Právě je 28 bře 2024 13:17

NEZDOLNY.CZ

Ad omnia paratus

Založení rodiny - Děti

Uživatelský avatar
 
Příspěvky: 27
Registrován: 28 říj 2015 11:07

Založení rodiny - Děti

Příspěvek od jihlavak » 17 led 2016 23:25

Děti a věci s nimi související považuji za jednu z nejdůležitějších oblastí ve svém životě a proto jsem se rozhodl založit téma věnované právě jim. Domnívám se, že významnou část toho co děláme, děláme právě pro naše děti. I když téma našich potomků je možné najít v různých vláknech, pokusím se podívat se na svět s důrazem právě na ně.
Nebudu se pokoušet o nějaký dokonalý ucelený encyklopedický přehled, konkrétní obsahy zavazadel, přesné počty konzerv v zásobách atd. V dalších pár textech zkusím naťuknout základní témata formou běžného povrchního plkání. Konkrétní příklady řešení a osobní zkušenosti nechám dál do diskuze, ze které předpokládám vzejdou konkrétnější výstupy a ty by postupně mohly doplnit/nahradit texty mých úvodních příspěvků. Vzhledem k tomu, že jsem čerstvý třicátník se dvěma malými synky, nemám ambice pouštět se dál, než mám sám odžito – v tom spoléhám naVás ostatní…

Vědomé rozhodnutí, že člověk bude mít děti, považuji za vůbec to nejdůležitější v životě.
Asi každý rodič si přeje, aby se o své děti dokázal dobře postarat, aby jim zajistil přiměřené materiální zázemí, funkční rodinu a správnou výchovu tak, aby z nich jednou byli dospělí lidé připravení založit a postarat se o vlastní rodinu.
Když se nic nestandartního neděje, nemá s tím většina lidí problém, ale co když nejdou věci tak jak by se nám to líbilo? Jaké problémy můžeme čekat? A napadá Vás, jak jim předejít?

Uživatelský avatar
 
Příspěvky: 27
Registrován: 28 říj 2015 11:07

Výběr partnera

Příspěvek od jihlavak » 17 led 2016 23:28

Výběr partnera není radno podceňovat. Každý má preference různé, ale protože všechno souvisí se vším – ve vztazích obzvlášť, není od věci, zamyslet se nad několika otázkami:
- Partner dodá 50% genetické výbavy, mnohdy se dočkáte téměř klonu své drahé polovičky, počítáte s tím?

- Má náš protějšek shodný přístup k životu, životní cíle, priority, představu o výchově? Budete společně schopní vytvořit dětem stabilní rodinu schopnou fungovat i v nestandartních situacích, nebo budete mít problém spolu vyjít i když se nic zvláštního neděje?

- Podvědomě si do života přenášíme chování jaké jsme viděli jako děti u svých rodičů, jak se k sobě chová potenciální tchyně s tchánem, jaké role mají v rodině...

- Do svého života si neberete jen partnera, ale i jeho rodinu – je to přínos, nebo zátěž?

- Lékaři tomu říkají rodinná anamnéza, pro Vás je to zdroj velmi důležitých informací, podle kterého se můžete rozhodnout jestli „do toho půjdete“, případně na co si dát pozor.
Na prvním rande se pravděpodobně nebudete vyptávat, zdali se Váš protějšek a jeho sourozenci narodili přirozeně, jestli musel císařem a proč. Dobrý první dojem taky neuděljí otázky, zda není z umělého oplodnění, jestli mají v rodině sklony k nějakým onemocněním, alkoholismu, psychickým problémům, alergiím, Určitě je to dobré časem zjistit a uvědomit si, že krev není voda a i když bychom někdy hodně chtěli, aby to tak nebylo, pořád jsme kombinací všech našich předků ať už byli jací chtěli. I Vaše děti budou.

