Právě je 29 bře 2024 07:33

NEZDOLNY.CZ

Ad omnia paratus

Rozhlasový přijímač pro krizové situace

Uživatelský avatar
 
Příspěvky: 99
Registrován: 25 zář 2015 11:14

Re: Rozhlasový přijímač pro krizové situace

Příspěvek od Rainier Wolfcastle » 31 led 2016 15:18

Josefe, touto svou serii jsi me motivoval, poridit si poradny prijimac. Eton je mimo me financni moznosti, nasel jsem ale tohle
https://www.alza.cz/grundig-yacht-boy-1 ... _cpc#popis

Jaky je tvuj nazor na tento prijimac?
radioprijimac-Grundig-Yacht-Boy-10.jpg

Josef: Přidal jsem zde raději i obrázek přijímače pro případ, že bude odkaz na prodejce časem nedostupný.

Uživatelský avatar
 
Příspěvky: 548
Registrován: 28 říj 2015 14:59

Re: Rozhlasový přijímač pro krizové situace

Příspěvek od Josef » 31 led 2016 15:55

Koukal jsem do manuálu tohoto přijímače, co to umí a myslím si, že je to dobrá volba. Samozřejmě výhradně na poslech rozhlasových stanic, protože radioamatéry na KV SSB to nedokáže demodulovat (i když si na okraj jejich pásem dokážeš laděním "sáhnout"). Rozměry a váha "tak akorát", líbí se mi i pouzdro. Analogový tuner se mi jeví jako jednoduchý a spolehlivý (pokud nebude mít ladění přehnané mechanické vůle), relativně malý výkon zesilovače zde bude výhodou (malá spotřeba z baterií). Vlnové rozsahy obsahují prakticky všechna rozhlasová pásma, na kterých se dají zahraniční stanice poslouchat, včetně spodních rozsahů krátkých vln, což je dobře. Při přijmu na krátkých vlnách využívá přijímač teleskopickou anténu (což nepřímo umožňuje připojení přijímače i na externí drátovou krátkovlnnou anténu kapacitní vazbou). Jako zdroj standardní tužkové baterie nebo oddělený síťový zdroj*. Vidím zde hodně kladů, takže co si za těch 1099,-Kč ještě více přát? Z mého pohledu, podle vybavení a uváděných parametrů (ač jsem přístroj zatím nedržel v rukou, slyšel a odhadoval jeho citlivost jen podle: https://www.youtube.com/watch?v=u0z4xIExO6Q a https://www.youtube.com/watch?v=OQUBVGSXQJY), myslím, že je to dobrá volba. Pokud ho budeš kupovat, zkus nám potom napsat své zkušenosti s příjmem evropských či vzdálenějších rozhlasových stanic (samozřejmě v denní či noční době, kdy jednotlivá pásma "chodí") i jaká je životnost jedné sady baterií. Myslím, že pokud nenajdeš na přijímači žádný zásadní nedostatek, že by tento přijímač mohl být pro mnohé dobrou inspirací k zakoupení a bylo by užitečné, aby měli reference z první ruky - od uživatele.

*) Síťový zdroj (adaptér) tuším není v příslušenství přijímače. O nárocích na jeho parametry se sice píše v manuálu, ale dříve než si nějaký koupíš (pokud ho vlastně vůbec potřebuješ, když by byl blackout) a připojíš ho k přijímači, nech si ho někým (optimálně na prodejně) přeměřit, jaké dává napětí naprázdno bez zatížení. U některých zdrojů často napětí vyletí vysoko nad horní mez uváděnou v manuálu přijímače a takový zdroj by ti mohl přijímač spálit (nejčastěji odejdou elektrolytické kondenzátory). Vyber si zdroj s transformátorem (tedy váhově "těžší" krabička-kostička). Kdyby to byl spínaný zdroj (tedy "lehká placatá skoro prázdná krabička" jako jsou nabíječky k mobilu) silně by ti rušil příjem.
V nejkomplikovanějších situacích nejspolehlivěji fungují obvykle ty nejprimitivnější technologie.

Uživatelský avatar
 
Příspěvky: 99
Registrován: 25 zář 2015 11:14

Re: Rozhlasový přijímač pro krizové situace

Příspěvek od Rainier Wolfcastle » 31 led 2016 21:32

dneska jsem objednal a zitra bych ho mel mit. napisu potom nejake zkusenosti a pripadne ho vemu na nejaky sraz, aby jsi mel moznost sam posoudit.

