Právě je 22 říj 2019 22:46

NEZDOLNY.CZ

Ad omnia paratus

Radiostanice Baofeng UV-5R

Re: Radiostanice Baofeng UV-5R

Příspěvek od zdenek.zemek » 06 čer 2018 18:43

Ahooj, omlouvám se za spoždění, s kolegou spojení nakonec proběhlo i s tím převýšením uprostřed 30m. Musel jsem ale vylézt na střechu - uplně na hřeben. Mezi námi je trošku barákové zástavby cca 2 domy, les, a kopec 30m. Proto bych chtěl teda anténu, abych nemusel na střechu :-).

Příspěvek od zdenek.zemek » 06 čer 2018 18:46

Moc děkuji za odpověď s anténami. Určitě využiju tvoji radu. :-)

Příspěvek od BartH8 » 16 čer 2018 08:26

Zdravím, při pátrání po 5r jsem narazil i na 9r. Měla by mít IP67. Jedná se jinak o totožné zařízení? Jsem v těchto věcech totální laik a článek o 5r mě dost zaujal.

Příspěvek od Filo » 27 čer 2018 17:20

Zdravím
Děkuji za přínosný článek a vlastně celé vlákno na téma UV-5R.Nechal jsem se motivovat a stanici na na ebay koupil.Ještě nedorazila,jsem natěšený.Doteď používám na spojení Puxing PX-2R,hodně povedená jednopásmová stanice UHV na PMR.Ale chtělo to dualband.
Jak se tady probírá délka spojení, doporučuji přesně laděnou anténu na konkrétní frekvenci.Není to nic složitého,v podstatě jen drát na 1/4 lambdy.S jednou takovou se mi povedlo spojeni z Brd do jizerských hor na 1W.Ale je to samozřejmě dost specifická záležitost daná místními podmínkami.
Ještě bych měl jednu malou poznámku k těm crash testům:jako dlouholetý radioamatér a držitel ZP si dovolím tvrdit že testovat stanici na průstřel je naprostý kretenizmus vypovídající o inteligenci testujícího.Dost to degraduje objektivitu testu.Nevydržela zásah .22LR?No to bude dozajista čajna šmejd...Objektivní hodnocení.Příště bych ji přivázal k F1,schválně co to udělá...

Příspěvek od kentaur » 06 led 2019 13:32

Jen bych si dovolil aktualizovat nějaké informace k tomuto obrázku:

Obrázek

Od 1.7.2016 je možné komunikovat analogově i na kanálech 446.1 - 446.2MHz dle VO ke stanicím PMR, tzn. že se přidává dalších 8 kanálů - https://www.ctu.cz/sites/default/files/ ... 016-09.pdf

A amatérské pásmo je v rozsahu 430-440MHz

Baofeng UV-5R lze bezpečně rozšířit na 128-177MHz a 384-525MHz. Pojmem "bezpečně" mám na mysli to že to chodí bez zasekávání stanice. Osobně bych pod těch 136MHz nedoporučoval, z důvodu ohrožení leteckého provozu při nechtěném vysílání, stejně BF neumí přijímat AM modulaci.

Příspěvek od Josef » 06 led 2019 18:25

Ano, 16 kanálů na PMR je nyní oficiálně povoleno. (Baofengári samozřejmě okamžitě pružně doprogramovali... )
Ale oficiálně homologovaných 16-ti kanálových PMR stanic je na českém trhu ještě dost málo.
V nejkomplikovanějších situacích nejspolehlivěji fungují obvykle ty nejprimitivnější technologie.

Příspěvek od Timi111 » 08 říj 2019 15:29

Precetl jsem cely clanek a prispevky kolem Baofeng UV-5R. Ale protoze mi fungovaly WalkiTalki od Tchiba, odkladal jsem nakup... a ted jsem objevil nova stanice Baofeng UV-9R. A ted vaham, po cem radeji sahnout?

Příspěvek od Josef » 08 říj 2019 19:25

V tom ti neporadím, záleží, co od toho čekáš. Baofeng UV-5R je "stará známá" stanice. Prodává ji mnoho prodejců, je k ní mnoho příslušenství, mnoho rad, spousta návodů a různý programovací software (dnes už aktualizovaný, s vychytanými porodními chybami). Baofeng UV-9R je relativně nová věc. Já ji nemám, ani nikdo v mém bezprostředním okolí. Takže se musíš sám poohlédnout na internetu, a posoudit - zda k ní seženeš vše, co by jsi si představoval, případně s příslušenstvím kterých jiných stanic je kompaktibilní a zda je k ní i nějaký programovací software - kdo s tím má zkušenosti a kam chodit na rady. Podstatné také je, aby ji prodával alespoň jeden prodejce v ČR. Nemusíš ji od něj kupovat, klidně si ji objednej s Číny, ale český prodejce ti dává jistotu, že stanice tohoto typu a provedení je u nás oficiálně homologovaná a že se jejím provozem nedostaneš do nějakého průšvihu kvůli nepovoleným parametrům vyzařování a pod., což jsou pro tebe veličiny domácími prostředky neměřitelné a nezkontrolovatelné. Pokud tě láká pouze vyšší výstupní výkon, pak věz, že nejsi-li koncesovaný radioamatér, stejně jej naplno nevyužiješ (na sdílenkách se jede max. s 5W) a pokud jde o dosah, mnohem víc se projeví použití antény s delším prutem (posílí vysílání i příjem sooučasně), než ty 3 watty výkonu navíc (které ti jen rychleji vysají baterie, ale citlivost při přijmu nezvýší). Jistou výhodou je krytí IP57, což Baofeng UV-5R nemá (a proto ji za provozu v deštivém počasí raději schovávám v silnějším flaušovém pytlíku (pytlík sice nasákne, ale v zásadě skrz neproprší a výrazně svou "chlupatostí" tlumí svištění větru na mikrofon, čímž zlepšuje srozumitelnost při divokém počasí někde na horách).
V nejkomplikovanějších situacích nejspolehlivěji fungují obvykle ty nejprimitivnější technologie.

Předchozí

Zpět na Komunikace na dálku