Právě je 28 bře 2024 12:20

NEZDOLNY.CZ

Ad omnia paratus

Ekonomická stabilita v horších časech

 
Příspěvky: 124
Registrován: 24 zář 2015 09:51

Ekonomická stabilita v horších časech

Příspěvek od Reiser » 26 led 2016 16:02

Chtěl bych tu otevřít diskuzi na téma jak se zajistit proti ztrátě hodnoty peněz. Nemusí jít nutně jen o cenné kovy, ale primárně uvažuju o nákupu investičního zlata a/nebo stříbra. Idea je následující. Vyhradit si určitou část měsíčního rozpočtu na spoření pravděpodobně ve formě nákupu zlatých slitků. Diskutovat se dá o tom kde nakupovat, v jaké gramáži je nejlepší slitky kupovat = poměr nákupní cena / váha a reálná směnitelnost nebo prodejnost. Uvažoval jsem o pravidelném nákupu 1 - 2g zlatých slitků. Důvod je ten, že chci něco z čeho bude při prodeji na první pohled patrné, že se jedná o čisté zlato a ne např. o pozlacené mince, kde se pak zbytečné vytváří prostor pro spekulace o obsahu příměsí apod. Na druhou stranu se jedná o velice tenké plátky - zhruba 0,5 - 0,6mm a i při vyšší váze se pohybuje tloušťka slitků jen okolo 1mm. S ohledem na měkkost zlata mám trochu obavu z možného poškození slitků během přepravy apod. Na druhou stranu varianta, kdy budu šetřit delší dobu a pak jednorázově koupím cihličku větší váhy se mi moc nelíbí proto, že se dá špatně dělit a špatně se odhaduje cena jednotlivých kousků, stejně tak jako se ztrácí vyražená informace o ryzosti, váze apod, což nepřidává na důvěryhodnosti pokud zlato chcete prodat. Stejně tak je tu riziko toho, že v takovém případě s sebou nosím celou "hodnotu" najednou a riziko ztráty nebo krádeže je pak příliš vysoké. Smysl nákupu je asi evidentní. Zmírnit dopad finančních / ekonomických krizí v situaci kdy současné peníze ztratí hodnotu. Mít určitou obchodovatelnou alternativu při potřebě nákupu základních nezbytných věcí pro jakoukoli nestandardní situaci. A pak samozřejmě mít určitou finanční rezervu i pro současnou dobu kdy se nic neděje ale mohou nastat situace jako je ztráta zaměstnání nebo jiné problémy finančního charakteru. Investovat se dá do spousty věcí jako umění, nemovitosti apod. Nic z toho si ale s sebou většinou nevezmete když jde do tuhého. V investici do zlata vidím především tu výhodu, že v malé váze a malém objemu je velká hodnota a v situaci kdy si toho s sebou moc nemůžete vzít ale potřebujete nějak začít jinde znovu je to podle mě ideální alternativa. Co si o tom myslíte? Má s tím někdo osobní zkušenost? Jakou strategii byste zvolili vy?

Uživatelský avatar
 
Příspěvky: 99
Registrován: 25 zář 2015 11:14

Re: Ekonomická stabilita v horších časech

Příspěvek od Rainier Wolfcastle » 26 led 2016 16:26

doporucuji spise stribro protoze:
-kdyz se podivas na grafy vyvoje obou komodit, stribro je stabilnejsi nez zlato
-za stejnou cenu (napr 5000kc/m) poridis vetsi mnozstvi komodity, tzn. budes mit lepsi cenu za mj

 
Příspěvky: 124
Registrován: 24 zář 2015 09:51

Re: Ekonomická stabilita v horších časech

Příspěvek od Reiser » 26 led 2016 21:49

Problém stříbra ale pořád vidím ve váze. Kdybych (berme to jen jako příklad) měsíčně odkládal řekněme 5.000,- a nakupoval za tyhle peníze něco přes 8 let budu postupně schopný nakoupit v objemu 500.000,- Za to nakoupím zhruba 28,5 kg stříbra. Ve zlatě to je něco málo přes 0,5 kg. 500g slitek zlata stojí cca 470.000,-. Když se zamyslím třeba nad osudem židů za 2. světové války, kdy většina z nich musela řešit dilema jestli tu všechno nechat a zachránit si aspoň holý život dovedu si představit že celoživotní úspory v takhle kompaktní formě se dají poměrně snadno přestěhovat.

