Právě je 24 lis 2024 18:30

NEZDOLNY.CZ

Ad omnia paratus

Kostival lékařský

Uživatelský avatar
 
Příspěvky: 550
Registrován: 28 říj 2015 14:59

Kostival lékařský

Příspěvek od Josef » 01 lis 2015 19:12

Kostival má rád sluníčko, ale současně potřebuje i vodu, takže ho hledejte někde u cesty v příkopu, poblíž potůčku nebo v místech, kde pravidelně po deštích zůstávají v úvozech kalužiny. Je to mohutná vysoká rostlina s růžicí listů, kterými pokryje široké okolí a vytlačí z okolí trávu. V létě, přes prázdniny, kvete svými typickými tmavě fialovými zvonečkovými hlubokými květy, do kterých se většinou dostanou jen čmeláci. Mnozí lidé si kostival pletou s planým křenem, který má také mohutné listy. Jenže křen má listy zaoblené, zatím co listy kostivalu, jak vidíte na obrázku, vždy končí ostrou špičkou. To je důležitý rozpoznávací znak.

kostival-lekarsky.jpg
kostival-lekarsky.jpg (43.09 KiB) Zobrazeno 5156 krát

Pokud kostival najdete, zapíchněte si k němu kolík a vraťte se na toto místo až v říjnu či listopadu s rýčem, vykopat kořen. Kořen je mohutný a skládá se z více odnoží. Část můžete nechat na místě (rozumný člověk to tak dělá), část můžete i přesadit na vhodné místo blíž k vašemu domu (nezapomeňte zalévat), abyste ho měli po ruce.

Kostivalový prášek a jeho použití
To hlavní, co se s kořenem dělá je, že se nakrájí na malé kousky a usuší. Po usušení se kořen rozemele na prášek. Je hodně tvrdý a zvládne to jen kvalitní mlýnek (já používám starý vysokootáčkový tříštivý mlýnek na kávu, který je příslušenstvím mixéru Eta ze šedesátých let). Když získáte jemně mletý kostivalový kořen, nasypte jej do skleničky a dobře uzavřete, aby nezvlhl. Prášek se používá do mastí a gelů. Před použitím se prášek smíchá s lékařskou vazelínou nebo v nouzi se sádlem. Takto vzniklou mastí se potře postižené místo. Druhá, rychleji účinkující verze je, že se smíchá s velmi malým množstvím slivovice či jinou lihovinou na hustou kaši. Kaše se namaže na poškozené místo, překryje papírovým ubrouskem nebo tkaninou a následně obalí igelitem, aby se neodpařovala. Po několika hodinách se líh s účinnou látkou vstřebá a na pokožce zbude suchý zbytek po gelu, který oloupete.
Kostival je výhradně pro vnější použití. Je silný, velmi účinný, „i chromého na nohy postaví“ a proto se s ním musí opatrně! Používá se na obražené, vymknuté nebo jinak pohmožděné končetiny, kotníky, prsty na nohou či rukou. Hojí a odstraňuje bolest. Po noční terapii i téměř nechodícímu umožní úspěšně dojít několik kilometrů do civilizace. Malá krabička prášku z kořene kostivalu by neměla chybět v žádné příruční lékárničce při vícedenní outdoorové akci. Pokud kostival nepomůže po třídenním používání, pak to znamená, že na danou věc nefunguje. V takovém případě v léčbě nepokračujte a najděte jiný prostředek.
V nejkomplikovanějších situacích nejspolehlivěji fungují obvykle ty nejprimitivnější technologie.

Zpět na Přírodní medicína

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 3 návštevníků