od Josef » 01 lis 2015 12:31
Základní kritéria pro výběr rozhlasového přijímače pro krizové situace:
Velikost:
Vhodný je tzv. „pohlednicový“ formát, tedy rozměry 15…20 x 10…13cm. Nejde tu ovšem o žádnou estetickou záležitost, ale o ryze praktické souvislosti. Kdyby byl přístroj menší, nevejde se do něj dostatečně dlouhá feritová anténa (a jeho citlivost na rozsahu SV a DV by byla špatná). Také by se do něj nevešel dostatečně velký reproduktor. (Jeho minimální doporučená velikost, aby přístroj dosahoval uspokojivé hlasitosti i kvalitu přednesu je 6 až 8 cm. Menší reproduktorek nepodá dostatečnou hlasitost pro poslech v místnosti s více lidmi, což bude nutit uživatele knoflíkem přidat na výkonu, který se však negativně podepíše na spotřebě z baterií.) Bude-li rádio větší, je méně skladné, zejména pokud chcete přístroj nosit v batohu nebo v nepříznivém počasí chránit před vlhkostí (uzavřením do vzduchotěsné plastové krabičky na potraviny) a žádnou jinou podstatnou výhodu tím nezískáte.
Vlnové rozsahy:
Minimálně VKV (FM) a SV (AM), optimálně i KV a DV. Pokud jste věci znalí a plánujete použít přijímač v opravdu složitých krizových scénářích, není na škodu, pokud by přístroj uměl i příjem SSB (potažmo CW) a zvládal také Air-Band. SSB totiž umožnuje poslouchat radioamatéry (ty na obyčejném AM přijímači poslouchat nelze, přesto že má přijímač KV rozsahy) a letecká komunikace vám může také ledasco o situaci napovědět.
Anténa:
Standardně musí být přijímač (kromě ferritové antény uvnitř) vybavený teleskopickou (výsuvnou) anténou. Tato anténa by měla mít délku nejméně 70cm či více, aby byla schopná zabezpečit dostatečný signál pro příjem na VKV. Pokud by byl přístroj vybavený i zdířkou pro připojení externí antény, bude to dobrý bonus (ale nezbytná podmínka to není).
Napájení:
Přednostně vyberte přístroj na tužkové baterie (pokud možno sudý počet). Je to nejrozšířenější typ baterie v celém civilizovaném (a mnohdy i necivilizovaném) světě. V předchozí stati jsem psal o tom, že rozhlas i při blackoutu bude vysílat nejméně 70 hodin v kuse. Vy fyzicky pravděpodobně nebudete schopni tutéž dobu u přijímače sedět, protože musíte také někdy spát. Takže bude bohatě stačit, pokud se předzásobíte několika sadami náhradních baterií, na které by váš přijímač vydržel hrát asi 50 hodin. Vyzkoušejte, jak dlouho vydrží jedna sada ve vašem přijímači a podle toho se zařiďte. Dnešní baterie mají značnou kapacitu, pokud to nebudete přehánět s hlasitostí, bude baterií vcelku rozumný počet i dostupná finanční investice. Objemově ani váhově to není nic velkého. Koupíte-li běžné alkalické baterie, můžete je skladovat asi 5 let (špičkou dolů), koupíte-li pro tento účel dražší jednorázové lithiové tužkové baterie (používají se např. do foťáků), můžete je skladovat až 15 let. Baterie nenechávejte v přijímači, ale vždy přibalené zvlášť! Svědčí jim suché místo s teplotou nižší než 20°C. Sadu na padesátihodinový provoz považujte za nedotknutelnou rezervu. Pro normální denní provoz si zakupte jednu nebo dvě sady nabíjecích tužkových akumulátorků (+ nabíječku) a ty používejte. Využijete je také v okamžiku, pokud se v krizové situaci dostanete ke zdroji elektřiny (solární panel, auto, elektrocentrála) a budete je moci dobíjet.
Mono nebo stereo?
Zásadně mono! Jde vám o informace v krizové situaci, žádná diskotéka nebude na pořadu dne. Stereofonní přístroj má dva koncové zesilovače a stereodekodér. To jsou věci navíc, které k poslechu mluvených informací nepotřebujete a které vám zbytečně ujídají proud z baterií.
Vstupy, výstupy, doplňky:
Bylo by vodné, aby byl přijímač opatřený výstupem na sluchátka. Pokud možno standardní 3,5mm zdířkou. Pořiďte si k přijímači sluchátka. Stačí laciná. Umožní vám poslech v hlučném prostředí, ale také v místě, kde se musíte chovat tiše (společná noclehárna při evakuaci). Při poslechu na sluchátka můžete snížit hlasitost na minimum, což snižuje u většiny přijímačů i spotřebu a prodlouží životnost baterií. Dále by měl mít radiopřijímač zdířku na síťový zdroj (adaptér). Síťový zdroj by měl být k přístroji samostatně, nikoli vnitřní součástí rádia. Za blackoutu by byl vestavěný síťový zdroj k ničemu, jen těžký neužitečný balast, který musíte nosit s rádiem. Zdířka pro externí napájení vám dává možnost pomocí vhodné redukce (i vlastní výroby) napájet přijímač z jiných zdrojů (solárního panelu, větrné či vodní elektrárny, termočlánku aj.) a udržovat tak rádio v chodu prakticky neomezenou dobu. Není špatné, pokud má přijímač vestavěné hodiny a časovač, který jej po předem nastavené době, automaticky vypne. I přes vaše odhodlání můžete být v krizové situaci tak unaveni, že u poslechu usnete a tahle drobnost zabrání nechtěnému vybití baterií.