Uživatelský avatar
 
Příspěvky: 99
Registrován: 25 zář 2015 11:14

Re: Ekonomická stabilita v horších časech

Příspěvek od Rainier Wolfcastle » 26 led 2016 22:14

Nejsem v tom odborník, ale když už investovat do kovů tak raději jednou ročně. Raději jednorázově nakoupit za tech 60t nez 12x po 5t. dostanes se na zajimavejsi jendotkovou cenu.

Jeden kolega z prace ma pasivni privydelek, ktery mu generuje cca 25t mesicne. Kompletne cely ho vrazi do kovu. Nekupuje slitky ale sberatelske mince. Zlate i stribrne. Krom ceny kovu sazi i na vzrustajici sberatelskou hodnotu

Uživatelský avatar
 
Příspěvky: 69
Registrován: 28 pro 2015 09:44

Re: Ekonomická stabilita v horších časech

Příspěvek od kregan » 27 led 2016 08:05

Navíc pokud půjdeš někam na černý trh shánět základní potřeby, mincemi se platí daleko líp naž slitky.

BTW Mám pocit, že mi tu bez vysvětlení zmizel příspěvek. Právě tenhle nešvar mi vedle dost vadí.
Co nemáš, to nepotřebuješ.

Uživatelský avatar
 
Příspěvky: 415
Registrován: 24 zář 2015 19:19
Bydliště: Brno

Re: Ekonomická stabilita v horších časech

Příspěvek od MacGyver » 27 led 2016 09:35

Žádný tvůj příspěvek nikdo nemazal. Chyba bude někde jinde. O co šlo?

Byť je ekonomie humanitní obor, je potřeba počítat se základními principy, které fungují velmi dobře a cyklicky se opakují. Díky agregátní poptávce a nabídce vzniká cena. Všechny tři veličiny se v čase mění a reagují na situaci na trhu, přičemž souvisí s uspokojováním lidských potřeb (ideálně je definuje Maslowova pyramida potřeb) Chápu, že to zní školsky, ale podle mě je potřeba to v této souvislosti uvést.

Zlato nebo jakékoliv jiné drahé kovy slouží především k uchování hodnoty. Vždycky to tak bylo a a ještě nikdo nevymyslel pro uchování bohatství nic praktičtějšího a bezpečnějšího. Pokud chceme uchovat bohatství v jakýchkoliv časech, jsou fyzicky vlastněné drahé kovy bezpečným přístavem. Po přechodu krize budou opět sloužit jako uchovatel hodnoty a cena vzroste na tržní cenu obvyklou ve fungující ekonomice.

Jednoduše bohatí lidé si své bohatství chtějí pojistit a uchovat. Jsou to zároveň ti stejní lidé, kteří mají na parametry finančního systému největší vliv a páky. Budou tedy vždy dělat vše pro to aby to tak zůstalo.

Drahé kovy, případně kameny jako investice a pojistka na špatné časy rozhodně ano. Předpokladem je ale že máte dostatečné množství volných prostředků, které můžete do této investice vložit. Pokud je udržíte po době krize, tak vám při návratu do normálu zachovají hodnotu.

S obchodem a bartrem v době krize, či kompletního kolapsu společnosti je to ale už podstatně horší. Nemůžete jednoduše svůj ekonomický úspěch a schopnost přežít postavit na nasyslených zásobách. Je to největší omyl prepprů a jiných pošuků. Musíte rozjet nějakou ekonomiku vlastního přežití, která bude fungovat v daném čase se zdroji, které máte. Pokud ji nerozjedete, budete jen ztrácet a zásoby, které máte se budou jen tenčit. Aby nepadla mýlka - proti ROZUMNÝM zásobám nic nenamítám a mají mou plnou podporu.

