Právě je 28 bře 2024 23:43

NEZDOLNY.CZ

Ad omnia paratus

Rozhlasový přijímač vlastní výroby

 
Příspěvky: 17
Registrován: 22 dub 2020 19:36

Re: Rozhlasový přijímač vlastní výroby

Příspěvek od Wolf » 08 črc 2021 07:21

Tady bych autorovi přijímače trochu oponoval, i na pouhých 12V přijímač s cívkou na 40m pásmo mi silnější KV stanice hezky chytá. Mám teda ale celkem slušně dlouhou anténu.
Protože Český Rozhlas nám na konci tohoto roku AM vysílání na středních a dlouhých vlnách nadobro vypíná, informace lokálního charakteru v případě nějaké pohromy bych se asi snažil získávat od lokálních radioamatérů na 80m pásmu. Viz vlákno Radiostanice celostátního a mezinárodního dosahu http://nezdolny.cz/viewtopic.php?f=57&t=119
Informace nelokálního charakteru od BBC v angličtině taky na krátkých vlnách - vysílací rozvrh s frekvencemi a časy k vyfiltrování zde: https://www.short-wave.info/index.php

Pokus vás napadá nějaká další použitelná a ne příliš propagandistická zpravodajská stanice na krátkých vlnách, jsem jedno ucho :)

Uživatelský avatar
 
Příspěvky: 548
Registrován: 28 říj 2015 14:59

Re: Rozhlasový přijímač vlastní výroby

Příspěvek od Josef » 08 črc 2021 16:03

Wolfe, máš samozřejmě pravdu, když se to trochu "znásilní" (tedy pohýbe hodnotami některých rezistorů směrem dolů a s odbočkou na katodu pro změnu nahoru), bude to fungovat s anodovým napětím ještě nižším - dokonce jen okolo 7 voltů (prostě PCC88 či E88CC je elektronka, co se konstruktérům fakt povedla). Ale s nízkým napětím to už není pro začátečníka k snadnému oživení. Alespoň ne na krátkovlnných rozsazích, protože mu nemusí při prvních pokusech spolehlivě nasadit zpětná vazba. Bez ní prakticky nic neuslyší. Pak snadno nabude dojmu, že je "všechno špatně". A netroufnul bych si to na "první dobrou" ani já. Kdybych si naplánoval, že osadím do přístroje napevno jen jeden krátkovlnný rozsah, vždy bych tam nejprve dal standardní středovlnnou cívku. S touto cívkou bych celý přijímač sestavil, rozchodil a teprve až bych náležitě vyzkoušel, že je vše, jak má být, pak bych středovlnnou cívku zase vyletoval a zapájel tam místo ní tu krátkovlnnou. Kdyby se pak něco nezdařilo, měl bych jistotu, že mi to na středních vlnách hrálo. Tedy, že mám všechno správně a že musím chybu hledat jen v krátkovlnné cívce (a u ní třeba upravit jen pozici odbočky pro katodu).

Kdybych si měl vybrat jen jeden rozsah a mělo jít o krátké vlny, osobně bych si vybral taky cívku na pásmo 80 metrů. Snad proto, že je mi to pásmo sympatické víc než "čtyřicítka". Snad proto, že tam vysílá hodně mých kamarádů v češtině či slovenštině. Snad proto, že se tam spojení odehrávají i technologií N.V.I.S. Snad proto, že s touto cívkou na jeden zátah proladím radioamatérské pásmo 80 metrů, rozhlasové pásmo 60 metrů i rozhlasové pásmo 49 metrů (a to už je šance, že pokud budu mít trošku slušnější anténu a stanoviště, kde není moc silné rušení, nějaké ty zajímavé informace uslyším). Ale pokud bych nedokázal vyrobit mechanicky přesné a stabilní ovládání ladícího kondenzátoru, neměl bych dobré stanoviště, experimentoval bych jen uprostřed zarušeného velkoměsta a neměl kde natáhnout venkovní drátovou anténu, pak bych byl rád, když uslyším alespoň pár zahraničních stanic na středních vlnách.
V nejkomplikovanějších situacích nejspolehlivěji fungují obvykle ty nejprimitivnější technologie.

 
Příspěvky: 2
Registrován: 07 črc 2021 17:12

Re: Rozhlasový přijímač vlastní výroby

Příspěvek od tomi.poser » 08 črc 2021 17:01

Děkuji za vyčerpávající odpovědi. Ještě než tu přibyl poslední přípěvek, myslel jsem na to, že bych to rozchodil na SV a pak zkusil jedno KV pásmo. Každopádně díky za nasměrování. Jako anténu mám připravenou drátovku z RF105 nebo něčeho podobného a má asi cca 30m. A poslech mám v plánu provádět v klídku u cigárka a pivka na chatě, abych si to ošahal a hlavně užil. Ještě bych měl malý dotaz na spučástky, vše důležité najdu doma v zásobách, zbytek se dá bez potíží zakoupit. Mám jen problém s dolaďovacím kondenzátorem, konkrétně kde jej sehnat. Mám doma něco co má asi 25 pF, ale má to motýlkový rotor, tudíž proladím celý jeho rozsah při otočení hřídele o 180 stupňů. Kde tedy sehnat dolaďovací kondenzátor s hřídelí o průměru 6mm a půlměsícovým rotorem a statorem? Odkazujete na čínský eshop, ale nikde jsem o nic nezavadil. Nezavadil jsem o něj ani při dalším sáňkování na webu. Tak nevím jak jej získat.

Uživatelský avatar
 
Příspěvky: 548
Registrován: 28 říj 2015 14:59

Re: Rozhlasový přijímač vlastní výroby

Příspěvek od Josef » 08 črc 2021 17:18

Motýlkový rotor prolaďuje při pootočení z 0 na 90°. Tedy zcela zasunutý motýlek na obou stranách až po zcela vysunutý motýlek, jehož křídla nejsou zasunutá na žádné straně. Jako dolaďovací kondenzátor lze využít i VKV sekci z nějakého vícenásobného ladícího kondenzátoru např. z nějakého kvalitnějšího tranzistorového rádia, které mělo i VKV rozsah. V nouzi poslouží i styroflexový, ale vzduchový s keramikou by byl lepší. (Lépe se hledá podle obrázků než jen podle názvu, člověk hned vidí, zda to, co Google nabízí by bylo použitelné nebo ne - příklad: slovní spojení variable capacitor). Kapacita může být 25pF, ale na KV stačí i méně. Docela dobře se přijímač obsluhuje, když má dolaďovací kondenzátor třeba jen 10pF). K dostání by mohly být i na radioamatérských burzách (Přerov, Holice) nebo v nějakém vojenském výprodeji. Třetí možností je vzít normální vzduchový ladící kondenzátor 250 až 500pF a opatrně z něj vylámat desky tak, aby v rotoru zůstala jen jediná a ve statoru dvě desky co s tou rotorovou sousedí. A všechno ostatní dát pryč. Je to rozměrově velké řešení, ale mechanicky to bývá přesné a stabilní (kuličková ložiska aj.), často lepší než rozhrkaný malý keramický prcek s letmo uloženou hřídelkou.
V nejkomplikovanějších situacích nejspolehlivěji fungují obvykle ty nejprimitivnější technologie.

Předchozí

Zpět na Komunikace na dálku

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 3 návštevníků