Právě je 29 bře 2024 07:33

NEZDOLNY.CZ

Ad omnia paratus

Autovýbava pro pohodu, nepohodu i nesnáze

Uživatelský avatar
 
Příspěvky: 415
Registrován: 24 zář 2015 19:19
Bydliště: Brno

Autovýbava pro pohodu, nepohodu i nesnáze

Příspěvek od MacGyver » 02 lis 2015 14:16

Drtivé většině populace dělá automobil každodenního společníka. Správný nezdolňák, by neměl dbát pouze na to, aby měl auto v dobrém technickém stavu, ale měl by si také své auto dovybavit dalším vybavením dle svých schopností a požadavků.

Osobně auto používám velmi často. Ročně najedu cca 40 tis km. Moje autovýbava vychází z toho, co jsem doposud zažil na silnici a co bylo potřeba akutně řešit. Zároveň dost často neplánovaně přespím někde v přírodě, takže výbava na přenocování neopouští zavazadlový prostor.

Co tedy považuji za reálné situace?

1. Asistence při autonehodě
2. Zácpa
3. Defekt, slabá baterie případně jiné technické potíže řešitelné svépomoci
4. Nedostatek paliva
5. Omezený nebo dočasně omezený průjezd (spadlý strom, závěj, náledí)

A co vozím, k tomu abych jim mohl v rámci možností čelit?

1. Lékárnička – klasická autolékárnička + nástavba. Lékarnička je zejména pro splnění předpisů. Pokud nejde do tuhého, tak ji nechávám být netknutou a měním ji při expiraci. Běžná zranění řeším právě z nástavby nebo moji osobní lékárny.
2. Deka – dva kusy klasické deky. Zajistí tepelný komfort pro čtyř člennou rodinu. V případě asistence u autonehody je to jeden z nejlepších pomocníků. Hodí se také k tomu, když si potřebujete v čistém oblečení například v rámci odstranění nějakého banálního neduhu (větev zašprajcovaná pod autem) lehnout na zem a něco tvořit. Hodí se také k vylepšení spacích podmínek při neplánovaném přespání v přírodě.
3. Karimatka – minimálně jednu kvalitní karimatku. Autonehoda/nocleh/lenošení…
4. Stavební plachta – vozím dva kusy 3 x 4m s oky. Plachta se hodí opět při autonehodě jako ochrana proti rozmarům počasí. Pomocí auta, dvou klacků a gumicuku či provazu dokážete přehozením přes auto vytvořit slušný přístřešek. Klasický přístřešek k přespání se také může hodit.
5. Stan – stan pro dvě osoby.
6. Spacák – zasloužilý třísezoní spacák, který stále bezvadně funguje a není mi líto si v něm lehnout kamkoliv.
7. Větší odvětvovací sekera a skládací pila BAHCO – univerzální nástroj, který se hodí v mnoha situacích (autonehoda, rozumný strom přes cestu, táboření atd.).
8. Velké páčidlo – zařadil jsem poté, co jsem tahal z favorita paní s několika zlomeninami. A podobný nástroj by mi tehdy velmi usnadnil práci.
9. Polní lopatka/lavinová lopata – polní lopatka je v autě non stom. Sněhová lopata má své místo přes zimní období.
10. 5 l kanystr s naftou – Naftu točím cca po půl roce. V praxi mi to funguje bez problémů.
11. Startovací kabely – kvalitní startovací kabely domácí výroby – popíšu samostatně
12. Hasící přístroj – práškový 1kg. Je to spíše pro efekt a pocit. Viděl jsem pár aut shořet a člověk nemá ve většině případů šanci požár uhasit. Výjimkou je jen uhašení ohně v zárodku.
13. Láhev na vodu – Obyčejná petka na vodu. Pitnou vodu v autě nevozím. Akutní potřebu řeším lahví v batohu. V tuto chvíli si nedokážu moc představit, že bych si v podmínkách střední Evropy nedokázal opatřit pitnou vodu a způsobilo by mi to nějaké zásadní potíže.
14. Lahev s vodou – petka s kdysi pitnou vodou. V nejhorším případě by se dala i pít, ale počítám s ní jako s provozní kapalinou, mytí rukou atd.
15. Rozkládací přepravka – výborná věc, ve které má uspořádané věci v kufru.
16. Celta – klasická ČSLA. Je to v podstatě další plachta a je v této konfiguraci zbytečná, ale mnoho místa nezabere a mám ji rád. Jiný speciální důvod nemám.
17. Deštník – klasický reklamní deštník. Bezva věc, bez které se ale dá obejít.
18. Nůž – obyčejný zavírák. Nožů není nikdy dost.
19. Čelovka – sice mám u sebe většinou dva zdroje světla, ale čelovka do auta prostě patří. Problém nastává s hlídáním stavu baterií. Nijak na ni nespoléhám a počítám s tím, že když ji budu potřebovat, bude pravděpodobně vybitá. Čelovku hodlám nahradit svítilnou, která jde krokodýlkama nebo auto zásuvkou připojit k autobateri.
20. Podrobný autoatlas – kvalitní autoatlas ČR, podle kterého jde chodit i pěšky.
21. Provazy – Klubko nylonového provazu, ze kterého se dělají jádra horolezeckých lan. Je to obdoba padákovky bez opletu. Jediný důvod je, že jich mám hodně a nic mě nestojí. Nosnost je cca 250Kg. Špagát se vždycky hodí
22. Mačeta – jen proto, že ji prakticky celkem často používám k likvidování náletu. Jinak se bez ni dá více než obejít.
23. Batoh – starý batoh Doldy 30l. Možnost odnést něco na zádech se vždy hodí. Skvělá nákupní taška atd.
24. Gumicuky a ráčnové kurtny – nejpoužívanější část výbava potřebná ke kotvení nákladu. Kdo někdy stavěl barák, tak ví.
25. Základní nářadí – dle gusta
26. Oblečení – pár starých svršků na špinavou práci.