Uživatelský avatar
 
Příspěvky: 69
Registrován: 28 pro 2015 09:44

Re: Rozhlasový přijímač pro krizové situace

Příspěvek od kregan » 01 úno 2016 10:14

Já si pořídil tento širokopásmý přijímač
http://www.spyshop24.cz/rucni-sirokopas ... t-213.html
a nevím, zda je to mojí nešikovností, ale chytnu pouze jednu rozhlasovou stanici a to ještě dost nekvalitně a z ostatního vysílání taky nic moc. Ještě zavžuji pořídit lepší anténu.
Co nemáš, to nepotřebuješ.

Uživatelský avatar
 
Příspěvky: 548
Registrován: 28 říj 2015 14:59

Re: Rozhlasový přijímač pro krizové situace

Příspěvek od Josef » 01 úno 2016 19:44

To je přesně to, o čem jsem psal - scaner je prostě scaner. Scaner vlastně není žádný radiopřijímač určený na poslech, ale měl by být chápán svým způsobem spíš jako měřící přístroj. Nemá vestavěnou žádnou anténu. Přesně jsi odhalil jeho úskalí - má-li něco chytit, musí se do něj dostat signál z vnějšku přes konektor od příslušné antény. Slovo "příslušné" zdůrazňuji. Standardní anténa dodávaná k takovému přijímači (alespoň podle své délky) zvládá většinou jen horní pásma (UKV) a to ještě ne zcela ideálně celé. Takže možná by stálo za to dokoupit ke scaneru ještě anténu, která by měla nastavitelnou délku, dovolovala "přeladit se" ve větším rozsahu a umožnila poslouchat s větší citlivostí i nižší pásma (např.http://www.elix-shop.cz/store/goodsdetail.asp?lngDepartmentID=22&strGoodsID=66163). Pak by se asi daly celkem slušně poslouchat (i vzdálenější) rozhlasové stanice na VKV FM. Nejnižší frekvence, kam dokáže scaner Uniden UBC92XLT při ladění sestoupit je 25MHz. Bohužel všechny zahraniční rozhlasové stanice, které by člověk potřeboval zachytit za hradbou našich pohraničních hor a poslouchat v případě nějaké hlubší krize, leží ještě mnohem níž (na krátkých vlnách od 3,9 do cca 13,9MHz, případně v horní části středních vln). Ale scanery s "plným" rozsahem (DV, SV ,KV, VKV, UKV) jsou podstatně dražší a nesmí se zapomínat i na nákup více antén pro různá pásma (bez kterých bude přístroj jen bezcennou krabičkou s baterkami). Tento konkrétní přístroj není pro kategorii "rozhlasový přijímač pro krizové situace" příliš typický zástupce. Je určený na úplně jiné věci. Své uplatnění najde především pro monitoring místních aktivit (na vzdálenosti řádu jednotek až desítek kilometrů) na vyšších pásmech VKV, UKV, PMR, letadel a případně i CB provozu (po dokoupení antény určené pro CB ručku SY101), případně v objektech jako místní dohledávač černých vysílaček či štěnic a na odhalování různých zdrojů technického rušení. Při takovém použití rozhodně své poslání splní k plné spokojenosti uživatele. Prostě jeho předností je, že se dostane na taková pásma, kam se běžný rozhlasový přijímač, ani radioamatérský transceiver nedostane.

Pokud jde o scanery, kdybych plánoval nějaký kupovat (jako že do této fáze jsem zatím ještě nedospěl :oops: ), asi by to byl Alinco DJ-X30 (parametry a popis zde) protože kromě "plného" rozsahu má možnost napájení i dvěma tužkovými bateriemi :thumbup: . Trošku mi vadí i SMA konektor. Osobně mám raději BNC, ale uznávám, že by to bylo při malých rozměrech přístroje jako pěst na oko... Mínusem je, že scaner v této cenové kategorii stále ještě nezvládá SSB ani CW a tak asi ještě nějaký čas zůstanu u toho svého Etonu G3.
V nejkomplikovanějších situacích nejspolehlivěji fungují obvykle ty nejprimitivnější technologie.

