Na jakých frekvencích umí Baofeng vysílat a kde s ním vysílat můžeme?
Přehledně to ukazuje následující obrázek - je na něm vyobrazena frekvenční stupnice v megahertzích a na ní jsou vyznačeny dva úseky pásem VHF a UHF, které radiostanice svým rozsahem plně zvládá. Ovšem my celý rozsah použít nesmíme! V těchto jednotlivých úsecích jsou pak označeny jen krátké úseky, ve kterých vysílat lze. Všechny ostatní části pásma patří jiným službám, ne veřejnosti. To, že na nich radiostanice technicky vysílat umí, nás nikterak neopravňuje, že na nich vysílat smíme. Ani pokusně ne!
Rozsah radiostanice Baofeng UV-5R:
(rozkliknutím zvětšit)
Pokud jste běžní uživatelé a nikoli radioamatéři s koncesí, můžete s klidným svědomím používat zeleně označené kmitočty.
Oranžově označené jsou frekvence PMR, které mnozí uživatelé také používají (ač vysílat na nich s Baofengem není zcela legální).
Červeně označené jsou kmitočty, kde můžete vysílat pouze, pokud jste radioamatéři a máte vlastní radioamatérskou značku.
První nastavení vysílací frekvence:
I v tomto případě platí, že než zapnete stanici a budete s ní cokoli provádět, našroubujte anténu! Pokud máte stanici od prodejce již předprogramovanou, pak se po zapnutí a při opakovaném mačkání oranžového tlačítka VFO/MR bude na displeji střídat číslo frekvence (např. 136,000 a 400.000) a zobrazený název kanálu (např. PMR1, UHF1 či tak nějak podobně). Není-li předprogramovaná, bude tam jen číslo frekvence. (Poznámka - pokud stisknete tlačítko VFO/MR během vysílání, zazní z reproduktoru a současně bude i odvysílán tón o kmitočtu 1750Hz, kterým se aktivují, tedy "dálkově nahazují" některé starší radioamatérské převaděče. Novější většinou reagují na subtón.)
To zda právě jste v „kanálovém“ (správněji řečeno „paměťovém“) režimu MR poznáte, že na pravé straně displeje svítí malá čísla ukazující, ve které paměti je dotyčné nastavení naprogramováno. Když tam čísílka zobrazena nejsou, jste aktuálně přepnutí do režimu ručního nastavení frekvence VFO.
Stanice je přepnutá do "kanálového režimu":
(šipkami nahoru „ʌ" a dolů „v" vyberete kanál)
Stanice je přepnutá do "frekvenčního režimu":
(na číselníku naťukáte frekvenci)
Pro naše první pokusy bude důležité naladit si kanál nebo frekvenci, na které nezpůsobíme žádný větší poprask. Máte-li stanici předprogramovalou, vyberte si třeba kanál VHF3. Nemáte-li jí předprogramovanou, nezbude vám nic jiného, než frekvenci tohoto kanálu naťukat ručně. Přepněte se tedy oranžovým tlačítkem VFO/MR do frekvenčního režimu, kdy vpravo na displeji nejsou malá čísílka a pak na číselníku naťukejte čísla 172975. Na displeji se vám pak zobrazí frekvence 172.975 (MHz), což je právě frekvence kanálu VHF3. Je to jeden z kanálů tzv. sdílených frekvencí, kde můžete volně a bezstarostně vysílat.
Vysíláte, přijímáte, měníte nebo píšete jen ten řádek, u kterého vlevo svítí šipečka. Přepínat z jednoho řádku na druhý můžete pomocí modrého tlačítka A/B. Oba řádky jsou si funkčně rovnocenné.
Zvolený řádek označuje šipečka:
V praxi je to výhodné tím, že si můžete předpřipravit dvě různé frekvence, každou na jeden řádek a pak mezi nimi rychle přepínat pomocí tlačítka A/B bez toho, abyste museli frekvenci pracně měnit opětovným vyťukáváním na číselníku. Dejte si pozor co máte nastavené na druhém, v tu chvíli neaktivním řádku a přemýšlejte, co by se stalo, kdyby jste se tam nedopatřením přepnuli - jsou situace, kdy se vyplatí nastavit na obou řádcích stejné hodnoty.
------------------------------------------------------
Nastavení a úprava menu:
Než přejdeme k prvním pokusům o vysílání, bude dobré poupravit MENU - tedy vnitřní přednastavení radiostanice „k obrazu svému“. Některé položky v menu nejsou pro účely běžného uživatele přednastaveny optimálně. Mohli byste způsobit nežádoucí rušení nebo vás některé zbytečně zapnuté funkce okrádají o výdrž baterie, což je škoda.
