Právě je 19 dub 2024 06:57

NEZDOLNY.CZ

Ad omnia paratus

Vypnutí AM rozhlasových vysílačů

Uživatelský avatar
 
Příspěvky: 548
Registrován: 28 říj 2015 14:59

Re: Vypnutí AM rozhlasových vysílačů

Příspěvek od Josef » 01 bře 2022 08:58

O tom, jak důležité je, aby byl veřejnoprávní rozhlas schopný vysílat i v amplitudové modulaci se můžete přesvědčit právě nyní na Ukrajině. "Boj o rozhlas" totiž není žádná vyčpělá fráze z historie druhé světové války. Stále je to plnohodnotný a strategicky významný prostředek pro šíření informací a udržení morálky občanů v zemi, ale také těch, kteří jsou z nějakého důvodu v zahraničí.

Ukrajinský rozhlas u města Mykolayiv* už loni 1.2.2021 spustil na frekvenci 549 kHz AM středovlnný vysílač o výkonu 500 kW, který šíří program stanice "Ukrajine Radio 1" (programově obdoba našeho Radiojurnálu). Vysílač nepřetržitě a souvisle pokrývá více než 60% území Ukrajiny. Byl spuštěn i přesto, že jde o duplicitu, protože prakticky každé větší město v tomto státě je pokryté rozhlasovým signálem v pásmu VHF (FM) . Ale tyto jednotlivé VHF vysílače jsou už ze samotné technické podstaty jen regionální, protože reliéf Ukrajiny je pro tyto rádiové vlny příliš členitý.

UA-Radio-vzdalenost.jpg
UA-Radio-vzdalenost.jpg (55.41 KiB) Zobrazeno 2254 krát

Výše zmíněný ukrajinský středovlnný vysílač je slyšet i na území České republiky. Příjem je možný i uprostřed městské zástavby, uvnitř v místnosti, na středně kvalitním přijímači se středovlnným rozsahem s vestavěnou feritovou anténou. A to od pozdních večerních hodin, přes noc, až do časného rána (pokud vám to neruší nějaký zdroj průmyslového rušení v domě nebo okolí - vadná LEDžárovka, zapnutá nabíječka, počítač nebo internetové sítě a pod.). Na komunikační přijímač, scaner nebo TRX, který je připojený na dlouhou drátovou venkovní anténou, je poslech tohoto vysílače možný trvale (po celý den i noc). Vůbec nevadí, že vzdálenost do Prahy činí 1361km a že v cestě stojí hornaté překážky vysoké až 1404 metrů (pásmo Karpat a Tater). Vysílání je samozřejmě slyšet i na části území Ruska (takže nikdo z tamních občanů nemůže tvrdit, že neměl přístup k informacím). Střední vlny budou fungovat i v případě, že by po nějakém hackerském útoku nefungoval internet. Dokud bude vysílač v provozu a bude v Ukrajinských rukou (což vám v tuhle chvíli nemůže nikdo dlouhodobě garantovat), budeme mít i v ČR informace o dění v Ukrajině jak se říká "z první ruky". Toto rozhlasové vysílání na středních vlnách může být důležitý informační zdroj i pro ukrajinské rodiny, které musely opustit svou vlast a jsou nyní na našem území (a je navíc v jejich mateřské řeči).

Dalším vysílačem, který spojí za to poslouchat kvůli informacím o aktuálním dění od našich severních sousedů, je polské Rádio Jedynka na frekvenci 225 kHz AM (dlouhé vlny).

----------------------

* Vysílač, jak už to u středovlnných vysílačů bývá, neleží v bezprostřední blízkosti města, ale stranou. Ačkoliv jeho přesnou polohu znám, jistě mi odpustíte, když ze strategických důvodů o jeho umístění a technickém uspořádání v současné situaci raději pomlčím. Není zapotřebí, GPS souřadnice "servírovat na podnose".
V nejkomplikovanějších situacích nejspolehlivěji fungují obvykle ty nejprimitivnější technologie.

 
Příspěvky: 5
Registrován: 10 bře 2022 10:09

Re: Vypnutí AM rozhlasových vysílačů

Příspěvek od Frank » 10 bře 2022 10:19

Zkoušel jsem poslouchat po večerch, ale signál je u mě (severní Čechy) velice slabý.

Uživatelský avatar
 
Příspěvky: 548
Registrován: 28 říj 2015 14:59

Re: Vypnutí AM rozhlasových vysílačů

Příspěvek od Josef » 13 srp 2022 20:47

"Dokonáno jest" pravil jednou jeden významný muž a v případě vysílače Topolná to opravdu sedí...
Odstřeleno 28.7.2022

Okamžik demolice stožárů:
(zdroj: youtube.cz)
Topolna-demolice.JPG
Topolna-demolice.JPG (16.83 KiB) Zobrazeno 1837 krát


2x 400 000kg šrotu:
(zdroj: youtube.cz)
Topolna-po-demolici.JPG



...proč tak rychle? Zdůvodnění pro veřejnost se vždy nějaké najde (je snadné obyčejného občana "opít rohlíkem"), zejména když zahraniční vlastník* rádo by "Českých" radiokomunikací měl už dávno jasno a potřeboval stihnout včas odvozit železo do šrotu (ještě za vysokou výkupní cenu způsobenou válkou na Ukrajině). A plánovaná obora na místě areálu vysílače, kam si půjdou zastřílet jen movití VIP lovci, se určitě také bude hodit...

*) O privatizaci Českých radiokomunikací společnosti Bivideon, B. V. Amsterdam rozhodla vláda ČR s většinovým podílem ČSSD dne 16.10.2001. Privatizace Českých radiokomunikací proběhla převodem 6 817 000 000,- Kč za 51,19 % akcií na Fond národního majetku. (Zdroj zde.) V roce 2005 majetek Českých radiokomunikací získává dceřinná firma Bivideonu jménem JTR Management. (Zdroj: financninoviny.cz 16.5.2005)

A je velmi pravděpodobné, ze jednoho dne, bez ohledu na názor odborníků i části veřejnosti vysílač zachovat, takto napůl tajně a narychlo půjdou k zemi i stožáry v Liblicích (stejný vlastník - stejné praktiky). Takto se prostě zahraniční vlastníci v ČR běžně (tržně) chovají. A jediný způsob, jak zajistit, aby byly strategicky důležité věci na území ČR pod kontrolou je, aby byly i plně ve vlastnictví ČR, nikoli v rukou vlastníků ze zahraničí. Nemyslím tím jen vysílače, ale třeba vodárenství, zásobníky plynu, rezervy pohonných hmot a různé jiné. V opačném případě můžeme zažít různá nemilá "překvapení".
V nejkomplikovanějších situacích nejspolehlivěji fungují obvykle ty nejprimitivnější technologie.

Předchozí

Zpět na Komunikace na dálku

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 3 návštevníků