Stránka 13

Evropa vs. koordinovaný útok teroristů (např. ISIL)

PříspěvekNapsal: 01 led 2016 11:41
od Maximus
Nastíním tu takový "nástřel" koordinovaného scénáře útoku na ČR, který by mohl být součástí ještě komplexnějšího útoku na státy Evropy a Ruska.
Pokud se člověk alespoň trochu zajímá o tuto problematiku, tak zná "neuralgické body" naší společnosti, resp. civilizace. Dlouho jsem uvažoval, zda takovýto scénář napsat, ale je potřeba si uvědomit, že například managment ISIL nejsou žádná banda tupých "kozomrdů a ťavojebů", ale lidí schopných koordinovat "téměř" státní útvar na ploše odpovídající ČR a schopných koordinovat boj s regulérními armádami. Proto podobný scénář může vymyslet kdokoli, kdo si dá za úkol nám dát "šach mat".

Pokud bude mít na útok na ČR k dispozici 30 - 40 odhodlaných a zkušených bojovníků a sebevražedných pošuků (obě skupiny se mohou různě prolínat), dostatek peněz (jeden či dva miliony dolarů by měl tuto max. měsíční misi provozně zcela pokrýt), správné doklady, schopnost akci utajit před tajnými službami, ruční palné zbraně a příslušnou munici, několik set kg výbušnin, alespoň desítku dobře zakonspirovaných osob z řad domácí "páté kolony", která pomůže vytipovat cíle, pronajmout přes prostředníky "základny" (ideálně osamělé malé statky s uzavřeným areálem), obstarat terénní vozidla, zásoby, etc. tak jejich šance v případě koordinace útoků i v dalších státech je velká. Koordinovaný útok ve více státech by měl velmi synergický efekt pro následně popsaný typ teroristických útoků.

Ideální dobou by byl leden, kdy předpověď ukazuje na setrvalejší mrazy (čím větší, tím lépe). Několik hodin před začátkem akce by terénní vozy (ne nepodobné těm z eonu) objížděli páteřní trasy VVN (http://www.cez.cz/edee/content/microsit ... a/zaj9.htm) a ukládaly časované nálože na stožáry VVN v různých rozestupech a vzdálenostech s důrazem na klíčová místa (připojení důležitých elektráren a sítí propojující energetickou soustavu ČR se zahraničím). Efekt by šel zvýšit přidáním časovaných náloží na koleje na klíčových dopravních uzlech (ideálně na mostech a v tunelech) a produktovodech (zejména plynovodech). V čase 0. (tj. čas výbuchu časovaných náloží) provede 5 až 6 týmů teroristů koordinovaný útok na páteřní rozvodné stanice a poškodí či přímo zničí hlavní transformátory a rozvodny se pokusí zapálit. Právě nastává celoevropský blackout !!!

Tím ale akce teroristů nekončí, při odjezdu z akce vysypou na hlavních cestách, resp. dálnicích v klíčových místech "ježky" a vylijí pár sudů s olejem, čímž způsobí hromadné nehody a zablokují tak hlavní silniční tahy.

Cestou se také mohou pokusit zapálit co nejvíc strategicky významných objektů, což ještě víc přetíží složky IZS. Molotovovy koktejly se samodomo napalmem, výbušniny na stanicích PHM, plynovodů, dávky z kulometu s PZ municí proti nádržím strategických rezerv PHM, které občas jsou postaveny přímo u veřejných komunikací, etc.

Podle odhodlání teroristů zemřít lze přikombinovat další akce ve smyslu útoku na čety opravující poškozená vedení VVN (kolik lidí připravených na tuto práci má asi tak eon k dispozici?), vodárny (vylít veškerý chlór do vody a pak zapálit), zimní stadiony v centrech velkých měst a odpálit nádrže ze čpavkem, zdravotnická zařízení specializující se na léčbu nádorových onemocnění a radionuklidové zářiče použít k sestrojení špinavé bomby - pokud by se teroristům nepodařilo odjet, tak co jim zabrání ji přímo odpálit v areálech velkých nemocnic v Praze či krajských městech), etc..