- Jak je na tom partner psychicky ve vypjatých situacích? Je to typ, který se při prvním náznaku problémů hroutí, upadá do depresí a stává se přítěží, nebo je to člověk který pod tlakem roste? Když si v dílně ufiknete prst, jak bude reagovat? Chcete mít vedle sebe někoho, kdo Vás ošetří, prst zabalí do kapesníku a odveze Vás k doktorovi, nebo někoho, koho budete muset nejdřív vzkřísit a uklidnit, než se do té nemocnice zavezete sami?


Dalo by se samozřejmě pokračovat, ale snad se mi podařilo vyjádřit, že výběr partnera je NAPROSTO ZÁSADNÍ a není v něm prostor pro chyby. Partnera by chtěl asi každý ideálního, ale nezapomeňte, že partner je jen těch 50%, ten zbytek jste Vy sami a Vy jste Ti, koho si zase vybírá partner. Možná Vám to přijde jako degradace lásky na „výběr vhodné samice“ a máte částečně pravdu. Problém je totiž v tom, že bez lásky to málokomu opravdu funguje, ale taky to málokomu zamilovanému jasně myslí.

Uživatelský avatar
 
Příspěvky: 27
Registrován: 28 říj 2015 11:07

Těhotenství a porod

Příspěvek od jihlavak » 17 led 2016 23:36

Pokud jste měli štěstí, vybrali jste si „vhodnou samici“, do které investujete svoji energii a se kterou chcete založit rodinu, pak teprve to začíná být zajímavé.

Možná jste se při čtení předchozího příspěvku usmívali nad tím, jak budete zjišťovat zda Vaše partnerka není z umělého oplodnění, nebo zda se stejně jako všichni její sourozenci nenarodila císařským řezem. Už jsme ale u toho… Většinou nemáte šanci zjistit přesně důvod, proč Vaše tchyně nemohla otěhotnět přirozeně, proč x-krát potratila nebo nakonec rodila císařem. Ano, máte šanci že šlo o něco, co nebude mít žádný vliv na početí a porod Vašich vlastních potomků, ale pokud přesně nevíte o co šlo, pak riskujete, stejné potíže může mít i Vaše drahá polovička.
Volné spodní prádlo vážně nezachrání všechno:-)

Jakmile se zadaří a žena otěhotní, pak se chtě-nechtě stáváte jako rodina citlivější na případné komplikace. Vaše potřeby se díky postupujícímu těhotenství zvyšují a mění. Zatímco jste si na začátku mohli představovat, jak spolu spokojeně kráčíte postapokalyptickou krajinou s báglem na zádech, s blížícím se termínem porodu Vám dojde, jak náročná věc těhotenství a porod jsou. A to i v dnešní civilizaci.
V průběhu těhotenství se může pokazit spousta věcí, něco můžete ovlivnit vhodným výběrem partnera, něco svým chováním v těhotenství a něco ovlivnit nemůžete.

- Počítejte s tím, že každá žena prožívá těhotenství jinak a tak Vaše domácí pohoda může být těžce nabouraná tou funící oteklou velrybou co se Vám uhnízdila v bytě. Vzdáleně sice připomíná tu kočku ze svatebních fotek ale teď s ní cloumají výkyvy nálad, okruh témat o která má zájem, se se scvrkl na výbavu dětského pokojíkčku, obavy z porodu, nákupy prťavých oblečků a další témata se kterýma Vás bude donekonečna otravovat.
Výše popsané naštěstí není pravidlem a jedná se o komplikaci pouze dočasnou.

- Stravování v těhotenství rozhodně není žádná sranda, která se dá zvládnout „o chlebu a vodě“. Zde je přiměřené „syslení“ důležitých druhů potravin, léků, mastiček a výživových doplňků řekl bych na místě. Znáte dobu, znáte přibližné množství a koupit je budete muset tak jako tak. Vývoj Vašeho dítěte nezajímá, že nějaký preparát je zrovna vyprodaný a bude na skladě až za dva týdny. Skladba takových zásob tady bude těžce individuální. – Doporučuju celkem srozumitelnou brožuru zde. Naštěstí většina žen bude mít o tomhle tématu rozsáhlejší znalosti, než Vy a ráda si nadiktuje co si její tělo žádá.

