Právě je 29 bře 2024 15:42

NEZDOLNY.CZ

Ad omnia paratus

Prosba o radu - náhradní zdroje elektřiny

Uživatelský avatar
 
Příspěvky: 27
Registrován: 28 říj 2015 11:07

Prosba o radu - náhradní zdroje elektřiny

Příspěvek od jihlavak » 19 led 2021 18:54

Ahoj vespolek,

dovolil bych si Vás poprosit o radu ohledně náhradních zdrojů elektriky pro RD. Budu moc rád, jestli mi věnujete pár minut času a kouknete, jestli nevymýšlím nějakou nesmyslnou botu. Beru to podle pravděpodobnosti co by se mohlo přihodit a uvažuju o krátkodobém výpadku produdu <8h a pak o něčem delším v řádu několika dnů. Maximálně týden až deset...

Mám klasický 100+let starý RD na okraji města, zatepleno, nová okna, obývané jen přízemí, 2 dospělí a 3 děti 7,5 a 1rok.
Zdroj vody vodovodní řad (vodojem na kopci) + vlastní pitná studna s čerpadlem 1f/1,1kW.
Vytápění voda-radiátory, kombinace plynového kotle +-70W v tandemu s výměníkovýma krbovkama 4kw vzduch + 9kW voda. Čerpadlo u krbovek 10W-20W. Samostatně pak el. přímotopy.
TUV - kombi boiler 160l elektrika 1f/2kW + z výměníku topení
Elektrika: 1f přípojka, na střeše 2,5kWp fotovoltaika s tzv. "modráskem". (potřebuje ke svý funkci napětí ze sítě, bez něj nemaká, a potom vyrábí z FV panelů přesně tolik energie, aby nikdy nedodával do sítě. Aby pořád byl nějaký minimální odběr. Ten je bez baterií, takže vyrábí jen když svítí a současně je odběr. Ročně udělá cca 1300 kWh. Dokud nebylo vytápění přímotopy, ekonomicky to jakžtakž dávalo smysl (se zavřenýma očima), ale teď při HDO 20h/den a ceně někde kolem 3kč/kWh to ztrácí.
Tolik dlouhej úvod.... Teď se odporoučel starej náhradní zdroj i jeho baterie stojí už za prdlajs, tak to chci pořídit nově, ale tak aby to spolu fungovalo.

Představa je taková, že "modráska" nechám dál žít vlastním životem, když už jsem ho koupil, tak ať maká. K němu bych pořídil
tenhle záložní zdroj s tím, že by hlídal jeden okruh světel a čerpadlo krbovek. K němu bych pořídil nějaké cca 70Ah/24V olověných baterií.
Při kratším výpadku mi čerpadlo podrží baterie, při delším bych FV panely prostě odpojil z modráska a zapojil k záložnímu zdroji, ať dobíjí co slunko dá. Při delším výpadku v létě by panely dobíjely baterie a měnič by se používal na nutnou elektroniku + hlavně čerpadlo ve studni. Mám tady dvě ALE:
1. Blackout nechodí jen v létě a v zimě panely dají kolikrát 00prd.
2. Kdyby se podělal měnič, tak jsem nahranej a budu tahat na laně kyblíky z 15m studny.
Proto bych to rád doplnil nějakou centrálou, která by v ideálním případě běžela pár hodin/den, aby se dobilo co se dá vč. baterií zálohy kotle a aby se nabrala voda do zásoby (1m3 kostka).
A tady už si přestávám vědět rady, protože centrály a hlavně motory nejsou moje parketa... Samozřejmě jsem četl Josefovy příspěvky a s klidným svědomím bych si "nadělil pod stromeček" stejnou centrálu a neřešil to. Jenže jako prostý uživatel budu potřebovat čas od času servis a to už začínám být v koncích, neb jsem narazil na to, že někdo servisuje jen určitý značky, někdo zase jen kusy co se u něj koupily...takže mé zmatení se prohlubuje. V dosahu mám servis co dělají Hondu, ALKO a Scheppach.
a teď k otázkám...
Prosím, máte k tomu někdo nějakou připomínku? Dává to smysl? Nenapadá Vás elegantnější/levnější řešení který jsem přehlídnul?
Máte nějakej tip na centrálu? Honda/Alko/a ten modrej vergl? Nebo na servis Josefovy centrály někde na Vysočině?

Díky

P.S. Opravdu tohle všechno provozuju na 1x25A jističi, není to překlep. Kdysi jsem se strašně naštval, že bych měl platit za navýšení příkonu na 3f, tak od té doby čekám, až to bude zadarmo. Teď je to myslím 13let. Zdá se, že budu čekat ještě dlouho:-)

Zpět na Ostatní a Off Topic

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 návštěvník