Nevím, zda k tomuto tématu zakládat samostatné vlákno, ani jak je správně nazvat, aby vystihlo podstatu problému, při které sice lidstvo jako takové nezahyne, ale konkrétní země či geografická a správní oblast může být dlouhodobě negativně ovlivněna, často v řádu desítek let.
Jde o obecné nebezpečí, že nevhodnou skladbou zákonů lze snadno zneefektivnit, znekonkurenceschopnit, paralyzovat nebo nechat finančně vykrvácet výrobní sféru nebo občanskou společnost či samotný stát. Ať už cíleně, na něčí pokyn a v něčí prospěch nebo omylem, vlivem diletantství vládnuvších neodborníků.
Nejsem však odborníkem na "politická témata" a proto bych rád, kdyby se k tomu vyjádřili fundovanější. Alespoň pro rámcovou představu, co mám na mysli, navážu tak trochu na McGyverův rozbor Fragmentace a totalizace společnosti, kde výstižně formuluje: "...problémem je, že se všichni dívají do leva a to zajímavé se děje vpravo...".
Zatím co médii "hýbou" migranti a zaměstnávají nám hlavy, sněmovna rychle využívá situace a urychleně chrlí a schvaluje legislativní smršť ve formě všech možných nepopulárních novel a zákonů, které řádně pustí žilou většině obyvatel této země a především její (zatím ještě) střední třídě a které by za normální situace jen stěží bez větší nevole prošly. Namátkově třeba "platba za elektřinu podle jističů", "poplatky za popelnice podle váhy", atd... Ono to na první pohled vypadá jako by o nic nešlo, média nás uklidňují že je to jen kosmetická úprava snažící se učinit svět spravedlivější. Ale klidní zůstanete jen do té doby, než si na to vezmete kalkulačku. Zatím nikdo z mého okolí, kdo si to přepočítával, nevypočítal, že by ušetřil. Ať počítáte, jak počítáte, platba za jistič je k samotnému skutečně odebranému odběru podle elektroměru jaksi ještě něco navíc. Nejčastěji zaplatí o 10 až 30% více než platili doposud. Jestli se v návrhu dočtete, že za kilo smetí ve zvážené popelnici budete platit 6 korun, váš (byť by plně automatický kotel) za sezónu spálí 35 metráků uhlí, které má standardně popelnatost 12% (musíte koupit to co uhlobaron nabízí, protože je to nedostatkové zboží), vyjde vás to vaše každoroční "popelení" ročně přinejmenším na 2500,-Kč a to k tomu nepočítám smetí, které smetete před domem na chodníku, které jaksi do tříděných plastů dát nemůžete (a nebo že bychom dali... ). Vzato kolem a kolem mě namátkovým výpočtem obdobných "drobných" úprav vychází zvýšení ročních nákladů běžné domácnosti na cca 5 až 7 tisíc. Vynásobte si to počtem domácností a je to pěkný balík. Za jeden jediný rok docela "úspěšné podojení". Kdyby bylo cílem doplnění státní kasy, člověk by to možná chápal, že se takto odvedené peníze vrátí jinou cestou. Ale tohle jsou zatím přihrávky čistě jen ve prospěch několika konkrétních soukromých firem. Jestliže se na to musí (povinně) někde vzít peníze, nedostanou je jiní. Rodinný rozpočet je jen jeden medvěd. Jeho porce mohou být různě velké, ale medvěd větší nebude. Takže o co dostanou víc popeláři a elektrárníci o to méně zbude třeba na koncerty, knížky, zájmové aktivity, cestování, dětské pobyty, kroužky, nepovinné vzdělávání či kvalitnější jídlo. Za 5 až 7 tis. by toho bylo dost a někde se to v budoucnu ve společnosti určitě projeví. Nemyslím tím třeba jen na zdraví (to rozumný člověk nedopustí) ale hromadné odepření některých drobných "požitků" může znamenat bankrot výrobců těchto "požitků" a tím určité zvýšení nezaměstnanosti. Prostě krok za krokem do všeobecné chudoby, od určitého bodu už s exponenciálně zrychlujícím tempem. Ano, jak je psáno v záhlaví příspěvku - hlučný humbuk je nalevo, to tiché, co břehy podemílá, se děje vpravo a nejméně polovina lidí si toho nevšímá, což mnohým náramně vyhovuje.