Cívka pro krátké vlny, pásmo 40 metrů:Protože od mého minulého příspěvku už uběhlo hodně času, předpokládám, že ti čtenáři, kteří se stavbou Twinplexu zabývali, mají už středovlnnou cívku (s rozsahem 0,52 až 1,62 MHz) vyrobenou, přijímač zprovozněný a možná se jim podařilo zachytit nejen rozhlasové stanice české, ale i některé středovlnné zahraniční, o kterých jsem
psal v jiném vlákně. Používat na Twinplexu jen střední vlny, to by bylo přeci jen trochu málo, tento přijímač toho umí o dost více. Zkusme tedy navinout cívku na krátké vlny a vyzkoušet co na ni Twinplex dokáže s dobrou anténou zachytit.
Jako druhou cívku si navineme cívku pro krátkovlnné pásmo 40 metrů. Mnozí namítnou, proč nepostupujeme systematicky a nezačneme cívkou pro pásmo nacházející se bezprostředně nad středními vlnami (tzv. "
top band"). Nebo alespoň radioamatérskou "
osumdesátkou". Nebojte, i tam postupně dojdeme. Cívku pro 40 metrů jsem vybral schválně, protože zabijeme hned několik much jednou ranou. Její rozsah nám umožní poslouchat jednak mnoho rozhlasových stanic, ale současně i stanice radioamatérské. Obojí by se mohlo v nějaké krizové situaci velmi hodit. A navíc na "
čtyřicítce" bývá během dne docela rušno, takže je šance, že i ti kteří se museli smířit jen s provizorní anténou něco zajímavého uslyší. Cívka není z pouze mojí hlavy, ale je to vlastně kolektivní dílo, protože jsem její uspořádání konzultoval s praktickými zkušenostmi několika dalších radioamatéů, kteří jsou majiteli obdobných elektronkových zpětnovazebních přijímačů. Její konečná a v praxi vyzkoušená podoba je udělaná tak, aby radioamatérské pásmo (při použití běžného ladícího kondenzátoru ze staršího radiopřijímače) vycházelo přibližně do středu stupnice. I kdyby stavitel Twinplexu neměl k dispozici optimální ladící kondenzátor nebo vodiče v přijímači vykazovaly nežádoucí parazitní kapacity, přesto by měl s touto cívkou radioamatérské pásmo 40 metrů a alespoň dvě okolní rozhlasová pásma 49 a 41 metrů úspěšně naladit, i když to už nebude ideálně rozložené na stupnici.
Cívka je navinutá na plastovou lékovou tubu o průměru 29 mm, stejnou jaká byla použita pro cívku pro střední vlny,
popsanou minule. Nyní však navineme cívku podstatně silnějším drátem (minimalizace ztrát způsobených tzv. cirkulačními proudy) a bude to měděným lakovaným drátem o síle 1 mm. Vinutí bude vinuto v jedné vrstvě, závit vedle závitu, bez jádra. Celá cívka má 11,5 závitů (+/- 1 záv.) a odbočka pro připojení na katodu bude na 3,25 závitu. Celková délka vinutí cca 17..18 mm. Možná se někdo zarazí, proč to popisuji tak přesně, proč musí být celkově jedenáct a půl závitů a odbočka přesně na tři a jedné čtvrtině závitu? Nelekejte se, nemusí! Závitů může být klidně dvanáct a odbočka může být na třetím nebo na čtvrtém závitu. Ale udělat celou cívku o jedenácti a půl a odbočku na tři a jedné čtvrtině je prostě "
mechanicky" výhodné, protože vinutí i odbočka bude končit vždy přímo proti kolíku na konektoru a drát vedoucí od konce cívky či od odbočky se nám nebude křížit s ostatními dráty.
Postup:- Do lékové krabičky zespodu navrtejte 3 nebo 5 otvorů (podle konektoru). Pokud se otvory propojí, nevadí to.
