Právě je 12 čer 2021 18:34

NEZDOLNY.CZ

Ad omnia paratus

Robert Merle - Malevil (1972)

Uživatelský avatar
 
Příspěvky: 415
Registrován: 24 zář 2015 19:19
Bydliště: Brno

Robert Merle - Malevil (1972)

Příspěvek od MacGyver » 24 led 2016 20:25

Co napsat? Románová bible všech snílků a romantiků, kteří nehodlají dát svoji kůži zadarmo. Jednou za čas se ke knize s radostí vracím, protože se jedná o opravdový skvost. Existuje i namluvená verze od Českého rozhlasu, která je velmi povedená.

https://cs.wikipedia.org/wiki/Malevil
V románu je popisován svět, ve kterém lidstvu přinese zkázu pravděpodobně lithiová bomba (není zjištěno zvýšení radiace, pouze nárazově teploty). Děj se odehrává ve Francii. Hlavním hrdinou a vypravěčem příběhu je Emanuel Comte, vlastník hradu Malevil. Ve sklepení hradu se povede přežít hrstce lidí, neboť hrad má silné stěny a je chráněn skálou. Žhavý jazyk ohně tak sice rozpálí jejich úkryt na 70 °C, ale nespálí je na uhel tak, jak se to stalo ostatním obyvatelům vesnice. Přeživší se pak snaží žít v nových poměrech a zakládají společenství vystavěné na nových sociálních principech. Emanuel jako rozený vůdce se snaží řešit problémy, jež před komunitou vyvstávají, a to bez předsudků a co nejvhodněji k novým poměrům. Musí se ale často zříci zvyků a společenských norem, které byly ve světě před katastrofou běžné. Řeší například problém vlastnictví, dále zajištění bezkonfliktního žití skupiny, v níž žije málo žen v poměru k mužům (v protikladu k jinému románu Roberta Merleho Muži pod ochranou) nebo zajištění přežití dobytka a vytvoření soběstačného hospodářství. Musí také čelit střetům s jinými přeživšími skupinami lidí, kteří se hradu chtějí zmocnit násilím. Na konci knihy podléhá hrdina banální chorobě (zánět slepého střeva) a vypravování po něm přebírá jeho nástupce, nový a mladý vůdce společenství Tomáš (jeho zápisky dokreslují Emanuelova vyprávění v průběhu celého románu).

Román ukazuje, že situace, jež přinese úplnou změnu světa, nutí lidi k tomu, aby ho vybudovali po všech stránkách a od základů znova. Zamýšlí se nad věcmi, které jsou v současné společnosti běžné, ale pod novým zorným úhlem se stávají nepotřebnými nebo dokonce nebezpečnými. Zamýšlí se nad morálkou, která je svým způsobem relativní a je z velké části produktem společnosti a ne vždy se přemýšlí o tom, jestli je dobrá a nezbytná.
Vlastní zkušenost je nepřenosná!

Zpět na Beletrie

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 návštěvník