Určitě by se našly ještě další drobnosti, ale ty nejsou podstatné. Jídlo a pití neřeším. Stejně tak jakékoliv vaření. Fotky brzo dodám a text ještě trochu rozvedu.
Vlastní zkušenost je nepřenosná!

 
Příspěvky: 124
Registrován: 24 zář 2015 09:51

Re: Autovýbava pro pohodu, nepohodu i nesnáze

Příspěvek od Reiser » 03 lis 2015 13:50

Přihodil bych litrovku nebo i menší objem rezervního oleje pokud nevozíš. Mimochodem nedávno jsem jen tak ze zvědavosti kontroloval svoji rezervu a byla pekelně podhuštěná. Na dojetí by to možná stačilo ale policajtům by se to asi nelíbilo.

Uživatelský avatar
 
Příspěvky: 415
Registrován: 24 zář 2015 19:19
Bydliště: Brno

Re: Autovýbava pro pohodu, nepohodu i nesnáze

Příspěvek od MacGyver » 03 lis 2015 14:22

Litrovku oleje mi automaticky dává můj dvorní mechanik ke každé výměně oleje navíc. Zapomněl jsem to napsat.
Vlastní zkušenost je nepřenosná!

Uživatelský avatar
 
Příspěvky: 99
Registrován: 25 zář 2015 11:14

Re: Autovýbava pro pohodu, nepohodu i nesnáze

Příspěvek od Rainier Wolfcastle » 03 lis 2015 15:01

máš ty voci volně po autě nebo sis udělal nějaký organizér/úchytný systém?
Já jsem polní lopatku nahradil malým Fiskars rýčkem poté, co se mi ji podařilo ohnout

Uživatelský avatar
 
Příspěvky: 415
Registrován: 24 zář 2015 19:19
Bydliště: Brno

Re: Autovýbava pro pohodu, nepohodu i nesnáze

Příspěvek od MacGyver » 03 lis 2015 15:14

Hodlám to nafotit. Z toho bude jasno. Polní lopatku mám maďarskou a jsem s ni spokojený. Fiskars ryč do auta je ale výborná věc, po které rozhodně pokukuji. Cena okolo 260 Kč je více než příjemná.
Vlastní zkušenost je nepřenosná!

 
Příspěvky: 43
Registrován: 26 zář 2015 07:35

Re: Autovýbava pro pohodu, nepohodu i nesnáze

Příspěvek od Jaromír » 04 lis 2015 22:08

Takže má výbava ve spotřebním autě.
To co vozím už roky sebou. na léto přidám 10l vody. na zimu zimní hadry.
Je to srovnané v přepravce aby zní nic nevyteklo a dalo se to přendávat z kufru když potřebuji prostor.

Povinná výbava autolékárna, klíč na kola, hever, rezerva, žárovky, vesta, hasičák 1kg, lano extra silné, doklady.
Není potřeba dál rozepisovat.

Auto 5L. kanystr benzínu, nalévací nástavec, motorový olej, startovací kabely-domácí výroba,sada na huštění pneu CO2,
měřák tlaku pneu,brzdová kapalina 0,5L, startovací sprej-éter, víčka nádrže LPG, nářadí, fridex, náhradní díly....