- Na vývody konektoru naletujte asi 4 cm dlouhé, izolace zbavené dráty síly 0,3 až 0,5 mm.
- Pohlídejte, aby se kapičky cínu při pájení konektoru mezi vývody nespojily a nezapřičinily zkrat.
- Vyzkoušejte, zda jdou dráty i konektor zasunout do otvorů na dne krabičky.
- Konektor přilepte ke dnu krabičky tavným lepidlem.
- Na vnějším plášti, poblíž spodního okraje krabičky, provrtejte nebo horkým hřebíčkem propíchněte otvor 1 mm.
- Asi 8mm dlouhý konec lakovaného (smaltovaného) drátu určený k vinutí cívky zhněte kleštěmi do pravého úhlu.
- Zahnutý konec drátu oškrabte od laku a lehce pocínujte páječkou, ale tak, aby na nem nezůstala cínová kapka.
- Zhnutý konec drátu vsuňte od otvoru 1mm ve stěně lékové krabičky a uvnitř ní ho mírně zahněte, aby se nevyháknul.
- Začněte navíjet drát na obvod pláště krabičky. Pečlivě, závit vedle závitu, bez mezer.
- Po navinutí celé cívky, tj. 11,5 závitu si pojistěte navinutý drát kouskem lepící pásky, aby se vám neuvolnil.
- Tam, kde vinutí končí, provrtejte nebo propalte do pláště další druhý otvor 1 mm.
- Na drátu (bez jeho přerušení) vytvořte opět 8mm dlouhý "
háček".
- Ze zahnutého konce oškrabte izolaci, pocínujte jej, prostřčte otvorem a zahněte tak, aby se utažené vinutí nepovolilo.
- Odpočítejte tři a čtvrt závitu od začátku a v tomto místě oba sousední závity trošku odhrňte na stranu.
- Povrch lakovaného drátu na tři a čtvrt závitu škrabáním zbavte laku a krátce a rychle ocínujte, aby teplo nepoškodilo plast.
- Ve stěně plastové tuby pod tímto bodem, ve volném místě mezi vinutím a konektorem udělejte další malý otvor.
- Tímto otvorem zevnitř ven provlečte drát vedoucí od kolíku konektoru.
- Drát mírným obloučkem přiveďte z vnější strany k oškrabanému místu a tři a čtvrt závitu a připájejte ho tam.
- Drát podložte silnějším katronem, aby se nespojil s vinutím a přitlačte ho na povrch vinutí, aby neutrpěl poškození.
- Uvnitř civky zkraťte dráty vedoucí od konektroru a připájejte je na ocínované "háčky" začátku a konce cívky.
- Cívku zkontrolujte. Krabičku uzavřete původní zátkou, popiště permanentní cetrofixou o jakou cívku se jedná.
- Povrch cívky omotejte a dobře stáhněte izolační páskou.
(barvu pásky použijte stejnou, jakou barvu bude mít příslušná stupnice nakreslená pod hlavním ladícím knoflíkem)
Vzhled cívky po navinutí:
- Civka-40m-bez-izolace.jpg (85.38 KiB) Zobrazeno 20747 krát
Pohled dovnitř cívky na drátové přívody ke kolíkům konektoru:
- Civka-40m-vnitrek.jpg (75.93 KiB) Zobrazeno 20747 krát
Konečný vzhled cívky zaizolované barevnou izolační páskou:
- Civka-40m-hotova.jpg (85.95 KiB) Zobrazeno 20747 krát
Cívkou proladíte pásmo přibližně od 4 MHz do 12 MHz. Nejnižší dosažitelná frekvence se může dost lišit a záleží na maximální kapacitě vašeho ladícího kondenzátoru (zda má v uzavřeném stavu 500pF nebo jen 300 nebo snad i pouze 270pF). Nejvyšší dosažitelná frekvence je naopak limitována nadbytečnou délkou přívodů od patice cívky k ladícímu kondenzátoru, nastavením dolaďovacího kondenzátoru, blízkostí okolních součástek, plechových dílů a dalšími parazitními kapacitami. Obojí je individuální záležitost mechanického uspořádání i použitých součástek u toho kterého Twinplexu.