Myslím si, že pro nastínění dostatečně velké "Novoroční" apokalypsy by to mohlo stačit. Snažil jsem se jen nastiňovat a nejít do detailů, abych nebyl obviněn, že tu pro teroristy připravuji nějaký plán. Je potřeba si totiž říci, že státy Evropy by v případě selhání tajných služeb - ty jediné mohou předejít sofistikovanějšímu a koordinovanému útoku, ve většině případů neměly prostředky a schopnosti se popsanému způsobu bránit. Navíc tento útok by si vyžádal počet obětí o několik řádů vyšší, než kolik by způsobili atentátnici při použití "standartního" útoku na měkké cíle.

Jak by vypadala Evropa po podobném útoku nelze zcela přesně předpovědět, ale několik týdnů až měsíců by velké části států zůstaly bez energie, tedy i plynu a pitné vody (v zimě se velmi špatně zásobuje cisternami). Bylo by nepochybně nutné přejít na nouzové zásobování potravinami, vodou a palivem, zajistit "centrální ohřívárny", opravovat poškozenou infrastrukturu, zajistit chod zdravotnických zařízení, médií a státní správy. To vše v situaci, kdy by nebylo jisté, zda nejsou připraveny další týmy teroristů dokončit to, co se jejich předchůdcům nepodařilo. To by velmi komplikovalo situaci bezpečnostních složek a současná PČR a AČR prostě nemá potenciál takovéto situace řešit.
Politicky i ekonomicky by Evropa zasažena natolik těžce, že "Velká krize" z 30. let minulého století by se nejevila zas tak velká.

P.F. 2016 Maximus

Re: Evropa vs. koordinovaný útok teroristů (např. ISIL)

PříspěvekNapsal: 01 led 2016 12:26
od Josef
Bohužel tvůj scénář, jak by mohl někdo "hybridně" zaútočit na naši civilizaci, není nereálný. Doufám jen, že jsou si toho vědomi i pánové z bezpečnostních služeb a dokázali by včas přípravu útočníků na podobnou akci odhalit. (Alespoň já jim věřím. Konec konců Česká republika má spoustu na slovo vzatých odborníků, o kterých sice není v médiích slyšet, přesto dělají prvotřídně svou práci.) Přeci jen taková záškodnická akce vyžaduje čas na přípravu, speciální materiál a propracovanou časovou koordinaci, takže je šance, že by se to teroristům nepodařilo až tak úplně utajit.
Jen bych trošku scénář poupravil. Pokud by teroristům radili odborníci (a to se bohužel vyloučit nedá, respektive to bude spíš jisté - mladá generace ve Francii či Belgii mezi sebou má spoustu odborně studovaných lidí a mnozí z nich dělají ve zmíněných oborech, jako je energetika či chemický průmysl), nezvolili by si jako hlavní cíle jen dálkové linky, ale především trafostanice. Velký olejový transformátor neleží jen tak někde skladem, vyrábí se prakticky vždy na zakázku, trvá to týdny a umí to jen pár firem (ale ty ho nevyrobí, když jsou sami bez elektřiny). Přetržený drát či odstřelený sloup jde improvizovaně opravit, ale vyhořelý transformátor ne. (Jejich zranitelnost a obtížná nahraditelnost byla před léty publikována v souvislosti se zničením transformátorů solární bouří.) Proto bych raději než kilometry "obecného" vedení střežil jen důležité trafostanice, elektrárny a linky potřebné pro blackstart.
Asi zde teď hned nevymyslíme způsob jak možnost tohoto ohrožení eliminovat (okamžitý potenciál k tomu rozhodně není), ale prvním krokem je toto nebezpečí alespoň pojmenovat a netvářit se, že tu není. Současně si myslím, že ČR je sice "na seznamu", ale ne na jeho prvním místě. Očekával bych, že něco podobného může nastat koordinovaně především ve Francii a Německu (velké populační zastoupení menšin a procentuálně vyšší možnost konvertování k teroristům, velká koncentrace velkých měst a velkého množství lidí na relativně malé ploše) . Pro nás by bylo důležité, dokázat se v případě takové situace od blackoutu včas na hranicích odpojit (pokud to lze technicky stihnout).