V době kolapsu bude trh velmi turbolentní. Cena vzroste či padne podle aktuální nabídky a poptávky na daném trhu. Je jasné, že poptávka bude u některých komodit daleko větší, než je množství které se na trhu vyskytuje a které není snadné navýšit výrobou. Některé životně důležité záležitosti budou extrémně drahé, případně úplně nedostupné. Můžeme vzpomenout například obligátní inzulin.

Šikovní obchodníci jsou bohatí již nyní a budou pravděpodobně velmi šikovní i ve zlých časech. Na určité komodity vzniknou monopoly a lidé budou ochotni zaplatit za životně důležitou komoditu cokoliv. Pokud se na tomto trhu sami ekonomicky neprosadíte, tak jen velmi rychle zchudnete a budete přežívat. Ti co se prosadí budou shromažďovat vaše bezcenné slitky a jiné v tu dobu zcela nepotřebné uchovatele hodnoty. Až se krize přežene, vám zůstane holý život a bezpáteřním kapitalistům zůstane jejich extrémní bohatství.

Bylo to tak vždycky a bude to tak i v budoucnu.

Čert ví, zda bude mít po krizi větší cenu sběratelská nebo surová komodita. Ono se taky může radikálně změnit společenské myšlení a lidstvo se díky hluboké krizi posune o vývojový stupínek nahoru, což zapříčiní změnu hodnot atd. Pokud vám půjde o krk, tak za něj dáte cokoliv. Podstatné je tedy snažit se svoje investiční portfólio zaopatřit tak, aby vám uchovatele hodnoty po dubu krize zůstali a dokázali jste další velmi levně shromáždit.
Vlastní zkušenost je nepřenosná!

 
Příspěvky: 124
Registrován: 24 zář 2015 09:51

Re: Ekonomická stabilita v horších časech

Příspěvek od Reiser » 27 led 2016 09:47

Ani já se v tom právě moc nevyznám, proto jsem to tu chtěl probrat. Když nakoupíš větší váhu v jednom kuse (teď mám na mysli slitky) je cena daleko lepší to je jasná věc.

Příklad nákupu podle cen jednoho konkrétního obchodu:
zlatý slitek 1g => cena 1.218,- Kč (6.090,- Kč při nákupu 5ks, 12.180,- Kč při nákupu 10ks - pokud bych je kupoval jednotlivě)
zlatý slitek 5g => cena 5.281,- Kč
zlatý slitek 10g => cena 10.077,- Kč

Cena zlatých mincí začíná někde kolem 16tis (15.950,- Kč při váze 15.5g). To pak vychází cca 1.026,- Kč za 1g, což není špatné. Je z toho evidentní že neplatíte navíc za uměleckou / sběratelskou hodnotu, kterou ale s nákupem získáte navíc jak psal Rainier.

Z toho je celkem jasné, že kupovat po částech v malém objemu se nevyplatí. Je logičtější kupovat mince a nebo slitky vyšší gramáže. Tam je ale ten problém, že pokud bych zlato chtěl použít jako alternativní platidlo v nějaké nestandardní situaci tak jednotlivé slitky nebo mince budou mít příliš vysokou hodnotu. Daleko snáz by se pracovalo s 1 - 2g slitky, kde vím že bych za ně měl dostat zboží v hodnotě, které dnes nakoupím za zhruba 1.000 Kč resp. 2.000 Kč. Pochopitelně že v jakékoli takové situaci budou ceny značně nadsazené. Protože bych chtěl, aby zlato které nakoupím mělo dva účely - prostředek k uchování hodnoty a alternativní platidlo, chtěl bych se vyhnout situacím kdy přijdete do obchodu s "bankovkou" vysoké nominální hodnoty a v obchodě nemají na vrácení.

