Flegreiská poleFlegreiská pole jsou součástí sopečného pásma Apeninského poloostrova, které se táhne od Říma k Neapoli a pak dál Tyrhénským mořem přes Ischiu, Liparské ostrovy až na Sicílii. Jedná se o rozhraní, kde se stýká africká a euroasijská kontinentální deska, způsobující zdvihání západního pobřeží Apeninského poloostrova a pokles východní části. Pohyb občas doprovázejí zemětřesení a sopečná činnost. Jedná se o subdukční zónu, nejbližší k našemu území.
A právě v tomto okamžiku by všichni, kteří pozorně četli mé předchozí příspěvky, měli zpozornět a vzpomenout si, co bylo o subdukčních zónách napsáno - na subdukčních zónách jsou sopky. Sopky soptící jednou za čas, až dojde vlivem posuvu a tavení litosférických desek k nahromadění magmatu. Většinou se jedná o stratovulkány. A stratovulkány patří mezi nebezpečné a nevypočitatelné sopky, vesměs s plinijskými či pelézskými erupcemi. Případně, pokud je v podloží voda, mohou mít i extrémně silné erupce freatické.
A na této subdukční zóně máme hned několik významných sopek. Na jihu sicilskou Etnu, na Liparských ostrovech Stromboli, dále na probíhajícím zlomu pak Vesuv a hned kousek od něj ona zmiňovaná Flegreiská pole. Ten název není náhodný, je odvozený od starého pojmenování pro „hořící“. Tedy „hořící pole“.
Flegrejská pole, je vulkanická kaldera o průměru 13 kilometrů ležící z části na souši, zčásti pod mořskou hladinou v Neapolském zálivu.
Z vulkanologického hlediska je to lokalita stará, ale nás budou zajímat ty její erupce, které se významně zapsaly do geologické i klimatické historie. Takové byly dvě. Jedna extrémně velká se odehrála 35 000 let před našim letopočtem, a druhá o něco menší 12 000 let před našim letopočtem. Nejvíc vulkanického spadu po sobě na různých místech Evropy zanechala sopečná erupce před 37 tisíci lety
*. Vulkanický prach byl nalezen na lokalitách v Řecku, Libyi, Bulharsku, Makedonii i Rumunsku. Oblaka dlouhodobě zastínila slunce a způsobila výrazné ochlazení. Větší, než na jaké byla Evropa v době střídání teplejších a chladnějších období v průběhu poslední doby ledové zvyklá. Mnozí vědci se domnívali, že právě tato událost odstartovala rychlý zánik neandertálců. Ale poslední průzkumy ukázaly, že to nebyla hlavní příčina, že jich bylo více.
Mapka oblasti Flegreiských polí u Neapole:(rozkliknutím zvětšit)Na Flegrejských polí se nachází několik desítek starých sopouchů, jimiž na zemský povrch unikají plyny. Poslední malá erupce odehrála v roce 1538. Od té doby byl prakticky klid. Jenže za posledních čtyřicet let byly pozorovány jevy, které se tu předtím nevyskytovaly. Pod celou tabulí se neustále zvyšuje teplota. Povrch země pod městečkem Pozzuoli se začíná vyklenovat a zdvíhat. Z fumarolů v oblasti Solfatára tryskají výpary s vysokým obsahem CO2. Asi deset kilometrů pod povrchem je horké magma, které už zřejmě různými trhlinami začalo z hlavního kotle pomalu stoupat vzhůru. Od roku 1969 se část území zdvihlo téměř o tři metry. Po podobném úkazu, právě mezi lety 1430 a 1538 přišla erupce, která vedla ke zformování nového vedlejšího vulkánu.
Jak prohlásili vulkanologové: „
Vesuv je ve srovnání s Flegreiskými poli jen neškodný pupínek na zádech draka. Problém je, že než bezpečně odhalí, že příčinou přicházejícího neklidu není Vesuv, ale Flegrejská pole, ztratíme téměř polovinu drahocenného času.“
Radarové snímky z družice Sentinel-1A (která je schopná měřit zemský povrch s přesností na milimetry) ukázaly, že deformace v roce 2012 dosáhla dokonce 3 cm během jednoho měsíce. Italské Ministerstvo civilní obrany v rámci svého krizového plánu vydalo „žlutý stupeň“ varování. Nečekaný výbuch by způsobil obrovskou katastrofu, protože v oblasti žijí tři milióny lidí. Kvůli hustotě zalidnění Neapolského zálivu by byly nebezpečné i jakékoli malé erupce. V roce 2012 byl v neapolské čtvrti Bagnoli proveden průzkumný vrt do hloubky 500 s cílem sondou sledovat případný pohyb magmatu pod povrchem. Dále měl být proveden vrt do hloubky 3500 metrů. Rozběhnutý projekt ale starosta Neapole zastavil - na základě varování italského geochemika Benedetta De Viva, že půlkilometrová sonda by mohla narušením vrstev a změnou tlaků přivodit explozi (mimochodem vrták se chladí tlakovou vodou) a ta následně iniciovat samotnou erupci. Ať už bude či nebude sondami situace monitorována, možnost, že na Flagrejských polí vybuchne v příštích letech vulkán, je podle některých vědců dokonce až padesátiprocentní. A mnozí se shodují na tom, že by mohlo jít o velkou erupci.
