Právě je 18 led 2021 20:10

NEZDOLNY.CZ

Ad omnia paratus

Rozhlasový přijímač vlastní výroby

Re: Rozhlasový přijímač vlastní výroby

Příspěvek od Josef » 28 pro 2020 11:44

Já potenciometr hlasitosti ve schématu nepoužil, protože přijímač, tak jak je publikován zde, je zkonstruovaný především jako "záložní nouzové rádio do nelehké doby". A podle hesla, že "součástka, která v přijímači není se nemůže ani pokazit", jsem se snažil zbavit se všeho, o čem je mi známo, že se během času rádo pokazí. A co si budeme namlouvat, potenciometry se kazí velmi rády (chrastí a šumí). Když už jsem se nemohl všem potenciometrům úplně vyhnout, nastavuji s tím jedním raději jen anodové napětí a filtruji to raději ještě dodatečně kondenzátorem, aby v budoucnu toho chrastění a šumu bylo co nejméně. Rozhodně jsem si přes něj netroufnul pouštět žádný NF signál, ani s ním řídit přímo zpětnou vazbu s VF složkou, jak se někdy taky dělává. Ale pokud budeš užívat přístroj "tady a teď" (v klidu a míru), klidně tam potenciometr namísto odporu dej. Konec konců vyměnit za pevný odpor se dá vždycky.

Použití reflexního zapojení nepřinese žádné extrémní VF zesílení, to nečekej (nejde to ždímat "na krev" - rozkmitalo by se to). Pouze se tím oddělí anténa od oscilujícího ladícího obvodu při nasazené zpětné vazbě (poslech CW a SSB na KV). Rozhodně doporučuji postavit přijímač nejprve jako obyčejný přímozesilující a teprve po "osahání si ho" jej postupem času přestavět na reflexní. Ono se může ukázat, že uživateli bude z nějakého důvodu původní zapojení vyhovovat více než reflexák a vrátí se k čistokrevnému audionu zpět.

Tlumivky mohou být malé a nemusejí mít ani vysoké Q. Drobný parazitní útlum může s výhodou zabránit různým nečekaným oscilacím a postará se i o širokopásmovější průběh charakteristiky VF stupně. Je to jen oddělovací stupeň, žádná selektivní pásmová propust. Tlumivky mohou být i miniaturní, ale nesmějí se přesytit a ztratit indukčnost vlivem stejnosměrné složky proudu, která přes ně a druhou triodu prochází (cca 5 mA). Myslím však, že běžné VF tlumivky to hravě zvládnou. Pozor na jejich orientaci při montáži! Jejich osy musejí být mimoběžné vůči sobě a mimoběžné i vůči hlavní cívce ladícího obvodu. Možná by stálo za to navinout tlumivky na malá toroidní jádra, která nemají takový rozptyl do okolí jako tlumivky na ferritové tyčince. Pak by se jejich umístění a poloha nemusela řešit.

Mimochodem, při tvé větě, že "je sice dostatek nářadí, ale ubývá klasických součástek", se mi vybavila podobná situace, která panovala v začátcích radiotechniky. Dnes se mnozí amatéři podivují, proč tehdejší konstruktéři s takovou oblibou používali mezi zesilovacími stupni transformátorovou vazbu. Jenže ona to nebyla obliba, ale nouze. To, co dnes známe jako "obyčejný odpor" za pár haléřů, byla vzácná, nedostatková a v domácích podmínkách obtížně vyrobitelná součástka. Zatím co transformátor si dokázal každý zdatný kutil vyrobit sám. Byla to vlastně "silnoproudá" záležitost a nahradil tím hned tři součástky (anodový odpor prvního stupně, vazební kondenzátor a mřížkový odpor druhého stupně).

Držím palce, ať se stavba zdaří, rádio hraje jak má a budu rád, když se zde pak pochlubíš i nějakou tou fotkou.
V nejkomplikovanějších situacích nejspolehlivěji fungují obvykle ty nejprimitivnější technologie.

Příspěvek od Václav 51 » 29 pro 2020 10:48

Josefe, děkuji za všechny popsané detaily. Rady zkušeného mají velkou cenu, ušetří plno práce a zkoumání. Jistě není problém konstrukci uspořádat pro zapojení audionu i reflexního přiíjímače. Ve své představě nemusím šetřit místem, ani náklady. Výhodu reflexního zapojení vidím zejména ve stabilitě ladění, přizpůsobení antény není problém, tranformaci impedance zvládám.
Asi jsem nedomyslel, že navinout tlumivky na vhodná toroidní jádra nemusí být až tak pracné, zkušenosti s tímto mám. Zkusím počítat a měřit, vlastně je to zábava.
Bohužel tato doba mne brzdí, četné problémy, pohřby v rodině, špatná nálada z četných omezení. Ale soustředění se v dílně působí jako lék. Snad se dočkáme lepších časů. Určitě se ozvu.

Příspěvek od Josef » 29 pro 2020 16:49

Jen ještě pozor na dvě věci:

1. Schéma reflexního přijímače je optimalizované zejména pro práci na KV (SV a DV pásma jsou tam jen takový "doplněk", který jak se říká, funguje vždycky). Uváděné hodnoty tlumivek tomu odpovídají, a byly zkoušeny především pro příjem pásma 80m na území ČR. Smyslem "tvrdých" tlumivek bylo částečně zeslabit průniky silných rozhlasových SV stanic do HAM pásma. Pokud chceš používat reflex cíleně především na SV zahraniční rozhlas, vyzkoušej hodnoty tlumivek větší - hlavně tu v katodě druhé triody. Ale rozumně, když to přeženeš do extrému (např. stovky závitů), je tam pak schopných prolézat už i 50 Hz a nežádoucím způsobem namodulovat VF složku zesilovanou na druhé triodě.

2. Sice píšeš, že místa máš dost, ale nesmí se to s rozvláčnou montáží přehánět ani v NF části. Elektronka E88CC je hodně strmá trioda a jakmile má možnost (zbytečně dlouhé přívody, parazitní kapacity), strašně ráda si potajmu zakmitává někde na VKV frekvencích a těžko se to hledá. Zdánlivě se to ničím neprojevuje - přijímač normálně hraje, ale při ladění či nasazování zpětné vazby se chová "tak nějak divně" a "jen někdy", případně při silnějších signálech zkresluje. A když pak člověk na některou anodu připojí na osciloskop, nestačí se divit, co se tam děje...
V nejkomplikovanějších situacích nejspolehlivěji fungují obvykle ty nejprimitivnější technologie.

Příspěvek od Wolf » 02 led 2021 01:54

Musím smeknout před výkonem Twinplexu.
Právě na něm pohodlně poslouchám muziku na rozhlasové stanici Jil FM vysílající až z Afriky, z Alžírska.
Na středních vlnách! (531 kHz)

Už se těším, až si namotám cívku na krátké vlny.

Předchozí

Zpět na Komunikace na dálku