Právě je 19 dub 2024 02:47

NEZDOLNY.CZ

Ad omnia paratus

Ekonomická stabilita v horších časech

 
Příspěvky: 7
Registrován: 30 lis 2016 10:31

Re: Ekonomická stabilita v horších časech

Příspěvek od Roman » 08 pro 2016 10:31

Není to tak dávno, dva-tři roky, jsem četl, že nejvýhodnější úschovna peněz pro placení na trhu bylo, myslím že v obleženém Srbsku, měšec zlatých a stříbrných naúšnic a prstýnků v různé velikosti a ryzosti. Jako platidlo se to osvědčilo.
Můžeš i mědáky (měděné mince), ty se dají běžně koupit, a za rohlík a jednu mrkev aspoň budeš mít čím platit.

Edit: tak už ne, měděné mince se dali koupit kolem roku 2013, dnes už v nabídce nejsou, pouze těžké slitky.

 
Příspěvky: 7
Registrován: 30 lis 2016 10:31

Re: Ekonomická stabilita v horších časech

Příspěvek od Roman » 08 pro 2016 10:46

A přece jenom dají, a dokonce i levněji , než v roce 2013. Tehdy stála unce 95Kč, dnes kolem 60Kč.
Omlouvám se, snad to nebude jako spam, dávám odkaz https://silvergoldbull.cz/1-oz-2015-arg ... pper-round

Neověřeno.

 
Příspěvky: 7
Registrován: 30 lis 2016 10:31

Re: Ekonomická stabilita v horších časech

Příspěvek od Roman » 08 pro 2016 13:24

Reiser píše:Chtěl bych tu otevřít diskuzi na téma jak se zajistit proti ztrátě hodnoty peněz. .... Jakou strategii byste zvolili vy?

Rozhodl jsem se, že všechny svoje úspory dám do alkoholu. Kde jinde mi dají 40%. ;)

Uživatelský avatar
 
Příspěvky: 69
Registrován: 28 pro 2015 09:44

Re: Ekonomická stabilita v horších časech

Příspěvek od kregan » 09 pro 2016 08:35

Za války v bosně byl alkohol velmi cenou komoditou.
A taky kdyby situace dospěla k neodvratnému konci, daleko příjemněji se odchází pod vlivem.
Co nemáš, to nepotřebuješ.

Uživatelský avatar
 
Příspěvky: 415
Registrován: 24 zář 2015 19:19
Bydliště: Brno

Re: Ekonomická stabilita v horších časech

Příspěvek od MacGyver » 13 pro 2016 21:29

Stále se tady podle mě slučují dva problémy

1. snaha uchovat bohatství po dobu krize/kolapsu
2. zajistit si na dobu krize/kolapsu kapitál pro směnu

Každá krize/kolaps nakonec nějak skončí (tedy pokud se nebavíme o fatální kataklyzmatické události). Prvním předpokladem je krizi/kolaps přežít a druhým je pokračování v dalším životě. Tyto dva problémy spolu v podstatě nesouvisí.

Znovu opakuji, že přežití vleklé krize/kolapsu je zejména o uplatněn svých znalostí a dovedností na novém pracovním trhu po dobu trvání dané situace. Ze zásob se dá žít pouze omezenou dobu a lusknutím prstu lze přijít o všechny zásoby, ať využijme sebelepší strategii.

Mít co směnit je klíčové v počátečních fázích pro překlenutí fatálních situací (například povolení průchodu, vyplacení z čehokoliv atd.). Toto věe souvisí s bodem jedna tedy přežitím.

Pokud ale máme kapitál (bohatství), které chceme po dobu dané situace alespoň zachovat, uchovat a po uplynutí krize opět využít, je nutné volit bezpečné přístavy, což souvisí s bodem dva. Drahé kovy a kameny budou tím pravým nástrojem. Zároveň budou i tím nejdražším možným směnným prostředkem po dobu krize.

Rozhoďnožka, která v tom umí chodit a bude mít potřebnou dávku štěstí, na tom může být podstatně lépe než konzervativní investor s několika kilogramy fyzického zlata.
Vlastní zkušenost je nepřenosná!

 
Příspěvky: 41
Registrován: 04 bře 2016 19:22

Re: Ekonomická stabilita v horších časech

Příspěvek od Brtník » 17 dub 2017 15:32

Všecny názory ve vláknu jsou podle mého názoru přínosem pro jejich autory a svědčí to o zodpovědnosti nezdolných a jejich připravenosti. Mac Gyver to shrnul tak, že se jen těžko navazuje, ale pokusí se ještě o rozšíření diskuse.
K bodům 1. a 2. bych přidal ještě třetí a to uchování hodnoty peněz i v době relativně normální (současné).

1. Na udržení bohatství během krize se asi nejlépe hodí investiční zlaté slitky. Jsou levnější v nákupu než investiční mince a materiál (100% zlato) je prověřen věky. Ostatní investiční kovy mají více nevýhod než zlato, např. nejsou tak známé (a tudíž nepoužitelné v době nouze), nebo mají velký rozdíl mezi nákupem a výkupem. Stříbro má navíc při stejné hodnotě se zlatem orovskou váhu i objem.

2. Na směnu během krize je dobré mít do začátků rozhodně hotovost, za kterou se v prvních dnech kolapsu jistě bude něco dát koupit. Obchodníci asi budou brát hotové peníze i když nebudou fungovat terminály a bankomaty.
Pak už je to oříšek. Všechno se bude řídit poptávkou a na všem, co si dnes myslíme. že má cenu strašně proděláme. Shromažďovat na tuhle dobu třeba zlomkové zlato je sice možné, ale když si uvědomím, že i nevkusné šperky ze zlata, či stříbra jsou 10x ivíce dražší než investiční zlato, tak nevím, nevím.
Asi budou jisté výhodné komodity pro směnu, to je ale pro jiné vlákno.

3. I dnes musím myslet na to, aby moje prostředky, které neutratím si alespoň zachovali svoji hodnotu. Klesla by tím hodnota mojí práce a to nechci. Snažím se o rozdělení vajec do různých košíků a po dnešní revizy jsem zjistil, že cca 40% portfolia mám na účtech (spořících i běžných), cca 30% v akciích, cca 15% v hotovosti a cca 15% v investičním zlatu. Chystám se to trochu změnit.

Investice do do dětí :P , nemovitostí a půdy jsou samozřejmě na prvním místě, ale to není tématem vlákna.

Předchozí

Zpět na Běžné krizové situace

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 návštěvník