Island
Island je unikátní ostrov. Leží přímo na středooceánském hřbetu. Na západ i na východ od něj se posouvají litosférické desky, ale ostrov samotný zůstává uprostřed v mrtvém bodě. Ale aby toho nebylo málo, pod Islandem ještě navíc leží chochol horké skvrny. Jestliže jinde v oceánu nebo na pevnině se litosférická deska posouvá a horká skvrna si musí „propalovat“ nová a nová místa v zemské kůře, zde to neplatí. Protože se ostrov nikam neposouvá, horká skvrna pilně pracuje stále na stejném místě už velmi dlouhou dobu a na islandských vulkanických procesech je to znát. Prostředkem Islandu prochází 40 až 50 kilometrů široká riftová zóna, kde se litosférické desky neustále rozestupují. Kromě toho je na něm okolo 150-ti sopek a z nich nejméně 26 je činných.
Jak už jsem uvedl v příspěvku o středooceánském hřbetu, magma je řídké a jedná se převážně o bazalt. Sopky jsou ve většině štítové. Na první pohled by tedy neměly být islandské sopky tak nebezpečné jako třeba stratovulkány na subdukční zóně. Neměly, ale občas jsou. Je to dáno tím, že Island leží hodně na severu a prakticky všechny sopky jsou pokryté ledovcem. Když začne vystupovat magma k povrchu, roztaví ledovec, část vody vyšplouchne po úbočí a zbytek vody zahájí bouřlivou reakci se žhavým magmatem. Výsledkem jsou bouřlivé freatické erupce doprovázené produkcí značného množství velmi jemného sopečného popela. Druhou nectností, typickou pro islandské sopky je, že produkují kromě sirných sloučenin i velké množství sloučenin fluoru. A fluor patří k velmi jedovatým halogenům.
Laki
Asi nejznámější erupcí, která vstoupila do dějin, byla erupce, která započala 8. června 1783. Od jihu na sever se otevřela 25 kilometrů dlouhá trhlina (dnes pojmenovaná Laki) s postupně se otevírajícími novými a novými, celkem 130 krátery, chrlícími lávu. Lávové proudy tekly až 88 kilometrů daleko, pokryly rozlohu 570 kilometrů čtverečních a lávové bomby létaly do výše přes 1,5 kilometru. Po 14.6. se velké erupce zmírnily, ale stále pokračovaly až do února 1784. Přímé lávové ohrožení nebylo tak katastrofální jako to, že sopka (či sopky) vyprodukovala 122 milionů tun oxidu siřičitého a 8 milionů tun fluorovodíku. To pozabíjelo z valné části dobytek. Na následný hladomor zemřela více než čtvrtina islandské populace a to i přes to že 20 procent obyvatel emigrovalo do Evropy. Ale neštěstí se nevyhnulo ani Evropě. Mrak aerosolů vystoupal do desetikilometrové výše a systém tlakových níží, výší a proudění se postaral o zbytek. Od 23.6 do 5.7 se nad Evropou usadila siřičitá mlha. Nejvíce nad Anglií a Francií. Byla ale i nad Sibiří, Kanadou, Aljaškou i severní Afrikou. Z Číny byla hlášená od 1.7.1783. Mlha byla velmi obtížně dýchatelná. A protože v tu chvíli panovala nad Evropou letní tlaková výše, nastalo horko, sucho, bezesrážek, které však od toho momentu trvalo nepřetržitě celé 3 měsíce. Po suchu přišly kyselé deště a následovala velmi tvrdá, mrazivá a na sníh bohatá zima. Kyselé deště poškodily lesy, drobnější rostliny uschly úplně. Úrodu z polí se nepodařilo včas sklidit. Nejen, že byla zčásti zničená, ale také proto, že v siřičité mlze bylo velmi obtížné vykonávat jakoukoli fyzicky namáhavou práci. Celkově trvalo 3 roky, než se klima s následky erupce vyrovnalo. Historikové se shodují, že výbuch Laki a následná hospodářská i sociální situace, byly jednou z hlavních příčin Velké francouzské revoluce.
Grímsvötn
Jedná se o sopku, která je přímým pokračováním trhliny Laki. Současně je druhou nejaktivnější sopkou na Islandu. Její poslední erupce se odehrála v květnu 2011. Na svém vrcholu nese ledovec. Ten je však vespod (v kráteru, od tepla vyzařovaného sopkou) rozpuštěný. Sopka má tedy pod ledovcem skryté kráterové jezero. Při erupci prakticky vždy dochází ke styku magmatu s touto vodou a proto sopka vytváří mnoho popela.
Katla
O této sopce se už dlouho hovoří jako o potenciálním nebezpečí. Zase je ve hře ledovec a tedy i voda, která by ve styku s magmatem produkovala popel. U Katly je však zásadní komplikace v tom, že je to mohutná štítová sopka, která na svém vrcholu nemá klasický kráter, ale z předchozích erupcí mohutnou kalderu o rozměrech 9 x 14 kilometrů. Tato „nálevka“ je plná ledu. Pod Katlou je magmatický zásobník obsahující 10 až 12 kilometrů krychlových magmatu. Když by se magma dostalo do kaldery pod ledovec, rozpustí ho. Následná erupce přeleje vodu přes okraj a množství, které by se řítilo do údolí je srovnatelné s jedinou řekou na světě – s Amazonkou. V následujícím okamžiku by sopka vychrlila obrovské množství popela, - dokud by se na bouřlivou reakci nespotřebovala všechna voda a led, který má na svém vrcholu. Myslím, že by v západní Evropě nějaký ten měsíc letadla nelétala a popelový poprašek bychom každé ráno utírali ze zaparkovaných aut. Katla vybuchuje poměrně pravidelně, jednou za 40 až 80 let. Poslední velká erupce proběhla v roce 1918. Poslední známá „tichá“ aktivita se odehrála v roce 1999, jako nenápadná erupce pod ledem. Katla je tedy v naší pomyslné sopečné bodovací tabulce jeden z čelních adeptů na budoucí "průšvih".
Hekla
Je nejaktivnější sopkou na Islandu. Zajímavé na tom je, že se nejedná o štítovou sopku, ani o erupci na trhlině, ale je to „čistokrevný“ kuželovitý stratovulkán. Hekla soptí často, a poměrně obtížně se její erupce předpovídá. Zatím se to daří s předstihem pouhou 1 až 2 hodiny. Nepříjemné je, že Hekla, stejně jako ostatní islandské sopky produkuje do ovzduší značné množství fluoru.
…a tak by se dalo pokračovat i o dalších islandských sopkách. Ale je to zbytečné. To, co jsme si potřebovali vyjasnit, jsme si vyjasnili – islandské sopky nás, jako Evropany, mohou ohrozit především popelem, sirnými a fluorovými sloučeninami v ovzduší. Jejich aktivita je častá, nebezpečí reálné a záleží pouze na směru větru, jak moc se nás případné následky dotknou.