Právě je 29 bře 2024 00:30

NEZDOLNY.CZ

Ad omnia paratus

90 věcí

 
Příspěvky: 151
Registrován: 14 říj 2015 19:36

90 věcí

Příspěvek od Ivana » 11 bře 2017 15:49

Docela mě zaujala myšlenka 90 věcí z tohoto příspěvku. Moje zaujetí je teoreticko-investigativní, rozhodně se nechystám vyhazovat svým přes tisíc knih.
Na sobě mám 9 věcí. Spaní je 6 věcí. Úplně základní nádobí na jídlo 7 věcí. Minimum dalšího oblečení je 8. Připočítám ještě stůl, židli, skříň, ledničku, sporák, kuchyňskou linku, to máme 6. Dále toaletní papír a kapesníčky, kartáček na zuby, ručník, mýdlo to je 5. Takže jsme na čísle 41.
Abych se uživila, potřebuju: občanku, kartu zdravotní pojišťovny, platební kartu, rodný list, diplom, úřední papír co ho potřebuju k prokázání kvalifikace, notebook+nabíječku+myš, mobil+nabíječku, propisku, papír, tiskárnu, foťák, kartu do foťáku, flešku, nabíječku na foťák, skener. Peníze, lístek na dopravu, batoh, lupu, klíče od bytu, brejle, flašku na vodu, Klíč ke květeně, dohromady 28. Celkový součet 69.
Další základní hygienické vybavení: pračka, kýbl, hadr, utěrka, speciální vybavení předepsané lékařem 2 ks, zubní pasta, šampon, prací prášek, náhradní povlečení, náhradní ručník+utěrka, součet 13, celkem 82.
Trocha luxusu: kafe, zapalovač, cigarety, šátek, kapesní nůž, nůžky, jehla a niť. Jsem na devadesáti (a to jsem nepočítala hajzlík, umyvadlo a vanu, chybí též šňůra na prádlo, kolíčky a hřeben).

Je zajímavé, že jsem o tomto hnutí nic nenašla, ani v češtině a ani v angličtině.

PS: Když tak to někam přeřaďte, nevím kam se to hodí nejvíc.

Uživatelský avatar
 
Příspěvky: 548
Registrován: 28 říj 2015 14:59

Re: 90 věcí

Příspěvek od Josef » 11 bře 2017 19:40

Vyjít s minimem věcí... to je dobré krédo. Přesně jsem to nepočítal, ale k dennímu provozu toho opravdu moc nepotřebuji.
Ale pozor, nic se nemá přehánět. "Minimalisté", jak se toto hnutí nazývá, mají kromě teorie 90 věcí ještě jedno heslo, které na to bezprostředně navazuje. A tím je poučka 20/20, což znamená něco ve smyslu: "Vyhoď vše co skladuješ jen pro strýčka Příhodu. Nemusíš mít obavu, když by snad jednou došlo k tomu, že to budeš potřebovat, za méně než 20 minut a 20 dolarů to koupíš kdekoli, kde se budeš právě nacházet." Já si sice nemyslím, že by člověk měl být zavalen spoustou zbytečných krámů, ale na druhou stranu heslo 20/20 asi není pro rozpadlíka (vědomého si zranitelnosti globální ekonomiky a nadnárodního obchodu), úplně ideální řešení... :?
V nejkomplikovanějších situacích nejspolehlivěji fungují obvykle ty nejprimitivnější technologie.

 
Příspěvky: 151
Registrován: 14 říj 2015 19:36

Re: 90 věcí

Příspěvek od Ivana » 14 bře 2017 02:20

Za dvacet minut a pětikilo. Mám doma spoustu věcí, co už neseženu vůbec, natož za 500, natož za 20 minut.
Tenhle koncept mi připadá jako taková ta nasílu tlačená spotřeba, nepotřebujeme, vyhodíme, koupíme nový. Z jistého hlediska je to zajímavý způsob třídění věcí a možná občas užitečný, ale většinou mám zábrany. Oni ty staré věci bývají kvalitní a nemají kurvítka. Čím starší, tím lepší, čím novější, tím víc na jedno použití.


Zpět na Ostatní a Off Topic

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 2 návštevníků