Právě je 29 bře 2024 08:25

NEZDOLNY.CZ

Ad omnia paratus

KPZ - EDC reálný koncept

Uživatelský avatar
 
Příspěvky: 415
Registrován: 24 zář 2015 19:19
Bydliště: Brno

KPZ - EDC reálný koncept

Příspěvek od MacGyver » 04 lis 2015 21:58

KPZ - krabička poslední záchrany z kniha Jaroslava Foglara se v současné době transformuje do konceptu EDC - every day cary (věci, které sebou neustále nosíme). Internet je této problematiky přesycený, ale z mého pohledu vyhrává nad použitelnými informacemi především "survival/fight fetiš marketing". Proto bych vám rád přednesl svůj pohled a rozpoutal diskusi na toto vděčné téma.

KPZ - Již z názvu "Krabička poslední záchrany" by mělo jít o něco ultimátního, co je vám schopné zachránit život v jakékoliv situaci. Alespoň s tímto názorem se velmi často setkávám. Když pak někdo otevře obligátní plechovou krabičku od energitu a vysype z ni sirky, šitíčko, žiletku, desetikorunu, tužku, kousek provázku a jiný bordel, setkávám se naopak s názorem, že název KPZ je nesmysl. Oba tyto tábory mají pravdu, protože se nedívají na problematiku optikou doby, kdy pojem KPZ vznikl, nýbrž současným pohledem na svět. KPZ je vžitý tradiční název a přestože se dá velmi úspěšně o náplni původní Foglarovy (sice není autorem myšlenky KPZ, ale je to bez pochyby jeden z největších populizátorů) krabičky pochybovat, osobně si myslím, že nemá cenu polemizovat nad názvosloví, ale nad obsahem. On taky nikdo nic jednoduchého českého, co by se chytlo jako nový název nevymyslel. Dalším "problém" je, že volnočasové spolky tlučou do dětí že musí mít KPZ, což by bylo chvályhodné, kdyby vystoupily ze zažité rutiny. Vedoucí mají nějaký archaický seznam věcí a ten po dětech vyžadují, aniž by se nad smyslností a použitelností v dnešním reálném světě zamýšlely, nebo sami něco takového aktivně používali. Samozřejmě to neplatí o všech.

Vedle tohoto, dá se říci českého konceptu stojí "marketingový tlak" zvaný EDC. Znám hodně lidí, kteří jsou ochotni s nadšením denně při sobě tahat obrovské množství krámů, jejichž největší přidanou hodnotou pro ně samotné je, ŽE TY VĚCI VLASTNÍ! Snaží se tím demonstrovat nějaký společenský status, životní postoj, seberealizaci ale kontakt s reálným světem jim často chybí. O schopnosti tu hromadu "užitečností" efektivně použít, nemusíme hovořit. Byl bych rád, aby zde nedošlo k nepochopení. Pokud u sebe někdo nosí něco, co zrovna mě nevyhovuje, ale dotyčný dokáže argumentovat a diskutovat, proč tak činí, v tom případě si toho člověka vážím a zaslouží si respekt. Také nemám patent na rozum a velmi rád si rozšířím obzory.

Pro své účely jsem si tuto "terminologii" narouboval na praxi, jak to dělám v denním životě. Největší zmatky natropí statický pohled. Neměnné seznamy, "kuchyňské" návody "když se stane toto udělej tohle", absence improvizace a selského rozumu. Totiž co si zrovna dnes sebou vezmeme není nic statického. Nikdo se neoblékne každý den v roce stejně podle nějakého seznamu bez ohledu na aktuální počasí.

KPZ nazývám bezpočet krabiček, pytlíčků a drobných souborů užitečností, které strkám do kapsy, batohu, auta atd. nebo jich mám roztroušených na různých místech, k plnění specifického účelu. V mém podání, je několik různých KPZ součástí mého EDC podle situace, či nálady. EDC je tedy pak množina užitečností, které mám právě u sebe v danou chvíli. Nejedná se o konstantu ale, každý den to může být úplně jiná konfigurace.

Výše napsané nechápejte tak, že mám spousty různých krámů všemožně roztroušených v různých obalech po kapsách a prapodivných místech. Opak je pravdou. Mám rád minimum kvalitních věcí, které mají své místo a na kterém s nimi můžu vždy počítat.

