Právě je 28 bře 2024 11:35

NEZDOLNY.CZ

Ad omnia paratus

MacGyver EDC

Uživatelský avatar
 
Příspěvky: 415
Registrován: 24 zář 2015 19:19
Bydliště: Brno

MacGyver EDC

Příspěvek od MacGyver » 02 lis 2015 21:06

Moje nejzákladnější EDC, bez kterého se prakticky nehnu. Po letech špekulování jsem dozrál k této konfiguraci:

1. Svazek klíčů na kterých mám magnet, pouzdro s několika zápalkami a celkem kvalitní nožík (který jsem šťastně nalezl před cca 15 lety v zámoří). Klíče mám u sebe opravdu non stop. Sirky se hodily mnohokrát. Nožík ještě častěji. Nejvíc jej požívám k rozbalování balíků a jiným drobným činnostem. Je to taky záloha primárního svačinového nožíku.

2. Sirky kovbojky zatavené v kosmetickém tampónu napuštěném voskem. Kulatý kosmetický tampón se namočí do roztaveného vosku a dokud je vláčný, tak se do něj vloží cca 5 sirek kovbojek jejichž hlavičky jsou zabalené v alobalu. Dokud je tampón tvárný, tak se přeloží a následně se zapalovačem po obvodu vodotěsně zataví. Vznikne tak léty odzkoušený spolehlivý zdroj ohně. Tampón zároveň slouží jako dokonalý podpalovač, který jde použít i opakovaně. Tento instrument, který mi mnohokrát reálně velmi pomohl nosím ve skryté kapsičce v peněžence, tudíž jej mám neustále při sobě. Těchto tampónu je dobré nadělat si větší množství a nastrkat je do všech kapes batohů atd.

3. Zavírák Benchmade - asi jsem divný, ale nůž považuji v první řadě za nástroj. S funkcí jako obranná zbraň počítám jen v absolutně bezvýchodné situaci do které se nechci nikdy dostat. Tato kudlička z oceli D2 je věrný dlouholetý společník. Dříve jsem razil teorii levnějšího, ale přesto kvalitativně slušného EDC nože, jehož ztráta mě nebude mrzet. Nicméně od základní školy mám v kapse non stop nějakou kudličku a došel jsem k zjištění, že si na své věci dávám pozor a až na pár smutných výjimek je neztrácím. Dospěl jsem proto ke kudličce, která mě po všech stránkách vyhovuje a věrně mě provází více než 5 let. V kapse nejvíce ocením plochost nože, která se ale negativně projeví při intenzivnější dlouhodobé práci v podobě nekomfortního úchopu, což je také jediná nectnost u tohoto nože. Nicméně u primárního účelu nože, to hraje absolutně zanedbatelnou roly.

4. Svítilna Fénix TK25 - Tu mám poměrně krátkou dobu jelikož nahradila původní svítilnu, která odešla do křemíkového nebe. Za pár měsíců jsem s ni zatím maximálně spokojený a vyhovuje mým účelům po všech stránkách. Jedinou nevýhodou pro někoho může být celkem velký rozměr, ale to si musí každý zvážit sám. Nosím v kapse a nečiní mi to žádné nepříjemnosti.

5. Hodinky SUNTO X6 - mám pro to svoje důvody. V poslední době je nenosím denně, ale jen selektivně.

6. V peněžence mám jehlu na šití, která každý týden vytáhne několik třísek a vyřeší další naléhavosti.

7. Kydexové pouzdro na záchranný komunikační prostředek do nejextrémnějších podmínek.

8. Po většinu času mám po ruce arabský šátek - shemag (mám několik barev), který považuji za jednu z nejužitečnějších věcí, která má obrovskou paletu využití.

Mobil beru za samozřejmost a nemá cenu se o něm bavit. V základu nenosím žádný zdravotní materiál. Za nejdůležitější považuji škrtidlo, což se dá improvizovaně vyrobit z jakéhokoliv svršku.

Nástavby tohoto základu příště.
Přílohy
DSCF0498.JPG
Vlastní zkušenost je nepřenosná!

 
Příspěvky: 151
Registrován: 14 říj 2015 19:36

Re: MacGyver EDC

Příspěvek od Ivana » 03 lis 2015 01:44

Prosím pohovoř více o sirkách kovbojkách (co, jak, kde, za kolik...). Vygůglilo mi to nějaké kostýmy, boty a i na penisy se dostalo.

Uživatelský avatar
 
Příspěvky: 548
Registrován: 28 říj 2015 14:59

Re: MacGyver EDC

Příspěvek od Josef » 03 lis 2015 06:22

Kovbojské zápalky jsou klasické zápalky starého typu, které se škrtají o tvrdý drsný povrch. Někdy se jím říkalo vulkanky (podle sopky - zdroje síry). Nepotřebují škrtátko, všechny potřebné chemikálie pro zážeh obsahuje pouze hlavička. Na trhu byly kdysi vytlačeny tzv. bezpečnostními zápalkami, těmi běžnými, co známe dnes a které se nemohou samy při neodborné manipulaci vznítit, dokud se nesetká chemikálie na škrtátku s hlavičkou. Kovbojské sirky u nás distribuuje nejčastěji firma Kenwex. Viděl jsem je na mnoha místech, často ne příliš běžných (např. v železářství v Litovli), ale jinak stojí za to se poptat třeba v trafikách u nádraží. Mají je také běžně Armyshopy a lze je koupit i přes internet. Buď jsou ve standardní malé krabičce, jak jsme u zápalek běžně zvyklí (jen škrtátko je smirkové) nebo jsou to krabičky větší a stylovější. Někdy jsou označeny jako kovbojské zápalky, ale někdy i jako skautské zápalky. Obyčejná krabička s cca 40 ks zápalek stojí v kamenné prodejně zhruba pětikorunu. Používám tyto zápalky velmi rád. V běžném životě spíše z recese než z nutnosti. Ony mají po zapálení trochu jiný oheň i pach a každý se mě ptá co to bylo za divné sirky...
sirky1.JPG
sirky1.JPG (16.88 KiB) Zobrazeno 16055 krát