Re: Evropa vs. koordinovaný útok teroristů (např. ISIL)

PříspěvekNapsal: 01 led 2016 12:32
od MacGyver
Takto koordinovaný útok je podle mě naštěstí velmi těžce proveditelný, ale rozhodně ne zcela nereálný.

Proč si to myslím? Všechny teroristické útoky od konce druhé války mají společné rysy:

1. působí na bodové cíle. V některých případech sice na vícenásobné, ale zaměřují se, jak je zmíněno, na měkké cíle. Tedy civilní obyvatelstvo v hustě zabydlené oblasti. Účelem je šokovat, způsobit strach a chaos a zajistit si co největší mediální "marketingovou" kampaň. Cíle volí chytře a s lacinými prostředky způsobí obrovské škody. Většinou se vyjmenovávají jen přímé ztráty. Počet obětí, přímé hmotné škody. Nezmiňují se ale sekundární a terciální náklady a škody, které jsou astronomické a často nenávratně mění společnost. Patří mezi ně veškeré systémové změny, zákazy, nařízení, reorganizace, nová opatření, manévry všemožných složek atd. Dalším faktorem je role sdělovacích prostředků, sociálních sítí a veškerých informačních toků. Zcela zadarmo s vlastními astronomickými náklady, které platíme my, dělají extrémistům reklamu, o které si může nechat většina komerčních subjektů jen zdát.

2. pěšáci provádějící konkrétní útoky jsou poměrně mdlého rozumu s velmi omezeným výcvikem a velící struktura je velmi jednoduchá. Jedná se většinou o oneman show, kterou vymyslí a zorganizuje konkrétní jedinec.

3. výběr cílů v hustě zalidněné oblasti vylučuje jako odpověď použití vojenských prostředků, zbraní a postupů. Vzniklý chaos vyžaduje složité a zdlouhavé policejní postupy, které jsou v prvních chvílích zcela neúčinné a hrají do karet extrémistům. Dostat situaci pod kontrolu vyžaduje obrovské úsilí a čas.

Toto jsou velmi zjednodušeně popsané tři aspekty, proč darebáci volí danou taktiku. Pokud by zvolili záškodnickou či vojenskou taktiku, jak popisuje Max, tak by jejich šance na úspěch velmi klesly. Utajení, prostředky, řídící struktura, počet zainteresovaných lidí a čas nutný na přípravu jsou veličiny, které mají obrovské množství slabých míst a naše společnost v tomto naštěstí tahá za delší konec lana.

Připusťme ale, že by se tuto akci povedlo naplánovat, utajit a zahájit. Počáteční šok a ztráty by byly asi velké, ale systémová reakce by byla okamžitá a drtivá. U tvrdých strategických cílů by měli darebáci velké problémy uspět a rozptýlené skupinky v krajině by se okamžitě staly lovnou zvěří. Nasazení bitevních vrtulníků a jiných prostředků by bylo okamžité. Logicky lze ale předpokládat, že po úderu v otevřené krajině by se darebáci snažili přejít ke své osvědčené taktice měkkých cílů a rukojmích. Dlouhodobé a masivní působení na velké ploše je podle mě tedy nereálné.

Re: Evropa vs. koordinovaný útok teroristů (např. ISIL)

PříspěvekNapsal: 01 led 2016 13:51
od MacGyver
V tomto vlákně bych také důrazně varoval před přijímáním jednoduchých a populistických opatření, která ve své podstatě nic neřeší, ale naopak vedou k větší byrokracii, snaze kontrolovat všechno a všude, ztrátě soukromí ve všech podobách, kriminalizaci a zneužitelnosti. Prostě totalizaci společnosti ke které bohužel nenávratně spějeme.