O mých konkrétních krabičkách a souborech věcí se rozepíšu v samostatných vláknech

Zatím publikováno
Základní EDC: viewtopic.php?f=67&t=43

Jak to vidíte vy?
Vlastní zkušenost je nepřenosná!

 
Příspěvky: 151
Registrován: 14 říj 2015 19:36

Re: KPZ - EDC reálný koncept

Příspěvek od Ivana » 05 lis 2015 02:22

Dobrá věc do diskuse. Pojďme tedy polemizovat s klasickým Foglarovým obsahem.
Klasicý Foglarův seznam, mnou a mými osobními náhledy komentovaný :
svíčka, pár zápalek a škrtátko jsem kuřák a všude tahám v kapse zapalovač, leda náhradní
zabalená kostka lihu a na co jako?
kousek březové kůry k zapálení ohně – velikost sami určete pokusy kurňa na co? bříza roste všude, chytá to i za mokra já jí jako všichni poznám
kousek papíru (ne velikost A64) možná
pisátko – nejlépe obyčejná tužka, lze s ní psát téměř na cokoliv a nerozpíjí se propisku většinou sebou mám, a to i náhradní
kousek křídy (značení cesty) nevím
jehla a nitě (min. černá a bílá) nuž ano
špendlíky zavírací a obyčejné nuž ano
knoflíky (tři různé velikosti - od kalhot, od košile, olivka) no bez knoflíku chvíli vydržím, a to i pokud jsem tak hloupá že ztratím ten původní
alespoň 2 polštářkové náplasti (raději více, raději větší) to ano, souhlas
žiletka to ano, souhlas
2-3 různě velké hřebíky nuž možná ano
několik napínáčků nuž možná ano
kus slabého drátu a provázku provázek dlouhý, ale ten stejně nosím
gumičky dneska bohužel za chvíli zpuchří
50 Kč bankovku a několik mincí na telefon dneska 50 Kč mince a doporučuju jich několik
poštovní známka na dopis a na pohled a proč?
náhradní žárovička do vaší baterky asi jo, ale raději náhradní baterie
lísteček s tísňovými telefonními čísly přilepený na vnitřní straně víčka (menším dětem též vlastní adresu a telefonní čísla na rodiče) uf, mám mobil, raději náhradní baterku na mobil
Samozřejmě je možné si krabičku vylepšit o novodobější součástí - např. jízdenka na MHD ano, ale je mi naprd v jiném městě a po nějakém čase i v tom mém, raději přidat mince , malá baterka ano, zapalovač na co když mám baterku, magnet na co?.
Osobně bych přidala:
šátek - ten se hodí na spoustu věcí vždycky a většinou jich mám sebou víc
pružné obinadlo (vyvrknutý kotník + cokoliv jiného)
no a nůž

Uživatelský avatar
 
Příspěvky: 415
Registrován: 24 zář 2015 19:19
Bydliště: Brno

Re: KPZ - EDC reálný koncept

Příspěvek od MacGyver » 05 lis 2015 06:58

Podle mě je právě lepší opačný postup.

1. napřed si uvědomit kdo jsem, co umím a co jsem doposud zažil
2. na základě svého normálního týdenního cyklu, zjistit co mám po ruce, co mi naopak neustále chybí, či otravuje život
3. na základě tohoto zamyšlení doplnit, vyměnit, zahodit či změnit věci které mě obklopují a přijmout systémové změny ve svém stereotypu a činnostech, které běžně dělám

Asi to zní zbytečně vznešeně, ale nejvíce problémů si člověk způsobí sám. Řešením v mnoha věcech nejsou věci, či další zálohy, ale drobné změny ve svém stereotypu.

Například pokud několikrát denně hledám svůj svazek klíčů, mi bude život otravovat mnohonásobně více, než to že mi budou v kapse scházet připínáčky, které bych zrovna rád nasypal šéfovi na židli.

Seznamy, zkušenosti a doporučení jiných, jsou pak zejména inspirací, kontrolním a vzdělávacím mechanizmem k tomu, abychom mohli podrobit svůj koncept konstruktivní kritice.

KPZ/EDC není o věcech a krabičkách - je to přístup k životu obecně.
Vlastní zkušenost je nepřenosná!

