Právě je 22 lis 2024 04:59

NEZDOLNY.CZ

Ad omnia paratus

Statistika nuda je

Uživatelský avatar
 
Příspěvky: 550
Registrován: 28 říj 2015 14:59

Statistika nuda je

Příspěvek od Josef » 30 zář 2019 21:23

...má však cenné údaje, praví se v textu písničky jedné známé televizní pohádky. A tak zkusme okem statistiky pohlédnout třeba na jednu zajímavou komunitu:

Amišové starého řádu je skupina tradicionalistických křesťanských církevních společenství, pocházející ze švýcarsko-německých anabaptistů. I když žijí v Americe, pocházejí od nás ze středu Evropy a tak k ním vlastně máme historicky poměrně blízko. Zmínil jsem se o nich zcela okrajově třeba v tématu “Syrová energie” a pro své odmítání moderních technologií mohou být někým považováni přinejmenším za sektu podivínů. Ale nedejme se mýlit - pokud dáme na chvíli stranou otázku víry, náboženství, vnitřní ideologie a podíváme se na tuto komunitu čistě z ekonomického nebo dokonce “rozpadlického" hlediska, můžeme dojít k velmi zajímavým zjištěním. Ač amišové dělají prakticky všechny věci starými technologiemi, dokázali dojít k plné potravinové soběstačnosti. Provozují celou jednu třetinu mléčných farem v USA, což při počtu jejich členů je vynikající bilance. Zejména, uvážíme-li, v jak tvrdém konkurenčním prostředí, vůči moderně vybaveným americkým farmám, podnikají. Současně patří ke komunitám s nejvyšším nárůstem populace na světě. Bez problémů dokáží zajistit svým dětem v (praxi plně použitelné) školní vzdělání i postarat se o staré a nemocné, aniž by cokoli žádali od státu. Nejezdí po klimatických konferencích, nepředvádějí se v médiích jako Gréta a aniž by od nás očekávali potlesk, zanechávají po sobě čtyřikrát až pětkrát menší uhlíkovou stopu než veškerý ostatní "civilizovaný svět". Jsou také výrazně zdravější než moderně žijící populace (ačkoliv je provázejí mnohé dědičné choroby dané blízkou příbuzností rodičů). Způsob jejich života a hospodaření se ukazuje jako dlouhodobě udržitelný a ziskový způsob. Na rozdíl od mnohých rádo-by alternativních farmářů, které by jejich hospodaření vůbec neuživilo, nebýt dotací i toho, že si přivydělávají organizováním různých workshopů a tematických pobytů. Ale nehodlám se zde rozplývat nad dokonalostí či nedokonalostí amišské komunity, protože i ona má určitě své mínusy a zrádná úskalí (např. jejich tradiční pacifismus může pro ně být v budoucnu, při střetu s jinými agresivními náboženstvími, fatální). To, co bych chtěl ukázat, je jiná věc - v úvodu jsem nakousnul statistiku a tak zůstaňme u čísel. Údaje, které by nám mohly být poučné při rozhodování:

Používání moderních technologií je u amišů striktně omezeno jejich komunitním řádem. Řád ale není neměnný. Komunita jej může demokraticky (připomínkováním a hlasováním) měnit. Tak se stalo, že některé komunity určité moderní prvky do svého života přijaly a jiné ne. Muži i ženy rozhodovali podle přínosnosti té které věci, zda jim bude užitečná nebo zda je jen zbytečnou oklikou a slepou cestou. Podívejme se tedy, jak jsou některé věci v amišské komunitě rozšířené. Můžete to brát jen jako nic neříkající číslo, nebo si podle toho upravit vlastní žebříček věcí v domácnosti, užitečných pro nějaké dlouhodobé přežívání v dobách nedostatku.

- Nejrozšířenějším technickým zařízením, které využívá až 97% amišů je pračka. Nečekejte však pračku automatickou, ale obyčejnou pračku vířivou nebo pračku s tzv. práčem. Pračka bývá kombinovaná s válci na ždímání. Protože amišské komunity ve většině nepoužívají elektřinu, bývá pračka poháněná řemenem od transmise, kterou přes žentour točí zvířata, malý spalovací motor nebo je řemenem propojená na jízdní kolo a její pohon se zajišťuje šlapáním. Energetická náročnost mechanického pohonu je malá (100 až 200W), teplá voda se ohřívá zvlášť - v kotli, kde se topí dřevem.

- Druhou nejčastěji používanou technickou vychytávkou (s rozšířením 90%) jsou tlakové lampy - tedy lampy s žárovou punčoškou, ať již petrolejové, benzínové nebo plynové. Na méně výkonné svícení se používají knotové petrolejky a samozřejmě i svíčky.

- Třetí nejpoužívanější věcí je motorová pila, kterou používá 75% amišských rodin. Pro přípravu velkého množství palivového, technologického i stavebního dříví je to důležité. Vždyť už jen zřídit rozsáhlé dřevěné ohrady pro hovězí dobytek a koně je náročné.

- Ze 70% jsou rozšířena splachovací toaleta, umyvadlo a vana s tekoucí vodou (teplá voda se většinou ohřívá odpadním teplem z kouřovodu kuchyňského sporáku). Stejně rozšířené je používání stabilních spalovacích motorů na řemenový pohon hospodářských strojů. A stejně je rozšířené i použití pneumatického nářadí - zejména k nastřelování hřebíků, pneumatických utahováků, ale také stříkacích pistolí.

50% amišských farem a hospodářství používá lis na slámu, ať již stacionární s ručním podáváním nebo sběrací (sběrací vůz je tažený koňmi, ale jeho balíkovací lis je při tom poháněný stabilním spalovacím motorem).

40% domácností má ledničku. Ostatní domácnosti používají všechny dostupné způsoby konzervace a to jak masa, tak i ostatních potravin.

- Strojní dojení a chladící nádrž na mléko používá 35% amišských farem.

- Plyn v lahvích (propan) je využíván 30% členů komunity. (Použití zemního plynu schválila jen jedna komunita.)

- Motorová sekačka na trávu je rozšířená z 25% a rotavátor ze 20%.

- Nejméně rozšířené jsou traktory, pouze 6%, protože amišové pro zemědělské práce přednostně preferují koně (a to nejen kvůli tažné síle, ale aby měli na pole i dostatek kvalitního hnojiva a tak udrželi ornou půdu v dobrém stavu s dobrými výnosy).

-------------------------
V nejkomplikovanějších situacích nejspolehlivěji fungují obvykle ty nejprimitivnější technologie.

Zpět na Ostatní a Off Topic

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 2 návštevníků