Právě je 19 dub 2024 19:32

NEZDOLNY.CZ

Ad omnia paratus

Radiostanice místního a regionálního dosahu

Uživatelský avatar
 
Příspěvky: 548
Registrován: 28 říj 2015 14:59

Re: Radiostanice místního a regionálního dosahu

Příspěvek od Josef » 12 bře 2022 16:25

Pokud vím, tak nikde nepíši, že se na "freebandu" už nevysílá nebo vysílá málo. Ale píši něco ve smyslu, že není důvod utíkat na "freeband" jen kvůli tomu, aby si mohl nekoncesovaný zájemce zavysílat SSB modulací. Ale že je to už možno učinit i v rámci standardního rozsahu CB (kupříkladu na Moravě existují na CB v SSB i pravidelná kolečka). Jinými slovy říkám, že není nutno chovat se nelegálně, ale že v současnosti na experimenty se SSB už existuje cesta legální. Samozřejmě, pokud někdo vysílá na "freebandu" proto, že tam cíleně chce vysílat, tak je to jen a jen jeho rozhodnutí.
Dále hovořím o tom, že další krok síbíčkáře může být (ale nemusí) složení radioamatérských zkoušek . Podle mého názoru, tím nic netratí, je to jen další zkušenost a dovednost - logicky jaký jiný další krok, pokud se chce odborně rozvíjet, by to měl být? Cesta vysílat dál na CB se mu tím přeci nezavírá, může vysílat na CB i HAM a může být v obojím stejně dobrý. Co tvrdím (a za tím si stojím), že přípravou na zkoušky se člověk něco naučí. To "něco" může úspěšně použít i na CB, protože technická pravidla a fyzikální zákony platí stejně pro HAM i pro CB (vysílačka jako vysílačka).
To, jak jsou nebo nejsou radioamatérská pásma mrtvá a jak málo nových operátorů tam přibývá, je mimo jiné dáno i přístupem těch, kteří si řeknou, že na CB jim to tak stačí (a že když budou chtít vysílat 300W výkonu v USB, schovají se na "freeband"). Já zde píši na veřejně přístupných stránkách, snažím se psát obecné rady a pravidla. Proto ode mne nemůžeš očekávat, že zde budu nabádat, vychvalovat nebo radit jak provozovat něco ilegálně, zvláště když to má i verzi legální.
V nejkomplikovanějších situacích nejspolehlivěji fungují obvykle ty nejprimitivnější technologie.

 
Příspěvky: 5
Registrován: 10 bře 2022 10:09

Re: Radiostanice místního a regionálního dosahu

Příspěvek od Frank » 13 bře 2022 09:27

Asi jsme se úplně nepochopili, ale to nevadí. Souhlasím s tím, že je dobré mít licenci, která otevírá další možnosti komunikace.

Uživatelský avatar
 
Příspěvky: 548
Registrován: 28 říj 2015 14:59

Re: Radiostanice místního a regionálního dosahu

Příspěvek od Josef » 15 kvě 2022 18:22

CB-reflektor

Jedná se o nový fenomén, který se objevil na občanském pásmu CB. Je to radiová síť budovaná soukromými osobami (koordinuje OK1OCB). Síť nazvaná CB-reflektor přes internet propojuje tzv. „neobsluhované stanice“, tzv. CB-hotspoty. Pro mnohé je tato technická definice slovně značně zašmodrchaná, takže si to popišme jednodušeji a srozumitelněji:

Po republice jsou rozmístěné stacionární CB radiostanice, které jsou připojené k internetu*. A tyto stanice jsou nepřetržitě na poslechu (viz. mapa). Pokud zavoláte některou z těchto stanici ze své vysílačky**, stanice CB-hotspotu váš signál přijme a všechny ostatní stanice propojené v síti ihned „on-line“ začnou váš hovor vysílat po celém území ČR. Pokud vám na druhé straně republiky někdo odpoví, pak stanice, která je u něj blízko, signál přijme a všechny ostatní jej opět odvysílají - tedy i ta, se kterou jste měl spojení vy. Tím může probíhat obousměrná komunikace. Na první pohled vůbec nepoznáte, že nekomunikujete napřímo, ale zprostředkovaně.