 
Příspěvky: 124
Registrován: 24 zář 2015 09:51

Re: Rozhlasový přijímač pro krizové situace

Příspěvek od Reiser » 02 úno 2016 18:45

Ja mam presne ten Grundig co sem daval Rainier. Je to podle me idealni volba pro amatery jako jsem ja. Radio bezne neposloucham a ma slouzit mimo obcasneho vyuziti hlavne pro krizove situace. Hlasitost dostatecna. Zvuk pri dobrem vyladeni pomerne cisty. Provoz na dve AA baterie, moznost pripojeni sluchatek a adapter do zasuvky ktery teda neni soucasti baleni. Pekne zpracovani kozeneho obalu s fixaci na druky. Zvlastni je ze chybi derovani na predni strane kde je reproduktor (zezadu derovani je - a ne nemam to obracene :) ) Sasi i ovladaci prvky vc. ladicich je bohuzel plast. Vetsi radost bych mel z hlinikove sasi ale to uz bych chtel asi za tisicovku moc.

Uživatelský avatar
 
Příspěvky: 99
Registrován: 25 zář 2015 11:14

Re: Rozhlasový přijímač pro krizové situace

Příspěvek od Rainier Wolfcastle » 02 úno 2016 19:19

Dnes mi došel. A přesně jak píše Reiser-zaskočilo mne peroforování pouze na jedné straně a špatné odklopování antény když je rádio v pouzdře. Materiál je samozřejmně plast, ale co by jsme čekali v této cenové kategorii. Pro případné zájemce přikládám reálné foto s klasickým mobile pro porovnání velikosti.

Za mě: ideální velikost, ideální napájení, slušné zpracování, slušný zvuk (zatím testováno jen na FM).

Budu teď intenzivně testovat výdž na baterie a příjem zahraničních stanic.
Přílohy
20160202_174919722_iOS.jpg

Uživatelský avatar
 
Příspěvky: 548
Registrován: 28 říj 2015 14:59

Re: Rozhlasový přijímač pro krizové situace

Příspěvek od Josef » 02 úno 2016 19:24

Já to děrování celkem chápu: Předek odklopíš, otočíš dozadu a vsuneš pod přijímač. Je to skoro jako stojánek. Předpokládám, že pohled na stupnici pak bude z lepšího úhlu, při otáčení ladícím kolečkem nebudeš zachytávat prsty o stůl. Takže dopředu ti reproduktor hraje volně do prostoru bez obalu. Zezadu obal zůstává připnutý a aby měl přístroj lepší zvuk, potřebuje reproduktor "větrat" právě přes zadní stěnu obalu do "tunýlku" který tvoří obě poloviny obalu, což díky těm dírkám může.
Krabička nemůže u přenosného přijímače být z kovu, vestavěná feritová anténa na SV a DV by uvnitř takové krabičky nefungovala.
obal-podlozeny-pod-prijimacem.jpg
obal-podlozeny-pod-prijimacem.jpg (22.25 KiB) Zobrazeno 17871 krát
V nejkomplikovanějších situacích nejspolehlivěji fungují obvykle ty nejprimitivnější technologie.

Uživatelský avatar
 
Příspěvky: 99
Registrován: 25 zář 2015 11:14

Re: Rozhlasový přijímač pro krizové situace

Příspěvek od Rainier Wolfcastle » 02 úno 2016 20:18

Neni plast jako plast. A tady je rozhodne hodne levny plast. To ale neni podstatne narozdil od toho, co je uvnitr

Uživatelský avatar
 
Příspěvky: 548
Registrován: 28 říj 2015 14:59

Re: Rozhlasový přijímač pro krizové situace

Příspěvek od Josef » 13 úno 2016 22:34

Pokud by někoho zajímaly praktické poznatky a testy s rádiem Tecsun PL-660, podrobně o tom píše na svém blogu Jiří Kaplan. Mě v tomto článku kromě technických zajímavostí však zaujal hlavně závěrečný postřeh autora, cituji:
"...Na přelomu roku (2015/2016) totiž byla vypnuta řada silných středovlnných vysílačů v Německu a Francii. Jedním z uvolněných kmitočtů je i 1377kHz. Nad ránem, kdy zmizí asijské stanice, zde hrálo anglické Radio Asian Sound z Manchesteru s výkonem pouhých 80W. Ano, i výkon jedné větší klasické žárovky za příznivých podmínek stačí, aby to bylo slyšet o tisíce km dál. To mne přivádí k úvahám nad tím, zda s vypínáním středovlnných vysílačů a přechodem na modernější technologie neztrácíme nezanedbatelnou část tolik potřebné svobody. A to nejen té informační..."
V nejkomplikovanějších situacích nejspolehlivěji fungují obvykle ty nejprimitivnější technologie.

PředchozíDalší

Zpět na Komunikace na dálku

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 6 návštevníků