Právě je 28 bře 2024 10:07

NEZDOLNY.CZ

Ad omnia paratus

Radiostanice Baofeng UV-5R

 
Příspěvky: 5
Registrován: 30 kvě 2018 10:00

Re: Radiostanice Baofeng UV-5R

Příspěvek od zdenek.zemek » 06 čer 2018 18:43

Ahooj, omlouvám se za spoždění, s kolegou spojení nakonec proběhlo i s tím převýšením uprostřed 30m. Musel jsem ale vylézt na střechu - uplně na hřeben. Mezi námi je trošku barákové zástavby cca 2 domy, les, a kopec 30m. Proto bych chtěl teda anténu, abych nemusel na střechu :-).

 
Příspěvky: 5
Registrován: 30 kvě 2018 10:00

Re: Radiostanice Baofeng UV-5R

Příspěvek od zdenek.zemek » 06 čer 2018 18:46

Moc děkuji za odpověď s anténami. Určitě využiju tvoji radu. :-)

 
Příspěvky: 5
Registrován: 13 srp 2017 15:10
Bydliště: Olomouc

Re: Radiostanice Baofeng UV-5R

Příspěvek od BartH8 » 16 čer 2018 08:26

Zdravím, při pátrání po 5r jsem narazil i na 9r. Měla by mít IP67. Jedná se jinak o totožné zařízení? Jsem v těchto věcech totální laik a článek o 5r mě dost zaujal.

 
Příspěvky: 1
Registrován: 27 čer 2018 17:00

Re: Radiostanice Baofeng UV-5R

Příspěvek od Filo » 27 čer 2018 17:20

Zdravím
Děkuji za přínosný článek a vlastně celé vlákno na téma UV-5R.Nechal jsem se motivovat a stanici na na ebay koupil.Ještě nedorazila,jsem natěšený.Doteď používám na spojení Puxing PX-2R,hodně povedená jednopásmová stanice UHV na PMR.Ale chtělo to dualband.
Jak se tady probírá délka spojení, doporučuji přesně laděnou anténu na konkrétní frekvenci.Není to nic složitého,v podstatě jen drát na 1/4 lambdy.S jednou takovou se mi povedlo spojeni z Brd do jizerských hor na 1W.Ale je to samozřejmě dost specifická záležitost daná místními podmínkami.
Ještě bych měl jednu malou poznámku k těm crash testům:jako dlouholetý radioamatér a držitel ZP si dovolím tvrdit že testovat stanici na průstřel je naprostý kretenizmus vypovídající o inteligenci testujícího.Dost to degraduje objektivitu testu.Nevydržela zásah .22LR?No to bude dozajista čajna šmejd...Objektivní hodnocení.Příště bych ji přivázal k F1,schválně co to udělá...

Uživatelský avatar
 
Příspěvky: 1
Registrován: 19 lis 2017 20:27
Bydliště: kósek od Tovačova

Re: Radiostanice Baofeng UV-5R

Příspěvek od kentaur » 06 led 2019 13:32

Jen bych si dovolil aktualizovat nějaké informace k tomuto obrázku:

Obrázek

Od 1.7.2016 je možné komunikovat analogově i na kanálech 446.1 - 446.2MHz dle VO ke stanicím PMR, tzn. že se přidává dalších 8 kanálů - https://www.ctu.cz/sites/default/files/ ... 016-09.pdf

A amatérské pásmo je v rozsahu 430-440MHz

Baofeng UV-5R lze bezpečně rozšířit na 128-177MHz a 384-525MHz. Pojmem "bezpečně" mám na mysli to že to chodí bez zasekávání stanice. Osobně bych pod těch 136MHz nedoporučoval, z důvodu ohrožení leteckého provozu při nechtěném vysílání, stejně BF neumí přijímat AM modulaci.

Uživatelský avatar
 
Příspěvky: 548
Registrován: 28 říj 2015 14:59

Re: Radiostanice Baofeng UV-5R

Příspěvek od Josef » 06 led 2019 18:25

Ano, 16 kanálů na PMR je nyní oficiálně povoleno. (Baofengári samozřejmě okamžitě pružně doprogramovali... )
Ale oficiálně homologovaných 16-ti kanálových PMR stanic je na českém trhu ještě dost málo.
V nejkomplikovanějších situacích nejspolehlivěji fungují obvykle ty nejprimitivnější technologie.

 
Příspěvky: 1
Registrován: 05 bře 2019 18:08

Re: Radiostanice Baofeng UV-5R

Příspěvek od Timi111 » 08 říj 2019 15:29

Precetl jsem cely clanek a prispevky kolem Baofeng UV-5R. Ale protoze mi fungovaly WalkiTalki od Tchiba, odkladal jsem nakup... a ted jsem objevil nova stanice Baofeng UV-9R. A ted vaham, po cem radeji sahnout?