Jakákoliv centralizace společnosti a snaha o absolutní kontrolu přispěje a povede k jejímu pádu. Když se například podíváme na včerejší "policejní" manévry v Mnichově, tak fotky "policistů" hovoří jasnou řečí. Policie jako taková, bude v západním světě stále více směřovat k militarizaci této složky, jakou vidíme například v Izraeli.

http://www.reuters.com/article/us-secur ... FQ20160101
http://www.faz.net/aktuell/politik/kamp ... 92580.html
http://www.lidovky.cz/mnichov-v-ohrozen ... ranici_gib
http://www.ceskatelevize.cz/ct24/svet/1 ... edne-utoky
http://zpravy.idnes.cz/v-mnichove-chtel ... ranicni_jj

Re: Evropa vs. koordinovaný útok teroristů (např. ISIL)

PříspěvekNapsal: 01 led 2016 14:05
od Maximus
Záměrně jsem vynechal spoustu detailů a snažil zobecňovat. Cílem tohoto vlákna není v žádném případě "brousit k dokonalosti" teroristický útočný scénář, ale především obranu, postupy a prevenci v různých rovinách pohledu (rozpadlík - státní správa).

Všechny uvedené informace lze najít volně na netu či v dostupné literatuře. Má to také sloužit k nakopnutí "vrchnosti" k řešení dané situace - nikoliv cestou neustálého posilování Velkého bratra, ale i hledání způsobů jak demokraticky zapojit občany na řešení své vlastní bezpečnosti a budoucnosti (viz. například moje příspěvky o reformě AZ různě po netu).

Je důležité si uvědomit, že neustálým posilováním Velkého bratra dochází i k omezování našich svobod a práv a bez paralelního posilovaní demokratických institucí, občanské angažovanosti a společné participace na věcech veřejných nad námi jasně zvítězí teroristé, aniž by museli vystřelit jediný náboj či odpálit jedinou nálož.

Co se týká nemožnosti či naopak možnosti provedení takto koordinovného útoku se domnívám, že časy se výrazně změnily a do Evropy se vrací teroristické "podhoubí" tvořené lidmi s evropským vzděláním, znalostmi prostředí, jazyka, bojovým výcvikem a hlavně praktickými bojovými zkušenostmi, neotřesitelnou vírou a s velkou mírou ochoty padnout při plnění svého teroristického poslání.

Rovněž to může být scénář po porážce ISIL, kdy se tento pseudostátní útvar rozpadne a tisícovky bojovníků z Evropy a Ruska vyrazí zpátky domů, aby se pomstili za zničení svého snu a s nadějí, že na troskách naší společnosti si vystaví v Evropě svůj nový a lepší "ISIL". To že to třeba 2/3 teroristů nevyjde je hezké , ale pro EU stačí necelá tisícovka pro realizaci daného scénáře.
Takže tisícovky teroristů tu budou a už bude chybět jen sofistikované velení - opravdu?

Co se týká adekvátní schopnosti bezpečnostních složek na takto masivní útok odpovědět, tak si dovolím tvrdit, že nemá kapacity pro systematické a rychlé vyřešení takovéhoto teroristického útoku doprovázeného celoevropským black-outem spojeného navíc s kolapsem dopravní infrastruktury, klimatickými podmínkami a následným útokem na velmi široké spektrum cílů.

Teroristické týmy by byly likvidovány až postupně s určitou mírou štěstí a za vysokých ztrát jak mezi ozbrojenými složkami, tak hlavně mezi civilisty. Rozhodně si nedělám iluze, že by šlo využít nějakých bitevních vrtulníků. Stačí si představit bílý terénní vůz jaký používá eon (a že jich v terénu při takovémto útoku bude), jak zamaskovaný s vypnutým motorem v terénní nerovnosti čeká pár hodin v bezpečí (několik km od vedení) až proletí vrtulníková patrola podél vvn a po jejím odletu rychle sjede ke sloupům, umístní pár časovaných náloží a pak už jen cestami II,III tříd, případně i lesními cestami se přesouvá k paralelní síti vvn několik desítek km vzdálenými, kde bude postupovat stejně. Pak sjede třeba do místní nemocnice, kde svoji cestu za deflorantkami v ráji "slavně" ukončí :evil:.