sirky2.JPG
sirky2.JPG (15.51 KiB) Zobrazeno 16055 krát
V nejkomplikovanějších situacích nejspolehlivěji fungují obvykle ty nejprimitivnější technologie.

Uživatelský avatar
 
Příspěvky: 99
Registrován: 25 zář 2015 11:14

Re: MacGyver EDC

Příspěvek od Rainier Wolfcastle » 03 lis 2015 07:22

Co se týče té D2, nechytá lišku v létě od potu? A tu svítilnu nosíš na opasku v nějakem pouzdře?

Uživatelský avatar
 
Příspěvky: 415
Registrován: 24 zář 2015 19:19
Bydliště: Brno

Re: MacGyver EDC

Příspěvek od MacGyver » 03 lis 2015 07:34

D2 chytá spíše patinu. Vyloženě rez ne. Čepel se dá snadnou přeleštit houbičkou na nádobí. O tu kudlu se nějak výrazně nestarám. Občas, když už je hodně zaprasená od prachu a plsti, tak ji pořádně vykoupu a promáznu. Jinak žije absolutně svým životem, který spočívá v putování z kapsy do kapsy. Není snad den, kdy bych ho nepotřeboval, takže o stavu mám přehled. Když někdo z okolí potřebuje něco řezat, automaticky se na mě podívá. Používaný nůž na rez netrpí. Pokud bych ho ale nechal někde ležet zaprasený týdny, tak by mu to rozhodně neprospělo.

Stran baterky stačí kamaráde číst písmenka ;) - nosím v kapse.
Vlastní zkušenost je nepřenosná!

Uživatelský avatar
 
Příspěvky: 99
Registrován: 25 zář 2015 11:14

Re: MacGyver EDC

Příspěvek od Rainier Wolfcastle » 03 lis 2015 08:03

Ou. Omlouvám se. Čet jsem to na mobilu a přehlédl to.
Dík za info. Ja mam D2 jen na pevnem.

Uživatelský avatar
 
Příspěvky: 11
Registrován: 28 říj 2015 13:37

Re: MacGyver EDC

Příspěvek od wilderness » 03 lis 2015 21:37

Mozna blbost, mozna ne, ja mam na klicich privleceny jeste tri kancelarsky ani ne gramovy sponky.. youtube je toho plnej k cemu vsemu se muzou hodit..
,,Kdybych měl zapomenout na ně, bože na nebi zapomeň na mě."

 
Příspěvky: 3
Registrován: 26 zář 2015 19:11

Re: MacGyver EDC

Příspěvek od surikata » 05 lis 2015 21:46

Jen dotaz: neříka se bezpečnostní zápalky proto, že nejsou jedovaté? Kdysi si služtičky z nešťastné lásky "nastrouhali sirky".

Uživatelský avatar
 
Příspěvky: 548
Registrován: 28 říj 2015 14:59

Re: MacGyver EDC

Příspěvek od Josef » 06 lis 2015 06:19

Složení současných kovbojských zápalek bude asi mírně odlišné od toho původního receptu, když se ještě vyráběly sirky podomácku ze surovin koupených u drogisty (předpokládám, že to co tě zajímá, je obsah bílého fosforu). Ale pokud jde o otravu, určitě by na to stačily i zápalky "bezpečnostní". Páchat sebevraždu jde totiž s jakoukoli chemikálií, je to jen otázka jejího množství. Sebevrah by to docela dobře zvládl třeba i s kuchyňskou solí. Ale rozebírat to raději moc nebudu, co kdyby to nějaký najivka chtěl zkoušet jako příspěvek do pořadu Darwinovy ceny na Stream.cz :lol:
V nejkomplikovanějších situacích nejspolehlivěji fungují obvykle ty nejprimitivnější technologie.

Uživatelský avatar
 
Příspěvky: 415
Registrován: 24 zář 2015 19:19
Bydliště: Brno

Re: MacGyver EDC

Příspěvek od MacGyver » 16 bře 2018 06:53

Kapesní svítilnu jsem minulý rok nahradil menším modelem Fenix E12.

Hlavním důvodem byla má pohodlnost a změna pracovní náplně. . Do kapsy ideální. Výkon skvělý. Jedna AA baterie kdekoliv snadno dostupná. Bohužel se mi během roku podařilo díky mizernému klipu, který jsem dokupoval, jednu ztratit, ale šel jsem do ni znovu.
Přílohy
fenix-e12.jpg
Vlastní zkušenost je nepřenosná!


Zpět na EDC - věci, které máme neustále u sebe

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 2 návštevníků