Právě je 22 lis 2024 09:11

NEZDOLNY.CZ

Ad omnia paratus

Blackout

 
Příspěvky: 151
Registrován: 14 říj 2015 19:36

Re: Blackout

Příspěvek od Ivana » 20 led 2016 20:33

Josef píše:Wilderness píše: "Sud můžeme ještě obalit přebytečnou starou dekou."
Před mnoha lety jsem někde četl radu, že se doporučuje uvnitř vymrzlého a nevytopitelného bytu, na koberci postavit stan. Pokrýt ho zvenčí dekami a dovnitř dát všechny možné pokrývky. Děti (zejména malé) umístit dovnitř a být tam s nimi. Prý se malý prostor tělesným teplem podstatně snáz zadýchá než velká místnost. Nezkoušel jsem to, nemohu posoudit, ale čistě teoreticky by to fungovat mohlo.

Tohle se dá i přibližně spočítat, pokud si s tím někdo chcete dát práci. Nějaké výchozí údaje jsou třeba tady:
http://www.tzb-info.cz/2650-vnitrni-prostredi-budov-a-tepelna-pohoda-cloveka
http://www.4-construction.com/cz/clanek/tepelna-energie-lidskeho-tela/

Uživatelský avatar
 
Příspěvky: 415
Registrován: 24 zář 2015 19:19
Bydliště: Brno

Re: Blackout

Příspěvek od MacGyver » 24 led 2016 12:54

Vaření v termosce jsem oddělil do samostatného téma" viewtopic.php?f=31&t=116 dle logického přání Josefa. Odkaz doplněn do sekce vaření. Jen několik technických poznámek. Ivi pokud odkazuješ na jiné stránky je nanejvýš žádoucí, aby jsi sem tu informaci společně se zdrojem nakopírovalo. Odkaz typu tam je na třetí straně zajímavý podnět, sice funguje teď, ale zítra už nemusí. V rámci konzistence diskuse sem prosím dávejte celé informace nebo alespoň kostry o co jde. Díky MacGyver
Vlastní zkušenost je nepřenosná!

Uživatelský avatar
 
Příspěvky: 69
Registrován: 28 pro 2015 09:44

Re: Blackout

Příspěvek od kregan » 26 led 2016 10:30

Ad kamínka. Skládací jsem sice nikde prodávat neviděl, ale na Aukru se poměrně často objevují kamna (občas i litinová), ve velikosti, kterou snadno přenese (ze sklepa/do sklepa) i jedna dospělá osoba.
Co nemáš, to nepotřebuješ.

 
Příspěvky: 151
Registrován: 14 říj 2015 19:36

Re: Blackout

Příspěvek od Ivana » 26 led 2016 14:09

Vlákno o vaření v termosce, které bylo odděleno najdete tady. Pro téma blackoutu je důležité tím, že minimalizuje spotřebu energie na vaření.

 
Příspěvky: 13
Registrován: 26 bře 2016 23:57

Re: Blackout

Příspěvek od K4cer » 10 kvě 2016 10:11

Díky za hodnotný a srozumitelně popsaný článek.

Malinko bych oponoval stran připojení plynového sporáku na propanbutan. Není to nic složitýho, a s jednou 10kg flaškou PB to komfortně vyřeší poruchu dodávky zemního plynu na několik měsíců.

Potřebujeme:
- sadu trysek na PB (4 až 6 trysek podle konfigurace sporáku). Trysky na PB mají výrazně menší průměr dírky. Ujištěte se že pasují do vašeho sporáku a že je umíte vyměnit. Trysky k většině plynovách sporáků jdou zakoupit v prodejně sporáků i v lepším železářství.
- fitinky pro připojení hadice. Vstupní trubka sporáku je téměř výhradně 1/2", takže nějaký půlcoulový kolínko a redukci nebo kohout s půlcoulovám šroubením a nátrubkem na 8mm hadici - nutno ověřit u vašeho sporáku jak je ten konkrétní připojen. Dále pak koudel nebo lépe teflonovou pásku.
- regulátor na 10kg flašku a hadici. Regulátor se šroubením na flašku (levý závit W21) i hadici (nutno použít hadici vyloženě na PB - běžné hadice propanbutan leptá!) jde běžně koupit a nestojí majetek.

Trysky nalezneme a vyšroubujeme klíčkem. Nový trysky zašroubujeme.
Uzavřeme přívod plynu a odpojíme sporák. Demontujeme stávající hadici nebo holendr a přišroubujeme nátrubek na hadici (kolínko + kohoutek), všechno na teflonovou pásku nebo koudel.
Na nátrubek nasadíme hadici a zajistíme sponou. Tím samým způsobem připojíme hadici k regulátoru.
Regulátor našroubujeme na flašku (levý závit!) a otevřeme ventil láhve. Jarovou vodou opatláme všechny spoje a zkontrolujeme těsnost (v místě netěsnosti budou růst bubliny). Pokud nic nefučí, voilá, můžeme vařit.