Čemu se vyhnout:
Mnohé laciné výrobky s analogovým laděním mají nekvalitní plastové převody nebo nedostatečně tepelně vykompenzované ladící obvody. Poznáte to tak, že když na přístroji naladíte stanici (na VKV) a přenesete přístroj do prostředí s jinou teplotou, rádio se rozladí. Je to vážná chyba. Rádio musí na stanici „sedět“. Je nepřípustné, aby přijímač z naladěné stanice „spadl“ do prázdna nebo dokonce „přeskočil“ na stanici sousední. V krizové situaci, po krátkém výpadku vysílání (v okamžiku náběhu generátorů nelze vyloučit), by přijímač naladěnou stanici „ztratil“ a po obnovení vysílání už „nenašel“. Mylně byste vyvozovali, že se stanice natrvalo odmlčela. Moderní přijímače s fázovým závěsem touto nectností netrpí. Většinou tento druh poznáte na první pohled podle toho, že se u nich frekvence zadává číslem. Mají tlačítka 1 až 9, uspořádaná jako na kalkulačce nebo na telefonu.
Velkým obloukem se vyhněte přístrojům s napevno vestavěnou baterií, kterou jako uživatel nemůžete vyměnit. Je to sice moderní trend, který přináší doba, ale vám by to přineslo spíš komplikace. Lithiové akumulátory (které se pro takové aplikace nejčastěji používají) mají životnost okolo 4 let. Stárnou od momentu výroby, bez ohledu na to, zda je používáte nebo ne. Uložíte-li si rádio vybavené tímto akumulátorem do evakuačního zavazadla, velmi snadno se vám může stát, že až budete přístroj potřebovat, zjistíte, že ony 4 roky už uplynuly a že akumulátor nedrží kapacitu.
Přijímač by měl být samostatný, bez přidružených funkcí. Žádný svítící radiobudík, žádné stereo autorádio, žádný CD nebo MP3 přehrávač nebo radiomagnetofon. Jedna krabička = jedno rádio na baterky, nic víc. Uvědomte si, že jakákoli věc navíc, i když nemáte funkci zapnutou, zůstává v přístroji pod napětím a často má tzv. nenulový odběr. Zvyšuje spotřebu a okrádá vás zbytečně o životnost baterií. To je luxus, který si v dané situaci rozhodně nemůžete dovolit.
Jiné radiopřijímače v domácnosti
Nespoléhejte se, že přijímat rozhlasové stanice umí i váš mobilní telefon. Nebude-li k dispozici elektřina pro jeho nabíječku, nemůžete si dovolit vybíjet baterii mobilu tím, že na něj budete celý den poslouchat zprávy z rádia. Energii co vám zbývá v baterii mobilu, střežte jako oko v hlavě. Bude k nezaplacení, až budete potřebovat telefonovat.
I když máte rozhlasový přijímač v autě, nelze ho považovat za krizové rádio. I když se často jedná o kvalitní přístroje, mají jednu nežádoucí vlastnost - jsou „rozežrané“. Podsvícení displeje, výkonné a bohatě dimenzované koncové zesilovače spotřebovávají značnou porci elektřiny z akumulátoru auta. Při jízdě a běžném provozu to nevadí, akumulátor se pravidelně dobíjí. Ale pokud byste 70 hodin poslouchali rádio při vypnutém motoru (šetřili benzín na horší časy), vybijete akumulátor tak, že pak už nenastartujete.
Existují i širokorozsahové přijímače s mnoha funkcemi, nazývané skenery. Svou velikostí a provedením většinou připomínají ruční vysílačku. Skener je výborná věc. Ale nikoli jako základní krizový přijímač. Stejně tak zvládají poslech rozhlasu některé radioamatérské vysílačky. Opět na ně nesázejte! Bude-li krizová situace, budete jak skenery, tak i vysílačky potřebovat na mnohem důležitější věci – skenovat pásmo, komunikovat s protistanicemi. Nemůžete si je v takové situaci zaměstnat tím, že na nich budete „jenom“ poslouchat rozhlas. To je nesmysl.
Naučte se s vaším nouzovým rozhlasovým přijímačem řádně pracovat. Pokud má přístroj složitější ovládání (např. programování pamětí), napište si ve zkratce návod, vytiskněte, zalaminujte a přibalte k přístroji. Jsou drobné detaily a postupy, které dnes sice ovládáte, ale časem zapomenete a nahlédnutí do papíru se vám pak bude náramně hodit. S návodem může přístroj použít i jiná osoba, když toho vy (např. po úrazu) nebudete schopni. Pokud má vás přijímač digitální ladění, najděte si na internetu frekvence všech významnějších vysílačů Českého rozhlasu, sestavte si z nich tabulku a také ji přiložte k rádiu. Díky tomu budete ladit přesně a mnohem snáze budete moci pátrat i po slabých vysílačích, než když budete jen bezcílně sem a tam prolaďovat pásmo.
V nejkomplikovanějších situacích nejspolehlivěji fungují obvykle ty nejprimitivnější technologie.