Právě je 19 bře 2024 10:06

NEZDOLNY.CZ

Ad omnia paratus

Cold steel - SRK

Uživatelský avatar
 
Příspěvky: 415
Registrován: 24 zář 2015 19:19
Bydliště: Brno

Cold steel - SRK

Příspěvek od MacGyver » 05 lis 2015 12:55

Tento nůž je mezi lidmi, kteří propadli pobytu v přírodě či survivalu chcete-li, velmi profláklý. Nicméně si myslím, že si pozornost více než zaslouží.

Jednoho dne, kdesi v lese, se mi tato kudla dostala prvně do ruky, čímž jsem obratem zjistil, aniž bych četl recenze nebo tušil o jaký budoucí hit se jedná, že ho potřebuji. Z lesa jsem se vrátil a po zběžném lustrování cen, jsem došel k názoru, že jej zas tak akutně nepotřebuji, protože těch nožů mám fakt hodně. Uběhl nějaký čas - snad měsíce, či roky, už fakt nevím a jednoho dopoledne na mě z obrazovky kouká lákavý inzerát. Okamžité rozhodnutí a požívaný nůž, leč v perfektním stavu a ještě k tomu s kvalitním koženým pouzdrem vyrobeným původním majitelem mi po dvou dnech leží na stole. Je to již několik let, co se od toho okamžiku tato kudla stala mým nerozlučným, nejen lesním, společníkem.

Podle mého názoru se jedná o jeden z nejpovedenějších velkých nožů vhodných do divočiny. Tvar, hmotnost, úchop a celkové provedení (full tang) kombinuje snad všechny požadavky na kudlu do nejnáročnějších podmínek. Výsledkem pak je velmi slušný kompromis v podobě velmi univerzálního nože. Inspiraci u Falknivenu výrobce snad ani netají.

Dnes mohu tvrdit, že jsem noži dal zabrat a vyzkoušel jsem si jej ve všech situacích, které reálně od nože očekávám. Krájení ovoce a zeleniny, vykuchání a zpracování ryb, stavba přístřešku, příprava dřeva na oheň, vyřezávání jednoduchých motivů děckám, vykuchání a zpracování zvěřiny atd.

Ano na všechny tyto činnosti bez sebemenších pochyb naleznete lepší nástroj určený právě na tu činnost. Nicméně s SRK tyto operace zastanete naprosto komfortně. Každému je snad jasné v jaké činnosti bude kudla této konstrukce excelovat, v čem bude průměrná a v čem podprůměrná.

Přesto, že někteří vyčítají, že vypadá příliš vojensky, že černá barva celého nože je nepraktická zejména kvůli tomu, když jej někde pohodíte, že výbrus je příliš natupo, že čepel je příliš tlustá a samozřejmě výhrady k tvaru se taky najdou, tak já osobně jsem v tomto noži nalezl kombinaci vlastností, které pro moje účely naprosto vyhovují. Nemám však pochyb, že existuje celá škála lepších nožů ;)

Původní plastové pouzdro vs. nové kožené. Původní pouzdro není vůbec špatné. Standardně nosím kudlu v koženém pouzdře a původní plastové mám na jiném opasku, který je určený do "zajímavých časů". Kudlu stačí jen šupnout do pouzdra.
DSCF0496.JPG


Detail koženého pouzdra. Rep šňůra je samozřejmě určená k fixaci kolem stehna.
DSCF0497.JPG


Detail pouzdra ze zadní strany.
DSCF0498.JPG


Detail připevnění nižšího závěsu. Do oka na opasek jsem přidal ocelovou sponu. V místě spoje je překryta smršťovací bužírkou. Do spony se pak dá snadno umístit prodloužený závěs. Nůž se tak dá pohodlně nosit i s velkým batohem či balistikou.

DSCF0499.JPG


Detail prodlouženého závěsu. Jedná se o obyčejný popruh, na kterém jsou našité suché zipy, tak aby se dala délka závěsu regulovat. Díky suchému zipu se závěs velmi snadno připíná či odepíná.
DSCF0500.JPG
Vlastní zkušenost je nepřenosná!

Uživatelský avatar
 
Příspěvky: 99
Registrován: 25 zář 2015 11:14

Re: Cold steel - SRK

Příspěvek od Rainier Wolfcastle » 09 lis 2015 18:24

Stará verze je uhlíkovka, nová nerez. Kterou z nich máš?

Uživatelský avatar
 
Příspěvky: 415
Registrován: 24 zář 2015 19:19
Bydliště: Brno

Re: Cold steel - SRK

Příspěvek od MacGyver » 09 lis 2015 18:43

Mám starší verzi - uhlíkovku.
Vlastní zkušenost je nepřenosná!


Zpět na Nůž - základní nástroj

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 návštěvník