírat squelch.


V dalším příspěvku bude:
- přenastavení dalších položek v menu
- první zkoušky vysílání
V nejkomplikovanějších situacích nejspolehlivěji fungují obvykle ty nejprimitivnější technologie.

 
Příspěvky: 5
Registrován: 30 kvě 2018 10:00

Re: Radiostanice Baofeng UV-5R

Příspěvek od zdenek.zemek » 30 kvě 2018 10:07

Ahooj, moc moc moc děkuji za super seriál příspěvků k této radio stanici. Vlastním ji asi měsíc a tak jsem hledal - stále hledám informace k ní. Toto je naprosto vyčerpávající. Mohu se zeptat - bude dokončení? A pak jsem se chtěl zeptat v souvislosti s rušením.
Psal jsi, že vysílačka je snadno zarušitelná. Až mě překvapilo, že třeba televize, nabíječka mobilu, kabely ve zdi mohou na takovou vzdálenost vysílačku zarušit. Co jsem teda pochopil, že vysílačka po té mlčí a nepřijímá? Je tento stav nějak rozeznatelný na display? Abych třeba nečekal na příjem někde a byl rušen a vysílačka mrtvá... nevím jestli jsem to správně pochopil s tím rušením... děkuji mnoho za případnou odpověď, radu...

Uživatelský avatar
 
Příspěvky: 550
Registrován: 28 říj 2015 14:59

Re: Radiostanice Baofeng UV-5R

Příspěvek od Josef » 30 kvě 2018 19:46

Časem určitě nějaké pokračování bude (...jen mi teď nějak došla motivace).

S tím přehlcením a rušením jsi to pochopil úplně správně. Na displeji ani jakkoli jinak to na vysílačce nepoznáš. Zelená LED nesvítí, čárečky signálu na S-metru neukazují žádný signál. Radiostanice se bude tvářit, že žádná protistanice nevysílá a že není ani žádný jiný signál. Můžeš si to klidně vyzkoušet - nalaď si na kanále nějaký právě probíhající hovor, pokud možno vzdálenější slabší stanici a svou stanici pozvolna přibližuj k nějakému rušivému zdroji - třeba ke kabelu do zásuvky zastrčené, ale naprázdno pracující nabíječky od mobilu. Jak se přiblížíš na určitou vzdálenost, najednou hovor na kanále utichne, jako by přestali vysílat, ale když nabíječku vytáhneš ze zásuvky, po krátké chvíli (až se v ní vybijí kondenzátory a nabíječka přestane produkovat rušení) začne zase radiostanice normálně přijímat. Nic moc se s tím dělat nedá, jen o tom vědět a prostě ji v bytě nestavět do těsné blízkosti typických domácích "rušičů" (počítač, televize, nabíječky atd.) ale raději na volné osamělé místo co nejdál od jiných elektrospotřebičů, případně na parapet okna (což je otevřený prostor), nikoli opřít o zeď, kterou uvnitř mohou probíhat kabely.
V nejkomplikovanějších situacích nejspolehlivěji fungují obvykle ty nejprimitivnější technologie.

 
Příspěvky: 5
Registrován: 30 kvě 2018 10:00

Re: Radiostanice Baofeng UV-5R

Příspěvek od zdenek.zemek » 31 kvě 2018 08:36

aháááá... moc moc děkuju. Tak holt o tom musím vědět :-). Dám si na to pozor teda.... přemýšlím o externí anténě - resp. budu muset koupit na střechu domu. Neporadil bys nějakou prosím? Potřebuji na vzd. 10km cca se dobouchat a jedině na té střeše mám přímou viditelnost k druhé stanici. Manželku na střechu nedonutím lézt, takže anténu :-). Pak ještě bych se chtěl dobouchat ke kolegovi, ale je bohužel za kopcem trochu - 30m převýšení. Má stejnou stanici. Vzdálenost 7km. Je to reálné nějak zprovoznit?

Moc děkuji za odpověď :-).

Uživatelský avatar
 
Příspěvky: 550
Registrován: 28 říj 2015 14:59

Re: Radiostanice Baofeng UV-5R

Příspěvek od Josef » 03 čer 2018 19:33

Abych byl v obraze - ty jsi to spojení na oněch 7 km už s kolegou zkoušel na VKF i UHF? Případně s tou delší (cca 30cm) prutovou anténou, co se prodává ke stanici jako volitelné příslušenství? A i tak to dopadlo bezvýsledně?
Proč se ptám - my zde s Baofengy a 30cm pruty na obou stranách při přímé viditelnosti děláme běžně spojení na 29km a z vyšší nadmořské výšky i na 63km. Při menším převýšení terénu, které je někde na půli trasy nebo když v cestě zavazí les, je to citelné méně, dosah zhruba 15 km. Ale je to stále 2x tolik než potřebuješ ty. Proto si myslím, že by to jít mělo.

Pokud využíváš jen sdílené kmitočty, je střešní anténa až to poslední řešení, protože její použití na veřejně přístupných sdílených kmitočtech není legální (...ale dobře se zaměřuje). Druhá věc je ono záludné přehlcování Baofengu - střešní anténa sice chytne silnější signál od protistanice, ale současně chytne silněji i ono rušení, takže ne vždy si její instalací nějak výrazně polepšíš. Ale pokud by si přeci jen po střešní anténě toužil, technicky vyhoví jakákoli duálbandová střešní anténa typu "bílá hůl" pro radioamatérské rozsahy 145/443 MHz a k ní jako svod 50 ohmový koaxiální kabel BELDEN H155 (ohebný) nebo LOWLOSS CLF195 (pro nehybné instalace). Prodávají se "bílé hole" krátké i dlouhé. Funkční princip mají stejný. Samozřejmě, že delší mají větší zisk, ale jsou citelně dražší a na střeše nápadnější a větrem zranitelnější, takže je to o kompromisu i o tom, kolik do toho chce kdo investovat. Na místní provoz (např. poslech regionálních převaděčů) úplně postačí krátká DIAMOND X-50N.
V nejkomplikovanějších situacích nejspolehlivěji fungují obvykle ty nejprimitivnější technologie.

PředchozíDalší

Zpět na Komunikace na dálku

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 2 návštevníků