Právě je 27 dub 2024 11:38

NEZDOLNY.CZ

Ad omnia paratus

Cvičení spojení na KV

 
Příspěvky: 2
Registrován: 31 srp 2022 09:13

Cvičení spojení na KV

Příspěvek od monty » 19 lis 2023 18:18

V sobotu 25.11.2023 planujeme cviceni v ramci CR/OK, predevsim pasma 80/60/40 m spojenim NVIS, v dobe asi 13-15h.. Zajemci CB vitani. Ja budu v Brne-Oresine.

 
Příspěvky: 17
Registrován: 22 dub 2020 19:36

Re: Cvičení spojení na KV

Příspěvek od Wolf » 19 lis 2023 18:34

Hodilo by se aspoň přiblížné určení frekvencí, protože pásma i časové rozpětí jsou široké.
Já se bohužel nebudu moct zúčastnit.

 
Příspěvky: 2
Registrován: 31 srp 2022 09:13

Re: Cvičení spojení na KV

Příspěvek od monty » 19 lis 2023 18:45

Hodil by se nekdo z Brna na CB s vl. zarizenim..

Uživatelský avatar
 
Příspěvky: 548
Registrován: 28 říj 2015 14:59

Re: Cvičení spojení na KV

Příspěvek od Josef » 10 bře 2024 14:36

Na https://ok5cav.cz/index.php/ares/ se psalo že 23.3.2024 proběhne v Brně konference Radioamatérské tísňové služby. Přihlášení je nezbytné nejpozději do 15.3.2024. Bližší informace než jsou na webovkách RTS k tomu nemám. Takže, víc by nám asi dokázal napsat jen Monty, který se touto problematikou již dlouho zabývá.

-------

Nicméně, to mi připomělo, že shodou okolností před nějakým časem proběhlo téma "Radioamatérská tísňová služba" na nějakém večerním povídání mezi několika CB stanicemi, kde se rozebíralo, že získat od činovníků RTS nějaký vysílací čas a frekvenci pro nečleny se nedaří. Prý jim bylo odpovězeno přibližně něco ve smyslu: "Přijeď na konferenci a staň se řádným členem RTS nebo se do toho nepleť a dál si běhej s vysílačkou po lese." Nevím jak dalece je to pravda a co si k tomu kdo v éteru pro zpestření přidal, ale bylo-li tomu tak, považuji to za krajně neprozíravé.

Lidi nelze dělit na ty "co jsou s námi" a na "ty ostatní". Je tu totiž ještě třetí a velmi důležitá skupina, kterou bych já osobně nazval "sympatizanti". Lidi co by možná rádi byli členové, ale ještě se nerozhodli. Nevědí, zda to zvládnou, zda by je to zaujalo. Chtějí jen zatím poznat o co jde a jak to chodí. Pokud je někdo obrazně řečeno postaví před volbu "buď se upíšeš něčemu, co ještě neznáš" (pak tě vydusíme za tvou neschopnost) nebo si "dál běhej s vysílačkou po lese", je jasné, že původně nerozhodnutý "sympatizant" se zatvrdí a skutečně bude jen "dál běhat s PMR vysílačkou po lese", protože logicky pod takovým to "velením" pracovat nechce. (A přiznám se, že mě to poté, co jsem si tu relaci vyslechl, odradilo taky a proto o tom píšu.) Navíc je tu ještě další věc. Pokud skřípe schopnost "mezilidské domluvy a empatie" tak říkajích už v mírové době, je téměř jisté, že při skutečné krizové situaci a s ní spojených vypjatých emocích se vše po pár ostrých slovech během chvilky "zadře".

Umění práce s technikou a vytváření pro lidi přínosného a záslužného projektu je věc jedna, ale citlivá práce s lidmi a cílené vytváření širší členské základny je věc druhá a stejně důležitá. Jedno bez druhého prostě nefunguje a přesně na tom pohořely všechny předchozí projekty. Proto hlavní program konference by neměl být jen o struktůře organizace či spojové technice, ale hlavně o tom jak zaujmout lidi z širší veřejnosti, zda třeba udělat 1x měsíčně pravidelný osvětový kroužek na pásmu 80m, zda nevydávat na webu nějaký PDF bulettin ke stažení s tématikou RTS, šíření radiových vln na krátké vzdálenosti, NVIS antén atd.

Omlouvám se tímto za odbočení od tématu. Já tu nejsem od toho, abych RTS jakkoli radil. Oni určitě dobře vědí co dělají, jak to dělají i proč to tak dělají, a mou byť-by dobře míněná doporučení, by mohli chápat jako nežádoucí kritku. Datum konference jsem napsal, zbytek je už na každém čtenáři zvlášť...
V nejkomplikovanějších situacích nejspolehlivěji fungují obvykle ty nejprimitivnější technologie.


Zpět na Komunikace na dálku

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 3 návštevníků