Uživatelský avatar
 
Příspěvky: 548
Registrován: 28 říj 2015 14:59

Re: Radiostanice Baofeng UV-5R

Příspěvek od Josef » 08 říj 2019 19:25

V tom ti neporadím, záleží, co od toho čekáš. Baofeng UV-5R je "stará známá" stanice. Prodává ji mnoho prodejců, je k ní mnoho příslušenství, mnoho rad, spousta návodů a různý programovací software (dnes už aktualizovaný, s vychytanými porodními chybami). Baofeng UV-9R je relativně nová věc. Já ji nemám, ani nikdo v mém bezprostředním okolí. Takže se musíš sám poohlédnout na internetu, a posoudit - zda k ní seženeš vše, co by jsi si představoval, případně s příslušenstvím kterých jiných stanic je kompaktibilní a zda je k ní i nějaký programovací software - kdo s tím má zkušenosti a kam chodit na rady. Podstatné také je, aby ji prodával alespoň jeden prodejce v ČR. Nemusíš ji od něj kupovat, klidně si ji objednej s Číny, ale český prodejce ti dává jistotu, že stanice tohoto typu a provedení je u nás oficiálně homologovaná a že se jejím provozem nedostaneš do nějakého průšvihu kvůli nepovoleným parametrům vyzařování a pod., což jsou pro tebe veličiny domácími prostředky neměřitelné a nezkontrolovatelné. Pokud tě láká pouze vyšší výstupní výkon, pak věz, že nejsi-li koncesovaný radioamatér, stejně jej naplno nevyužiješ (na sdílenkách se jede max. s 5W) a pokud jde o dosah, mnohem víc se projeví použití antény s delším prutem (posílí vysílání i příjem sooučasně), než ty 3 watty výkonu navíc (které ti jen rychleji vysají baterie, ale citlivost při přijmu nezvýší). Jistou výhodou je krytí IP57, což Baofeng UV-5R nemá (a proto ji za provozu v deštivém počasí raději schovávám v silnějším flaušovém pytlíku (pytlík sice nasákne, ale v zásadě skrz neproprší a výrazně svou "chlupatostí" tlumí svištění větru na mikrofon, čímž zlepšuje srozumitelnost při divokém počasí někde na horách).
V nejkomplikovanějších situacích nejspolehlivěji fungují obvykle ty nejprimitivnější technologie.

 
Příspěvky: 3
Registrován: 24 lis 2019 07:04

Re: Radiostanice Baofeng UV-5R

Příspěvek od Hammer » 24 lis 2019 07:18

Mohu poprosit o radu? Na Baofeng uv 5r jsem nastavil frekvenci vcetne ctcss, tak abych mohl komunikovat s druhou pmr stanici od motoroly. Komunikace funguje az na jednu malickost, kdyz vysilam z baofenga, tak prestoze prestanu mackat ptt tlacitko, tak na motorole nedojde k ukonceni prijmu jeste asi 5 vterin. Je to nejaky problem v nastaveni nebo je to hardware issue? Diky

Uživatelský avatar
 
Příspěvky: 548
Registrován: 28 říj 2015 14:59

Re: Radiostanice Baofeng UV-5R

Příspěvek od Josef » 24 lis 2019 15:56

Pokud na Baofengu dojde k ukončení stisku PTT tlačítka, tím okamžikem současně končí jakékoli vyzařování VF energie anténou* - zhasne červená LED. Pokud na Baofengovi zůstane po uvolnění PTT červená LED ještě dál svítit, není to normální stav (závada v Baofengovi).

Pokud ještě nějakou chvíli po tom, co na Baofengovi zhasne červená LED, zůstává Motorola na přijmu, předpokládám, že je to věcí nastavení Motoroly nikoliv Baofenga. Neznám Motoroly detailně, ale jakmile skončí vysílání signálu se subtónem z Baogenga, měl by se s ukončením subtónu ihned odmlčet i reproduktor Motoroly. To, že pak ještě chvíli zůstane samotný přijímač Motoroly aktivní, bych neviděl jako zásadní problém. Pokud ale ukončení vysílání subtónu nezpůsobí umlčení reproduktoru Motoroly (a šumí to), chtělo by to prozkoumat nastavení jejího menu a poradit se s odborníkem na tyto stanice.

*) to platí pouze pokud není aktivován "roger". Pokud aktivován je, zhasne červená LED a vyzařování se ukončí až po odvysílání "odpípnutí" - jedná se však o zpoždění jen o necelou půlsekundu.
V nejkomplikovanějších situacích nejspolehlivěji fungují obvykle ty nejprimitivnější technologie.

PředchozíDalší

Zpět na Komunikace na dálku

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 2 návštevníků