První experimenty s krátkovlnnou cívkou:Anténu připojte do zdířky označené "Ant.1", uzemnění do zdířky "Gnd" a zapněte přijímač. Potenciometrem otáčejte pozvolna doprava a současně zkuste ladit. Když začnete ladit od nejnižší frekvence (úplně uzavřený ladící kondenzátor začnete pozvolna otevírat), měla by cívka umožnit nejprve příjem rozhlasu v pásmu 60 metrů, tedy v rozmezí kmitočtů 4,75 až 5,06 MHz. Výš nad ním (otevíráme ladící kondenzátor postupně stále více) se dostaneme k rozhlasovému pásmu 49 metrů, které leží v rozmezí kmitočtů 5,9 až 6,2 MHz. Stanice na těchto pásmech vysílají amplitudovou modulací, proto nastavte zpětnou vazbu ještě před okamžik jejího "nasazení", kdy je citlivost přijímače nejvyšší. Práci s knoflíkem potenciometru a správné "
nasazováním zpětné vazby" je potřeba vyzkoušet, osvojit si to (viz.
předchozí příspěvekpopisující správnou obsluhu potenciometru). Při dobrém nastavení umožňuje tzv.
zpětná vazba doslova zázračné vylepšení příjmu, při špatném nastavení jej prakticky znemožní. Když se s ní naučíte správně pracovat, určitě oceníte její výhody a příjem bude čistý a dobře srozumitelný i u slabých stanic.
Nad těmito rozhlasovými pásmy leží radioamatérské pásmo 40 metrů od 7 do 7,2 (7,3) MHz. Stanice na tomto pásmu vysílají většinou nemodulovanou telegrafii nebo mluveným slovem, avšak modulací SSB. Pro úspěšný poslech obou těchto druhů provozu je zapotřebí přijímat s "
nasazenou zpětnou vazbou" (kmitající vstupní obvod přijímače nahrazuje a doplňuje chybějící nosnou vlnu). Anténu je potřeba přepojit do zdířky označené Ant.2 (menší ovlivnění ladění anténou, menší nebezpečí zahlcení) a stanice velmi jemně a s citem ladit. Zejména při poslechu mluveného slova vysílaného modulací SSB je na přesné naladění velmi důležité a oceníte, že je přijímač vybavený dolaďovacím kondenzátorem. I s ním vyžaduje nastavení od obsluhujícího operátora cvik a přesnou ruku, protože stanice jsou na radioamatérském pásmu velmi hustě vedle sebe a pásmo samo o sobě je úzké. Podle denní doby a s dobrou anténou snadno zachytíte stanice z celé Evropy a někdy i dalších kontinentů.
Nad radioamatérským pásmem umožňuje cívka příjem dalších dvou rozhlasových pásem. A to pásma 41 metrů (7,3 až 7,45 MHz) a pásma 31 metrů (9,4 až 9,9 MHz). Mezi výše zmíněnými pásmy se ještě vyskytuje spousta dalších služeb (vysílajících kódovaně nebo digitálně), ale to už by bylo nad rámec tohoto článku.
Spektrum radiových kmitočtů se zakresleným rozsahem cívky 40m:spektrum zaznamenáno v 9:00
(kliknutím zvětšit)Spokojme se zatím s tím, že jedinou cívkou jsme získali možnost poslechu pěti nových radiových pásem s množstvím zajímavých zahraničních stanic. To byl důvod, proč jsem chtěl, abyste experimenty na krátkých vlnách započali právě výrobou této konkrétní cívky. Přeji dobrý poslech a co nejmenší průmyslové rušení ve vašem okolí.