Ideální řešení z tohohle pohledu by možná bylo dohodnout se s prodejcem na jednorázovém nákupu zlata ve větším objemu, ale ve formě menších slitků. Cena by pochopitelně musela odpovídat nákupu ve větším objemu.

Další z možností je ignorovat funkci zlata jako alternativního platidla a pouze do něj uložit hodnotu svých úspor.

@Kregan: Já jsem určitě nic nemazal a myslím že ani Mac ne. Aspoň teda ne vědomě. To je zvláštní. :(

 
Příspěvky: 124
Registrován: 24 zář 2015 09:51

Re: Ekonomická stabilita v horších časech

Příspěvek od Reiser » 27 led 2016 09:55

Otázka teda je má vůbec smysl uvažovat o zlatě jako o něčem, čím budeme v případě kolapsu současné ekonomiky platit a nebo ho brát "jen" jako uchovatele hodnoty? Píšu pořád jen o zlatě ale myslím tím teď obecně cokoli co dokáže uchovat hodnotu.

Uživatelský avatar
 
Příspěvky: 69
Registrován: 28 pro 2015 09:44

Re: Ekonomická stabilita v horších časech

Příspěvek od kregan » 27 led 2016 10:01

Aha, koukám, že pokud mám něco rozepsáno a někdo mezi tím napíše příspěvek, tak to špatně odkliknu. Chyba na mé straně :oops:

Tady ti fakt nikdo bez pardonu nic nesmaže. Znáš mě z historie, tak ti určitě neuniklo, že se snažím s lidmi vždy komunikovat a vysvětlovat souvislosti, aby duch fóra byl vlastní všem. Mazání bez vysvětlení je zabiják fór - tedy pokud se nejedná o spam nebo jasný trolilng. Pokud před tebou někdo pošle příspěvek, než ty dopíšeš svůj, tak jej musíš odkliknout ještě jednou, protože se upravuje čas vložení. Vždy je potřeba počkat na hlášku, že byl příspěvek odeslán. MacGyver

Mě by zajímalo jaké jsou výhody/nevýhody investičních kovů navzájem. Už jsem několikrát četl, že se stříbro vyplatí cenově lépe a pak je tu ještě platina a palladium.
Co nemáš, to nepotřebuješ.

Uživatelský avatar
 
Příspěvky: 415
Registrován: 24 zář 2015 19:19
Bydliště: Brno

Re: Ekonomická stabilita v horších časech

Příspěvek od MacGyver » 27 led 2016 10:12

Raiser - to si musí každý rozhodnout sám. V první řadě uchováváš hodnotu. Když ti půjde o život tvůj, či nejbližších, tak dáš cokoliv.

Já jsem tím chtěl jen podotknout, že strategie nesmyslného syslení je strašně krátkozraká. Když použiji metaforu, tak pokud víš, že tě čeká měsíční přechod hor, tak si taky neponeseš celou zásobu potřebné vody sebou, ale budeš maximálně využívat místní zdroje. Svoji aktuální zásobu vody budeš velmi bedlivě uchovávat a hospodařit s ni.

Strategie jakéhokoliv přežití je přizpůsobení se aktuálním podmínkám jak nejvíce to jde. Zásadoví lidé jako mi s tím můžeme mít dost velký problém :)

Kregan - jaký kov ti nikdo neporadí, je to marketing a reklama. Nicméně zlato je top a vždy bude. Stran hodnoty jednotlivých slitků si to musí každý nastavit podle svoji ekonomické situace a investiční strategie - proč, jak a kvůli čemu tak činí. Jakákoliv investiční strategie může skončit průserem. To je riziko našeho rozmanitého světa. Lidé sice hledaji způsoby jak to ochcat, ale ideál nikdo ještě nevymyslel.
Vlastní zkušenost je nepřenosná!

Další

Zpět na Běžné krizové situace

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 návštěvník