Teplo deka, spacák ČSLA. izotermická folie, mikina, zimní bunda. JP-75 proti dešti.

Ostatní ešus, nezničitelné jídlo MRE doplněné o sladkost hroznový cukr a chemické světlo(zatavené v původním obalu),
lihový vařič, petka pitné vody,
doplnění autolékárny - obvazy obinadla, vz.80
hasičská sekera, polní lopatka, rukavice, igelitové pytle, sirky, druhá reflexní vesta, svítilna + náhradní baterie

Po ruce Kamera do auta-automatický záznam, CB vysílačka, měnič 220V., USB adaptér 5V., papíry, autoatlas, vesta,
signální světlo-to zatím testuji co vydrží.
edit 12V.-5V.
Přílohy
P1180080.JPG
P1180079.JPG
P1180076.JPG
P1180072.JPG
P1180067.JPG

Uživatelský avatar
 
Příspěvky: 415
Registrován: 24 zář 2015 19:19
Bydliště: Brno

Re: Autovýbava pro pohodu, nepohodu i nesnáze

Příspěvek od MacGyver » 18 led 2016 12:48

Nedávno jsem měl defekt. Ráno vyrážím bez valné časové rezervy na velmi důležitou schůzku, kde pozdní příchod omlouvaný píchnutou pneumatiku, by mě totálně zdiskreditoval. Kilometr od garáže stojím na polní cestě s rozšmelcovanou přední gumou. Na sobě sako, mrzne jak svina a já spěchám jako blázen.

Bleskově jsem začal kmitat, ale záhy jsem narazil na problém. Polní cesta není uježděná a zmrzlá tak, aby unesla tíhu zvedaného auta na malé patce heveru. Hever se mi spolehlivě boří do hlíny. V kufru nic, čím by se dal hever podložit. Běhám po příkopech ve snaze najít cokoliv, co by šlo použít. Kromě plechovek od piva a petek není ve škarpě nic. Našel jsem sice celý nárazník, který zde zůstal po nějaké nehodě, ale nemám čas z něj řezat nějaké smysluplné podložky. Vracím se k autu a dumám nad spoustou řešení, které jedny po druhém zavrhuji, protože výsledek by byl velmi ohrožen.

Nakonec jsme jako podložku použil sekeru, která hmotnost auta vydržela bez újmy. Celá akce trvala do deseti minut a já nakonec přišel na schůzku na minutu přesně. Na naleštěné recepci ukazuji Barbíně ruce od šmíru s dotazem kde se můžu umýt. Schůzku jsem zahájil převyprávěním historky a po celou dobu schůzování byly zraky mých společníků upřeny na černé manžety mé košile, které, byly před pár minutami ještě bílé.

Po této zkušenosti přidávám do auta plaketu ze silnějšího plechu rozměru cca 30x30 cm jako podložku pod hever.
Vlastní zkušenost je nepřenosná!

Uživatelský avatar
 
Příspěvky: 69
Registrován: 28 pro 2015 09:44

Re: Autovýbava pro pohodu, nepohodu i nesnáze

Příspěvek od kregan » 18 led 2016 16:34

Ještě bych přihodil nějaký hup cuk. Nestojí extra hodně, je skladný a v případě zapadnutí odvede neocenitelnou práci. Jednou jsem si s nim vyprostil auto, zapadlé tak nešikovně, že ho odmítla vytáhnout i asistenční služba.
Co nemáš, to nepotřebuješ.

Uživatelský avatar
 
Příspěvky: 415
Registrován: 24 zář 2015 19:19
Bydliště: Brno

Re: Autovýbava pro pohodu, nepohodu i nesnáze

Příspěvek od MacGyver » 18 led 2016 16:41

Hupcuk doplněný kladkostrojem nevozím permanentně, ale pouze v zimě dle potřeby. Je to super věc, ale zatím, jsem ji nepotřeboval. Pytel písku jsem využil několikrát.
Vlastní zkušenost je nepřenosná!

Uživatelský avatar
 
Příspěvky: 69
Registrován: 28 pro 2015 09:44

Re: Autovýbava pro pohodu, nepohodu i nesnáze

Příspěvek od kregan » 18 led 2016 16:49

Se mnou se právě utrhl podmáčený okraj cesty v létě. A na tak nešikovném místě, že se ke mě už jiný auto nemohlo dostat. Naštěstí byl nedaleko Bauhaus, kde se dal hup cuk koupit. Od tý doby ho z auta skoro nevyndavám.
Co nemáš, to nepotřebuješ.

Další

Zpět na Transportní prostředky

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 2 návštevníků