Většina supervulkánu Campi Flegrei leží pod hladinou moře. Pokud by se magma, při své cestě na povrch, dostalo do styku s vodou (což je zcela reálné), došlo by k velmi silné freatické erupci. To by bylo velmi zlé - vytvořil by se mohutný oblak popela, který by následně dočasně ovlivnil globální klima. Odhaduje se, že by šlo nejméně o i 200krát silnější erupci, než byla erupce islandské sopky Eyjafjallajökull. Při erupci před 37000lety
* měřila vrstva pyroklastického spadu téměř 100 metrů. Dnes na těchto vrstvách stojí například město Sorento. Pro Itálii a její sousední státy by při velkých spadech popela šlo o téměř apokalyptickou situaci. Sopka je schopná vygenerovat i tsunami ve směru na Sardinii, Korziku, pobřeží Afriky, Francie i Španělska. Musíme počítat s tím, že v případě nepříznivého větru by několikacentimetrová vrstva popela spadla i na našem území a zásadním způsobem zasáhla do našeho zemědělství, lesnictví i dopravy.
*)
Je to stále jedna a tatáž erupce - jen záleží, odkud ji počítáte. 35000 let před naším letopočtem plus 2016 let našeho letopočtu rovná se onomu výrazu „před 37 tisíci lety“.--------------------------------
Další aktivní sopky v „italské“ oblasti:Obecně by se dalo říci, že v jižní části subdukční zóny jsou projevy časté a nepříliš výrazné, zatím co čím více na sever, tím jsou řidší s větším časovým odstupem a výraznější.
Vesuv Tato sopka, která je výraznou dominantou Neapole a celého okolí, je docela problematická sopka. Základem Vesuvu je sopka Monte Somma, která vznikla před přibližně 25 tisíci lety, její kaldera je ale dnes už prakticky zcela zaplněná. Magmatický krb Vesuvu leží v hloubce 4 až 6 kilometrů pod povrchem. Současný kráter Vesuvu má průměr zhruba 500 m a hluboký cca 200 m. Mohutná erupce přichází zhruba plus-mínus jednou za 2000 let, ta poslední byla v roce 79 našeho letopočtu. V meziobdobích dochází k desítkám menších explozí. Před 3780 lety proběhla erupce poblíž dnešní obce Avellino a byla dvakrát mohutnější, než výbuch v roce 79.
Když uvážíme rok 79 plus 2000 let a nějakou toleranci k tomu, vyjde nám, že „už je čas“. Vědci dokáží předpovědět erupci zhruba pět dní dopředu, když sondy nahlásí, že magma začíná vystupovat k povrchu. Ale nedokáží předpovědět, zda k erupci doopravdy dojde. Někdy se totiž stane, že se vzestup magmatu z ničeho nic zastaví a vulkán se uklidní. Příští erupce i její průběh je stále předmětem vědeckých dohadů. Sopka se v minulosti projevovala prudkými i mírnějšími erupcemi, vysledovat nějaká pravidla se nedaří. Může k ní dojít za několik měsíců nebo let, ale je možné, že nastalo období klidu, Vesuv ještě počká a naplno se probudí až za několik stovek let. Po delší přestávce bývají erupce samozřejmě mohutnější.
To působí určitý problém u veřejnosti, která planými poplachy i nejistou prognózou ztrácí ostražitost. Pokud se ale podíváte na mapu a na zalidnění v bezprostředním okolí sopky, ostražitost je na místě. Osobně bych to spíš nazval dokonce hazard. Kdyby to nebylo neetické, možná bych připustil, že známé zvolání: „
Vidět Neapol a zemřít!“, může být jednoho dne víc než reálné. Ale na druhou stranu chápu majitele nemovitostí, že se jich nechtějí vzdát a říkají si – během mého života se třeba ještě nic nestane. Jenže obyvatelé Pompejí si asi říkali to samé, …a stalo se. I když po pravdě řečeno, jejich znalosti v té době neumožňovaly objektivně zhodnotit riziko. Vesuv v té době vlastně nebyl považován za aktivní sopku.
Vzhledem k delší přestávce, která se odehrála, se v evakuačním plánu okolí Vesuvu počítá raději s horší variantou a větší erupcí. Otázkou je, zda Vesuv poskytne od prvních příznaků po velkou erupci organizátorům dostatečný čas, aby všechna plánovaná opatření mohla být provedena nebo úvodními seismickými projevy natolik poškodí přilehlé silniční komunikace, že evakuaci z některých částí území znemožní.
EtnaTato sopka ležící na východním pobřeží Sicílie je prakticky neustále činná, nashromážděný tlak a magma v celkem pravidelných periodách uvolňuje. Je sice záludná tím, že se jedná o stratovulkán. Je to hora mohutná, se širokou základnou, takže když nic jiného, je zatím dostatečně stabilní. Do zhroucení jejího kužele, které by mohlo být příčinou uvolnění tlaků a prudké erupce, navíc kombinované s tsunami, která by proběhla celé středomoří, snad uplyne ještě delší čas.
StromboliOstrůvek se stejnojmennou sopkou uprostřed, bývá častým místem turistů, kteří chtějí vidět „sopku v akci“. Nicméně Stromboli patří opět k sopkám s velmi častými erupcemi a tedy bez nadměrně nahromaděného tlaku. Erupci s velkoplošným nebo globálním dopadem, zatím není důvod předpokládat. Navíc se jedná o sopku na málo obydleném území, relativně daleko od zalidněného pobřeží, takže i kdyby k něčemu nepředpokládanému došlo (pyroklastický proud aj.), rozsah škod i počet obětí by nemusel být velký.