Jak se dostat do menu? Snadno a intuitivně. Prostě když máte zapnutou stanici (a nejste v režimu RÁDIO), krátce stisknete tlačítko MENU. Nazpět, ven z MENU se dostanete stiskem tlačítka EXIT. Menu se vždy otevře na poslední položce, se kterou se naposledy pracovalo. Protože my si pro začátek chceme projít všechny položky a něco si o nich povědět, musíme začít od položky první.
První položkou je nastavení squelche SQL. Dostat se k ní můžete dvěma rovnocennými způsoby. Buď stisknete krátce MENU a hned poté číslo „0“ nebo stisknete krátce MENU a k položce SQL se přes ostatní položky „prolistujete“ pomocí šipek nahoru „ʌ“ a dolů „v“. Pokud už jste na položce SQL a budete ji chtít měnit (můžeme to klidně zkusit), před změnou její hodnoty ji musíte „otevřít“. Toho docílíte dalším stiskem tlačítka MENU. To, že je položka otevřená pro nastavování, poznáte tak, že malá černá šipečka, která byla původně vlevo nahoře vedle nápisu SQL, skočí směrem dolů. Pokud to neuděláte a šipečka vám dolů neskočí, pak při pokusu změnit hodnotu položky přeskočíte na jinou vedlejší položku. (Na to pozor! Zrovna sousední položka od SQL směrem "dolů" je RESET, pokud si ho nedopatřením potvrdíte, budete mít paměť stanice rázem čistou jako slovo boží a můžete začít s nastavováním úplně od píky...)
Šipečka "dole" indikuje "otevřenou" položku:
(teď můžete pomocí šipek nahoru „ʌ" a dolů „v" měnit hodnotu)
Když je šipečka dole, můžete hodnotu měnit. Pomocí šipek nahoru „ʌ“ a dolů „v“ nastavte třeba číslo 4. Tuto hodnotu potvrdíte a z položky vystoupíte ven stiskem tlačítka MENU. To že jste novou hodnotu správně potvrdili a byla radiostanicí akceptována, poznáte podle toho, že malá černá šipečka na levé straně displeje, která byla při nastavování dole, skočí opět nahoru vedle nápisu SQL. To značí, že položka je uzavřena a že můžete listovat na další položku nebo menu v této pozici uzavřít tlačítkem EXIT.
(Pokud menu neuzavřete, po chvíli se uzavře samo. Pokud jste do té doby položku nepotvrdili a menu se samo uzavřelo, není nově navolená hodnota akceptovaná a v menu zůstala hodnota původní, o čemž se můžete přesvědčit po jeho opětovném otevření.)
Tím jsme si vyzkoušeli, jak se mění hodnota nastavení a funguje to stejně u jakékoli položky menu. Vraťme se ale nyní zpět k hodnotě SQL. Pro začátek jsme náhodně navolili hodnotu 4. Je tato hodnota správně? Mohla by, ale nelze to z jistotou tvrdit. Nastavení SQL je hodnota zcela individuální a je velmi závislá na okolí, ve kterém se právě se stanicí pohybujete. Správě má být hodnota SQL co nejnižší, abyste slyšeli i hodně slabou protistanici, ale současně jen taková, aby se vám stanice samočinně zapínala na příjem jen tehdy, když vás někdo volá nikoli náhodně. Pokuste se hodnotu SQL pomalu snižovat, ale jen před hranici, kdy nebude docházet k častému samovolnému náhodnému rozsvěcování zelené LED na stanici doprovázené šumem z reproduktoru. Změny v nastavení, které jste provedli, se projeví vždy až když opustíte menu tlačítkem EXIT.
Správně nastavený squelch když otevírá, jen pokud nás skutečně někdo volá, dokáže významně šetřit baterie. Na níže uvedených grafech si srovnejte výdrž baterie u radiostanice, která je trvale zasquelchovaná, s radiostanicí, kde je squelch po celou dobu otevřený, stanice šumí a zelená LED svítí:
-----------------------------------------
Poznámka:
Rozsah nastavení SQL zadaný výrobcem není zvolený šťastně a mohou se vyskytnout situace, kdy se ani při nastavení nejvyšší hodnoty nepodaří radiostanici „umlčet“ tak, aby ji nějaký silný rušivý signál „neotevíral“. V budoucnu si podrobně povíme, jak lze přes počítač a program CHRIP do těchto výrobcem nastavených hodnot „sáhnout“ a navolit si sami stupnici SQL tak, aby vyhovovala prakticky ve všech situacích, do kterých se můžete dostat. Na jednu stranu zvýšíme „citlivost“ při otevírání signálu stanic slabých, na stranu druhou „přitvrdíme“ odolnost proti stanicím silným.