Základní myšlenka zřízení sítě CB-reflektor byla vedena s dobrým úmyslem a významem pro všechny uživatele. Myšlenka na tuto síť začala vznikat v koronavirovém období a fungování prvních stanic se datuje do roku 2021. Představte si to asi takto - jedete si autem z Prahy do Liberce a po celou domu si povídáte s kamarádem, který také jede autem, ale je na D1 kousek před Brnem. Pro normální spojení CB radiostanicí, instalovanou v autě, je to nedosažitelná vzdálenost. Přes CB-hotspoty je to snadné. Stejně tak může jeden CB-uživatel informovat mnoho ostatních CB-uživatelů po celé republice o nějakých zajímavostech z oboru, o CB-soutěžích nebo o důležitých věcech obecné povahy. Vypadá to lákavě, jako přínosná novinka. Ale (při současné technické konfiguraci) to má i svá negativa:

1.- Pokud hovoříte přes CB-hotspoty, slyší vás jednotně „celá republika“ - vaši přátelé, ale i odpůrci a nemalý počet „zábukářů“ či „gumáků“, co se vás budou snažit rušit. Nemůžete s tím ni udělat, nemůžete navolit, kam až budete nebo nebudete slyšet a musíte si proto dávat velmi dobrý pozor na ústa. Nicméně síť je „ve vývoji“, takže je možné, že v budoucnu půjde nějakým způsobem i „směrovat trasu“ (např. číselnou volbou nebo jiným kódem) tak, aby byly pro aktivní vysílání relace aktivovány jen ty CB-hotspoty, které si uživatel cíleně aktivovat chce.

2.- Na CB-pásmu (a nejen tam) se jak známo občas vyskytují psychicky narušená individua s životními postoji a názory, nad kterými zůstává rozum stát, a otravují ostatním uživatelům život. Pakliže byly dříve jejich verbální výlevy omezené dosahem jejich radiostanice, pak s nástupem sítě CB-reflektor mohou prostřednictvím CB-hotspotů „obšťastňovat“ prakticky celou republiku.

3.- Přenášená relace může probíhat na celé síti (tedy v celém státě) jen jedna jediná. Vstoupit do ní sice může účastníků více, ale formou tzv. „kolečka“. Je to tedy komunikační platforma vhodná v daný okamžik jen pro několik jednotlivců. Masovější použití by způsobilo její „ucpání“ nebo přinejmenším chaos, který by bylo zapotřebí nějak organizovaně moderovat nebo technickými prostředky omezovat.

4.- Když používáte CB radiostanici běžným způsobem, pak vy i vaše protistanice používá jen jeden kanál. Stejné je to, pokud používáte ke komunikaci tzv. opakovač - opět vy, opakovač i vaše protistanice používáte jen jeden kanál. Ostatní kanály zůstávají volné pro ostatní účastníky. Pokud ale použijete komunikaci přes CB-hotspot, váš hovor odvysílají desítky CB-hotspotů po celé republice*** a váš hovor se objeví např. na kanálech č. 55, 57, 60, 62, 64, 72, 73. I tam, kam nechcete hovořit. Tím všem ostatním uživatelům obsadí nemalou část direktních kanálů občanského radiového pásma označovaného jako pásmo „B“. Z tohoto pohledu je použití CB-hotspotů k ostatním uživatelům dost bezohledné a argument: "Vždyť na kanálech 41 až 80 téměř nikdo nevysílá" na tom nic nemění. Jsou lokality, kdy z jednoho místa můžete slyšet CB-hotspoty současně ne na jednom, ale hned na třech či čtyřech kanálech. Pokud náhodou na těchto kanálech už předtím probíhal něčí místní hovor (napřímo), zcela nekompromisně ho vysílání vámi aktivovaných hotspotů zruší. Vlastně o tom vůbec nemáte tušení. Na vašem konci republiky tyto vzdálené stanice neslyšíte, ale oni na vás budou velmi naštvaní, protože budou muset hovor ukončit a jít hledat jiný volný kanál (což může být při dnešním hojně rozšířeném průmyslovém rušení docela velký problém). S CB-hotspoty obsazenými kanály se pak musejí při závodech vypořádat expedice vysílající na kopcích i všechny další soutěžní stanice.