- V průběhu těhotenství můžete taky zjistit, že máte X-procentní šanci, že potomek bude mít tu či onu chorobu/vývojovou vadu. Podobné peklo nikomu nepřeju ale považuji za rozumné, předem si s partnerem na podobné téma promluvit a ideálně dojít k nějakému závěru, kdy si vyjasníte mj. jak moc podobným testům věříte, jaké vyhlídky ještě risknete a jaké už raději ne.

Porod:
Budete se muset rozhodnout, kde a jak chcete rodit – tedy když Vám situace ten komfort dovolí. Nachystat si přesun z domu do nemocnice, nebo dopravit případnou porodní „bábu“ k Vám domů je brnkačka. Postarají se zkušenější a na Vás je pouze dohled nad tím, aby se Vaši nejbližší nestali obětí nějakého hulvátství, zanedbání a případného zatloukání ze strany lékařů. K tomu ale nutně musíte mít aspoň základní představu o tom co se zrovna děje, jak by to mělo zhruba pokračovat a co se asi tak nejčastěji může podělat + jak se to asi řeší. Samozřejmě není od věci zamyslet se, jestli je vážně zbytečné, pořídit si několikahodinový video či audiozáznam. Natáčení v porodnici je většinou po předchozí domluvě možné. Samozřejmě je rozdíl, jestli si kameru natrvalo postavite někam bokem na poličku, aby bylo vidět zhruba co se děje, kdo co říká, nebo se budete ženě vrhat mezi nohy, odstrkovat lékaře a natáčet si záběr: „už jsou vidět vlásky...“
Pokud situace přesun nedovolí, budete si to holt muset odrodit sami. Když půjde všechno přirozeně a bez větších problémů, budete mít zdravé dítě a zážitek k tomu. Pokud nepůjdou věci tak jak mají, pak se obávám, že většině smrtelníků stejně nezbude, než se modlit.
Celkem lidsky a srozumitelně se dá ohledně porodu počíst zde.

-Doprava…první dva trimestry je všechno v pohodě, na samý závěr těhotenství se situace komplikuje, jednak bude třeba upravit náplň běžných evakuačních zavazadel, nezvládnete už ani krátké pěší přesuny a pořád nad sebou máte strašáka porodu o kterém nevíte kdy přijde, takže Vám dost možná přibude další „nouzově porodní a novorozenecká“ taška. Nevím, zda existuje nějaký oficiální návrh co by měla obsahovat(nenašel jsem). O konkrétní věci které jsme měli my, o ty se případně podělím později. Zatím tedy jen tolik, že by měla obsahovat věci pro případ nečekaného porodu v nouzových podmínkách, nejzákladnější věci pro novorozence + matku. V odpínatelné části pak běžné věci do porodnice.
Pro přesun do porodnice je myslím vhodné zamyslet se nad tím, že se to taky nemusí stihnout a tomu se přizpůsobit. Na zadní sedadlo si připravit k ruce aspoň deku, prostěradlo a několik hadrových plínek. Ženu naložit tak, aby případně nerodila „do silnice“ a na finále zastavit pokud možno bezpečně tak, aby na Vás nepršelo, příliš nefoukalo a nehrozilo, že Vás každou chvíli někdo smete ze silnice.
Sourozenci taky nejsou u porodu zrovna vítaní. Nejběžnější bývá předem domluvená babička na telefonu. Starší sourozenci by měli přiměřeně věku vědět co se bude dít, pokud někdo něco nestihne. Později nemusí být na vysvětlování, odhánění zvědavců či konejšení vyděšených čas.

 
Příspěvky: 124
Registrován: 24 zář 2015 09:51

Re: Děti

Příspěvek od Reiser » 18 led 2016 11:31

Upřímně mi trochu uniká smysl a cíl téhle diskuze..