Re: Evropa vs. koordinovaný útok teroristů (např. ISIL)

PříspěvekNapsal: 01 led 2016 14:51
od MacGyver
Souhlasím, že se časy změnily a prostředky a taktika můžou být jiné. Nicméně s touto změnou jdou také ruku v ruce možnosti bezpečnostních složek. Je jenom dobře, že se všichni pošuci můžou odkopat, sebrat se a jít do nějaké horké oblasti ventilovat svoji frustraci. K tomu používají výdobytky moderní civilizace jako internet a mobilní sítě. Možnosti odhalení skutečných hrozem jsou každým dnem dokonalejší. V tomto je velký bratr velmi dobrý.

Možné je samozřejmě všechno. Myslím ale že přeceňuješ možnosti plánování, logistiky, komunikace, organizování lidí a zdrojů, utajení a samotné realizace. Tento scénář má naštěstí obrovské množství slabých míst, která nejsou řešitelná což pro nás znamená pouze pozitiva a výhody.

Takto složitý plán musí mít také daleko širší souvislosti. O motivaci položit západ na lopatky a vystavět pak novou společnost velmi pochybuji. Opět naštěstí pro nás je to v tomto scénáři velmi krátkozraký a jednoduchý cíl, který nemůže fungovat. Rána pro naši civilizaci by to byla strašná, ale o to rychleji by jsme se z toho dokázali oklepat. Evropa není ostrov. Jak píšeš, časy se změnili a svět je globální. Jeho dynamika a setrvačnost je obrovská. I kdyby vyvolal tento scénář celoevropský blackout, tak je to v globálním měřítku velmi snadno léčitelná nemoc, díky které by celý systém naopak získal imunitu. Zároveň následná reakce, opatření a ochota činit okamžitá a tvrdá rozhodnutí, by byla se současným latentním stavem nesrovnatelná.

Současná situace vykazuje všechny znaky ticha před bouří, které můžeme v historii pozorovat opakovaně. Nejtrefnější je podle mě srovnání se situcí před jakoukoliv velkou válkou. V našem případě velmi dobře poslouží WW2.

Re: Evropa vs. koordinovaný útok teroristů (např. ISIL)

PříspěvekNapsal: 01 led 2016 15:06
od Josef
Dobře. A co můžeme v dané situaci udělat my? Asi moc ne. Snad jen na těchto stránkách poučit lidi (kteří budou ochotní číst a vzít to za své), jak se v případě takového kombinovaného blackoutu zachovat, aby to na jejich život mělo co možná nejmenší negativní dopad. Vím, že slovo "nejmenší" asi není úplně adekvátní, ale stačilo by, aby se tím podařilo předejít alespoň těm kritickým situacím, kdy by nepřipraveností (např. za mrazu, podceněním zásob jídla aj.) či zbytečnými, neuváženými činy z neznalosti (třeba neumělým pokusem o vytápění) mohli přijít o život, o zdraví nebo majetek nebo nedělali zoufalé nebo zbytečné činy (např. útok na navřený supermarket či benzinku) či jinak neriskovali. To by alespoň částečně snížilo "efekt", který by teroristická akce měla a o který jí víceméně jde. Získané znalosti použitelné pro výše uvedený případ se konec konců mohou hodit i kdykoli jindy. Třeba, když by nás do podobné situace dostalo počasí či jiná fyzikální veličina. Máme pojmenované ohrožení (zkusme teoreticky zůstat u scénáře jak nastínil Maximus, byť by to třeba nebylo z důvodů, co popsal MacGyver tak vážné, ale nastalo by to v nějaké lokální soft-verzi) a nyní bychom měli společně hledat obecně použitelná řešení pro "normální lidi" (průmysl tu za jiné asi nevyřešíme) na úspěšné zvládnutí takové sdružené krizové situace. To je přeci ono potřebné "získání imunity", které se může hodit kdykoli. Nebo ne?