5. - CB-hotspoty jsou svým způsobem jen jakési suplování již existujících internetových komunikačních platforem pro přenos mluveného slova (jako např. Skype a pod.), případně zjednodušeným pokusem o suplování BTS mobilních operátorů. Téhož přenosu hlasu dosáhnete i mobilním telefonem. Pokud by nefungoval internet a připojení CB-hotspotů k němu, nebude samozřejmě fungovat ani tato radiová síť. Proto bohužel v případě hlubších krizových scénářů nelze se sítí CB-reflektor počítat. V takové situaci vám zůstává v rukou zase jen a pouze holá CB radiostanice.

Jestliže CB-hotspoty (kvůli své závislosti na intertetu a prakticky jediném serveru) nejsou použitelné ve vážnějších krizových situacích, asi se oprávněně ptáte, proč o tom zde na „nezdolny.cz“ vlastně píšu? Píši o tom pro případ, kdybyste se při běžné CB komunikaci setkali s tím, že budete na nějakém kanále vysílat (obvyklým standardním způsobem) a zaslechnete (nebo vás „vygumuje“) silný signál dvou komunikujících stanic. Stanic, které (jak vytušíte z rozhovoru) jsou od vás velmi vzdálené, ale které nebudou na vaše výzvy vůbec odpovídat**. Od tohoto okamžiku už budete vědět, že se nejedná o žádné mimořádné podmínky šíření radiových vln, ale že jejich signál šíří nějaký nový CB-hotspot, zbudovaný ve vašem bezprostředním okolí a napojený na síť CB-reflektor. Zda budete nebo nebudete tento způsob komunikace používat, propagovat nebo naopak zatracovat, je samozřejmě jen a jen vaše soukromá věc.

Vznik CB-hotspotů samozřejmě nemění můj názor na to, že každý majitel CB radiostanice (pokud s ní chce v krizových situacích počítat) by měl umět navazovat spolehlivá a dlouhá spojení zásadně direktně (tedy napřímo, bez jakýchkoli dalších zprostředkovatelů). Měl by znát možnosti své stanice, své antény, znát možnosti svého stanoviště a znát možnosti stanovišť ve svém okolí, odkud se dá dovolat dál než z domova. Pracovat na tom, zdokonalovat své vybavení i své znalosti. A pokud se mu i přesto zdá dosah CB nedostatečný, měl by zcela vážně uvažovat o tom, jak se „posunout dál“ a přejít na spodní pásma krátkých vln se vším, co k tomu patří. No a místní CB-hotspot může ve volných chvílích nebo při práci poslouchat stejně, jako někdo třeba celý den poslouchá Rádio Dechovka, třeba se občas i něco zajímavého dozví.

-------------------------

*) Mimochodem, nejsem si úplně jistý, zda je to po právní stránce úplně košér (připojit k homologované CB radiostanici cokoli jiného než originální mikrofon je „zásah do zapojení stanice“, který všeobecné oprávnění pro provoz CB radiostanic zakazuje). Provoz jako takový licenci neodporuje.

**) Pro pouhý poslech hotspotů vám stačí standardní osmdesátikanálová CB-radiostanice. Aby však bylo možné přes hotspot navázat spojení, je navíc zapotřebí, aby vaše CB radiostanice vysílala po zmáčknutí PTT tlačítka tzv. subtón 88,5 Hz. Na některých stanicích subtón v menu navolit lze, jiné tuto funkci nemají. Délka relace na jedno souvislé „zaklíčování“ musí být kratší než 2 minuty, jinak se přijímací stanice CB-hotspotu zablokuje.

***) Výše uvedené platí při technické konfiguraci platné ke dni psaní tohoto příspěvku. Každá nová věc má své porodní bolístky. Je možné (a žádoucí), že se třeba negativní dopady minimalizují a to pozitivní (např. možnost celoplošně oslovit CB-uživatele formou večerního kolečka nebo jinou společensky přínosnou aktivitou) zůstane zachována.
V nejkomplikovanějších situacích nejspolehlivěji fungují obvykle ty nejprimitivnější technologie.

Předchozí

Zpět na Komunikace na dálku

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 návštěvník