 
Příspěvky: 4
Registrován: 28 říj 2015 22:02

Re: KPZ - EDC reálný koncept

Příspěvek od Hawk » 03 led 2016 22:48

No mě se například osvědčilo s sebou tahat několik pastelek. Občas když něco vysvětluji, tak možnost namalovat to v barvách dává nečekaně kvalitní možnosti. (jsem technik, takže nemyslím nakreslit krevní oběh či romantický západ slunce, ale třeba elektrický obvod, kde jednotlivé části kreslím různými barvami podle toho při které kombinaci poloh vypínačů jím teče proud.)

Uživatelský avatar
 
Příspěvky: 69
Registrován: 28 pro 2015 09:44

Re: KPZ - EDC reálný koncept

Příspěvek od kregan » 04 led 2016 09:44

Protože sem byl vychováván ve skautu, Krabičku Plnou Zbytečností do dnes nosim. Prostřídal jsem spustu knceptů, prováděl změny obsahu, tvaru i velikosti a do dneška nemám finální verzi.
IMHO se na konkrétním správném obsahu nejde shodnout. Každému vyhovuje něco jiného a má jiné potřeby. Mě se osvědčily dvě všeobecně platné věci.
- cokoli, co jsem za celý rok nepoužil, musí pryč
- velikost tak aby neobtěžovalo její každodenní nošení, skladný tvar (mě nejvíc vyhovuje malá zaoblená krabička od energitu, převázaná gumičkou)

TIP: Na plechovou krabičku zvenku umístit neodymový magnet s otvorem. Nezabere místo uvnitř a má nespočet využití. Navíc s ním jde pohotovostně spojit KPZ s jinou částí výbavy.
Co nemáš, to nepotřebuješ.

 
Příspěvky: 41
Registrován: 04 bře 2016 19:22

Re: KPZ - EDC reálný koncept

Příspěvek od Brtník » 11 bře 2016 21:49

Pro mě je problém jak nosit ty věci u sebe. To co by mohl člověk potřebovat v krizových situacích je otázka, ale jak ,nebo kde to nosit, je pro mě zatím větší problém.
Když jdu ven bez zavazadla tak i bez KPZ přemýšlím, kam dám klíče, brýle,mobil, doklady. V zimě to ještě jde, oblečení je hodně a má hodně kapes, ale v létě do trenek toho moc nedám.
Myslím si, že řešení je mít spíš všechno zkomprimované do nějakého malého zavazadla a to nosit u sebe, než to nosit zvlášť. Ženy mají kabelky, já asi pořídím ledvinku. Nebo je něco lepšího?

 
Příspěvky: 2
Registrován: 05 úno 2019 15:01

Re: KPZ - EDC reálný koncept

Příspěvek od Vladimir » 14 úno 2019 10:12

Nedá mi a oživím túto staršiu tému.

Rovnaký problém ako Brtník som riešil dlhú dobu a prešiel som si rôznymi možnosťami.

Najprv som nosil ľadvinku, neskôr Maxpedition menšie puzdro na opasku, medzitým rôzne plechové krabičky (tie som nosil aj nenosil, keď boli veľké a nemal som rupsak, tak zostali doma), nakoniec som skončil tým, že som kompletne vymenil šatník, čo sa týka nohavíc. Nosím zásadne "kapsáče", a to ako dlhé tak aj krátke na leto. Nosím len jeden typ od jedného výrobcu, ako dlhé tak aj krátke, mám ich samozrejme viacero a v rôznych farbách aj materiálových prevedeniach. Takto mám EDC po vreckách a stále na tom istom mieste v každých nohaviciach.

Ako napísal MacGyver, nie je to o krabičkách, je to o prístupe.
Vladimír

 
Příspěvky: 2
Registrován: 13 črc 2019 18:10

Re: KPZ - EDC reálný koncept

Příspěvek od Telkin » 13 črc 2019 18:49

Mě se zatím osvědčil menší batoh s molle vazbou, do kterého jsem na aliexpressu koupil pár dalších kapsiček, do kterých jsem roztřídil různé serepetičky - filtrace vody, rozdělání ohně atd.. Nosím to v batohu podle potřeby, když potřebuji dát do batohu něco jiného, kapsičky připevním zvenku na batoh. Když jdu někam, kde batoh nechci tahat, dám si jednu z kapsiček s věcmi co potřebuji na opasek a vyrazím. Na batoh se pak dá navěšet další velké množství "potřebných" věcí:)


Zpět na EDC - věci, které máme neustále u sebe

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 2 návštevníků