Uživatelský avatar
 
Příspěvky: 27
Registrován: 28 říj 2015 11:07

Re: Děti

Příspěvek od jihlavak » 18 led 2016 12:06

Psal jsem o tom v druhém odstavci. Jestli je to hloupost, tak mě zaražte zavčas a smažte to. Ušetříte tím i můj čas a já se zlobit nebudu ;)

Uživatelský avatar
 
Příspěvky: 415
Registrován: 24 zář 2015 19:19
Bydliště: Brno

Re: Děti

Příspěvek od MacGyver » 18 led 2016 12:22

Já v tom smysl vidím. S čistě pragmatickým pojetím vztahu sice nesouhlasím, ale vazby v rodině, jako takové jsou strašně důležité. Proč to neprobrat. Zatím nepřispívám, páč si myslím, že by Jihlavák měl dostat prostor dotáhnout myšlenky do konce.
Vlastní zkušenost je nepřenosná!

 
Příspěvky: 124
Registrován: 24 zář 2015 09:51

Re: Děti

Příspěvek od Reiser » 18 led 2016 15:55

Ja souhlasim s tim ze mezilidske vztahy jsou tematem na diskuzi. Co z toho co tu bylo napsano ma ale nejakou informacni hodnotu? Na vztah, vyber partnera apod neexistuje zadnej konecnej souhrn pravidel a doporuceni. Vybirat si parnera zpusobem jakym nakupuju boty (resit jeho geneticky predpoklady nebo to ze si neberu "jen" partnera ale i jeho rodinu..). Sorry ale zacal jsem tohle delat prave proto, aby z toho nevzniknul za par let Rozpad 2.0

Muj nazor je ten, ze na tohle forum chodi cela rada lidi, kteri vi opravdu hodne o tom co pisou. Ja sam se mezi ne neradim a proto prispivam opravdu jen minimalne. Nevim jak to maji ostatni ale ja budu daleko radeji chodit na forum, kde nekdo napise sice jen jeden prispevek za tyden ale bude kvalitni a bude o necem.

Uživatelský avatar
 
Příspěvky: 415
Registrován: 24 zář 2015 19:19
Bydliště: Brno

Re: Děti

Příspěvek od MacGyver » 18 led 2016 16:05

Já to považuji za úvod - tedy značně pragmatický a hodně "drsný" do rozsáhlého téma. Fakt bych nerad bral Jihlavákovi vítr z plachet. Těším se, že rozvine debatu na téma Děti, jak jim dát co nejlepší start do života a připravit je na standardní i nestandardní situace. Osobně si třeba myslím, že mám tuto oblast celkem dobře a hlavně rozumně s nohama na zemi zmáklou, ale občas mě něco velmi překvapí a zaskočí.
Vlastní zkušenost je nepřenosná!

Uživatelský avatar
 
Příspěvky: 27
Registrován: 28 říj 2015 11:07

Re: Děti

Příspěvek od jihlavak » 18 led 2016 18:00

Díky za reakce Vám oběma. Na vysvětlenou bych rád řekl, že tohle nemá být vyčerpávající a dokonalý článek který dovede čtenáře k tomu jak jedině je něco správně, žádná encyklopedie ani žádná informační hodnota pro všechny. To si můžu dovolit u něčeho technického, měřitelného a nezávislého na něčem různorodém - lidech.
Beru to jako chronologicky řazenej otvírák s tím, že uvidíme k čemu bude mít kdo co říct. I když začínám mít pocit, že jsem propásnul příležitost mlčet, tak až seberu chuť, dopíšu zbývající části do období kde jsem teď.

Uživatelský avatar
 
Příspěvky: 415
Registrován: 24 zář 2015 19:19
Bydliště: Brno

Re: Děti

Příspěvek od MacGyver » 18 led 2016 18:09

Dotáhni to do konce. Mlčet nemá smysl. Oponenturu najdeš vždy a všude, tak nebuď posera, ale nezdolňák :mrgreen:
Vlastní zkušenost je nepřenosná!

Další

Zpět na Ostatní a Off Topic

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 3 návštevníků