Vysokofrekvenční (radiofrekvenční) elektromagnetické zbraně
Většinu vysokofrekvenčních elektromagnetických zbraní můžeme považovat za neletální (nezabíjející). Jejich hlavním účelem je zničení infrastruktury protivníka, zejména řídících, komunikačních a datových zařízení. Může být použita jako jeden z prvopočátečních strategických útoků na začátku oficiální války, v průběhu hybridní války nebo (a to v dnešní době mnohem pravděpodobněji) by se mohlo jednat i o osamělý teroristický čin, namířený proti civilnímu obyvatelstvu. Je pravděpodobné, že jako cíl budou útočníkem vybrány lokality s vysokou koncentrací lidí a techniky – tedy velká města nebo průmyslové zóny.
Kromě vysokofrekvenčních elektromagnetických zbraní pracujících krátkým, ale intenzivním impulzem, určených k destrukci elektroniky, existují i vysokofrekvenční (mikrovlnné) elektromagnetické zbraně s kontinuálním vyzařováním, jejichž úkolem je působit na psychiku živých tvorů, případně způsobovat aktivaci chemických látek (předem vpravených do organismu). Ale tímto tématem se v tomto vlákně zatím zabývat nebudeme, protože jde o příliš specifickou záležitost a není k tomu ani dostatek ověřených zdrojů.
Jak taková zbraň přibližně funguje a působí na cíl:
Zbraň není nic jiného, než silný vysílač rádiových vln. O stálé, ale většinou spíš o proměnné a co je hlavní - hlavně velmi vysoké frekvenci. Vlny lze vyrobit klasicky elektronicky, ale také (a to v tomto případě častěji) pomocí elektromechanického principu, kdy je hlavním zdrojem energie pro vysokofrekvenční generátor výbušnina. A od tohoto způsobu získávání energie vznikl často používaný pojem e-bomba.
Zbraní (její anténou) vyslané rádiové vlny letí prostorem a pokud narazí na libovolný elektricky vodivý (kovový) předmět, začne se tento předmět chovat jako anténa a „nakmitá“ se na něm elektrické napětí. Protože je použitá frekvence vysoká a má tedy malou délku vlny, dokáže se velkou silou „nakmitat“ i do velmi malých předmětů.
(Mnozí rádi šíří fámy, že se vše uvnitř elektronického zařízení po zásahu vlnami ze zbraně doslova roztaví. Ale to není pravda. To by totiž znamenalo, že tato zbraň umí na dálku tavit kovy, způsobovat rozsáhlé požáry a vám by vytavila ze zubů plomby. Tam mocná tato zbraň není a popravdě řečeno, ona to ani nepotřebuje, protože působí daleko sofistikovaněji a nenápadněji.)
Nakmitané napětí, které se jinak na venek nikterak neprojevuje, může na hranách a koncích předmětů dosáhnout od jednotek až do stovek voltů.* Totéž se odehraje i uvnitř nedostatečně odstíněných elektrických přístrojů. Jednotlivé kusy drátu i cestičky plošných spojů se pojednou začnou chovat jako nezávislý zdroj proudu i když je samotné zařízení vypnuté. Součástky v něm tak najednou dostanou proudové impulzy ze všech stran, i ze stran a obvodů, odkud to vůbec nečekají a nejsou na to stavěné ani chráněné. To je pro některé z nich smrtelné. Průměrná dnešní elektronika pracuje s napětím řídících obvodů v rozmezí do 3 do 15 voltů a teď si představte, že se tam najednou objeví 100 nebo 150 voltů. Polovodičové součástky se poškodí (nemusí všechny, ke znehodnocení funkce úplně stačí, pokud v čipu shoří jediná z několika tisíc) a pokud je přístroj zapnutý v zásuvce (nebo poté co ho následně zapnete) nebo obsahuje-li baterii, dojde vlivem prvotní poruchy k řetězovému průrazu, zkratu, přetížení zdroje. A to nakonec může skončit i požárem zařízení nebo explozí baterie (zejména lithiové).
Spotřební elektronika většinou jen „tiše“ přestane fungovat, ale průmyslové a mechanické stroje s takto poškozenou řídící jednotkou se mohou „zbláznit“. Nebudou reagovat na ovládání, spustí všechny nemožné i možné pohony, posuvy a funkce až dojde k jejich totální mechanické destrukci. Obdobně může dojít k selhání řízení procesů u chemických výrob a následných výbuchům technologie pokud včas nezasáhne lidský faktor (neuregulování, přehřátí, překročení tlaku aj.)
*) Kdybyste drželi v ruce předmět, na kterém je vysokofrekvenčně „nakmitáno“ sto voltů, neucítíte na suché pokožce téměř nic. Vysokofrekvenční energie se na lidském těle neprojevuje jako známý kopanec z elektrické zásuvky, ale vzniká jen pocit „že to hřeje“, že „je to teplé“. Vysokofrekvenční energie „nekope“, ale „pálí“.