Re: Evropa vs. koordinovaný útok teroristů (např. ISIL)

PříspěvekNapsal: 01 led 2016 15:18
od Maximus
Pokud vezmeme v potaz, že v ISIL bojuje mnoho tisíc občanů EU a Ruska, tak kam půjdou po porážce tohoto pseudostátu? Co s nimi uděláme pokud je náhodou identifikujeme mezi miliony utečenců bez dokladů či s falešnými pasy? Dokážeme je všechny sledovat, uzavřít v detenčních táborech, zlikvidovat, převychovat,....???
To vše v situaci, kdy muslimská komunita bude v zápasdních zemích stále víc a víc demokraticky prosazovat svoje práva a k tomu zcela nedemokraticky budou rozšiřovat šaria zóny.
To je prostředí, které bude házet klacky tajným službám a snižovat jejich schopnost nás včas varovat.
Může to být scénář třeba scénář za deset či dvacet let, kdy se obrazně v Evropě "zhasne" a až se znovu rozsvítí, tak už tu bude jiné vedení a jiné právo.

Josef :thumbup:

Re: Evropa vs. koordinovaný útok teroristů (např. ISIL)

PříspěvekNapsal: 01 led 2016 15:21
od MacGyver
Josef: Přesně tak. Opatření co, kdy, proč a jak činit - o tomto je celé toto fórum. Pokud by tento hypotetický scénář nastal, tak čelíme nepřízni ve své celé nejhorší podobě.

1. Black out v tvrdém lokálním, byť i třeba celoevropském, dlouhodobém rozsahu.
2. Bezpečnostní opatření a všechny restrikce v podmínkách občanské války.
3. Humanitární krize se vším všudy - nedostatek všeho.
4. Dostatek násilí ve všech svých podobách.
5. změna paradigmatu společnosti a náběh na nový normál

Nejoptimističtější, ale velmi nereálný odhad je půl roku na základní vzpamatování systému. Reálný několik let až desítek let. Proto patří podobný scénář mezi to nejhorší co nás může potkat.

My co by jsme tyto zlé časy zažívali, bychom to neměli vůbec lehké. Naopak společnost vzešlá s trosek bude několik desetiletí velmi prosperující a dynamicky se rozvíjející dočasně poučená lepší společnost. Nějaká trvalá doba temna by rozhodně nenastala. Když se pošuci dostanou k veslu, je to vždy dočasné a společnost je postupně vytěsní. Nikdo nechce žít v násilí, strachu, temnotě a beznaději.

Re: Evropa vs. koordinovaný útok teroristů (např. ISIL)

PříspěvekNapsal: 01 led 2016 15:28
od MacGyver
Maxi to se ale už od konkrétního scénáře útoku dostáváme do obecné roviny současné situace v Evropě.

Tato situace nemá jednoduše žádné dobré řešení. Jsem sice optimista, ale historie nezná žádný podobný případ, který by pro lidi dopadl v krátkodobém horizontu dobře. V dlouhodobém horizontu je to ale v měřítku lidstva vždy ozdravný proces.

Evropa zažívá krizi, kterou si v plné své síle a souvislostech uvědomuje málokdo. Sice by se za krizové, určitým úhlem pohledu, dalo označit jakékoliv období, ale to co dnes zažíváme je těžká krize na všech frontách se všemi svými důsledky.

Koktejl, který se v Evropě právě míchá, má nakročeno na občanskou válku spojenou s obrovskou humanitární krizí obrovských rozměrů. Kdo s kým, proč a proti komu bude bojovat je otázkou.