Právě je 09 črc 2020 15:06

NEZDOLNY.CZ

Ad omnia paratus

Vlastnictví pozemku

Uživatelský avatar
 
Příspěvky: 69
Registrován: 28 pro 2015 09:44

Vlastnictví pozemku

Příspěvek od kregan » 04 led 2016 11:05

Každý, kdo vlastní pozemek, by měl alespoň jednou za rok zkontrolovat, jestli je všechno v Katastru nemovitostí v pořádku (v případě, že si neplatíte funkci hlídače změn v KN). I v současné době žije řada lidí s vědomím, že jimi užívaný pozemek je jejich majetkem, ale formálně tomu tak být nemusí. Rovněž při pronájmu pozemku je vhodné si ověřit, jestli nájemní smlouvu uzavíráme s legitimním vlastníkem.
Vlastník pozemku jde snadno zjistit on-line nahlédnutím do a Katastru nemovitostí. Pokud znáte název katastrálního území a parcelní číslo pozemku, kliknete na ikonu s lupou a nápisem „Vyhledat parcelu“.
Do formuláře, který se vám objeví, vyplníte název katastrálního území a parcelní číslo. V následujícím kroku je nutné vyplnit kontrolní kód (není třeba rozlišovat malá a velká písmena). Po zadání kódu se objeví informace o parcele. Pokud se na parcele nachází stavba a v informacích o parcele je tabulka s názvem „Součástí je stavba“ je tato stavba ve vlastnictví vlastníka pozemku, na kterém stojí. Další z možností je stavba na pozemku, která je zmíněná pouze u položky „Druh pozemku“ v prvním informačním rámečku. V takovém případě má stavba jiného vlastníka než pozemek, na kterém se nachází. Klikem na modrý odkaz se vám vlastní stavby zobrazí.
Další z možností je „ruční“ vyhledání parcely v mapovém systému Marushka. Pomocí přibližovacích nástrojů vlevo nahoře si požadovanou parcelu přiblížíte. Pro lepší orientaci v mapě lze jako podklad zobrazit letecký snímek (ikona s nápisem „Katastrální mapa + ortofoto“). Při dostatečném! přiblížení se ve středu každé parcely objeví její parcelní číslo. Levým tlačítkem myši kliknete na ikonu s písmeny KN v dolní části obrazovky (u kurzoru myši se objeví otazník), dále kliknete na parcelní číslo požadované parcely v mapě. Zobrazí se nové okno nebo záložka prohlížeče, které žádají zadání kontrolního kódu. Kód opíšete z obrázku nad vepisovacím oknem a potvrdíme tlačítkem „pokračovat“. Následně se zobrazí informace o parcele (stejná jako u prvního způsobu vyhledávání podle parcelního čísla), včetně vlastníka, případných věcných břemen či způsobu ochrany.
Vyhledání vlastníka pozemku prostřednictvím on-line databáze, případně mapového serveru je nejrychlejší a nejjednodušší způsob, jak potřebné informace získat. Navíc je tato služba v základní podobě zdarma a dostupná 24 hodin denně a okamžitě. Je třeba zdůraznit, že veškeré informace získané jejím prostřednictvím mají orientační charakter, nelze na nich zakládat právní vztahy, nelze je reklamovat a ani se na ně odvolávat v případných právních sporech. V případě uzavírání smluvních vztahů, vstupu do správních řízení a podobně, je třeba mít k dispozici údaje potvrzené příslušnou autoritou. Výpis z KN ve výše uvedeném rozsahu lze získat na pracovištích Czech POINT, tedy na každé poště a matrice. Všechny údaje také poskytují pracoviště Českého úřadu zeměměřičského a katastrálního, tzv. katastrální úřady. Na těchto pracovištích je možné získat i další údaje, které nejsou dostupné on-line, tedy například nabývací doklady k nemovitostem.
Co nemáš, to nepotřebuješ.

Zpět na Běžné krizové situace

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 návštěvník