Příklad "sady" na předělání sporáku.
P1020240.JPG

Na fotce je regulátor spojen s hadicí na PB, na druhý konec hadice jde ventil s nátrubkem, a tento se přes kolínko přišroubuje k vstupní trubce sporáku. Trysky můžou vypadat trochu jinak, tyhle jsou pro stařičkou Moru řady 260. 10kg flašku si každý představí individuálně, nechtělo se mi ji tahat ze spíže.

Uživatelský avatar
 
Příspěvky: 1
Registrován: 27 srp 2016 21:03

Re: Blackout

Příspěvek od padina » 27 srp 2016 21:12

ad toaleta bez vody:
zasypávat výkaly suchými pilinami (ideálně bukovými).

Použila bych spíš nějaké zvířecí stelivo, nejlépe hrudkovací kočkolit typu Mikeš. Je dostupnější než piliny a dobře pohlcuje vlhkost i pach.

Uživatelský avatar
 
Příspěvky: 550
Registrován: 28 říj 2015 14:59

Re: Blackout

Příspěvek od Josef » 28 srp 2016 17:54

Kočkolit je reálné použít jen pokud si jej předem připravíš dostatečné množství do vlastních zásob. Pokud uvážím, že prakticky v každém městě (s počtem obyvatel cca nad 5000) je nějaký dřevozpracující závod - mající někde hromadu pilin z cirkulárky a srovnám to s aktuálním množstvím kočkolitu, který má v tom daném městě aktuálně na skladě místní zverimex (pokud tam vůbec nějaký zverimex je), pak pro uspokojení většího počtu lidí "absorpční surovinou" jednoznačně zvítězí piliny. Ale to samozřejmě nebrání zařídit se individuálně jinak...
V nejkomplikovanějších situacích nejspolehlivěji fungují obvykle ty nejprimitivnější technologie.

Uživatelský avatar
 
Příspěvky: 13
Registrován: 29 srp 2016 10:44

Re: Blackout

Příspěvek od Krocan » 30 srp 2016 21:26

K4cer píše:Díky za hodnotný a srozumitelně popsaný článek.

Malinko bych oponoval stran připojení plynového sporáku na propanbutan. Není to nic složitýho, a s jednou 10kg flaškou PB to komfortně vyřeší poruchu dodávky zemního plynu na několik měsíců.


Jde obdobným způsobem vyřešit i nouzové napojení WAWky? Z WAWky mi jde směrem k potrubí na pohled úplně stejná hadice, jako u sporáku.

Uživatelský avatar
 
Příspěvky: 550
Registrován: 28 říj 2015 14:59

Re: Blackout

Příspěvek od Josef » 31 srp 2016 05:53

Jistě že to jde. Ale je tu jiný háček. Zatím co u vařiče plynová láhev vydrží od jednoho po tři měsíce (podle intenzity vaření), u WAWek to bude den, nejvýš dva. A co pak dál? Prostě spotřeba plynového topení je mnohem vyšší. Ohřívá či vaří se chvíli, minuty, max. něco přes hodinu, ale topí prakticky celý den. Proto je potřeba mít topení zálohováno takovým způsobem, kdy jsme schopni reálně shromáždit i dostatek paliva. Pro řadového občana není problém uskladnit týdenní dávku paliva v podobě dřeva, dřevěných či uhelných briket nebo uhlí nasypaného v pytlích. Ale uskladnit týdenní "dávku" plynu, to už problém je (jedině standardní velký zásobník na zkapalněný propan-butan mimo dům).
V nejkomplikovanějších situacích nejspolehlivěji fungují obvykle ty nejprimitivnější technologie.

Uživatelský avatar
 
Příspěvky: 13
Registrován: 29 srp 2016 10:44

Re: Blackout

Příspěvek od Krocan » 31 srp 2016 07:43

V centru Prahy má většina z nás plynové, nebo elektrické topení. Vím v okolí o dvou činžácích, které mají v suterénu vlastní kotelnu a centrální vytápění, ale v obou případech je kotel na plyn. Obávám se, že tady ani není možnost topit pevnými palivy, pokud bych tedy nepočítal možnost rozdělat si otevřený oheň v barelu na dvoře :twisted:

PředchozíDalší

Zpět na Středně těžké krizové situace

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků