Stránka 12

Jaké znalosti?

PříspěvekNapsal: 12 pro 2016 22:37
od Ivana
Pokud by nastalo totální zhoucení všech systémů (tj. napřkílad dlouhodobý blackout - žádná elektřina, žádná energie a také žádná podpora státu, nefunguje státní správa ani žádná jiná podpora obyvatelstva), s čím budete obchodovat? Co budete měnit za prostředky k životu? Předpokládejme, že máte vyčerpány všechny materiální zdroje (jako například zásoby alkoholu, jídla, cigaret apod.).
Jaké znalosti máte k výměně (anebo jaké znalosti předpokládáte, že budou žádané)?

Re: Jaké znalosti?

PříspěvekNapsal: 13 pro 2016 14:06
od Krocan
Obecně za znalost, která bude potřeba vždy a za všech okolností považuji medicínu. Úrazy, nemoci atd. se dějí a dít se budou vždy.

Co byla dovednost "k nezaplacení" třeba v obléhaném Leningradu, nebo v místě zničeném přírodní katastrofou si určitě půjde najít a přečíst někde na internetu. Ale asi bude záležet od konkrétní situace a místa.

Re: Jaké znalosti?

PříspěvekNapsal: 13 pro 2016 19:44
od MacGyver
Každý člověk je v něčem dobrý a může se prosadit v jakékoliv situaci. Čolek kdysi pravil: "A ty jsi kdo?" "Právník!" "Ok, jdi chcípnout támhle do lesa, už tam čeká jeden ajťák!"

Je to fajn vtípek, ale v reálné situaci je využitelný kdokoliv, kdo dokáže nabídnout cokoliv užitečného a je schopný vyjít s ostatními ve skupině. Podstatné je něco opravdu reálně umět.

Onehdá mi jeden velmi dobrý kamarád vysvětloval, kde je nejlepší umístění kolimátoru na pušce a proč. Hodinku jsem jej poslouchal a pak jsem se ho zeptal kdy se mnou pojede na závody? Nepojede! Nemá čas! Má přesně načteno i z cizojazyčných diskusí co komu vyhovuje, ale ačkoliv vlastní několik let špičkový kolimátor i zbraň, reálně vystřelil jednotky, možná desítky nábojů. Přesto dokáže lidem kteří mají vystříleno desetitisíce poutavě vysvětlovat, jak to vidí a jak by to mělo být. Dokud se člověk může schovat jen za slova dokáže cokoliv. V praxi se pak ukáže co jeho slova znamenají.

Re: Jaké znalosti?

PříspěvekNapsal: 14 pro 2016 19:39
od Čolek
Ahoj,jak řekl Mac,každý má cenu-třeba jako námezdný dělník.A doufám,že můj ftípek byl brán jako ftípek.Podle mě v případě opravdu velkýho průšvihu budou poptávaná hlavně řemesla,teda ty ,které se daji provozovat ručně,bez potřeby elektřiny.No a pak vědomosti-lékař,zemědělec.Podložené praxí,teorie bez praxe je veskrze k hovnu.

Re: Jaké znalosti?

PříspěvekNapsal: 15 pro 2016 19:57
od Josef
Řemesla budou určitě důležitá. Hned první v pořadí mě napadá třeba takový řezník nebo pekař. Kdokoli, kdo umí z primárních surovin vyrobit alespoň přiměřeně kulturní formu jídla, jak jsme zvyklí. Rozpadlík si takové věci většinou zvládne udělat improvizovaně sám, ale většina populace ne. Bohužel ta skutečně zajímavá řemesla už prakticky vymřela. Například vápeník. Kdo dnes umí (ne jen teoreticky "hubou", ale doopravdy) vypálit z vápence stavebně použitelné vápno? No vidíte, asi nikdo. A přitom za necelé dva roky po "onom dni" bude většina průmyslových zásob cementu nepoužitelná. Ale domy budou chátrat a mnohé bude zapotřebí akutně přestavět na úplně jiné účely, než na které jsou koncipovány dnes. Čím pak...? Ne vše jde zvládnout hlínou. A tak bych mohl pokračovat. Prostě žádané budou jakékoli praktické zkušenosti, pomocí kterých bude možno, jak se obrazně říká: "Uplést z hov..a bič a ještě s ním zapráskat".

Re: Jaké znalosti?

PříspěvekNapsal: 17 pro 2016 07:23
od Čolek
Postavit pec by asi nebyl problém,ale třeba pro mě je vápenec na pálení mimo dosah.Tak by jsme se museli vrátit ke srubům,nebo k polozemnicím.

Re: Jaké znalosti?

PříspěvekNapsal: 19 pro 2016 13:22
od Roman
To mi dáváte zabrat, mně elektrikáři :idea:

Já bych se ptal jinak. Co dělali lidé, když nebyla rozšířená elektrika?
Dělali na polích, námezdní dělníky, orali s pluhem,těžili dřevo, prostě museli pracovat rukami.

A to dnes mnoha lidem chybí, chtít pracovat rukama. Všichni chtějí být manažéři, za PC, ale kopat krumpáčem, odnášet suť, apod., to se dneska nechce.

Takže není třeba mít speciální znalosti a bát se, že nic neumím. Potřeba je pouze ochota PRACOVAT RUKAMA a nebát se ušpinit. Toť za mne vše. Jídlo se pro pracovitého najde.

Re: Jaké znalosti?

PříspěvekNapsal: 20 pro 2016 14:10
od Krocan
Romane, jak já bych rád dělal rukama a měl čistou hlavu.

Doba je ale taková, že práce, které popisuješ ("kopat krumpáčem, odnášet suť, apod.") nejsou ohodnoceny tak, aby mi zaplatily nájem, složenky, přiměřenou životní úroveň a hlavně až si jednou pořídím děti, tak i kroužky, sporty, školní výlety... ;)

Takové velmi zjednodušené přirovnání: I pracovitej chlap s lopatou nemusí mít v konkurenci chlapů s bagrem na jídlo
Takže chápu, že se dnes lidi hrnout raději do studia jak stroje programovat, než aby se učili obrábět jejich části. Nemyslím si, že je na tom něco špatného, když má člověk mentálně na to, aby dělal práci s vyšší přidanou hodnotou.

Re: Jaké znalosti?

PříspěvekNapsal: 05 led 2017 11:25
od lister
Se začátkem tvého příspěvku nelze nesouhlasit, ale tato část?
MacGyver píše:Onehdá mi jeden velmi dobrý kamarád vysvětloval, kde je nejlepší umístění kolimátoru na pušce a proč. Hodinku jsem jej poslouchal a pak jsem se ho zeptal kdy se mnou pojede na závody? Nepojede! Nemá čas! Má přesně načteno i z cizojazyčných diskusí co komu vyhovuje, ale ačkoliv vlastní několik let špičkový kolimátor i zbraň, reálně vystřelil jednotky, možná desítky nábojů. Přesto dokáže lidem kteří mají vystříleno desetitisíce poutavě vysvětlovat, jak to vidí a jak by to mělo být. Dokud se člověk může schovat jen za slova dokáže cokoliv. V praxi se pak ukáže co jeho slova znamenají. V praxi se pak ukáže co jeho slova znamenají.


Tvůj příklad je veskrze špatný. Dám ti to napříkladu s mého oboru, kdy někdo anylizuje nehody el. proudem a podle toho upravuje jak se má zapojovat, měřit, zkoušet apod. el. obvody a zapojení ať na VVN/VN/NN je to jedno. Zapojí si obvod maximálně při testování nehody a při hledání jak to udělat bezpečněji, pak přijde za mnou revizákem nebo lépe za fachmanem elektrikářem co maká rukama a zapojuje obvody 15 let a ten si ho stejně jako ty vyslechne a řekne, hele nešel bys zapojit se mnou nějakej ten obvod do praxe a on řekne ne, nemám na to čas. Přesto poutavě/nudně dokáže přednášet jak má kdo zapojovat el. obvody...

Nelze tak souhlasit ani s tvým závěrem V praxi se pak ukáže co jeho slova znamenají. Osobně když už je snaha to shrnout do "jedné věty", se nejlépe přiblížil Čolek konstatováním "cokoliv co není podloženo i praxí je veskrze k hovnu". Jinak řečeno proč požadovat, aby někdo danou činnost sám dělal, když stačí, že ti radí na základě praxe někoho jiného, že takto je to lepší...(za předpokladu, že mu lze věřit, že to fakt někde vyčetl apod.)

Re: Jaké znalosti?

PříspěvekNapsal: 05 led 2017 11:56
od lister
Romane, kromě toho co ti odepsal Krocan, je to taky o vývoji společnosti a náhledu co je to práce rukama a pak jakou práci společnost vyžaduje.

Zkušenost mého otce ze cca 60 léta, kdy nastupovali NC stroje apod. pohled mechaniků NC na elektrikáře jako na lopaty a naopak elektrikářů na NC podobný jak dnes na programátory mikropočítačů... I dnes už se běžně dělí programátoři na lopaty a specialisty...

A pak potřebuje společnost tolik pracovních míst kde se dělá rukama? Třeba kopání výkopů, už dnes vyjde většinou levněji pořídit minibagr než platit lidi a stačí pár lidí co jsoupotřeba, když je nutné obkopat místo kde je jsou sítě.

Co s elektrikařiny, kdy už distributor by rád kabelizoval v rámci obnovy VN cokoliv delšího 900 metrů protože je to levnější, pak stačí jeden stroj 2 lidi obsluhy a několik part elektrikářů je bez práce, protože stroj udělá za den co oni při instalaci venkovního vedení za týden...

Dalším příkladem co souvisí se vtipem Čolka, že nebyl až tolik daleko od reality. V USA nastavá situace, kdy systém IBM, myslím watson nakrmili právnickou literaturou a rozsudky. A už není potřeba tolika koncipientů, ale ani právníků a stačí zadat do počítače aktuální případ a sám vyhledá podobné rozsudky, zákony a stačí "jeden právník" místo "týmu"...